Myši patří do nebe

• Francie Même les souris vont au paradis (více)

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek - vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně. Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení. (CinemArt)

unitedfan

Jeden z vrcholů současné české animované tvorby. Parádní loutkařská animace a příběh, který potěší jak děti, tak i dospělé. A v závěru snímku si myslím, že hlavně dospělým divákům slza ukápne. ()

JanaH.

Velmi dobře zpracovaný příběh. Něžný, zároveň poučný. Není pro malé děti, řekla bych spíš tak pro deset plus, aby vůbech pochopily, co chtěli autoři vyjádřit. ()

paradaj

Nejsem dítě, takže ani cílová skupina diváctva, ale dobré mi to opravdu nepřišlo. Nechápu, co mělo být pointou příběhu? Závěr je plytký, nedovysvětlený, ostatně stejně jako místy i předcházející průběh filmu. A dabing mi tedy bohužel taky přišel úplně příšerný, u toho mi bylo skoro až trapně. Nicméně ta výtvarná stránka je prostě úchvatná, už jen kvůli tomu stojí za to se podívat aspoň na kousíček. Chtěla jsem dát jen dvě hvězdičky, ale jak jsem řekla na začátku, nejsem cílovka, tak nebudu krutá. Ale kdo ví, možná se mi to ještě rozleží a zase tu jednu srazím. Nebo ne. ()

Nellaron

Výchovný animáčik pre deti s posolstvom a s výbornou hudbou. Myška Šupito je rozkošná, grafická stránka je tiež výborná. Trochu som sa zamotal v strede filmu, ale možno ide len o môj otupený pohľad dospeláka. ()

Trucker

Další volovina u níž je člověku smutno z toho, že takovéhle nesmysly vznikají za jeho koncesionářské poplatky. Zdlouhavé ukecané obrazy o ničem jsou střídány potřeštěnými "akčními" scénkami a celé je to ve výsledku především ohromně nudné. Hlavně že je v úvodu 4x propagováno, že je potřeba si mýt uši... Skutečnost, že takováhle blbina je ověnčena cenami, jen zase jednou svědčí o tom, že úroveň kinematografie je již dlouho na dně. Do úrovně "Odpad" to nezařadím jen proto, že jsem už viděl i pár horších kinematografických výtvorů, ale moc jich nebylo. ()

milos.bradik

Čekal jsem víc humoru a lépe propracovaný děj, bylo to jen vypočítané na city a příliš upištěné a uječené. Možná kdyby mi bylo o šedesát míň, tak by se mi to líbilo, protože se takto upištěné dnes točí všechny filmy pro děti, ale ve srovnání třeba s Kuky se vrací je ten scénář fakt bída. ()

Enon

Tak dobře, tohle jsem nečekal. Mé myšlenky o tomto filmu se během sledování přetavily z pozice pohádky pro děti v hlubokomyslný roztomilý příběh, který si bere na paškál jedno z témat, které bych si určitě nespojil s pohádkou, a to smrt. Téma smrti a jeho zpracování v tomto snímku mi úplně bralo dech, a co víc ten pocit že sleduji pohádku, ČESKOU POHÁDKU. Nechápu jak sem to v kinech mohl přehlédnout a mrzí mě že jsem tento film nemohl podpořit i jinak. O tomhle by mělo vědět co nejvíce lidí jelikož se jedná o skutečně ojedinělou záležitost, obzvlášť v naší české kotlině, která předává spoustu informací a morálních ponaučení jak malým tak starším. Z počátku musím pochválit naprosto fantastický dabing, který mě bavil od začátku do konce a to hlavně díky své procítěnosti a kreativnosti. Matouš Ruml a jeho Bělobřich, to musím opravdu smeknout klobouček. Jinak celkové zpracování posmrtného života by se klidně rovnou mohlo rovnat americkým filmům. To jak dostáváte ty kartičky za atrakce, omývání ve vodě, překonání svých nedokonalostí, les lesů...PANEBOŽE, kdo to vymýšlel? To je tak moc zajímavý a kreativní způsob jak toto téma předat mladší generaci, že o tom nemůžu říct jediné křivé slovo. Origin story našich obou hrdinů jsou sice jednoduché, ale přesto to zpracování je tak milé a přívětivé, že mi to bylo úplně jedno, ale úplně. Jejich vztah se celou dobu vyvíjí a tím, že autoři měli čas jim připravit i na tak krátké stopáži určité překážky v jejich vtahu, tak se nejedná jen o další skamarádění dvou absolutně odlišných postav, ale o něco víc. Výsledných 10 minut byl pro mě jeden z nejsilnějších momentů, co jsem za poslední dobu v českých filmech viděl. Jestli je v nějakém filmu vidět kolik je do něj dáno lásky a péče a jak moc času to celé zabralo, je to právě tento film. Myši patří do nebe je skrytý klenot českého filmu, který si určitě zaslouží více pozornosti než jakou dostává teď. Třeba ho za pár let bude znát více lidí, určitě bych mu to přál. 85% ()

Korpy22

Krásná, moderní pohádka české produkce, která je protkaná nespočtem metafor a krásných poselství.  Velmi elegantně dokáže dětem přiblížit téma smrti, přátelství, náboženství a dalších motivů. Hlavní hrdin(k)a Šupito je skvělá. Zde se opět reflektuje dnešní doba a to, že hlavní postava není ani kluk ani holka. Ano, oslovují ji v ženském rodě, ale jméno Šupito je krásně neutrální. Celý vizuál pohádky je krásně snový, pestrobarevný a přináší spoustu střeštěných nápadů. Filmu na dokonalosti přidaly i hlasy herců, kteří dabing jen tak neodflákli, ale opravdu se sžili s postavami. Jan Bubeníček společně s Alice Nellis na tomto projektu odvedli opravdu skvělou práci. ()

mp5991

Jednoznačně nejlepší Český animák, co jsem kdy viděl, což, uznávám, není zas tak velká pocta. Ale pojďme podrobněji. Co rozhodně musím ocenit, je kvalita animace, myslím, že jak postavy, tak prostředí, mohou směle soupeřit se zahraniční produkcí. Řada stop motion filmů má i u roztomilých postav problém aby nevypadaly spíš mírně strašidelně, ale Bělobřich je fakt zlatíčko a i ostatní postavy jsou povedené. Príběh sice není nějak strhující, ale rozhodně neurazí a je i vcelku originální. Mohu doporučit jako takovou roztomilou oddechovku. ()

bambiz

Skvělá práce po technické stránce, hlavně prostředí mě nadchla. Ale jinak jsem měla zřejmě moc vysoká očekávání, vysoké tempo děje (pro dnešní děti asi nutné) mi nedovolilo se pořádně do příběhu i postaviček vžít. Bavila jsem se odhalováním identity dabérů. ()

Megahead

Do polovice ma príbeh skoro vôbec nebavil a myška mi pripadala až príliš protivná a negatívne tvrdohlavá. Zároveň do spomínanej polovice sa aj príbeh vliekol trošku ťažkopádne. Našťastie potom sa to rozbehlo a zlepšilo (hlavne od časti v lunaparku a v tmavom lese). ()

DC11

Ukázka toho, že se u nás umí dělat i jiné kvalitní věci, než kriminální seriály nebo vánoční pohádky. Krásná animace, nádherný dabing, zajímavý příběh a nápad. Víc takových jednorožců v české kinematografii. ()

CarlosJ

Myši patří do nebe Animované filmy příliš nevyhledávám, ale o tento jsem zavadil náhodou a už jsem se od něj nedokázal odtrhnout. Nejprve mě uchvátil výtvarný styl a animace, který prostě zahřeje u srdce. Myšku Šupito si musíte okamžitě zamilovat. Ale sotva si tuto malou hrdinou oblíbíte,  tak “bác” - z vaší oblíbené myšky zbyde jenom mastnej flek. Nejdřív jsem byl v šoku. Tohle, že je příběh pro děti?! Ale během chvilky jsem pochopil, že tady příběh teprve začíná. A že může být hezčí a dojemnější i po smrti hlavní hrdinky. To, co se děje v nebi, zobrazují tvůrci s neobyčejnou laskavostí. Jako by sami byli dětmi a dívali se na všechny tajemství života a smrti jejich očima. Děti tak musí ocenit pohádkový příběh za nebeskou bránou a my dospělí dostaneme navíc i pořádnou porci filozofického přesahu. Za odvahu pustit se do takového tématu v animovaném filmu, za jeho originalitu a velmi lidské, laskavé a překvapivě optimistické znázornění života po smrti, musím dát plný počet bodů. ()

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

14.12.2022

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD