Anatomie vraždy

• USA Anatomy of a Murder (více)

Film líčí případ pomstěného znásilnění. Jeho hrdinou je venkovský advokát Paul Biegler, který převezme obhajobu poručíka Maniona, obviněného z vraždy muže, který znásilnil jeho vyzývavou ženu Lauru. (oficiální text distributora)

BarryLyndon

Excelentní soudní procedurálka. Jen asi zklame všechny, kteří od Krimi klasik čekají twist za každým druhým rohem. Jen bych trochu poupravil žánrové zařazení, spíše než mysteriozní mi to přišlo msty jako solidní komedie, hlavně dialogové přestřelky mezi neselhávajícím Jamesem Stewartem a hereckém démonem George C. Scottem, sakra toho chlapa měli pustit ze řetězu daleko víc. Na 160 minut a pomalejší tempo až překvapivě zábavná věc. Škoda, že se na sequely tehdy tolik nehrálo, tohle sympatické osazenstvo by zvládlo ještě jeden či dva případy levou zadní. Prakticky povinnost pro všechny co si myslí, že dramedický vrchol soudního prostředí je Suits. 10/10 ()

PEEPA

Má slabost pro soudní dramata opět zvítězila a posunuje film blízko k vrcholu. Úžasné snad všechny charaktery, které hraje výborný (i když ve většině rolí malinko neoriginální, přesto můj oblíbený) James Stewart a drsný "suchar" George C. Scott doplňují pro mě neznámí herci a herečky v čele s krásnou Lee Remick.Vtipnost a lehkost celého titulu, kdy soudní síň prosvěcuje vtip obou právníků stejně tak jako chvílemi jejich krutost ke svědkům je krásně kontrastní. I délka přes dvě a půl hodiny mi nepřišla nijak přehnaná, protože jsem se po většinu času nenudil a docela to hltal... Není to pro všechny, ale kdo mají rádi třeba Witness for the Prosecution tak nesáhnou vedle. Tomu je to IMHO nejbližší... ()

danecek24

17. Zlatý Glóbus za rok 1959 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Lee Remick, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Joseph Welch, Nejlepší režie - Otto Preminger ()

miciveres

Obhajoba a neskor aj obzaloba rozohrali perkfetnu hru, pri ktorej sa nebolo lahke priklonit na jednu, ci druhu stranu. Moje sympatie si ale rozhodne neziskal obzalovany, ani jeho znasilnena zena. Bol to James Stewart, "spoiler" ktory by vysekal spod obzaloby aj Charlieho Mansona s Markom Chapmanom... ()

majo25

2 hodiny 40 minút (!), napriek tomu ma to bavilo, i ked niekolko nudných chvíľ by sa tu našlo...všetky pri piáne. Čo je zároveň aj to niečo z mála, čo mi vadilo vo filme - jazzová hudba - neznášam. Inak môžme videť jedno z najlepších súdnych pojednávaní, ktoré som mal možnost vo filme vidiet. Síce je pre mňa herec James Stewart iba nezaujímavý priemer, tu mi nevadil. Okrem toho skvelú "robotu" si odviedol vtedy mladý (aj ked na to nevyzeral) G.C. Scott. Inak ťažko sa vŕtať v detailoch príbehu, keď ma zaujal cez tú riadne dlhú stopáž film ako celok, spomenúť však môžem napr. nevtieravý humor. Len na okraj - zaujímavé, že v roku 1959 bolo trošku delikátne hovoriť o dámskych nohavičkách, naproti tomu o spermate, sexuálnej penetrácii a mužskom vyvrcholení žiadne námietky neboli. Hodnotenie: 90% ()

mortak

Na tehdejší dobu velmi odvážný pokus vnést do soudních dramat trochu realismu. Podařilo se to ovšem tak na půl. Velmi silná zápletka (znásilnění je znásilnění, i když žena není zrovna světice), je v první hodině skvěle rozehrana, jenže pak už divák dostane jen klasické, i když strhující, soudní drama, kde všichni zertuji a předhánějí se v bonmotech, a samotné znásilnění je jen položkou v právnické hře. A to je škoda. ()

StanislachKo

V zásade nie je veľmi o čom... Dej túto klasiku nepredáva, ale duchaplné dialógy, ktoré lietajú ako z bezbolestnej a JAMES STEWART! Keby ma súdili za vraždu, tak chcem, aby ma hájil práve on. Nie jeho Paul Biegler, ale ON! ()

Mol

GUILTY OR NOT GUILTY? Na tomhle filmu je skvělé, že nejenom Jimmy Stewart hraje bezchybně, ale že i ostatní herci a neměl jsem problém s žádnou postavou (snad jen trošku jeho kámoš ochlasta). Soudní drama, které se opravdu odehrává většinu času u soudu a tak si užíváte všechny ty hádky, intriky a vtipné poznámky obhajoby i obžaloby. Skvělé, skvělé, skvělé!! ()

hans500

Další výborné soudní drama, se skvělým Stewartem. Film je o něco horší než "Dvanáct rozhněvaných mužů", ale o trochu lepší než" Pan Smith přichází" (možná proto že právník Paul Biegler je uvěřitelnější postava než idealistický Smith). Perfektní je především druhá polovina filmu u soudu, ale i první polovina je velmi dobrá a občas se objeví i menší odlehčení (Stewartovi hlásky). Zajímavé je také, že souzený Frederick Manion (excelentně zahraný Benem Gazzarou) zločin skutečně spáchal a obhajoba musí prokázat jeho nepříčetnost v době zločinu a ne nevinu. ()

LeoH

Víc než jen povedené soudní drama – plastický a velice lidský obraz klopotného skládání pravdy a jakés takés spravedlnosti ze známých útržků skutečnosti, dílčích zájmů a ambicí jednotlivých aktérů, jejich vzájemných přelévavých sympatií a antipatií a všemožných triků, které na sebe zkoušejí, v nejdokonalejším (ale přesto zoufale nedokonalém) světském stroji na spravedlnost, jaký si na sebe lidstvo dokázalo vymyslet, zvaném soudní proces s velkou porotou. Příběh jedné konkrétní vraždy tvořící pojivo i osu vyprávění je divákovi dávkován tak nejednoznačně, bez předem rozdaných kladných a záporných rolí a s neustálým zpochybňováním charakterů a motivací, aby ho nutil k zaujímání a průběžnému přehodnocování vlastních stanovisek a postupně i k obecnějšímu zamýšlení nad tím, jak to s tou pravdou a právem vlastně my lidi máme, a zároveň podáván navýsost zábavně, se spoustou atrakcí od bezchybného obsazení v čele s charismatickým Stewartem (rozeným to tahounem bijáků, které by se měly pouštět ve škole místo občanské nauky, viz též Pan Smith jede do Washingtonu) přes brilantní dialogy, nálož inteligentního humoru a rozjetý jazzový soundtrack (s drobným, ale výrazným cameem samotného maestra Ellingtona) až po to chundelaté psisko s baterkou, takže film šlape jako hodinky od začátku do konce navzdory nadprůměrné stopáži („Tak hodinu a půl, do dvou hodin,“ odpověděla mi druhý den má neposedná žena na otázku, jak dlouhý podle ní byl.). S označeními jako „nestárnoucí majstrštyk“ se snažím neplýtvat, ale k Anatomii vraždy po právu patří. ()

senor

Pravděpodobně velmi dobré soudní drama s určitě skvělými hereckými výkony, ovšem tento ryze americký žánr je mi poměrně cizí a navíc samotný soudní případ je velmi sporný a celkem nezajímavý. První část která se neodehrává v soudní síni je o trochu lepší než zbytek. Potěšil mě Duke Ellington. A právník hrající po večer jazz na piáno ja strašné klišé. ()

Mirokukii

Vždy skvělý a přesvědčivý James Stewart jako zodpovědný obhájce v obsáhlém, nýbrž né dlouhém, soudním procesu, ve kterém není nouze o spoustu dramatických scén, zběsilých slovních přestřelek,a humorných situací. Výborné soudní drama, které uteče jako voda. ()

neoBlast

Téměř jsem se během té opravdu přetažené stopáže nenudil, ale mimo dobrých herců (v první řadě hlavně George C. Scott) mi Anatomie nedala nic navíc. Jsem asi fanoušek jiných právnických filmů, včele s nepřekonatelným Vyvolávačem deště. Nedávno jsem také viděl i Svědka obžaloby z téměř stejného období kinematografie, ten mimo zajímavějšího konce nabídl také zábavnější postavy a celkově je více zapamatováníhodný než další verze Jamese Stewarta, správňáka za všech okolností. 60 % ()

zigíš

Ten akademicky odtažitý název, trochu klame tělem, žádného chirurgického ponoru, do tajů vražd, se tu nedočkáme. Prim hrá scénárista, kde každá slovní přestřelka, každý dialog výborně zahušťuje atmosféru a posouvá děj -statické režii navzdory- takže i těch 160min uteče jako voda. No a Jimmy Stewart v soudní síni, bojující jako lev, za svého klienta, to už je jen taková třešnička :) ()

vitekpe

Musim udelit plny pocet uz jen za to, ze se dokazu divat na 160 minutovou konverzacku (ktera se navic temer cela odehrava v soudni sini) a neprijde mi to dlouhe ani nudne. Vyzdvihnout pak musim Eve Arden v roli sekretarky se zvlastnim jmenem Maida, krasnou Kathryn Grant a samozrejme dvojku Stewart - Scott. ()

darwin

Vynikající soudní drama v čele se skvělým Jamesem Stewartem a také Georgem C. Scottem, krásnou Eve Arden a skvělou hudbou Duka Ellingtona. Nutno ovšem podotknout, že celý film je podložen výtečným scenářem. ()

Chegi

Jedno z nejlepších dramat ze soudní síně (ale na "Inherit the wind" to přeci jen nemá). Přestože to má téměř 3 hodiny, vůbec jsem se nenudil a to jsem to sledoval ve dvě v noci. Děj není nabitý nějakými zvraty, nebo překvapivou pointou, ale poctivými dialogy a skvělými hereckými výkony. No a Charlton Heston promine, ale v únoru 1960 se měl na vítěze Oscara za hlavní roli koukat jen z jeviště. Ono je mi vůbec záhadou proč ta náboženská báchorka dostala tolik cen... ()