Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

swiss

Pomalé, ale přesto výtečná atmosférická detektivka. Akademii se nedivím, konec není moc americký... ()

ppetrnosek

Tak nějak tuctově zpracovaná detektivka s výjimečným scénářem, která by se bez Nicholsona zřejmě neobešla. Ten vyzdvihuje celý film svým chladným ztvárněním detektiva profesionála do čtyř hvězdiček. (Nicholson je opravdu pan Herec s velkým H.) 75% ()

Tamten

Z dnešního pohledu občas příliš naivní, předvídatelné, se zdlouhavým rozjezdem, ale i tak stále dobře koukatelné. ()

lakart

Brilantní scénář podpořený skvělou režii a nezapomenutelným Nicholsnem v hlavní roli. Detektivní příběh plný zvratů, napětí a tíživé pomalu se plazící atmosféry, kdy se vám ve skvělém finále doslova tají dech. Tleskám takovým filmům a je to další důkaz, že to Američané kdysi dávno skutečně uměli, ale ty časy, zdá se, jsou pryč. 100% ()

Inozuka

Chandlerovký filmový noir, který na staré filmy tohoto stylu vědomě odkazuje a nestydí se za to. Nicholson hraje jako o život a předvádí snad svou životní roli. Zdárně mu sekunduje Faye Dunaway a hudební doprovod v podání Jerryho Goldsmitha. I když se přece jenom nemůžu zbavit dojmu, že Čínské čtvrti něco chybí, což ovšem nedokáži pojmenovat. Nakonec dávám plných pět za tu náplast na Gittesově nose a finální scénu na ulici. ()

Psycho.R

Jsem rád, že jsem si dopředu nepřečetl žádný spoiler, který se občas někde objeví. Jestli jsem celý film uvažoval nad 4*, tak posledních pět minut filmu je dostalo přiklepnuté, kdyby to šlo, dal bych ještě půl navíc. ()

boni

Kdyby chtěl někdo charakterizovat bezchybnou filmařskou práci, tak by si měl vzít k ruce Kmotra, Vykoupení z věznice Shawshank a právě Čínskou čtvrť. Roman Polanski tento film dotáhl k maximální možné dokonalosti, kdy dokázal vytěžit opravdu beze zbytku jeden z nejlepších filmových scénářů všech dob, o který se postaral společně s Robertem Townem, přes naprosto zdrcující a podmanivou hudbu, až po Jacka Nicholsona v životní roli (Miloš Forman promine). Čínská čtvrť se stala symbolem pro brilantní poctu filmu-noir, což byl v sedmdesátých letech již v podstatě mrtvý žánr, a zároveň epesním návratem k americké drsné škole, kterou nejlépe charakterizuje Raymond Chandler. A jsem rozhodně rád, že při inspiraci filmem-noir nakonec nedošlo na plánovaný černobílý snímek, neboť takhle barevné to alespoň přesně symbolizuje konec éry, jíž už se můžeme jen inspirovat, a na kterou už můžeme jen vzpomínat. Postava Jacka Nicholsona, u které fungují slova Čínská čtvrť jen jako metafora stavu mysli ohledně jeho dávné minulosti coby policisty, a která se celý film vznáší v mlžném oparu morálního konfliktu, je vykreslená do nejmenších charakterových detailů, ale zároveň zůstává mimořádně tajemná. Femme fatale v podání Faye Dunaway se postupem času ve své roli transformuje až do konečné podoby oběti a všechny příběhové nitky se protnou oné osudové noci v Čínské čtvrti, kde se dočkáme naprosto devastujících závěrečných minut, jež byly svojí temnotou, absencí morálky a vyjádřením lidského marasmu, Polanského metaforou k vlastnímu životu po smrti Sharon Tate. Po narativní stránce tedy absolutní lahůdka. Celému filmu také dodává na výjimečnosti vynikající kamera a neobvykle zdařilá stylizace postav (jejich chování), exteriérů a interiérů do období konce 30. let, kdy Los Angeles bylo sužováno extrémním suchem. Zajímavostí je fakt, že se tvůrci inspirovali skutečnou událostí, konkrétněji skandálem machinací s vodou pro obyvatele Los Angeles na začátku 20. století v Owensově údolí. Čínská čtvrť se naštěstí dokázala vyvarovat tradičního žánrového nešvaru, a to, že jakmile znáte pointu, tak to jaksi ztrácí své kouzlo. Tady naopak s každým dalším zhlédnutím doceňujete za prvé filmařské kvality a za druhé mnoho aspektů melodramatického příběhu a konfliktů morálky, politických třenic a vlastně všeho, co by dobrý film v rámci žánru měl a mohl nabízet. Suma sumárum se Čínská čtvrť díky těmto všem výše zmíněným prvkům stala symbolem pro dokonalý film, který se navíc svým koncem vyhnul jakémukoli klišé a podaří se mu donutit diváka se zamyslet a zároveň v něm různými strukturami svého příběhu ještě dlouho rezonuje. V roce 1974, který byl opravdu mimořádně silný, si dle mého názoru Polanského majstrštyk zasloužil proměnit více než jednu ze svých jedenácti nominací, protože ač jsem bezmezným fanouškem Kmotra I, tak ale zároveň vidím výraznější nedostatky v Kmotrovi II. Každopádně tenhle film mě asi nikdy nepřestane bavit a nikdy nepřestane ohromovat, a jsem za to velmi rád. __ „Zapomeň na to, Jakeu, to je Čínská čtvrť." () (méně) (více)

Davidos305

Nebudu to okecávat prostě super film. Charismatický Jack Nicholson odvádí úžasnou práci. Skvělá režie, jeden z nejlepších scénářů co kdy byl, který obnáší skvěle napsané postavy. Úžasná zápletka a odhalení. Prostě geniální, nejlepší detektivní film. Více netřeba. ()

Maximilianus

V dobe uvedenia filmu do kín vyznel film určite údernejšie,  ale aj v dnešnej dobe má čo ponúknuť. Za záver zvyšujem hodnotenie na 7,6/10. ()

DENIROSIS

Pomalé tempo filmu,jako by se nic extra nedálo nemusí každému pasovat,ale budiž.Přistihl jsem se,že se občas nudím a ta krásná Faye Dunaway... ()

Tamdydam

Celou dobu jsem čekal, kdy se něco začne dít a ono nic. Jedna velká hvězda za Jacka a druhá velká za Faye už z principu, ale nic víc jsem v tom filmu prostě nenašel. Nic, co by alespoň trochu zaujalo po celých těch nudných 130 minut ()

Tiiso

Patří mezi mé nejoblíbenější filmy. Už když jsem ho shlédl poprvé tak jsem si tu zvláštní horkou atmosféru L.A. 30. let minulého století zamiloval. Film nikde nespěchá...dokáže vás přinutit k tomu aby jste se po dlouhé minuty soustředili na děj. Žádná klipovitost a přesto nikde žádná nudná pasáž. Bezesporu vedle Hnusu jeden z nejlepších Polanskiho filmů. Velkou měrou zde dozajista přispěl svým výkonem Jack Nicholson. Jako opět usměvavý a věrohodný ve své roli. Pokud by jste chtěli vidět jak vypadal Roman Polanski v těch letech tak si dobře prohlédněte muže s nožem. Jak všichni asi víte je to on sám. Více se snad ani nedá připsat. Jako vzdání pocty žánru film-noire, se tento snímek povedl na výbornou. ()

leftfield

Výborný film režoséra Polanského se skvělou "letní" atmosférou a úžasným hereckým ansáblem. Proč tedy nedávám pět hvězdiček? Abych řekl pravdu, přišel mi konec trošku předvídatelný a upřímně jsem čekal, že Roman ještě trošku začachruje a vrahem bude nakonec někdo jiný než "zahradník", leč nestalo se. Na druhou stranu poslední scéna "BUM PRÁSK a opona dolů" mi všechno úplně vynahradila. Čtyři a půl hvězdy. ()

Bounded

Hergot, proč už se dneska nedělaj tak krásný žánrovky? Když tak koukám na filmy starší než já sám, tak musím podotknout, že dneska už prostě většina filmařů neví, co je to atmosféra. Nicholson a Dunwaye báječní. Femme fatale jsem jí spolknul i s navijákem. Viděl j sem ji zatím snad jen v Don Juan DeMarco a vůbec jsem netušil, že to bývala taková kočka. Scénář i hudba byly taky na jedničku, tak vlastně ani nevím, proč dávám jenom čtyři hvězdičky. Možná se nedokážu přenést přes to, že je to jen vycizelovaná žánrovka,možná bych spíš neměl koukat na filmy ve dvě ráno, ale nejspíš je to tím, že bych z L.A. tehdejší doby viděl rád daleko víc a nedokážu tu lehkou ohraničenost prostředí prominout filmu jako nutný rámec příběhu. Jsou to silné čtyři hvězdy, ale asi by mě do té doby musel vzít někdo DeLoreanem, abych byl zcela spokojen. Tak jako tak, nudnost a přetaženou stopáž jsem nezpozoroval. ()

Izz

Hustá atmosféra,Jack Nicholson ve vrcholné formě,Goldsmithova nestárnoucí hudba a jeden z nejlepších scénářů,jaký byl kdy napsán.Co brání Čínské čtvrti,aby v mých očích překročila tenkou hranici,která dělí dobrý film od skvělého? Překvapivě Polanskiho režie,která je sice řemeslně naprosto v pořádku,ovšem jeho pozvolný styl se do noirové detektivky tak úplně nehodí.Je to subjektivní dojem,což ostatně dokazuje kultovní status,který se okolo filmu od jeho vzniku vytvořil,ale mě osobně prostě Čínská čtvrť nikdy nedokázala naplno nadchnout. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)