Japonská mafie

Ukázka z filmu

Bývalý soukromý detektiv Harry Kilmer ví hodně o Japonsku… a hodně o gangsterech, kteří drží ochrannou ruku nad hazardními hrami a obchodem se zbraněmi v Japonsku. Dobře také ví, že existuje špatný a správný způsob, jak se přiblížit brutálnímu podsvětí. A uvědomuje si, že co se týče síly, bojí se členové gangu jediného: větší síly, než je ta jejich. Do Japonska se vrací po letech, aby pomohl svému starému příteli nalézt unesenou dceru. Nalezne tu i ženu, kterou před lety tolik miloval. Vrací se vzpomínky a oživují se staré rány. Jednou z živých ran minulosti je právě ten jediný, který mu nyní může pomoci dívku najít... Robert Mitchum hraje hlavní roli v tomto napínavém filmu, o kterém jeho režisér Sydney Pollack říká, že: „je prvním filmem, který ztvárňuje nové Japonsko do skutečného příběhu, a přitom ho uchovává autentickým“. Autentičnosti přidává i další herec Ken Takakura, „japonský Clint Eastwood“. Od začátku je Japonská mafie – Yakuza – plná intrik a překvapení. Čest a věrnost jsou základem života a smrti. Násilí je rychlé jako tokijský vlak a tradice velí zemřít. (Warner Home Video CZ)

Ironfood

Ve své době to možná bylo zajímavé nakouknutí do japonské kultury, dnešnímu divákovi to už ale v tomto směru mnoho nepřinese. Rozvláčnost vyprávění mi sama o sobě nevadila, problém ale je, že to působilo tak nějak šroubovaně a že ačkoli tam byly zajímavé zvraty, nepodařilo se jim dodat dostatečnou působivost. Mitchum mne tentokrát upřímně řečeno taky moc neohromil a to pomíjím akční scény, ve kterých (i vzhledem ke svému věku) působil opravdu velmi nevěrohodně. ()

ZkuKol

Snímek tradiční až do morku kosti po všech stranách. Začátek zcela věrný noir tradici, dál už se to řítí jen po spirále pravidel Yakuzy (z toho trochu vyplývá, že se dá ledacos uhodnout dopředu, ale to není vůbec na škodu). Na filmu je poznat doba, tudíž se scénář nevyhne turisticko-esoterickým vložkám, výprava japonským trademarkům a charaktery jen schematickému načrtnutí. Film má velmi pomalé tempo, ale skvěle vypráví. Konec je s pointou. Mitchum i ostatní hrají první ligu a akce je na 70. léta téměr 60letého hlavního hrdinu vynikající. Tyhle staromilské filmy s prvky noir mám rád a každému bych tento doporučil, jen je třeba si udělat nerušený čas, nebýt unaven a naopak být soutředěn. Klasická detektivka s japonským pozadím, přičemž na západní film je tu operováno s místnímy pravidly a koloritem s úctou a pečlivě... 75% ()

Autenticita

Skoro celou dobu se to vyvíjelo jako pro mě typický čtyřhvězdičkový film, ale za pro mě imponující závěr, zvedám na plný počet. ()

Han22

Jeden z mála Pollackových filmů, které nejsou na 4-5*... prostě mě to nevzalo. Prostředí japonské mafie a vůbec Japonska je super, Pollack byl první americký režisér, který se do toho pustil a vyslal do Japonska unaveně působícího Mitchuma, aby zachránil unesenou dceru přítele ze spárů Yakuzy. Ten do toho zangažuje japonského "přítele" co mu po válce dluží. Ty zvraty co poté následují jsou ale pitomé a na naštvání, umírají tam lidi, kteří si to rozhodně nezasloužili. Akční scény jsou chaotické a dost haluzové a navíc se to celé táhne v pomalém noirovém duchu a tempu. V druhé půlce se dočkáme i bojů meče a závěrečný samurajský masakr je fajn, ale přesto je to pro mě spíše průměr. ()

Lookass

Keď si spätne bilancujem filmy, ktoré mali niečo spoločné s fenoménom "japonskej mafie" tak mi nenapadá žiadny, ktorý by vo mne zanechal tak silný divácky zážitok ako Pollackova The Yakuza. Ono je to úplný protipól napr. ku Kitanovmu Brotherovi - oba filmy majú síce pomalé tempo a dlhé zábery, ale v prípade Takeshiho je čas strávený pri filme vyplnený množstvom expresívnych a násilných scén. Tie mu dodávajú dynamiku. Pollack ale stavil na nenápadný scenár, ktorý napísal Američan dlhodobo žijúci v Japonsku. A tento fakt sa preniesol aj na plátno. Prejavil sa tiež v realizme zobrazovania vzťahov medzi yakuzou a ľuďmi, ktorí s ňou prichádzali do styku. Vďaka osobe Kena Takakuru som si spomenul na Black rain Ridleyho Scotta. V porovnaní zobrazovania realizmu sú tieto filmy na kvalitatívne opačnej strane. Scott bol dokonca v niektorých scénach doslova xenofóbny. ("nadradenosť" a bezočivosť američanov voči japoncom) To Pollack rozhodne nie je, ku všetkému pristupuje s úctou k japonskej kultúre. __ Takže tu máme film, ktorý naoko vyzerá ako keby ho nakrútil japonský režisér, neobsahuje priveľa násilia, má pomalú atmosféru a nemá významné herecké obsadenie. The Yakuza má iné prednosti. Obsahuje hlavne silný príbeh. Rozpráva o cnostiach, kódexoch cti, priateľstve a dôvere. Spôsobom, ktorý som ešte nevidel v žiadnom inom filme. V tomto smere je bezkonkurenčný. __ Pridávam sa k dezorzovi, tento film si rozhodne nezaslúži taký "status" zabudnutia ako má v súčasnosti. 9/10 ()

sadlokan

Wow.Japanís políc by mohla sbírat jakuzáky podle ovázanejch,nebo žádnejch,malíků jako brambury.Bohužel,asi,nemá důkazy.A- no smiling! ()

tranquill

"Pro Zen mistra je meč něčím, co nemá ničit jiné lidi, ale jeho vlastní chamtivost, zlobu a hloupost!" Mafiánské filmy nejsou moje gusto, ale to samurajské podání je přece jen o něčem jiném. ()

flu

A man never forgets. A man pays his debts... Robert Mitchum a Takakura Ken excelují v tomto skvěle vystavěném kriminálním dramatu, které je svou atmosférou a celkovým vyzněním překvapivě hodně blízké asijské kinematografii. ()

celticek

Úvod dost nudný, po cca 30-40 minutách se to trochu "rozjede". Na začátku mě potěšilo snad jenom vysvětlení jakuzy jako bídné kombinace čísel 8+9+3 v japonské hře. Námět je dobrý, ale hlavně dluh mezi Tannerem a Tonem a posléze řešení v podobě odstranění Kilmera je takové podivné. Nejlepší postava je Ken Tanaka a závěrečné zjištění ohledně Eiko. ()

Amonasr

Mafie má svá vlastní pravidla cti, zbabělosti a odvahy, nehledě na všechno zlo, na němž je založena. Ať už působí v Japonsku, Americe, Rusku, na Ukrajině či u nás. Ve filmu se na to dobře kouká, ale běda těm, kdo jí zkříží cestu nebo se s ní zapletou v reálu. Ztráta malíčku je pak opravdu jen hodně milosrdná maličkost. Solidně natočená oddychovka plná filmových mrtvol a krve, která má ale s tvrdou realitou zřejmě jen málo společného. ()

hackstolle

Velke dilema. Atmosfera prvni poloviny je tak za pouhe ***, ale ta druha polovina hrave vse vyspravi. Podle toho, s cim mohu doposud tematicky a zanrove porovnavat, mne vysledne hodnoceni vychazi na ****. Tedy 80%. Musime totiz na tento film nahlizet z toho pohledu, kdy a jak byl natocen. Jeho kvalita se mu proto neda uprit. ()

johnsnow

Dokonalosť bez chyby či hluchého miesta. Výborný príbeh, super herci, fajn prostredie a slušná akcia obzvlášť záverečná likvidačka členov yacuzi v ich sídle. U mňa spokojnosť. ()

ostravak30

Sydney Pollack má za sebou množství slavných filmů, ale toto je první, na kterém se podílel jako producent. Pravdou je, že Yakuza je i u nás dost slavná a obecně mafie v Japonsku má svou tradici i jistou nepopulární popularitu. Přitom je zvláštní sledovat Američana, jak střílí po japonských mafiánech vyzbrojených meči. Je to krvák a brutální akčňák, ale neseděla mi povaha noir, která se do Japonska přeci jen málo hodila. Na druhé straně se tu Pollack snažil vysvětlit pravidla cti i celý systém Yakuzy. Ovšem někdy je film lehce naivní, když třeba ve dvou dorazí do sídla mafiánů a Harry všechny vystřílí, ačkoli oni na něj vlastně útočí jen s meči a jeho domorodý kolega zase zvládne vše i proti jasné přesile. Navíc je třeba překonat hodně návratů do vzpomínek, protože hlavní hrdina potká bývalou lásku a snímek díky tomu disponuje i podstatnou měrou nudnějších momentů. ()

brasek

Pozerám na snímok, nudím sa a neverím príbehu. Čo dodať? Robert Mitchum ako chlapík čo príde do Japonska a vytrieska každého s každým. Do toho ešte veľmi slizká romantika. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá dráma, ktorá počiatočný akčný príbeh obchodného sporu Georga Tannera s jakuzou mení na osobnú drámu Harryho Kilmera. Ten síce do príbehu prichádza kvôli pomoci Tannerovi, ale ako vojnový veterán vďaka vzťahu s Eiko rieši svoju lásku k nej a musí sa vyrovnať so zistením, že Ken Takakura  nie je brat Eiko ale jej manžel, ktorý sa kvôli vďačnosti a cti nemôže k Eiko vrátiť. To celé okorenené zvláštnosťou japonskej kultúry a jej rituálmi, bez pátosu a zbytočného prepínania emócií. Produkcia je veľmi dobrá hoci ide o prvý film Sydneyho Pollacka v roli producenta. Akčné scény síce nevynikajú prepracovanou choreografiou súbojov, produkcia však dokáže budovať napätie a servírovať emócie prirodzene. Robert Mitchum prijal úlohu v tomto filme už nie ako najmladší, no napriek tomu zvláda emocionálne namáhavú úlohu Harryho veľmi dobre. Ken Takakura a ostatní japonský herci mu sekundujú rovnako dobre. 75% ()