Film XX. století představuje vrchol tvorby italského mistra Bernarda Bertolucciho (1940–2018), je to monumentální alegorie politického vývoje Itálie (a Evropy) první poloviny minulého století a zároveň troufalý pokus o filozofický výklad tohoto vývoje. Dvě mocné síly ženou veškeré dění kupředu: třídní boj a sex. Učení Karla Marxe a Sigmunda Freuda nebylo nikdy předtím a nikdy potom skloubeno a převedeno do filmových obrazů tak „frontálně“. Určitě lze tvrdit, že po padesáti letech, v dnešních eroticky i myšlenkově ustrašených časech, by podobně odvážný film už nebylo možné natočit. Snímek se odehrává v severní Itálii a líčí přátelství a věčné potyčky dvou mužů – statkáře Alfreda Berlinghieriho (De Niro) a rolníka Olma Dalcò (Depardieu) –, kteří jsou svědky a účastníky politických konfliktů mezi fašismem a komunismem. Ústřední hereckou dvojici doplňují legendy klasického Hollywoodu Burt LancasterSterling Hayden, ale také největší primadony zlaté éry italského filmu Alida ValliFrancesca Bertini. Zvráceně sadistickému archetypálnímu Zlu propůjčil tvář Kanaďan Donald Sutherland. (NFA)

Paldiny

Päťhodinový prierez životom dvoch kamarátov z rôznych sociálnych vrstiev a ich vysporiadaním sa s nástupom fašizmu a neskôr komunizmu. Snímka, v našich končinách takmer neznáma, zastáva pevné miesto vo filmografii Roberta De Nira a pre svoju štíhlu postavu takmer nespoznateľného Gérarda Depardieu. Vzhľadom na abnormálnu dĺžku si film nedokáže udržať pozornosť po celý čas, ale nesporné kvality má. Vyzdvihnem hercov, hudbu a pedantný prístup režiséra. Najmä necenzurovaná verzia šokuje odvážnymi scénami. Záverom sa síce spracovanie vymkne spod kontroly a prehnanou komunistickou agitkou, ktorá je paradoxne proti komunizmu, zostáva pre diváka len veľmi ťažko stráviteľná. ()

Rozjimatel

"Who was it?." "It's hard to say. In black shirts, all killers look the same."     Historická sága o večnom triednom boji, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Prvá polovica je realistickejšia - venuje sa vykresleniu pomerov danej doby, keď bohatí sa utápajú vo svojom hýrivom a dekadentnom živote (prekvapilo ma, že už začiatkom 20 storočia mali kokaín), kým sedliaci sa musia veľmi ťažko predierať životom. V druhej polovici už potom film prechádza do bláznivejšej polohy (občas mi to pripomínalo Felliniho), ale stále si zachováva taký dosť znepokojivý náboj. Ozdobou filmu sú herecké výkony mnohých hercov, hlavne Roberta De Nira (Alfredo), Gérarda Depardieuho (Olmo) a Donalda Sutherlanda (Attila Mellanchini) v tak hnusne zápornej role, aká sa len tak často nevidí. No a to najlepšie som si nechal na koniec: skvelú hudbu Ennia Morriconeho.     "The Padrone is dead, but Alfredo Berlinghieri is alive. And we mustn't kill him." "But why not?" "Because he's the living proof that the Padrone's dead." ()

gumolit

Úplne zabudnutý historicko dramatický epos pána Bernarda Bertolluciho určite stojí za pozornosť. Mladí Robert de Niro a Gerard Depardieu podávajú skvelé herecké výkony no nezabudnuteľna je postava fašistického zákerneho predáka Attilu v podaní Donalda Sunderlanda. Sám herec sa kedysi vyjadril že neznáša túto úlohu za celú svoju bohatú filmovú kariéru no ani sa mu nečudujem. Na jeho postavu len tak človek nezabudne. Je skutočne hnusná,zákerná a nesympatická čo len Donaldov výzor potvrdzuje. Sceny s mačkou či s mladým chlapcom sú pojate brutálne. Ostatne kontroverzné sexuálne scény či brutalita v Bertolluciho filmoch nikdy nechýbala . Všetko je pojaté neskutočne reálne a režisér potvrdil že scény so zabijáním zvierat bolinatočené naostro. Myslím že snímok asi kvôli tomu a záverečným scénam o uctievani komunizmu a socializmu určite Američanov zaskočil a preto neuspel a prepadol.A aj keď vás dĺžka snímku (318 minút !!!) môže odradiť myslím že v svetovej kinematografii má svoje miesto a tí čo vedia oceniť filmy by si ho nemali nechať ujsť. ()

mira007

Historický provokativní epos z italské vesnice sice dle mého názoru obsahuje čiré porno, ale že to točil slavný režisér a obsadil to tehdy dnešními hereckými legendami, tak tomu můžeme říkat umění. Mě to nepohoršuje, jen mi to přijde laciný, nicméně vidět De Nira jak chytá na pinďoura Depardiemu je sranda. Dal bych pět hvězd, ale jen sobě, že jsem dal tento pětihodinový (!!!!!) film. Masakr. Jako exkurze do historie kinematografie za dvě. ()

Gastovski

Ufff, zdárně dokoukáno. Dojem, který však na mě film zanechal byl velmi chladný. Klady jsou: z herců de Niro, Depardieu a Sutherland, výprava, Morriconeho ústřední melodie a kamera, zachycující krásy venkovské přírody ve všech ročních obdobích. Zápor je jen jeden: příliš dlouhé, příliš nudné. Nebo to nebyl můj šálek čaje. Chtěl jsem být milosrdný a hodnotit o trochu lépe, ale závěrečné muzikálově laděné komunistické zúčtování mě od toho rychle odradilo. Po Posledním císaři je to další Bertolucciho megavýpravný film, kde nuda zvítězila nad očekáváním. 45% ()

Galahad

I když jsem věděl, co mohu od Bertolucciho očekávat, opět mě dokázal šokovat. Ze všech skvělých herců bych vyzdvihl Donalda Sutherlanda, který vystřihl padoucha Attilu způsobeb 'par excellence'. To, jak ztělesnil veškeré zlo a perverzitu fašismu, zaslouží obdiv. Dlouhá stopáž filmu vůbec neškodí, nic není navíc, nic nechybí. Je neuvěřitelné, že se u nás takové filmy opomíjejí. ()

agassi68

Je milé zhliadnuť DeNira, Depardieua či Donalda Sutherlanda ako mladých fešákov. Aj ichh detský predstavitelia sa mi páčili. No dĺžka už veľmi nie. Aj keď to až tak hrozné nebolo. Prekážali mi tam najmä umelecké vsuvky á la Jakubisko. A naturálne obrazy naháčov či zvierat. Inak nemám nič proti zobrazeniu dvoch ideológií na pozadí kamarátstva dvoch protikladných postáv.. ()

brumbrum odpad!

Tesili sme sa, kedze tych vyse 5 hodin posobilo hodne velkolepo, najma ak to nenatocili hamburgeri ale spagetaci. Zial sme to po hodine znechutene vypli: temny scenar, kazdu chvilu daka prasacina, ci uz zvrateno-temne poznamky od knaza, alebo odpor reholnej sestry ku knazom, alebo pubertiaci obtrtkavajuci (neviem, jak to slusnejsie napisat, zial to takto najviac zodpoveda filmu) vyhrabane diery v zemi. Proste hnusne. Pan Sernardo Bertozpucci to berie prave odtial a pridavam si ho na zoznam hnusnych reziserov. Skoda, lebo inak spracovane kvalitne.. - ale zasa raz: zabalenim hovna do ozdobneho papiera obsah i nadalej zle travi resp. potichu priotravi. ODPAD ()

olympionik

tak akurat som dopozeral druhu a cast a film vo mne zanechal mierne rozporuplne pocity. Na jednej strasne perfektne herecke vykony, vyborny pribeh, skvela kamera, hudba, jednoducho vsetko, ale...ale je tu jedno ale a to je pre mna urcita nelogickost niektorych scien. komunisticku propagandu prepacim vzhladom na koniec filmu, ktory vlastne hovori, ze jeden pan nahradil druheho a pre obycajnych ludi sa v konecnom dosledku vobec nic nemeni. 4 hviezdicky si film urcite zasluzi a keby sa vynechali niektore zbytocne sceny nevaham dat aj 5. ()

kersten

Film bol rozdelený na tri diely. Prvý diel zobrazoval detstvo dvoch kamarátov, ktorí boli síce povahovo rovnakí, ale z rozdielnych spoločenských vrstiev. Ich "obdělávaní pudy" je jednoducho nezabudnuteľné. Druhý diel bol viacmenej nezáživný a ten tretí už dostal poriadne grády. Chlapci boli už dávno dospelí, so záväzkami, a aj keď sa ich názory a povahy rozchádzajú, vždy si akosi k sebe nájdu cestu.Dej rozhodne nestagnoval, stále sa dialo niečo, čo ma dokázalo šokovať. Vrelo odporúčam, netreba sa zľaknúť dĺžky filmu. ()

Homer.p

Bertolucci byl uchylák a já jsem zbytečně trpěl u sledování té pětihodinové verze v italštině 🤦🏻‍♂️. Hrozná hovadina se skvělou hudbou. Bohužel nic více. Jo a nedejte se zmást zdejšími vychvalujícími komenty o jaké že se to jedná přelomové dílo. No vůbec a nic ze zdejších komentů není pravda. Sutherland ani de Niro vůbec nejsou tací darebáci apod. Ale jestli chcete vidět explicitní záběry šukání, jak si někdo máchá nohy v hovnech apod., tak je to film pro vás. Já bych si ale asi kvůli tomu šukání pustil péčko 😉 ()

Tamdydam

Depardieu a De Niro nezklamou nikdy. Stejně tak je nutno ocenit skvělou kameru. Ovšem vyžívání se Bertolucciho v obscénnostech a jejich zaobalování do uměleckého hávu je mi krajně cizí. Postavy ve filmu se zde chovají jako zvěř, což má pravděpodobně umocnit autenticitu a věrohodnost. Ovšem je to extrém a jako každý extrém to naopak z mého pohledu filmu na věrohodnosti a autenticitě ubírá. Sledovat pět a půl hodiny takovýto film, v kterém jsem navíc nenalezl jedinou sympatickou postavu, pro mě žádným požitkem nebylo. ()

RAFT

Je snad nějaký film ještě delší než je tento .To bych ,taky rád viděl .No sem rád že film po nějakých 5 hodinách konečně skončil .I když,film není špatný ,kdyby se to tak trochu prostříhalo .Ale poslouchat nějakou hudbu skoro 5 hodin v kuse ,to už snad furt bije do hlavy .za mě 70% ()

tatopulos

Nádherná filmová esej, takové bohatství myšlenek, prožitého a nevyřčeného kdepak komunistická agitka. Ve filmu je mimojiné mnoho úvah nad vlastnictvím. Je vlastnictví krádež ? Má se zrušit soukromé vlastnictví ? Co bude po zrušení soukromého vlastnictví ? Je spravedlivá kolektivizace ?Nedá se nastolit jakási pomyslná rovnováha soukromého a veřejného vlastnictví ? Na nic z toho nedává Bertolucci odpověď (viz neustálé střety mezi Olmou a Alfredem). Alfredo - statkář, není vylíčen jako krvežíznivý netvor, ale člověk se svými touhami a chybami. Podobně Olma. Jedno z "poselství" filmu bylo- že dosavadní společenské zřízení plodí příliš mnoho chudoby (i když lidé pracují, žijí v pracující chudobě), nevzdělanosti s nadřazenými feudálními elitami. V ovzduší zkostnatělého křesťanství, feudální konzervativismu-"modli se a pracuj, rozmnožuj se a jen to, pamatuj,jsi pouze hloupý dělník, myšlení a tvorbu přenech- elitě". Tohle vykořisťování člověka člověkem je agitka ? K rovnováze jsme dospěli až v 60. letech, v éře budování sociálního státu. Film přesně míří na jeden z problému mezi pravicí a levicí. Pravice by vše řešila pouze tržně- "ať trh stanoví cenu za tvou práci ! Jestli budeš dělat za 20 korun na hodinu nebo za 20.000 kč na hodinu vyřeší pouze trh a tvoje chytrost a "schopnost", (žádná ochrana státu v podobě minimální mzdy)" pravice vůbec nevidí hodnotu v práci,ale co "za kolik". Takže Olmo je z pohledu pravice neschopný a líný komunista, který se neumí vypracovat. To, že má Olmo svou práci rád, má vztah k půdě a lidem pravici nezajímá. A z pohledu pravice vlastně Olmo vykořisťovaný není, protože je hloupý, že pracuje za nízkou mzdu ! Sám se má vypracovat ! Hlavně neprotestovat (to zavání komunismem, antiindividualismem a kolektivismem) V epoše deregulace (deregulace je protekce bohatých proti chudým, nic jiného) chrání pán své zájmy, maximalizuje svůj zisk a snaží se vytěžit co nejvíce z "lidských zdrojů", dokud je ještě potřebuje. Všichni jsme přece svobodni a dělníci mohli přece odejít, pravici nezajímá, že všude je chleba o dvou kůrkách, všichni zaměstnanci mají přece stejnou vyjednávací pozici bez ohledu na to,jestli se o práci uchází dělník nebo manažer (když se tolik mluví o svobodě, tak musíme žít v nejsvobodnějším možném systému, důkazy netřeba hledat). Z pohledu levice má každý dostat za svou práci takovou mzdu, aby byl schopen z toho uživit sebe, svou rodinu, naplnit základní životní potřeby a něco navíc. Pro levici je hodnota člověka právě v práci, ne "za kolik", ale práce jako taková,za kterou patří řádná odměna a nikoli almužna. Proto se v Novecentu objevuje myšlenka- "půda patří tomu, kdo na ní pracuje" Ale opět je to další z řady otázek, které Bertolucci dává, aby ukázal na rozdíly mezi pravicovým (konzervativně-tržním myšlením) a levicovým (soc-demokratickým, komunistickým, socialistickým, anarchistickým....) Připadá mi, že v současnosti lidé nechtějí být Olmou, chtějí být Pány, ale neuvědomují si, že jsou dělníky, kteří ryjou držkou v zemi. Tito dělníci ještě vítají, že jim Páni sedí na krku.. () (méně) (více)

BradleyT

Opravdu mě tento Velkofilm dostal, skvělý scénář, skvělý námět, výborná režie a velmi dobré herecké výkony, stopáž je sice ohromná, ale nikterak natáhnutá vzhledem k oběmu informací. Zde padají veškerá tabu, dnes už by asi nic podobného nemohlo vzniknout, alespoň ne v takové podobě a bez cenzury. Tomuhle říkám ART. ()

Auvajs

Film by mohl sloužit jako reklama na agroturistiku v regionu Emilia-Romagna. (...) Nejsympatičtější postava Ottavio Berlingheri se v ději bohužel jen mihla. (...) I při té stopáži jsem se prakticky nenudil. ()

Germanicvs

Příjemné zachycení vývoje italské společnosti nejen na venkově v první polovině 20. století na příkladu osudu dvou přátel. Pro řadu hodnotitelů jde o čistou agitku komunistických ideálů, ale tohle byly téměř autentické pocity lidí, kteří na konci války hledali spravedlivější společenský řád. Tahle dětinská naivita se řadě zemí stala osudnou. Ideál spravedlnosti pro všechny brzy ovládne nenasytná realita a neukojitelné potřeby jednotlivců. ()

AlDelon

XX.století je dalším z největších, dalším z nejumělečtějších.....a dalším z ne úplně uznávaných a obeznámovaných filmů, jak by si zasloužil. ()