Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

KolarikKing

Ridley tu ukázal, že stále umí točit velké filmy. Podle názvu čekáte nějakou epickou středověkou řežbu, ale dočkáte se pouze dramatu o tom, že někdo někomu znásilnil ženu. Ale pozor! To vůbec neznamená, že to je špatné. Naopak i přes tu délku a to že se vlastně opakuje třikrát skoro to samé, tak film nenudí a na konci se opravdu dočkáte toho očekávaného posledního souboje, který je teda opravdu drsný. Za mě nejlepší Scott od Marťana. 7/10 ()

Ace.A.T.L.

Tak klobouk dolu. Bylo to realistický, surový, atmosférický, bravurně natočený a hlavní protagonisti to dali na výbornou. Člověk až zapomene, jak je to dlouhý, protože ho to vtáhne do děje a člověk si užívá tu výpravu, do detailů vymakanou a pak k tomu vnímá příběh. Celkově se to parádně sjednotí a člověk nemá co vytknout. Za mě parádních 5* a DOPORUČUJU ()

HNTR

Je fajn, že v dnešní době ještě někdo umí natočit film ze středověku. Komorní příběh, který má ale koule! Jedna pravda ze tří pohledů. Herci zvládají své role na jedničku a na konci filmu jen doufáte, že to dopadne, tak jak má. Určitě víc takových filmů. ()

VLADEK

Horší než Gladiátor, horší než Poslední království. Damonovi jsem rytíře neveřil. Naprosto nudné, samoúčelné a u mužských postav vyloženě trapně nafilmované sexuální scény. ()

Adaaamecek

Jako jo... letošní rok se Ridleymu neskutešně vyvedl a dokázal vypustit (samozřejmě kvůli odkladům) dva naprosto senzační filmy. A ano, ten první finanční průser byl fenomenální Poslední souboj neboli The Last duel. Příběh sledujete na poli 150 minut celkem třikrát a ani jednou vás to nepřestane bavit. Celých 150 minut sedíte přikovaní na sedačce a ani nezvednete ten blbý telefon. Tak strašně moc skvělý to je. O to víc mě zaráží, jak se Disneymu z tohoto neskutečného filmu povedl udělat naprostý kino propadák u kterého je naprosto možné, že se bude za pár let jednat o naprostý kult a znovu... nikdo nebude chápat, jak to, že na tohle nešli do toho zpropadenýho kina. A já jim na to moc rád odpovím...  Disney s distributorem se naprosto posrali a poslali tento film bez naprosté propagace a reklamy na sebevraždu do kin, kde ho ani skoro nehráli, protože poslali kinům vzkazy, že to bude propadák a ať se ani neobtěžují ho promítnout. Radši ať tam promítnou toho škaredýho a strašnýho Venoma. Ke konci je to ale nádherných 9/10 a je mi líto, že se něčeho takovýho, již asi nikdy nebo hodně dlouho nedočkáme. 9/10. ()

JokerBaby

Recenzia na film Posledný súboj . Záleží pre koho to píšete. Či pre budúceho díváka ktorý si chce pozrieť dobrý historický film alebo niekoho kto tu tresne filmu len tak 5 hviezd a ani si ho poriadne nepozrel. Budem velmi kritický. Je to odpad , ten film nemá hlavu nai pätu. Vlastne to ani nieje film. Je to akýsi pohlad na jedneho statočného vojaka ktorý sa neskor stane Rytierom. Jeho ženu znásilní jeho kamoš šlachtic a na konci film si to spolu rozdajú v súboji. POZOR - ten film sa tri krát opakuje . To isté z roznych uhlov pohladu. Neviem čo tým chcel režisér povedať , ale toto sná ani nieje film len akási sfilmovaná udalosť ako sa mohla stať. Madd Damon tam hrá strašne unavene bez štipky hereckého prejavu. Ako tretotriedny herec. Hrá tam nevzdelaného primitíva - negramotného. Jeho vzdelaná žena je pri ňom ako vec . Príbeh opisuje dobu kde sa šlachta tak nudila že si v neprítomnosti mužov navzájom znásilňovali ženy. No úžasné. Film sa určitedal aj s takouto tématikou natočil lepšie.  Že sa pod túto sprostosť podpísal Rydley Scott, to sa divím. Za mňa prepadák. Asi som to ako jediný kukol celé.  Neviem pre akú dívackú kategoriu točil ten film. ()

mouzi

Jsem dost citlivý na stopáž a tohle byl pro mě maraton. A nekonečný. Film mohl mít o hodinu míň a vyšlo by to nastejno. Prakticky to natáhly jen ty zbytečné opakovačky. Vyprávění pěkné, vyústění nijaké. Ridley opět dokázal, že jeho myšlení není pro širokou veřejnost. ()

HanzoBureshi

Jedná se jednoznačně o nejlepší film roku, protože toto je pořádná a poctivá kvalita od Ridleyho Scotta. Je to tu tvořeno jako u filmu Úhel pohledu z roku 2008, protože se jedná o příběh ze středověku, kde se hlavní pohled na zápletku bere z úhlů tří hlavních postav a končí fakt neuvěřitelným soubojem na život a na smrt mezi herci Mattem Damonem a Adamem Driverem, které si své role užívaly skvěle. Ridley Scott ukázal, že v sobě ještě něco má, protože takový feeling jsem měl asi naposled u Gladiátora a buďte si jisti, že Ridley zařídí, že se do toho středověku vtáhnete a budete si užívat tu starou středověkou atmosféru. Casting, kamera, scénář, hudba, akce, herecké výkony, prostě bomba. Jen mi to asi čtvrt hodiny trvalo, než jsem se do toho zakousl a pak jsem nemohl odejít od obrazovky. Možná si troufám, ale Poslednímu souboji uděluji skvělých 90%. ()

hony23

Ridley Scott tyhle velkofilmy prostě umí a ze svého umu nic neztratil ani po 80. Sledujeme příběh zasazený do Francie ve 14.století, příběh krásné ženy a dvou mužů, který je nám odvyprávěn z různého pohledu všech 3 hlavních aktérů. Naprostou filmovou lahůdkou je pak závěrečný souboj ()

Ronkar

Kvalitní řemeslo. Kvalitní atmosféra. Kvalitní herci. Ridley Scott tenhle druh filmů točit umí a temné historické prostředí Evropy je tu vykresleno bravůrně. Hrozně dobře se na to dívá, má to pohlcující vizuál, bohatou výpravu, silnou atmosféru, jen té akce si neužijeme tolik jako třeba v Gladiátorovi. Bitvy a boje sledujeme jen, když je to nezbytně nutné. Primárně se jedná o koverzačku s trochou politikaření a zaměřením na vztah tří osob. Poslední souboj je výpověď dané doby: o chování lidí v hodnotových měřítkách, které jsou nám dnes už tak vzdálené, až působí nesmyslně a směšně. Přesto je to realistické, dospělé a místy taky dost depresivní. Vyprávění je rozdělěno na tři kapitoly, kdy sledujeme úhel pohledu tří osob kolem jedné události (znásilnění) a ty se liší. Někdy v drobných detailech, jindy hodně. Zrovna scénu znásilnění jsem sice nepotřeboval vidět hned dvakrát, a kdyby byla ukázána jen z pohledu Marguerite, bohatě by to k funkčnosti narace stačilo. Stejně tak je stopáž lehce přepálená a půl hodina by se dala vyškrtnout, a děj by stejně s klidem odvyprávěl to samé. Tématicky to navíc není pro každého. Finální bitka bývalých přátel, nyní rivalů, je však třešničkou na dortu. Drsná, brutální a sakra dobře natočená. Chválím především výkon Jodie Comer, která je v roli opravdu přesvědčivá, ale hrají tu dobře všichni. Damon i Driver.  Ridley Scott i přes svůj úctihodný věk dokáže za kamerou pořád divy a tahle výprava do neutěšené středověké minulosti se mu fakt povedla. PS: Chápu, že hlavním sdělením mělo být, jak to měly ženský na pytel, a že chlapi a církev je fuj hnuj... Osobně by mi ale vůbec nevadilo, kdyby byl děj pojatý romantičtěji podobně jako v Rob Royovi a Jean a Marguerite měli pozitivní vztah plný lásky... vyznění jiné, ale asi by to na mě zapůsobilo silněji. ()

Gregor_Samsa

Ridley Scott nezklamává a nezklamal ani teď. Tak jasně, ta stopáž je přestřelená, je to moc. Kdo čeká středověkou řežbu, bude spíše zklamán – je to spíše taková detektivko-politika a vztahové drama ve středověkých kulisách. Sympatické je, že ústřední postavy jsou nečernobílé, tedy vypadají reálně. Až na svatou hlavní protagonistku, která se tváří tak, že asi hledá neposkvrněné početí. Ale proč ne, každý si hledá své místo na slunci po vzoru Uwe Filtera. Lajk! [80%; 2021-12-27 Home sweet home] ()

FandaF

Bylo to moc dlouhé a vyprávění o stejné věci třemi pohledy dost nuda, stačil by jen jeden pohled + korekce zbylých dvou. Dialogy občas žádná sláva. Finální souboj slušný. ()

Tomas_PO

V úvode trošku rozťahané, až na stratu pozornosti a upadnutie do sladkého zaspal. Na druhý pokus pozornosť časom opäť upadla, no v kritickom momente prišiel režisérsky zvrat, ktorý dodal dynamiku celému filmu. Menší spoiler: No a práve idea zaznamenania deja z pohľadov jednotlivých aktérov bolo na filme asi to najzaujímavejšie, a to najmä v prípade rytierov, stvárnenými Mattom Damonom a Adamom Driverom. V prípade Jodie Comer však už menej, tam filmu opäť došiel dych. Prekvapil aj Ben Affleck, ktorého som skoro v tejto roli nespoznal. Celá štvorica ale zahviezdila, holt sú to vierohodné herecké esá. Stredoveká realita plná špina, bojov a ideológie je zobrazená parádne, autenticky. ()

Eaton_Hunt

Na tento film by jsem se nekoukl, kdyby tam nehrála legendární dvojka z filmu Dobrý Will Hunting a samozřejmě rovněž kvůli režisérovi, který též má pár snímků za sebou. Filmařina je bezchybná, expedice je úžasná v tom smyslu, že se mění lokace toho děje a sedí to do té atmosféry. Jedině proč jsem tomu nedal 5 hvězdiček je, protože na mě příběh neudělal, až tak velký dojem v zásadě to byla "obyčejná nevěra" na tu dobu, ale to neznamená že ten film nedoporučuji, kdo má rád historické filmy, tak Poslední souboj je ta správná volba. ()

HellsAngel

Scott má historické (veľko)filmy v malíčku a tak si dovolil Posledný súboj natočiť trocha inak, než sa od neho očakávalo. Ubral na epickosti a nechal vyniknúť dialógy, zložité vzťahy medzi postavami (a skvelé herecké výkony) aj atmosféru drsného stredoveku. Vo výsledku tak vôbec nejde o čierno-biely príbeh s tonou pátosu a skôr ako Gladiátora alebo Kráľovstvo nebeské to svojou komornosťou a surovosťou pripomína netflixácku drámu The King. Rozdelenie na tri kapitoly, z ktorých každá vnesie do udalostí trocha iný pohľad, je však dvojsečnou zbraňou. Ide o zaujímavý koncept, ktorý filmu dodáva hlbší rozmer, niekedy ho ale zbytočne brzdí. Prvá časť ubehne ako voda, až som mal pocit, že sa všetko deje prirýchlo, v druhej odrazu všetko naberie nový význam a obratne sa presunieme do morálne šedej zóny, no tretia časť (pravdivejšia než predošlé) je už do veľkej miery predvídateľná a nezanecháva tak silný dojem, ako by mohla. To však pustíte z hlavy v momente, kedy začne remeselne bezchybný záverečný duel. Aj keď nechcem tvrdiť, že sa film oplatí vidieť už len kvôli nemu – to by bolo zneváženie solídne vystavaného príbehu – ide však o Scottovo filmové remeslo v jeho najčírejšej podobe. A to je zážitok, aký sa často nevidí. ()

smetak30

Finančný prepadák roka a zároveň najlepšia dráma akú som mal možnosť za rok 2021 vidieť. Žijeme holt zvláštne pandemické časy v ktorých už ani mená ako Scott alebo Spielberg nezaručia, že film neskončí z hľadiska návštevnosti  katastrofou. Posledný súboj môže byť poeticky naozaj jedným z "posledných súbojov" s filmových priemyslom ktorý sa výrazne mení a deformuje vplyvom pandémie a rozmachu streamovacích služieb. Tvorcovia chcú mať síce svoje veľkolepé eposy na plátnach, avšak realita je taká, že pokiaľ za sebou film nemá silnú značku a frančízu, smrdí to už dopredu neúspechom.  Čo je obzvlášť škoda u Posledného duelu, lebo film je to naozaj odvážny a ambiciózny. Dej je dávkovaný z uhlov pohľadu viacerých postáv a postupne formuje nazeranie diváka na jednotlivé udalosti a nebojí sa podprahovo zabŕdať do viacerých problematík s presahom aj do súčasnosti. Príbeh postupne graduje až ku velkolepému finále ktoré sa u mňa zaradí k jednému z najnapínavejších a najviac nervydrásajúcich. Tento typ filmov Ridley Scottovy naozaj sedí a dokazuje to už od čias Gladiátora. ()

Fantaji

Kvalitní ne tak úplně přesné historické drama, které exceluje na poli vyobrazení lidských vztahů a jejich spletitostí, kterak je ukazuje z různých pohledů. Mistrné uchopení Ridleyho Scotta zaručuje nikoliv velkolepou, nýbrž komorní podívanou, ale o to víc hlubokou a drásající. To vše s parádní dobovou atmosférou. Příběh sleduje trojici hlavních postav, skrze jejichž oči můžeme proniknout do jejich světů, jejich vnímání a pojetí. A tak uvidět, jak odlišní jako lidé jsou a jak rozdílně vidí a prožívají zdánlivě stejné. Od jedné postavy k druhé... až se spolu s nimi dostaneme k pravdě, na jejímž konci je onen Poslední souboj – který je mimochodem opravdu parádně provedený. Syrovostí a surovostí nekompromisní. A jako pomyslná tečka za celým dramatem funguje bezvadně. Snímek chytře odráží sociální a vztahové problémy. Jako i s tím spojené kauzy, které se za poslední roky vynořily. Nedělá to však okatě a prvoplánově. A to je skvělé. Jediné co jsem trochu nepochopil a působilo to bizarně, byla vizáž postavy hrané Benem Affleckem. O tu ale v podstatě nešlo, a tak se to dá přejít. Adam Driver, Jodie Comer i Matt Damon skvělí! ()

Grázl83

Po většinu filmu tlachání o ničem, bitvy velmi blbě nastříhané a celkově prostřihy v ději jsou špatné. Až cca posledních 20min mělo poradnou atmosféru, což je ale málo. Moc nerozumím v hodně komentářích opěvované režii, za mě je spíše průměrná, ničím nezaujme. Celkově převládá zklamání. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix