Anatomie vraždy

• USA Anatomy of a Murder (více)

Film líčí případ pomstěného znásilnění. Jeho hrdinou je venkovský advokát Paul Biegler, který převezme obhajobu poručíka Maniona, obviněného z vraždy muže, který znásilnil jeho vyzývavou ženu Lauru. (oficiální text distributora)

corpsy

Spočiatku to vyzeralo, že tá obrovská minutáž riadne zatrasie s mojou trpezlivosťou. Som rád, že to bol len nesprávny pocit. Svižný od začiatku do konca, neustále plný prekvapení a moderne vyzerajúci a znejúci ešte aj dnes. ()

Cimr

Mám rád americká soudní dramata, protože jde často o snímky plné emocí, překvapivých zvratů, snímky až do konce napínavé... Svědek obžaloby, Pan Smith přichází, Dvanáct rozhněvaných mužů, Stezky slávy... Samé filmy, u nichž jsem napětím nedýchal. A pak tu je veleslavná Anatomie vraždy, o které spousta lidí mluví jako o nejlepším soudním dramatu všech dob.. a já prostě nevím proč. Ne že by to bylo špatné, herci jsou úžasní a scénář přelomový - kdo by si v roce ´59 vybral jako téma svého filmu znásilnění? Jenomže 160 minut je neuvěřitelná stopáž na to, že se asi dvě třetiny filmu odehrávají jako konverzačka v jedné místnosti. Otto Preminger neměl rád flashbacky, nechtěl dovysvětlovat, naopak chtěl ponechat prostor pro fantazii. Tomu rozumím. Svět není černobílý a i v tomto filmu je všechno jaksi pokřivené.. Hlavní sympaťák (James Stewart), takový milý starosvětský právník obhajuje člověka, který v afektu (asi?) nastřílel celý zásobník do muže, který (asi?) znásilnil jeho ženu. Hlavní "záporák" - slizký, arogantní právník - pak má dokázat, že to bylo chladnokrevně a vrah má jít do vězení. Názory se pořád překlápějí, dobří pomáhají zlým a naopak, a lidi pořád mluví a mluví a mluví bez jediného úlevného prostřihu někam jinam (o ten se aspoň trochu pokoušejí postavy sekretářky a Paulova přítele-alkoholika; ty ovšem děj nikam neposouvají a jejich osudy bohužel vyznívají do prázdna). Nakonec se co se případu týká stejně nic nevyřeší, divák i po závěrečných titulkách pořád neví, co se stalo, což je sice jako záměr zajímavé, ale po skoro tříhodinovém sledování bych ocenil nějaké jasnější vyznění. Ve filmech, které jsem jmenoval na začátku je sugestivnost způsobena tím, že divák sleduje postavy, které se perou s osudem, z posledních sil se snaží domoci spravedlnosti a zvítězit v souboji s chladným světem paragrafů. A to je právě to, co mi v tomto zajímavém, leč chladném soudním dramatu chybí... ()

Tayen

Skvělé soudní drama, které začíná dobře, dobře pokračuje, zbytečně se nezastavuje ani nerozpitvává jednotlivé scény a u soudu se film mnohdy mění v komedii se všemi svými pichlavými poznámkami advokáta Bieglera. Jen ten konec byl zklamáním. Režisér celou dobu budí dojem, že má v rukávu schované nějaký překvapující zvrat, který nakonec bohužel nepřijde. ()

GodComplex

Vyborne oldschool drama ze soudni sine. Na svou dobu se jednalo pomerne o unikat, jednak velmi odlisnou atmosferou, kterou ma na svedomi Duke Ellington (ktery si ve filmu strihnul cameo) s jeho jazzovym soundtrackem a take je film na tehdejsi pomery nezvykle explicitni. V oldschool cernobilych filmech jsme zvykli na urcitou uroven politicke korektnosti a elegance, kdyz jindy 100% decentni James Stewart zacne rozebirat znasilneni a strilet terminy jako sperma, samozrejme to vyvola vlnu pozdvizeni. Otec Jamese Stewarta byl filmem dokonce tak pobouren, ze ho bojkotoval. Svym zpusobem je tak Anatomy of a Murder nadcasova zalezitost, protoze neco podobneho je dnes jiz bezna praxe. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Anatómia vraždy je jedinečný film. Niežeby musel byť človek nadšený z výsledku prípadu ale rozhodne so všetkými filmovými atribútmi. Tento film vám príde nehorázne autentický s postavami tak reálne zahranými a po scenáristickej stránke tak vyšperkovanej, až sa začnete pýtať, že kde sú tie veľké časy... Preminger toto ani sekundu nenudiace dielo (teda pre mňa určite) perfektne rozčlenil, spolu s jeho tímom tým dali pocítiť každej postave aj z dobrého (kladným postavám) aj z toho horšieho. Ani si nespomínam na lepší súdny film (ak nerátam 12 Angry men-ten ale riešiť naštrbené vzťahy porotcov nie ostatných členov siene). A keď k tomu všetkému kraľuje Jimmy Stewart - máte vyhrané. Z neho sa pomaličkou cestičkou stal môj vôbec najobľúbenejší herec zo všetkých. ()

Freemind

Těžko hodnotit. Jak již bylo řečeno, film je to nesmírně ukecaný a rozvleklý, za sebe bych dodal, že mě mírně zklamal tak nějak narychlo uplácaný závěr bez konkrétní pointy. Slovní přestřelky jsou plné jazykových nuancí a pentliček, takže se vyplatí sehnat si verzi s opravdu dobrým překladem. Jamese Stewarta a George C. Scotta si s každým dalším filmem vážím víc a víc, tady se skutečně dokonale doplňují. Buď jak buď, rozhodně je to jedno z nejlepších soudních dramat, jaké jsem kdy viděl. ()

kaylin

Ta dramata ze soudní síně jsou prostě skvělá. Alespoň v tomhle případě to opět platí. Vůbec nejde o to, aby divák viděl, jak k vraždě došlo, jde hlavně o to, jak je popsána, a to naprosto stačí. Je to silné, protože obhájci to silným dělají. Skvělé herecké výkony, kdy James Stewart opět ukazuje, jakou legendou byl. Na toho člověka bych se mohl dívat pořád. Preminger vše ještě podtrhává výbornou režií. ()

Kaluž

Tahle plně odlehčená a humorem napěchovaná soudní podívaná s nadhledem strčí do kapsy všechna ta moderní právnická dramata plná patosu. V reálném světě by ovšem ten soudce vlastnoručně zavraždil obhájce Bieglera. ()

Toshiro

Film, který mě bavil svým průběhem, ale zhnusil vyzněním. Soudní dramata mě jinak dost baví, ale tentokrát byl případ opravdu debilní. Dojem z filmu zachraňuje můj oblíbený James Stewart. ()

Wiliem

Trochu podobné, především pak kvalitou snímku a soudní síní jako Svědek obžaloby. Téměř hodina filmu se odehrává v soudní síni, kde si můžeme vychutnat pravý soudní proces se vším všudy. Jako vždy skvělý Stewart. 80%. ()

JohnMiller

Jedná sa o slušnú kriminálku s príchuťou starého dobrého noir. Akoby to bol prequel Dvanástych rozhnevaných mužov ktorý ako porota dostávajú nespočetné množstvo informácií o trestnom čine. Kamera a soundtrack vystihujú presne to obdobie 50tych rokov. Za absolútny vrchol tejto snímky považujem herecký výkon Jamesa Stewarta. Jeho charakter a dlhé monotónne dialógy ma nenudili ani sekundu. Hneď na začiatku mi prišiel sympatický a obľúbil som si ho. Síce to pokladám za zdarilé dielo no prílišné nafúknuté nerealistické a hlavne nelogické súperenie troch právnikov v súdnom procese proste aj na ten rok vôbec nefungovali. Tak to na súde nefunguje teraz a nefungovalo nikdy. Keby to malo troška vážnejší a temnejší tón ako napríklad už v spomínaných rozhnevaných mužoch hodnotenie by išlo určite nahor lebo je to dobrý film skvele spracovaný iba tá nereálnosť ma hlavne pri konci doslova frustrovala. Byť v porote určite by som hlasoval naopak ako porota. Lebo hoci ukázali proti vrahovi vážne motívy .. vinný bol aj tak. ()

Foma

Taková oslava filmu, filmová symfonie, kde je všechno vyvážený, perfektní. Kamera, hudba, režie, dialogy a skvělá herecká squadra, hlavně dobře vybraná, každej typ působí přirozeně, asi se tomu říká výbornej casting. Stewart samozřejmě vynikající, dokonce bych řekl, že to je jedna z jeho nejlepších rolí, ale i jeho sekretářka, právnickej partner, Lee Remick, Gazzara, Scott, soudce, všichni tak dobře vybraní, je to opravdu koncert. Vždyť tam hraje i Ellington :-)! ()

Aleee89

Z dílny Otto Premingera jsem doposud viděla jen průměrný americký muzikál Carmen Jones, proto jsem k tomuto filmu byla zpočátku skeptická. Jenže přišlo překvapení. Sice nevyhledávám snímky, jejichž stopáž se blíží třem hodinám, což byl i zde důvod k obavám, avšak při zjištění, že Anatomie vraždy je soudním dramatem, která naopak můžu, jsem se začala těšit. James Stewart v hlavní roli byl taktéž zárukou kvality. A vše dopadlo podle očekávání. Preminger natočil zajímavý a napínavý film, který přese všechno nenudil ani minutu, Stewart se své role zhostil dokonale... Snad jen ten konec na mě působil trochu useknutě, něco sem tam vyznívalo přitažené za vlasy, avšak vše vyvažoval humor a odvaha filmařů mluvit a točit o do té doby spíše tabuizovaných věcech. S výsledkem jsem spokojená. ()

radektejkal

Napínavé drama ze soudní síně (a předsíně) ve mně nechalo jakýsi osten nespokojenosti a rozladěnosti. Navíc po přečtení začátku Pohrobkovy recenze: "I přesto, že se jedná o úplné popření skutečného fungování soudních přelíčení v USA, ostatně kromě Pacinovy "...a spravedlnost pro všechny" jsme se "reálného" soudního filmu zatím nedočkali" jsem zjistil, že tomu ani nerozumím. Být s něčím "nespokojen" a něčemu "nerozumět" jsou dvě různé věci, z nichž ta první je důležitější. Nespokojen jsem s tím, co ostatní považují (doufám, že pouze ve filmu) za přednost: neustálý proud sarkasmů, posměšků, jízlivostí, uštěpačností, ironie (všechna ta synonyma používám pouze pro zdůraznění) určených k zesměšnění protivníka a ovlivnění poroty, vytvářejí rádoby veselou, ale ve skutečnosti dusnou atmosféru, se kterou se často střetáváme i ve škole, na vojně a v politice... Soudce se tomu bránil jen chabě (občas jsem si přál, aby nechal vyklidit soudní síň, včetně filmového štábu, a na scéně zůstal jen Duke Ellington). Facit:: Tento film "o kalhotkách", ve kterém "the first degree murderer was set at large (abych trochu zaspoileroval) mě nechal chladným, nezúčastněným a přihlouplým. ()

Martin741

Reziser Otto Preminger /Laura 1944/ natocil celkom sympaticku sudnu dramu o tom, ako znasilnenie bolo pomstene. Ono ja na pravnicke kydy a kecy nie som, vlastne som pravnicke jelito /to nie je sebakritika, to je realita/. A na poli sudnych dram som uz cosi videl, jednak tusim ... And Justice for All s Al Pacinom a este aj 12 Angry Men Sidney Lumeta tusim s Henry Fondom. Tuna v tejto sudnej drame exceluje nielen James Stewart /Mr. Smith goes to Washington, Far Country, Rope/, ale okrem Stewarta tu hrali aj Lee Remickova /psychlogicka z kultoveho Doteku meduzy1978/, dalej Ben Gazzara /Thomas Crown Affair 1999, Big Lebowski 1998/ a pochopitelne aj Eve Arden /noir Mildred Pierce 1945/. Nuda dostala priestor len obcas, ale zase bola hned stlacena na minimum a do nadpriemeru potiahli film prave herecke koncerty vsetkych zucastnenych. 77 % ()

M.i.k.e

výborné starosvětské soudní drama, které muselo v té době přinést nejednu kontroverzi. Líbilo se mi jak je Anatomie nejednoznačná a celou dobu tak není úplně zřejmé, zda se Stewartův právník nechal napálit a nebo zda všechno opravdu bylo tak jak je řečeno. Stopáž je první pohled vražedná, ale uteče jako voda a divák nemá pocit zbytečné natahovanosti...80% ()

MrPierc

Konverzační drama u soudu, které vyšetřuje znásilnění. Emocionální přestřelka dvou právníků, kteří musí vyhrát za každou cenu. Film je výjimečný svou otevřeností a probíráním u soudu velkých detailů. Film z roku 1959 a zaobírá se s detaily bílých kalhotek či spermatem. James Stewart dokonalý a uhlazený gentleman. ()