Dva kriminálníci mají v plánu vyloupit klenotnictví na Václavském náměstí. Jejich promyšlená akce se však zkomplikuje střelbou a společně s řidičem Burianem (Z. Kryzánek) prchají. S ním se poté lupiči rozdělí a přesednou do jiného vozu, který byl záměrně poškozen. Neovladatelné auto se zřítí ze svahu a z lupičů přežije pouze jeden (J. Tříska). Toho také policie dopadne v nedaleké chatě. V jednu chvíli s ním však je pouze kriminalista Málek (S. Matyáš) a po pokusu přemoci policistu je lupič nešťastně zastřelen vlastní zbraní. Málek z toho má značné problémy, neboť bez tohoto svědka nemůžou kriminalisté potvrdit, zdali nebyl komplicem kriminálníků také klenotník Litera (J. Adamíra). K této domněnce je vede fakt, že se odehrálo až příliš mnoho podezřelých náhod, které zlodějům usnadnily krádež. Hospitalizovaný Litera se pak skutečně v noci vytratí z nemocnice, aby si vyzvedl z tajné skrýše ukradené klenoty. Případ se později dostává k soudu, ale pro nedostatek důkazů nemůže nikdo nic klenotníkovi dokázat a jediným odsouzeným je Burian. Uplynou čtyři roky a po propuštění Burian navštíví Literu, od něhož žádá svůj podíl. Ten mu však tvrdí, že když dorazil ke skrýši, klenoty již byly pryč. Litera poté náhodou narazí na Málka, který se nyní živí jako taxikář. Toto setkání v bývalém policistovi znovu probudí touhu se do případu vložit a klenoty nalézt… (Česká televize)

ostravak30

Hra bez pravidel se vymyká asi jedině tím, že zde máme policistu, který byl vyhozen od sboru neprávem. Trochu akčních momentů zde je a herecké výkony také nejsou špatné. Ale od počáteční honičky a napětí až do toho závěrečného je ještě pořádný kus daleko. Mezitím zde máme kupy dialogů a takových těch otázek pořád dokola: "Kde to je." A pak také: "Tys to vzal." "Já to nevzal." A to se stále opakuje. Postupně to směřuje k jednomu cíli. Hra bez pravidel zkrátka není průšvih a zcela jistě některými momenty vyčnívá, ale celkově z průměru nevyjde. ()

honzic

Rozhodně vydařená kriminálka s akcí a napětím od začátku do konce, i když jde spíše o psychologii než o nějaké drama či thriller a strach. Postavy jsou barevné a ne černobílé. Herecké výkony patří rozhodně k lepším. I přes zcela jasný průběh viníků už od začátku, se scénář hezky zaplétá a není až tak zcela jasné, jak to dopadne. Některé scény nejsou ideálně natočené, ale na napětí a zápletce to neubírá, pátrání sice nemá jasnou logiku a ani není příliš vedené, jde spíše o útržky a scény jsou na sebe nalepené trochu uměle, ale dobře zvolená hudba, osvětlení, kamera a zvuk společně s kvalitními herci odvedla dobrou práci a patří tak k bezesporu k lepším kriminálkám 60. let, které se odprošťují od komunistického režimu a nejsou přímo poplatné době či namířené proti ni. Tedy krimi, jak se patří, i když chyby scénáře a trochu i režie se i zde najdou a ledacos by se dalo ještě zlepšit. I konec je docela nejasný a nekončí klasickým převratným happy endem, jak je zvykem u hrdinských amerických krimi s velkou dávkou patosu. Hodnocení: 70 % ()

Phex

Představte si mstitele, který byl vyhozen od kriminálky, jedná na vlastní pěst a jeho motivace je možná čistě soukromá (a protispolečenská - chce se obohatit na úkor pracujícího lidu) a přesto je to hlavní hrdina filmu natočeného v ČSSR. K tomu si připočtětě obsazení závodníka Františka Šťastného, který překvapivě dobře hraje jednu z vedlejších rolí. Asi vám vyjde, že něco takového mohlo být natočeno jen v šedesátkách a taky že jo. Rozhodně už kvůli výše uvedenému stojí za shlédnutí, tohle má ale ještě napětí, dobrou zápletku i dialogy. ()

Aniki

A já dam pět, ať nežeru. Nejen za neskutečně roztomilého Frantu Šťastného, pěkný dobový holky (mj. Karla Chadimová) a kaskaderský výkon Jiřího Adamíry, při rvačce s Kryzánkem. Zajímavé rozuzlení v čele s Menšíkem potěší a vůbec je to taková "jako" Kalašovina Rudolfa Hrušínského. Dosti opomíjený snímek. ()

Nerajohn

Tak po dlouhých letech nám některá z našich televizí, konkrétně CS Film, poskytla možnost zhlédnout tento krimi skvost naší filmografie. Režisér Jindřich Polák se tady v polovině 60.let pustil do kriminálního žánru s prvky gangsterských filmů, vše samozřejmě v českých podmínkách. První půlhodinka je skvělý akční film se scénami, které podbarvené hudbou možná už nebyly v našem filmu překonány. Pak se děj uklidňuje a uprostřed se jedná spíše o psychologický snímek. Závěr je opět svižný, nechybí akce a přestřelky a na závěr čeká jedna zajímavá scéna, kdy jeden z nejznámějších českých herců umírá velmi kvalitním způsobem. Kromě ústřední dvojice Matyáš - Adamíra zaujme především herec s drsnou vizáží trestance Zdeněk Kryzánek. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočená kriminálka s výbornou produkciou a premysleným príbehom, v ktorom všetko do seba pekne zapadá. Dobre naplánovaná lúpež v klenotníctve, nespoľahliví parťáci, ktorých sa je najlepšie zbaviť + bývalý policajt, ktorý vie príliš veľa. Atmosféra a napätie výborne podporená hudbou a výbornými hereckými výkonmi, za ktoré by sa ani Delon nemusel hanbiť. ()

Zette10

Kvalitní česká kriminálka soudobě moderního střihu. Nechybí tempo, kvalitní herecké výkony, jde zkrátka o napínavou podívanou. Bod dolů dávám tomuto zajímavému snímku pouze za jednu jedinou věc - stranické zachování někdejšího kriminalisty - daleko více by se mi líbilo a příběhově sedělo, kdyby se hlavní hrdina pokusil o lup rozdělit s lupiči, a ne ho odevzdal "orgánům strany". ()

jerrik7

Nedomyšlený děj. Oba lupiče zatkla policie hned v úvodu filmu bez jakékoli logiky proč byli v podezření a jak je vůbec našla. Jak mohla policie vědět, kdo loupež spáchal? A co víc: i kdyby snad měla policie třeba i fotky pachatelů, jak mohla vědět, kde je má na útěku hledat? Asi byla tehdejší policie vševědoucím Pánembohem. Když tedy byli oba lupiči zatčeni po pěti minutách filmu, byl další děj filmu jaksi nadbytečný. Tuhle absurditu už potom nemohl napravit ani následující celkem slušný děj, když počáteční zápletka toho děje byla vyřešena nevysvětlitelným zatčením obou pachatelů hned na začátku. Prostě nesmyslná slátanina snažící se obyvatelstvu ukázat všemocnost a vševědoucnost policie. Nemíním se proto nechat dojmout ani dobrými a populárními herci. A vůbec - detektivky nemám rád. ()

moorks

Svižná detektivka západního stylu. Kvalitní scénář s dobrou zápletkou, vynikající herci, hudba a to vše pod vedením Poláka. A ten uměl kriminální žánr. Podařené dílo! ()

jauahaoas

Velmi dobře odvedená práce na filmu od všech profesí včetně výběru herců. Film je nedoceněný a vzhledem k roku výroby a odehrání je bez moderních kriminalistických postupů velmi kvalitní KRIMI. Několik lidských osudů, zejména taxikáře, prodavače v Klenotech a jeho milenky, kriminálníků a kriminalistů, dává vcelku velmi zajímavý a akční nadčasový film. Velmi dobrý výběr hudby a zvukových efektů, kamery a již zmiňovaných herců, upevňuje celkový prožitek jak v kině, tak v TV, PC. Filmy z této doby byly velmi emotivně vytvořeny a čeští filmaři patřili ke světové špičce. ()

Cesty timem

Skoro bych dal jednu hvězdu navíc za ten akční začátek. Ale to by byl výsledek, vzhledem ke zbytku celému filmu za 3*, roven 5*. To proto, že jednu hvězdu musím, prostě musím dát za vynikající hudbu Wiliama Bukového, v níž bylo na jeden film až mnoho zajímavých motivů. Možná proto byla její část použitá i potom jinde. Myslím, že bychom se my, milovníci filmové hudby, měli opravdu na co těšit z jeho domácí zvukové laboratoře, kde experimentoval už tehdy s elektronickou hudbou, kdyby Wiliam neodešel tak mladý a skoro náhle, tak rychle poté, co vážně onemocněl při práci na scénickém baletu Faust. Že by opravdu bylo něco na tom Faustovu prokletí? ()

vinducha

Parádní akčňák od tvůrce Pana Taua . Ta nakládačka , kterou dostával Litera od Buriana byla teda natočené hodně dobře ,  a scéna , kdy Pepi sejme Buriana byla už jak z kriminálky západní provenience . ()

Bohdy67

Zajímavá kriminálka s mnoha zápletkami a v podstate zapornymi postavami. Velmi "příjemná" role Vladimíra Menšíka . 70% ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny