Barva z vesmíru

• USA Color Out of Space (více)

Rodina Gardnerovcov žije na odľahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. (Marceloo)

Adramelech odpad!

Hned na začátku mě namíchlo, že slečna při provádění rituálu zaměnila archanděla jihu (ohně) za archanděla severu (země). Šlo a fragment rituálu, jenž pochází z dílny hermetického řádu Golden Dawn. Správná přiřazení zná snad každá vikánská slepice, takže to asi zvrzali filmoví tvůrci (někdo ten scénář musel napsat, ne?), kteří Lovecraftovu dílu neprospěli ani tím, že příběh přesadili do moderní doby. H. P. L. ve své stejnojmenné povídce nic o modemech nepsal! Kdyby zachovali dobový kolorit a hlavně nepředělávali děj, mohl být výsledek mnohem lepší. Takhle však vyprodukovali jenom paskvil, který obdivovatele Lovecraftova díla leda tak znechutí. – In nomine Dei nostri Satanas Luciferi excelsi! Já, Adramelech, kněz Satanův, proklínám vás, filmoví břídilové, ve jménu Satana, Lucifera, Beliala, Leviatana a celého pekelného vojska. Azathoth nechť vás uchvátí, Yog-Sothoth nechť vás zachvátí, Nyarlathotep ať na vás sedí a Cthulhu až ohryže vaše kosti! Tak se staň.“ ()

aquiver

Sci-fi horor v intencích béčkového režiséra, s nelogickým chováním postav a chaotickým scénářem. Samoúčelnost diváka baví jen chvíli, dokud nezjistí, že tam toho ke sdělení příliš není. 35 % ()

POciSEM

Stanley je tak trošku patlal a dost si toho vypujčil z jiných filmů jako třeba z Věci nebo z Balaguerovi Temnoty ale i když se povídky od Lovecrafta držel jenom tak ledabyle, dokázal uklohnit skvělej béčkovej sci-fi horůrek s krásně přehrávajícím Cagem a spoustou vydařených krvákových efektů (planetární vize mě málem vystřelila z bot). Kdo hltá knižní předlohu bude asi hodně zklamán ale pro žrouty old school podivností co si rádi dopřejou jednou začas svojí oblíbenou dávku čistého chaosu, si u toho budou chrochtat. ()

MatejNosal

Nebolo to zlé ale bohužiaľ to nebolo také ako som očakával. Keby sa toho ujal Robert Eggers a natočil to podobne ako the VVitch to by bol poriadny atmosférický dobový horor po Lovecraftovsku! Takto iba lepší priemer. Hudba dobrá, casting mohol byť lepší a ten poster radšej nekomentujem. (65%) ()

buzzwoody

Hrozně obtížně hodnotitelnej film. Jako adaptace prakticky neadaptovatelnýho Lovecrafta velký překvapení. Nikdy se neukáže dost, aby se dovysvětlením zabila obskurnost a mysterióznost "Barvy z vesmíru", a tvůrci se skoro vyhýbají i laciným lekačkám. Film obecně upřednostňuje creepy atmosféru, a až na konci šlápne na plyn a vytáhne body horror, za kterej by se nestyděli ani Carpenter s Cronenbergem. V čem má Stanley obrovský rezervy je interakce postav a nesmyslnost jejich jednání, který nefungujou ani v rámci žánru a balancujou na hraně amatérismu - což je dost paradox, když je to ten samej člověk, co vystihl mystiku Lovecraftovy mytologie na plátně zatim snad nejlíp. Nicolas Cage hraje, jako by byl v úplně jiným filmu, ale to už je takovej jeho standard. Škoda zrušený Hrůzy v Dunwichi. ()

Oralfabet

Nejdřív jsem si myslel, že tohle bude jeden z těch umírněnějších Cageových hereckých výkonů. Zhruba při scéně, kde střílí zmutovaný alpaky jsem si uvědomil, jak moc jsem se mýlil. Je to béčko, ale hrozně sympaticky ulítlý a nějak mi to prostě fakt sedlo, pobavilo mě to, překvapivě i fakt pořádně vyděsilo ("Now go and feed your mother!"), no a asi i nadchlo. Ps: Madeleine Arthur byla celkem super. 8/10 ()

gumolit

Nicolas Cage je veľký fanúšik hororov a vyzerá to tak že nevynechá žiadnu príležitosť aby si v nejakom zahral. Alebo lepšie povedané momentálne zahrá vo všetkom aj keby sa jednalo o príbeh odohrávajúci sa v lepenkovej krabici pod mostom. Ale to je na iné rozprávanie ako sa z talentovaného herca stala herecká až komická figúrka Hollywoodu. Po poslednom jeho absolútne mindfuck filme ktorý nebol pre slabé povahy ani pre normálnych ľudí Mandy Kult pomsty sa vracia v príbehu podľa poviedky H.P. Lovercrafta Farba z vesmíru. Keď k tomu pripočítam režiséra ktorý kedysi zaujal sci fi hororom Hardware malo by existovať viac dôvodov prečo filmu venovať pozornosť. Natočený nie je zle. Stanley sa miestami blyskne zaujímavou kompozíciou alebo nápadom no inak ide len o priemerný snímok , ktorý vám moc strachu nenaženie. Jeho námet má svoju silu a kúzlo, ale vypršia do prázdna. Sklamali ma digitálne efekty, tie mohli radšej vynechať. Atmosféra, ktorá dýcha z filmu je oveľa silnejšia než samotný príbeh. Aspoň je celkom fajn že po veľmi pomalom rozjazde prichádza gradácia na záver a pár slušných scén a odohrávanie v príjemnejšom prostredí zaujme. Lenže nejako nehrozí žeby som si film ešte o týždeň pamätal. ()

Garch

Dobrý námět, ale zpracování, které mi nesedlo stejně, jako oba dva výrazy, kterých je schopen dosáhnout Nicolas Caage, v posledních patnácti letech. (V Leaving Las Vegas asi skutečně zemřel). ....PS proč se píše: "Porotě předsedal legendární hororový režisér Richard Stanley", když natočil prakticky jenom sračky? ()

Marius_ss

Preboha Frodo, do čoho si to zainvestoval. Nie, vážne... toto bol snáď céčkový Space horor. Tvári sa to ako špeciálna, artova jednohubka pre fajnšmekrov, no viac menej je to len nudná vykrádačka Annihilation z Natalie Portman v nízkorozpočtovom vydaní s nezaujímavým castingom (Nick už tiež nie je, čo býval) a ešte nezaujímavejšími postavami (na čele so vševedkom “Lewisom Hamiltonom”). Ale ako fanúšik tohto žánru, nemôžem povedať žeby som sa pri filme úplne nudil, takže slabšie 2/5. ()

bobstock

Lovecraftovou předlohu jsem nečetl a nedokážu posoudit úplnost barev. Oko mé pouze rozpoznalo jistou atmosféru v první půli na úkor druhé. Čím více se tlačilo na pilu tím více jsem sténal nad přepálenou komičností pedantního otce v roli holywůdské stálice Nicolase. Osobně jsem právě kvůli těmto jeho stále stejným polohám měl radši civilnější ráz hraní např. Proroctví. Dál mě iritovala práce s postavami, které se nechovali jak by divák v oné situaci čekal, navíc se podivně objevovali a nebo mizeli jak zrovna scénář vyžadoval. Rodinní příslušníci nemající zájem o dramatickou situaci, která se děje jen přes zeď , patro či vchodové dveře na dvorek s divnou studnou. Hydrolog, který se tam důležitě zapojí do situace a najednou zmizí až skoro do konce. Dům na samotě je často navštíven, ale po domnělé návštěvě UFO se najednou nikdo nestará. Viz starostka toužící po pozemku či média. Fialová duha ze samoty ale nabídla nakonec pár pěkných loutkových příšerek jistě inspirovaných klasikou Věc. 50% ()

Flopik

Nápad zaujímavý a verím tomu že knižná predloha musí byť skvelá, film až tak moc nie. Postavy nesympatické, Nicolas sa snaží hrať ale nejde mu to. Po hororovej stránke... takto tie 2 veci čo sa podobali na niečo z filmu Vec boli skvelé, avšak bolo toho hrozne málo na tak dlhý film. V podstate až do konca sa skoro nič nedeje. Koniec psycho ale hrozne neprehľadné a hlavne nezábavné. U mňa priemer a skôr to ťahá k horšiemu. ()

Extrakritik

Povídka je lepší a to především proto,že nejde natočit nová "barva z vesmíru",kterou člověk nikdy neviděl. Mimochodem ta dceruška mě celkem vytáčela. ()

TheSpearCZ

Zajímavý počin ze světa Lovecrafta, který je ale tak nesourodý a herecké výkony jsou tu tak otravné, že jsem měl problém posledních třicet minut vůbec dokoukat. Nemůžu ani říci, že by mě samotný děj nějak vtáhl do filmu. Potěšily alespoň efekty, ale jak říkám, převládají tu spíše negativa. Čisté 2* ()

Mackoun

Něco do sebe to má, ale i přes svou netuctovost a několik sympaticky ujetých scén mě neopouštěl pocit, že z toho šlo vyždímat mnohem víc. Balancuje to na hraně něčeho, na co bych se běžně vůbec nedíval, a něčeho, na co bych se díval s velkou radostí... ()

Rathalos

Psychodelicka a atmosfericka sci-fi hororova jazda,ktora urcite nesadne kazdemu,no mne sa to celkom pacilo,taketo bizarne az by som povedal sialene filmy maju svoje caro,herecky to bolo tiez dobre zvladnute,hlavne ma zaujal Nicolas Cage,bolo to tajomne,napinave s hudbou,ktora sa hodila na tento zaner a aj vizualna stranka sa vyznamenala,takze hovorim tomu ok...:-) ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu