Černá ovce

Čierna ovca

• Nový Zéland

Komedie / Drama

USA, 2004, 92 min

Tak tomuto filmu sa podla mna podarilo presne "trafit klinec po hlavicke"...Ukazkovym sposobom vykresluje pokrytectvo niektorych kvazi krestanov. Zaroven kritizuje aj vsetky formy nabozenskeho fanatizmu, kvoli ktoremu nas svet vyzera v sucasnosti tak, ako vyzera. Vsetci mladi herci hraju velmi slusne, najviac vsak potesilo "zmrtvychvstanie" samdomachlapca Culkina.(6.10.2005)

Vtipná komedie zaměřená na náboženské fanatiky, která si z nich děla vcelku povedeným způsobem srandu. Na křesťanské škole tak máme nemanželské dítě, gaye, nevěříciho vozíčkáře a židovskou rebelku. Super kombinace pro kopec provokativní srandy, co? No s blížícím se závěrem film přechází spíše do poučného "buďme tolerantní!" a křesťanství více nezavrhuje. Ve výsledku ale stejně skvělá zábava se spoustou super hlášek, především díky výbornému Culkinovi. ,,Buďme svědky! Ona mluví Boží řečí lásky!“ ,,Aleluja! Mám hrozně mokrou píču!“(7.4.2016)

Když to ošmrdláte na kost, zbude jen obyčejná teen komedie se zaběhnutým schématem, ale ta náboženská tématika, která onu kost obaluje, tomu dává navíc něco originálního a ve světě komedií pro mládež takřka nevídaného, čímž mám na mysli především samotnou myšlenku. Jistě. Aby to bylo srozumitelné, tak Saved! zůstává tendenčním vůči křesťanům, takže na hodného Ježíšova vyznavače tady nenarazíte. Na druhou stranu věřím, že v USA existují taková maloměsta i školy, kde by podobné chování znamenalo naprosto stejné reakce okolí, jaké se vyskytly tady. 70%(31.7.2012)

Komedie pro mládež, která si vzala za úkol pranýřovat křesťanské pokrytce, kteří kážou vodu a pijí víno. Nedoporučuji sledovat křesťanům (obzvláště katolíkům), protože vůči ním není film dostatečně citlivý. Myšlenka filmu - šíření tolerance a přijmutí rozdílností (například homosexualitu) zapadá díky špatně vykresleným a černobílým postavám. Jediní správní lidé ve filmu jsou problémová Židovka a její nevěřící přítel, zatímco silně věřící lidé jsou vykreslení jako pokrytci - ředitel školy pastor Skip páchá nevěru a Hilary Faye se uchyluje k vandalismu. Film má slušné herecké obsazení, i když v něm nenajdete žádnou Hollywoodskou hvězdu (snad za pár let, až se někteří z mladých herců více proslaví). Dokonce i M. Culkin se snaží. Doporučuji všem, kteří chtějí vidět trošku jinou a neohranou americkou komedii z prostředí střední školy, i když ani tato se nevyhne klišé, jako například vyvrcholení děje na maturitním večírku.(27.9.2004)

"Jezis ta miluje. Ostatni ta maju za blbca" (slovo Blbec je decentny preklad). Tymto ma hned na zaciatku film chytil. Tri hviezdicky su ok, stvrtu pridavam za odvahu parodovat krestansky fanatizmus, v USA zvlast. Koniec bol sice trapny - ale to je pre teenagerske komedie taky predpis (v tejto kategorii filmov je to aj tak vysoky nadpriemer).(5.2.2012)