Barva z vesmíru

• USA Color Out of Space (více)

Rodina Gardnerovcov žije na odľahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. (Marceloo)

BoredSeal

Lovecraftovy povídky mám velmi rád, protože pracují s představivostí čtenáře, ale pro filmové adaptace je dobré je přizpůsobit, jako to uměl Stuart Gordon. U Stanleyho adaptace je vidět, že rozpočet byl skromný (uchechtnete se, když v některých případech, kdy by se mohlo něco masitého stát, zasvítí fialově neony a když nedostatek financí na monstra ve fyzicky natáčených částech filmu režisér maskuje céčkovou vatou a střihem). Trvá docela dlouho, než dopadne meteorit a i potom se to celkem táhne kvůli delší stopáži, místy to má ale povedenou atmosféru a Cage do kontextu šílenství z kosmu dobře zapadnul. Alpaky a čarodějnictví bylo úplný bizár. ()

Jango_Fett

Tak tohle bylo neskutečné! Horor v tomto stylu mi už dlouho chyběl. Všichni točí samé vyvražďovačky nebo lekačky...tady jsem se nechal pohltit atmosférou naprostého psychadelického šílenství. Strach z neznáma a děs z toho co člověk uvidí zde funguje naprosto na jedničku. Na to že se jedná o nízkorozpočtový snímek, tak praktické efekty parádní. Zrůdy jak z Věci či Mouchy a do toho skvěle využita "Vesmírná barva" díky které věříte postavám jejich šílenství. Zvuková kulisa též famózní. Zvuky a jejich změny v průběhu filmu vás zde připravují prakticky na to, že něco přijde nebo je něco v nepořádku. Ano určitě by to šlo natočit bez Nika Cage, na druhou stranu mi přišlo že režisér zde schválně využil jeho přehrávání, aby nám sem naservíroval naprostého šíleného magora :D. Takže shrnuto vizuálně i zvukově naprostá paráda. Myslím že snaha přetáhnout Lovecrafta na obrazovky zde byla velice úspěšná. Ano, asi to nemá moc co společného s původní povídkou, ale film se netají tím že se jí jen inspiroval. A upřímně, ani mi to nějak nevadí, protože i bez toho jsem dostal slušný atmosférický horor. ()

honajz2

Od Lovecrafta jsem nikdy v životě nečetl, jenom jsem slyšel, o čem je Volaní Cthulhu, takže jsem očekával nějakou podobnou šílenost. Co se však Color Out of Space týče, čekal jsem ho o něco brutálnější. Tady totiž celá první polovina se tvoří jenom z náznaků a sem tam divných scén, ale brutalita žádná. Mě se ale hodně líbila, protože měla silnou atmosféru a já napjatě čekal na to, co se stane a kdy to "začne". Začne to tak nějak krátce po startu druhé poloviny a začne to rovnou dost hnusnou scénou, pak tam je sem tam něco brutálnějšího, ale i tak jsem si myslel, že to bude o něco drsnější. To ale tolik neřeším. Největší problém toho filmu je, že kromě toho černocha nemá žádnou postavu, které by se dalo fandit. Matka je taková nijaká, otec se chová jako debil (aby taky ne, hraje ho Cage), dcera je wiccanka, starší syn fetuje a mladší syn skoro nic nedělá a většinu filmu jen stojí a čumí. A teď si k takové rodince vytvořte sympatie... Navíc Cage je opravdu toporný, dostat z něj nějakou emoci málem ani nešlo a nejhorší je, když musí mlčet, protože ty jeho výrazy ve mě akorát tak pobízely k smíchu. Ale abych ho jenom nehanil, sem tam něco zahrál dobře, celkově však prostě ne. Pak mi ten film v tu chvíli, kdy barva začala řádit, připadal poněkud přehnaný, ale nevím, jestli je to spíš vina filmu nebo vina předlohy. Taky mi vadil ten konec, který SPOILERY vlastně o barvě absolutně nic neobjasnil, proč dělá to, co dělá taky nevím a jak na konci zničehonic bez důvodu někam zmizela, to mě taky vytočilo - a taky bych rád věděl, co se stalo s tím starším synem, když spadl do té studny a barva ho pohltila, stala se z něj taky nějaká zrůda, nebo se stal součástí barvy, nebo prostě jenom zemřel? KONEC SPOILERŮ, ale opět, mám to vyčítat knize nebo filmu? Ať tak nebo tak, Color Out of Space jako horor celkem obstojí, atmosféru má, celkově ho ale nevidím na víc, jak na 3* ()

Martin741

A, pozeram, ze pan Klec zas navstivil dno zumpy, asi ho to tam nejak fascinuje. Kazdopadne mala poznamka - ked vidim vysledky Klecovych filmov z poslednych 4 - 5 rokov, mam taky pocit ze su vysledkom firmy zumpaprodaksn . 5 % ()

dubinak

Color Out of Space byl pro mě hodně očekávaný kousek už jen kvůli tématu a předlohy a hlavně zahraničním recenzím. Nakonec to nebylo asi až tak dobré, jak bych chtěla, ale některé aspekty byly super. Například celková atmosféra byla vyobrazena opravdu nepříjemně, bezmocně a až surově si hrála s psychikou zdejších postav. Efekty taky byly znamenité a gore scény potěšily. Nejzapamatovatelnější scénou byla určitě proměna matky a syna, což bylo fakt hrozně nepříjemné a asi nejvíce hororové z celého příběhu. Oceňuji takové ty vedlejší maličkosti spíš než námět a postavy. Takže za tři lepší. ()

Lenka.Vilka

Odehrává se to v přítomnosti. To je možná něco, co vás naprdne. Když už ne to, tak že tam hraje Nicolas Cage. Jeho filmům se vyhýbám, ale tady nebylo na výběr. Prostě jsem byla zvědavá. A ve výsledku to není vůbec špatný film. Jak jsem si myslela, že bude. Postupné stavění atmosféry od první poloviny, že je něco špatně, bylo dobře zvládnuté, až po skoro magickou druhou polovinu. Navíc hodně dobře natočené. Lesy měly atmosféru, stejně jako všechny barvy a běsy, score bylo utažené, kde bylo třeba. Ale asi se to nebude líbit každému. V podstatě se většinu času nic neděle, protože co děje, se děje strašně nenápadně, takže se to někomu nemusí zdát dost, aby konec všechno dohnal, ale já nemám s hodnocením na výběr... ()

annihilation

Pozor, obsahuje spoilery. Mít tak blízko k barvě, ale zůstat černobílý - jak zbytečné. Zprvu vás vtáhne, našlapuje po špičkách, drží si vaši pozornost a překvapivě dobře zapadne do dnešní doby. Pak se otočí zády a začne uřezávání prstů, spojování zdeformovaných těl a adorace zvířecích vnitřností. Pak dlouho nepřichází víc, než tento hororový balast a nakonec stojí čelem k šarmantnímu zakončení. Evidentně tvůrci povídky četli, ale nepochopili autorův záměr ze strachu z neznáma. Když má přijít nepopsatelná hrůza, proč se jí snažit popsat hrozně? Přitom by stačilo naznačit, chvíli nechat tápat, to důležité neukázat a zpracování mohlo být skvělé. No nic, alespoň že mladé čarodějce se splnilo přání. ()

PavelVanekArt

Nevím. Z části ujetý jako svině, za chvilku se hraje zas na vážnou notu, pak je to zase na hlavu, směšný efekty, pak zase hutná atmosféra, nic neříkající výplň, pak solidní praktický efekty, ve výsledku mindfuck a celkově zabalený do té správné Lovecraftovské tortily. A to mě na tom asi bavilo nejvíc, že jsem už ve čtvrtce našel ty správný Lovecraftiánský sci-fi vibes. Takový správně divný Céčko, kde Cage přehrává a ukazuje, že je schopnej propadnout dnem a najít úplně nový dno (což rozhodně nebrat jako urážku, jen je prostě divnej). 3* a.k.a 50% a pravděpodobně zatím nejlíp předvedenej Lovecraft jako film. Což je i ostuda. ()

Sludger

Ďalšie Mandy tu nemáme. Dokonca by som povedal, že aj trochu sklamanie. Digitálne efekty a triky šli na úkor atmosféry, absolútne to nefungovalo, skôr to pôsobilo rušivo a vyvolávalo dojem lacnej televíznej produkcie. (Úplný opak ako pri Mandy) Našiel by som tam aj pozitíva (hlavne tie thingovské), ale na Lovecrafta až moc konkrétností a menej temnoty. Nie každý deň môže Cthulhu vyjsť na povrch. ()

Martrix

Ne že by bylo málo filmů, které by ovlivnila tvorba H.P. Lovecrafta, ale v poslední době se jeho jméno objevuje čím dál častěji. A dává to smysl. CGI dnes umožňují přivést na plátno cokoliv...stačí mít fantazii. Resp. fantazie stačí jen v případě "ztělesnění" monster. Richard Stanley určitě nepatří mezi režiséry, kterým by studia posílala scénáře v naději, že se uvolí... . Ne, zatím z něj opravdu nic kloudného nevypadlo, ale o to víc překvapí, jak moc dobře zfilmovaný tento film je. Atmosféra vynikající a minimálně dvě třetiny filmu jsem si říkal, že takto měla být natočena Annihilation. Srovnání se neubráníte, protože v Color Out of Space, je těch společných prvků hromada. Je velká škoda, že je závěr tak rozpačitý a že se Richard Stanley nepřekonal i coby scénárista. Je mi jasné, že ve filmu podle povídky taťky monster Lovecrafta, musí být hnusomaso, ale bez té závěrečné dvacetiminutovky, by to byl dočista jiný film...lepší, mysterioznější, bez divného chování většiny postav, i smysl nedávajícího konce. ()

animaxis

Nemůžu říct, že jsem z filmu cítil stejnou atmosféru jako z povídky, nicméně se z mého pohledu určitě jedná o povedenou adaptaci. Richard Stanley se rozhodl pojmou tento materiál po svém a rozhodl se dobře. Přestože si divák moc velký vztah k rodině, kterou tu sleduje, nejspíš neudělá, nic to nemění na tom, že je neustále v napětí. Hrůza je tu budována pomalu ale jistě a ve druhé hodině už sledujeme ještě větší halucinogenní inferno, než v Mandy. Nižší rozpočet tu vůbec ničemu nevadí, efekty s barvou vypadají správně hypnoticky a hudba tomu dodává ještě větší grády. Za mě rozhodně spokojenost a pokud je tohle první díl lovecraftovské trilogie, máme se na co těšit. ()

LasT_Olt

I když, jsem přečetl dva svazky Lovecraftových povídek, musím se přiznat, že nejsem nějak extra velký fanoušek a na film jsem se mrknul na doporučení od kamaráda. Barvu z kosmu (nechápu jaký pohan to tady přeložil jako z vesmíru!) jsem naposledy četl před lety, takže to bohužel nemůžu moc porovnat. Vím, jen že se to má logicky odehrávat ve 30. letech, je to vyprávěno z pohledu toho vědce a ne rodiny a barva má být “naprosto nepopsatelná“, kdežto ve filmu jde o fialovou. Celý film, je tak příjemně ujetý, přesně v co jsem doufal. Nicolas Cage hraje postavu kterou umí nejlíp - sám sebe. Scéna ve stodole je skvělá, co je to za monstrum? Je to pes? Lama? Zmutovaný lamopes? Kdo ví. Každopádně hned po ní se stane tak šíleně fucked-up věc, že jsem i já otrlý muž, jenž přežil noc na lavičce na Stodolní, měl potřebu přivřít své optické ústrojí a říct si v duchu “ale fuj“. Mistr by byl pyšný. ()

Doudis19

Díky zlu v podobě vesmírné barvy, jejíž vlastnosti nejsou nijak vysvětlené, tím pádem ani omezené, není možné vytušit, co se chystá v příštích 5-ti minutách. Pro někoho to může být plus, osobně mám radši, když jsou alespoň trošku naznačeny mantinely schopností onoho nadpřirozena 🤷‍♂️. Takhle od pádu podivného meteoritu do Cageova záhonku s rajčaty tak nějak tušíte, že jsou všichni stejně v prd... ☠️. ()

Cedr

Nicolas Cage v hlavní roli jedné z nejlepších povídek H.P. Lovecrafta? To je sám o sobě solidní bizár. Pak ale film začne a přicházejí opravdové bizarnosti. Sýrová hranice (aka cheesy on purpose) je atakována od první scény a ten všudypřítomný Béčkově (ne)vážnej osmdesátkovej feel by se dal krájet. Film nenechá vydechnout a i přes pár scénáristicky slepějších míst šílenost celého projektu šroubuje dál a dál. I když film na pilu tlačí fakt zostra, tak všechny úmyslné přešlapy jakékoliv logiky a "uvěřitelnosti" jsou vlastně tak šarmantní, že je nejde než nehltat (doslova s otevřenými ústy). ()

filmmovier

Jedna z opravdu nemnoha povedených adaptací mistra Lovecrafta a navíc jedné z jeho nejlepších povídek! Co víc si přát? Tenhle film je parádně ujetý. Na jednu stranu má super vizuál i atmosféru a místy umí docela zneklidnit, na druhou stranu je to místy poměrně neskrývaná komedie, obzvlášť co se týče hereckého výkonu Nicolase Cage, který krásně a ulítle přehhrává, ale do tohohle filmu se to překvapivě strašně moc hodí. Je to totální béčko, ale je to béčko kvalitní a zábavné, a navíc nezapomíná na to, že adaptuje Lovecrafta a tak je i ta hororová rovina čas od času přítomná a rozhodně je povedená. Čekal jsem těžko stravitelnou artovku, to co jsem dostal, mě překvapilo a je mnohem lepší. A konečně fakt adaptace HPL, která se povedla, i když je to dost diskutabilní. Ale to je všechno dáno tím, jak ten film už od začátku vypadá a jak se postavy už od začátku chovají. Já jsem přesto velice spokojen. Fajn oddechovka a konečně po x letech film, ve kterém Nick funguje. 75%. Je ale taky dobré (či lepší) nebrat tenhle film příliš vážně, ani tvůrci ho tak nebrali. ()

Sfinkter

První půle lehce psychedelická, ve druhé se navíc přidají hororové prvky a zpečení lidé a zvířata vůbec nepůsobí příjemně. Výkon Nicolasa podle mě opět výborný, jako kdyby mu experimentální snímky šly mnohem lépe než nudný mainstream. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu