Anatomie vraždy

• USA Anatomy of a Murder (více)

Film líčí případ pomstěného znásilnění. Jeho hrdinou je venkovský advokát Paul Biegler, který převezme obhajobu poručíka Maniona, obviněného z vraždy muže, který znásilnil jeho vyzývavou ženu Lauru. (oficiální text distributora)

MP17

Stewart hraje dobře, ale film jako takový nemá moc co nabídnout. Žádná překvapení, zvraty, odhalení, není tam vůbec nic. Jen se předem určí směr obhajoby a ten se dotáhne do konce. Nic víc. ()

FrankieSS

Na dobu, kdy film vznikl, tak polde mne predbehl dobu. Podobné soudní drama by určitě obstálo i v dnešní době. Za mínus považuji jen málo zvratů v ději a rádobyvtipné výstupy hlavního představitele v soudní síni. To ale nic nemění na faktu, že dávám plné hodnocení ()

OwenBobby

Taková škoda! Anatomie vraždy se vyvíjí jako jeden z nejlepších filmů ze soudního prostředí, Stewart je v nejlepší formě, Preminger zdatně udržuje stálé napětí a já se v hlavě usilovně snažil vymyslet konec, ke kterému děj dospěje a který mi ve stylu Svědek obhajoby nebo Lincoln Lawyer vytře zrak. Jenže se nic takového nedostavilo! Nenajdete žádné rozuzlení zápletky, žádné navázání na náznaky, které vám výborní herci v průběhu předkládají, a místo toho jen cítíte hořkou pachuť promarněné příležitosti. Stále se samozřejmě jedná o výborný film se skvělými dialogy, kterému však bohužel nemohu dát víc, než 8/10. ()

xander

Výborná súdna dráma ktorá bola na svoju dobu kontroverzným snímkom. Kladom filmu sú hlavne herci, skvelý James Stewart, Lee Remicková, mladučký Ben Gazzara a vtedy neznámy George C. Scott. Nemám príliš rád kedˇ sa polovica filmu odohráva v súdnej sieni, no pri Anatomii, aj ńapriek 154 minútam, som sa ani raz nenudil a to je jasný dôkaz kvality tohoto legendárneho snímku. ()

Svadbos

Dlhá a napínavá dráma zo súdnej siene, trúfalá v čase vydania, teraz už pôsobí krotšie. Veľké herecké obsadenie si počína dobre: O´Connell v úlohe opitého advokáta, burcovaného Stewartom, Joseph Welch ako sudca (Welch bol slávny advokát v procesoch Army-McCarthy, ktorý sa neskôr stal sudcom aj v reálnom živote), Scott ako zástupca obžaloby. Ale Stewart tróni nad všetkými, ako chytrý, ale ľahkovážny obhájca. Scenár napísal Wendell Mayes, podľa románu Roberta Travera (sudca John D. Voelker). Hudbu zložil Duke Ellington a objavil sa aj vo filme. Publikum tej doby bolo šokované, keď počulo pravého Američana Stewarta priamo na rovinu rozprávať o antikoncepcii, sexe a znásilnení. Kedysi kontroverzný materiál sa stal jednoducho výbornou drámou, s pečaťou režiséra Otta Premingera v každom zábere. ()

opatstviolov

Přestože je to dlouhé, tak je to srozumitelné, přehledné a mnohdy i vtipné soudní drama, které si na téměř 3 hodiny udrží vaši pozornost. 8/10 ()

Amberjack

Druhý film, který jsem od Otto Premingera viděl a druhý, kde vystupuje postava jménem Laura. Ten první z roku 1944, kterému bylo jméno postavy vetknuto přímo do názvu mě oslnil mnohem víc. Tady mi asi trošku chyběl nějaký příběhový zvrat, který by z mého pohledu dal celému filmu smysl. Takhle to trochu vyšumělo do prázdna. Nepopírám ale, že jsem sdělení možná pochopil špatně. Anatomie vraždy je v každém případě trefný název a kromě příjemných hereckých výkonů a všudypřítomného nadhledu a občasného vtipu (jednou jsem dokonce vyprsknul smíchy) se film i přes svou délku vůbec nevleče. Trošku mě ovšem zamrzela revelace jedné z postav, že abstinence je lepší než pití. To zase neblbněte, hoši. ()