Anatomie vraždy

• USA Anatomy of a Murder (více)

Film líčí případ pomstěného znásilnění. Jeho hrdinou je venkovský advokát Paul Biegler, který převezme obhajobu poručíka Maniona, obviněného z vraždy muže, který znásilnil jeho vyzývavou ženu Lauru. (oficiální text distributora)

Han22

Neskutečný. Dvě a třičtvrtě hodiny dlouhé soudní drama a já se ani na chvíli nenudil. Jediná výtka je, že mi chyběl faktor napětí, jak se vražda stala, vše je jasné od začátku. Poručík Manion zabil barmana Quinna, protože mu znásilnil ženu. A přestože je vše jasné, téměř hodinu a třičtvrtě trvající samotný proces nemá chybu, rozpitvány jsou životy mrtvého, vraha i znásilněné, advokáti vedou tuhé bitvy, námitka střídá námitku a překvapivě nechybí ani odlehčující humor. James Stewart je fantastický, protože kromě britlatní právničiny poslouchá a hraje jazz a háže jednu hlášku za druhou, George C. Scott je i jako mladý skvělý herec a Lee Remicková vypadá fantasticky. Zkrátka klasické soudní drama v nejlepší formě. ()

Zagros

Výborné soudní drama založené na zajímavém postupu, kdy divák nevidí žádnou scénu z domnělé vraždy ze žárlivosti. Díky tomu se může rozhodovat sám za sebe a lépe se vcítit do role soudce, porotců a obhájce. Důstojník Manion v záchvatu žárlivosti má zastřelit hospodského, který údajně znásilnil jeho ženu. Ta je ovšem velmi vyzývavá a vůbec nevypadá na znásilněnou chudinku. Zůstává tak na obhájci, soudu a samotném divákovi, komu uvěří. K tomuto pozoruhodnému postupu se přidávají také velmi dobré herecké výkony všech zúčastněných a vzniká tak napínavé soudní drama, které mě sice chvílemi štvalo (některé nesympatické postavy), ale celou svoji délku bavilo. ()

Vajonek

Pro Anatomii vraždy se dá použít u filmů z právnického prostředí někdy trochu nadužívané, otřepané a kolikrát nepříliš pravdivé označení "poctivé soudní drama". Na tento film to spojení více než sedí, většinu času trávíme v soudní síni, kde sledujeme skutečnou anatomii, možná spíše než vraždy tedy pečlivé práce obhájce, který si pomaličku jde za svým cílem, osvobozením svého klienta. Které (možná) bude znamenat i výhru spravedlnosti..? Od začátku (ještě než se ocitneme v té vzpomínané soudní síni) je snímek vystavěný na důležitých propracovaných dialozích i monolozích. Líbí se mi, jak je dramatičnost odlehčena různými vtipnými sarkastickými poznámkami zaznívajícími z úst nejen hlavní postavy (i když od ní pocházejí asi nejčastěji). Snad jen náš obžalovaný by mohl být trochu méně "vytlemený", přece jen se tu bavíme o docela závažných událostech a milému poručíkovi jde v téhle právní bitvě o hodně. No a stopáž by také mohla být kratší, ta délka vyjmenovaným kladům přece jen ubírá na jejich kouzle a zajímavosti. Závěrem takový smutný postřeh - když člověk poslouchá ve filmu z konce padesátých let, jak se (potenciální) znásilnění ospravedlňuje příliš upnutými kalhotami, absencí punčocháčů či přehnaně veselým chováním oběti, připadá mu to sice přes čáru, ale říká si OK, je to už trochu pravěk, tak co bychom čekali. Když si ale pak uvědomí, že v současnosti by se s klidem mohl ve filmu setkat s něčím hodně podobným a taky by to v řadě případů odráželo společenskou realitu, jakákoli slova se hledají docela těžko... 75 %. ()

Scevola

Sudna drama zo "starej skoly" ktora mozno nie je tak dokonale prepracovana ako sucasne "justicne filmy", ale rozhodne nesklame. Najma vykonom Jamesa Stewarta, ktoremu skvele sekunduje George C. Scott. Tento snimok pekne popisuje system sudnictva, kde castokrat nie je dolezite co je pravda ale akeho dobreho pravnika mas. 7/10 ()

F.W.Colqhoun

Anatomie se to jmenuje možná proto, že Pitva by bylo na kinohit v roce 1959 přece jen trochu moc. Samozřejmě se vnucuje srovnání s Lumetovými 12ti. Jestliže ti nechávají diváka/porotu dmout se pýchou na systém, který nedovolí odsoudit na základě nepřesvědčivých důkazů, Anatomie jej ve své na odiv stavěné přízemnosti ve výsledku nutí k údivu, že lze šaškárnu jako soudní proces vůbec brát vážně. Film vypadá ve svém olbřímím celku jako symptom rozpadu víry ve spravedlnost. O tu věru nejde v první řadě, to spíš o sportovní rozměr justice s jejími pravidly, zápolícími stranami, rozhodčím, publikem, vítězi a poraženými. A smyslem pro fair-play. Skoro tři hodiny procesu produkce pravdy jakožto metody, nad níž máme spolehlivějších jen málo. A lidštější žádnou. Kdyby nebyl do hlavní role obsazen James Stewart, hranatá substance správňáctví s kalhotami vytaženými až těsně pod prsa, cyničnost by z filmu trčela ještě víc. Nenechme se mýlit - Stewart/Preminger udčinili porotu především z osob před plátnem. Film je inovativní i v jednotlivostech jako angažmá vrcholně nesympatického podezřelého (hořký Ben Gazzara), jeho štětkovité manželky coby údajné oběti znásilnění, sympatickým soudcem a přehršlí konkrétních, přesvědčivých jednotlivostí z advokátní praxe. Z těch 160ti minut ani jedna nudná. God bless juries. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "How can a jury disregard what it's already heard?" "They can't, lieutenant. They can't."     Jedna z najlepších súdnych drám, ktorá ma bavila aj napriek tomu, že tento druh filmov zrovna neobľubujem (a aj napriek tej horibilnej dĺžke). Film sa vymyká zo záplavy podobne ladených filmov hneď v niekoľkých ohľadoch. Je dômyselne vystavaný na konverzácii v súdnej sieni, čo je primárny spôsob, akým sa postupne dozvedáme jednotlivé detaily zločinu (ten nie je zobrazený ani formou flashbackov). Priebeh súdneho jednania je na jednej strane rafinovane rozohraná, napínavá taktická hra a na strane druhej teatrálne divadielko určené tým 12 trubkám (emocionálne ovplyvňovanie). Tvorcovia tak duchaplne predviedli svoj kritický postoj k americkému právnemu systému. A napokon tu absentujú zvyčajné patetické prejavy, netlačí sa za každú cenu na emócie diváka, čo je jedno z pozitív filmu. Ďalšími sú potom výborné podfarbenie džezovou hudbou (Duke Ellington) a výborné herecké výkony, predovšetkým Jamesa Stewarta (obhajca Paul Biegler) a Georgea C. Scotta (žalobca Claude Dancer). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "I'm just a humble country lawyer trying to do the best I can against this brilliant prosecutor from the big city of Lansing." ()

Disease

Soudní drama, které i přes rozsáhlou stopáž dovede udržet pozornost. Ale na Dvanáct rozhněvaných mužů to prostě nemá. ()

Mikino00

Strhující příběh ze soudní síně s naprosto excelujícím Stewartem v hlavní roli. Příběh je skvěle rozvrstven a oživen náhlými zvraty a graduje k očekávánému (chtěnému) konci. Výhodou je, že vlastně celou dobu nevíte jak to bylo doopravdy a postupně si vytváříte vlastní názor. ()

Vlkys

Perfektně natočené soudní drama, kdy se skutečně většina děje neodehrává někde v pozadí, ale přímo v soudní síni. Z faktického hlediska mě poněkud zaskočila naprostá důkazní nouze obhajoby i přes kterou byla schopna vyhrát celý proces. Zejména proto 'jen' 4 hvězdičky. ()

mi-ib

Celkem zábavné. Hlavně díky hereckým výkonům, které táhne James Stewart, ale ani ostatní zúčastnění nezaostávají daleko za ním. Ale je to celkem dlouhé. Ne, že bych se nějak nudil to ne, ale řekl bych, že to šlo udělat kratší. Navíc mě celkem zklamala pointa. Asi jsem ji plně nepochopil, protože tak jak jsem ji pochopil, mi po dvou a půl hodině sledování filmu přišla docela slabá. Silné 3*. ()

sanikope

pár slovami- som nesmierne sklamaný z nesmierne ukecanej drámy.Dosiaľ to najslabšie zo Stewartovej-grafie. Často som sa nezdržal a musel som pretáčať.Čo už- nie každý deň je nedeľa... ()

rivah

Dokonalé krimi, ale také psychologický film o pátrání po voně vojáka, který zastřelil muže, jenž znásilnil jeho svůdnou ženu. Všichni ve filmu, včetně hudby byli perfektní.ˇmax.90%) ()

junxi91

Dlouhé krimi drama o jednom polovyhořelém právníkovi, který se ujme případu vraždy majitele baru. Hlavním hrdinou je maloměstský právník Paul Biegler, který tráví většinu času rybařeném, hraním na klavír a poflakováním se se svým kamarádem, kolegou a alkoholikem Parnellem McCarthy a se svou zatrpklou sekretářkou. Jednoho dne jej kontaktuje Laura Manion, krásná manželka vysportovaného a nagelovaného důstojníka americké armády jménem Frederick „Manny“ Manion. Ten byl uvězněn za vraždu majitele baru Bernarda „Barneyho“ Quilla. Manny se přiznává, že vraždu spáchal, nicméně to udělal až poté, co barman znásilnil jeho krásnou a lehce vyzývavou ženu. Paul se s ním před soudem sejde ve vězení, chce po něm co nejvíce informací, a také nutí Lauru, aby si hrála na počestnou věřící manželku. Nejlepší částí filmu je ovšem samotný soud, protože proti obhájci Paulovi a jeho klientovi Mannymu stojí okresní zástupce obžaloby Mitch Lodwick a také právnické eso Claude Dancer z jeho okresní kanceláře. Paul u soudu často dostává záchvaty hněvu, a tak jej musí soudce často mírnit. Některé otázky a odpovědi nemá na základě námitek obžaloby porota brát v ohled, ale Paul dost dobře ví, že tak to není. Snaží se obhájit Mannyho na základě toho, že jednal v nepříčetnosti poté, co barman znásilnil jeho manželku a on se to dozvěděl. Obžaloba se tomu chce za každou cenu vyhnout, nakonec se však ono znásilnění probírá při výslechu svědků. Největší sranda nastala, když bylo nutné zmínit kalhotky, které našla barmanova pomocnice, údajná milenka, ale ve skutečnosti dcera jménem Mary Pilant, které patřily znásilněné Lauře. Laura se sice má na základě Paulova doporučení chovat jako chudinka, ale mimo soudní síň vypadá skutečně velmi vyzývavě, obzvláště se mi líbily její vlasy. Zkrátka se jedná o pořádné soudní drama, kde se neřeší ani tak vina či nevina obžalovaného, ale jeho motiv a nepříčetnost, způsobená tím, co jeho oběť provedla jeho ženě. James Stewart zahrál toho inteligentního, ale výbušného právníka skvěle a při scénách v soudní síni jsem se nesmírně bavil. ()

Gromit

O tomto filmu nelze psát jinak než v superlativech. Otto Preminger natočil mistrovské kriminální drama, na němž je fascinující snad úplně všechno. Hodně plusových bodů by si zasloužil už sám příběh, který neobsahuje jediné hluché místo a je také zcela prost jakýchkoliv nelogičností (alespoň já jsem si žádné nevšiml). Jenže ono to má i jedinečnou (a možná proto těžko popsatelnou) atmosféru, kterou by žádný případný remake nebyl schopen napodobit, i kdyby se jeho režisér na hlavu stavěl. A zapomínat bychom neměli ani na Jamese Stewarta, jenž tu podal v roli Paula Bieglera jeden z nejfantastičtějších výkonů své kariéry (vychutnává si ji s každým jejím gestem a slovem). Prostě klenot, který by si měl každý filmový fajnšmekr hýčkat. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 nominace : Film, Herečka - Lee Remick, Režie, Herec vedl. role - Joseph N. Welch ................ Bafta 3 nominace : Film, Nejlepší zahraniční herec - James Stewart, Objev - Joseph N. Welch. ()

carter...

80% Film i přes svou bezmála 2 a 3/4 hodinovou stopáž ubíhá velmi svižně. Vyzdvihnu řečnický hodinový zápas v soudní síni Objahoba vs. Obžaloba, který nepostrádá výborné slovní obraty, výklady a také humor. Naopak vytknu pro mě slabší ústřední dějovou linii, kde by se díky věnovanému prostoru určitě uplatnil propracovanější soudní motiv. Také jsem rozpolcen rolí Lee Remick, která zde nehraje dramatickou roli, kterou bych po její situaci v takovém případě očekával. Na druhou stranu však svým ztvárněním dodává filmu doušek mysteriózna (kteří tam někteří divácí nevidí, ale je tam) a divák si tak musí neustále v průběhu zodpovídat otázku ,,stalo se to skutečně tak?". ()

mac000

Rozhodně jedno z klasických soudních dramat, definujících hlavní atributy tohoto specifického (sub)žánru (dalším pozdějším milníkem byla např. ... a spravedlnost pro všechny od Normana Jewisona) ()