Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

Rettry

Má to nápad, je to výborně zahráno a skvěle natočeno. Byla zábava pozorovat ty lehké změny v chování a vystupování postav podle toho, kdo příběh vyprávěl. A celé vás to dovede do finále, kde víte komu přejete a o to víc je samotný duel napínavý a vtáhne vás do děje. ()

Torgal

Milujem look historických filmov Ridleho Scotta. Aj teraz pod jeho rukami stredovek doslova ožíva (s výnimkou vizáže Bena Afflecka, ktorý akoby sem prišiel z inej epochy) a vyložene som sa v ním servírovaných obrazoch rochnil. Neviem ako to robí, ale len máloktorý iný tvorca vie tak verne zachytiť dobovú atmosféru ako on. Teraz nás ale nečakajú žiadne epické bitky (len pár fragmentov), v centre záujmu je komorný príbeh o spore dvoch mužov, v ktorého strede je žena. Každý z nich má svoju verziu pravdy a každý z nich dostane priestor na plátne, aby ju divákovi prezentoval. Ten si postupne skladá mozaiku udalostí, no všetko do seba zapadne, až pridá svoj kúsok skladačky žena. Vtedy sa ukáže to, že film je v skutočnosti o nelichotivom postavení žien v stredoveku, o tom ako málo mali pod kontrolou vlastný život. Titulný duel, ktorým film vrcholí, je natočený “scottovsky” intenzívne a nekompromisne, ale len podčiarkuje toto posolstvo. Po čertoch nezaslúžený finančný prepadák, ale s ohľadom na tému, ktorá nestojí ani za zmienku v učebniciach dejepisu, sa tomu nedá veľmi čudovať. 8+/10 ()

Kingjiri

Ridley Scott na to filmařsky pořád má (i ve svym pokročilym věku), což naplno dokazuje i v tomhle případě. Hodně se mi líbila výprava, dobová atmosféra, hudba, casting nebo akce (ačkoliv jí bylo po skromnu). Příběh ve stylu historickýho MeToo ze 14. století byl fajn nápad a díky tehdejšim reáliím (drastickej trest za lhaní, způsob prokazovaní nevinny, mnohem větší zájem na zachování osobní cti apod.) nabízel mnohem strhující podivanou než MeToo příběhy dneška. Jenže bohužel ze stylu vyprávění už jsem moc nadšenej nebyl. Strávit asi dvě (!!!) hodiny tim, že vyprávim stejnej příběh očima třech jeho hlavních protagonistů, mi přišlo vcelku ubíjející vzhledem k tomu, že se ty příběhy lišily fakt jenom detailama. Mnohem víc bych uvítal odvyprávění incidentu jednou tak jak byl a zbytek stopáže vyplnit třeba nějakym špičkovánim Damona a Drivera před finálnim duelem. Mimochodem stopáž samotná by se pak mohla zkrátit na sympatičtější hodnoty někam ke dvěma hodinám. Za fajnovou filmařinu, atmosféru a casting třetí jistá hvězda. ()

aR3Zz

Velmi příjemné překvapení! Velkovýpravné historické drama, jaké tady už dlouho nebylo. Paradoxně první díl (první třetina) byl za mne nejslabší a zas tolik mě nechytl. Ale když jsem jeden a ten stejný příběh prožíval podruhé a pak i potřetí, užíval jsem si to čím dál více! Výkony herců úchvatné (dokonce i Matt Damon se našel!), hudba na úrovni a i Ridley Scott se vyznamenal a vryl filmu svůj rukopis. Díky za to! Jen jsem si nemohl pomoci a cítil jsem tam trochu pachuť hyperkorektnosti a rovnoprávnosti a podobných ... hovadin dnešní doby. Proto "jen" 80% ()

tomik99

Fádní a hodně jednoduchý příběh, který ho dělá zajímavějším pouze tím, jak je vyprávěn. Aby to nebyla taková nuda, Ridley Scott rozdělil svůj děj do tří kapitol vyprávěných z různých pohledů tří hlavních postav. V tomto směru lze režiséra stoprocentně ocenit, neboť každá kapitola má něco do sebe. S každou kapitolou se měnilo mé nastavení, sympatie jedné postavy se převážily na druhou. Ve finále se spíše ale dozvídáme o pocitech daných antagonistů, jinak prakticky sledujeme třikrát to samé. Nehledě na to, že samotný konflikt dvou rytířů je nám vyspoilerován hned v úvodní scéně. Neomluvitelná je stoprocentně stopáž, která je neúnosně přestřelená. Vychválit lze ale herecké obsazení. Matt Damon, Ben Affleck i Adam Driver zvládli svou roli na jedničku. ()

Hellierer

Jak jsem před dvěma roky onanoval u netflixovského Krále, tak jsem si i letos zaonanoval nad novým bijákem Ridleyho Scotta, jehož jsem jako režiséra postupně odepisoval, protože jeho poslední super film vyšel v roce 2007 (Labyrint lží a Marťan jsou fajn, ale ne super). Nicméně ten postarší filuta mě nakonec opět dokázal naprosto uhranout, kdy mu k tomu stačil parádní scénář od Afflecka s Damonem. Poslední souboj je totiž bravurní historická konverzačka, která nabízí strhující dialogy a postupné odkrývání děje, díky kterému vám ty dvě a půl hodiny utečou jako voda. K tomu si připiště bravurně zvládnutou emancipační rovinu, špinavě uhrančivý vizuál, soustředěné herce (Affleck si to užívá / Driver je ďábel) a parádně nasnímaný závěrečný souboj, kdy vám z toho vypadne téměř bezchybný kinematografický zážitek, u kterého mrzí jedině to, že na něj lidi nechodí (v sále jsem byl sám!). ()

Tomash58

Parádní. Přesně ten typ filmu na který prostě chcete jít do kina. A nejen kvůli výborným dílčím kvalitám jako jsou kostýmy, hudba a výborné herecké výkony všech hlavních postav. Nejdůležitější je, že to funguje jako celek, to se Ridleymu prostě povedlo. Celé dvě a půl hodiny jsem seděl jako přikovaný a užíval si tu nádheru. Je pravda, že o pár minut se to zkrátit dalo, zvlášť ve třetí (poslední) kapitole, ale to je reálně jediné opravdové mínus. Děj rozdělený do právě tří zmíněných kapitol je velice chytrý a funguje perfektně. A finální souboj a kterém to vlastně celé je? Už jen kvůli tomu stojí na film zajít. Věřím a doufám, že tento souboj a celý film se zapíše jako jeden z těch lepších (výrazně lepších) snímků Ridleyho Scotta. ()

Hashirama

Naprosto úžasný kinozážitek, kterých nebývá mnoho, a další z plejády důkazů, že Ridley Scott je PAN režisér, jemuž i v současnosti může pod rukama vzniknout monumentální dílo, na které se může celý žánr po dekády odkazovat. Rašómon dostal svého duchovního nástupce, ve kterém řinčí ocel o ocel, postavy tnou do živého a koně klusají přes potok s takovou pompou a precizností, že každý frame a každý zvuk, který se na diváka line, je jako okno do historie. Ale nemyslím tím jen historii ve smyslu dávné minulosti, mluvím především o historii, jež se člověku odehrává před očima. Je to historie opulentní a osudová stejně jako intimní a osobní, ve které se herci skutečně stávají svými hrdiny, dávají do toho srdce a když dojde na lámání chleba, to napětí je až elektrizující. Zároveň se v příběhu odráží nepatrné nuance vdechující celému konceptu opravdový život, a v jeho průběhu se otvírají tíživá sociální témata, která rozhodně nejsou relevantní pouze prizmatem středověku. Historický opus magnum, v jehož zdánlivě prosté zápletce a zdánlivě prostých hrdinech je jeho největší síla. Když tedy pomineme, jak úžasně je to celé natočené. 9/10 ()

Patrik200s

Po dlhšom čase fascinujúci film. Ukazuje viacero možností čím sa môžno po zhliadnutí obohatiť. Presne také filmy mám rád. Filmy s pridanou hodnotou v zmysme viacerych pohladov na jednu situaciu tu už boli. Tento však, bol umocnený faktom, že bolo v pomyselnom banku to známe, všetko alebo nič. Každý muž sa určite nájde v určitých vlastnostiach jednej či druhéhej mužskej postavy. V dobrom alebo zlov slova zmysle. Panujú vo mne ale dojmi zbytočnej píchy a egoizmu, ktoré si nosí veľmi veľa ludí. Ďalším pohladom je aj chápanie ženy, ktorá môže často byť účastníkom vecí o ktoré nestojí. V dnešnej dobe zrejme menej častý jav ako kedysi no predsa možno stále nájditelný. Môžnosť poučenia alebo pochopenia nikdy nie je na škodu o to viac ak sa divák v postave sám nájde. ()

Fido

Moje obava, že Boží soud bude (scénáristicky v duchu doby) obrácen proti Bohu se naštěstí nevyplnila... I když je film profesně dobrý, příběh se vleče a ve srovnání s Gladiátorem na víc než 3* nemá. Za dva roky po tomhle filmu - právě na rozdíl od Gladiátora - nikdo ani neštěkne... ()

Maximilianus

Komorný veľkofilm, ktorý mal dostatok akcie a súbojov, no keďže sa sústredil na niečo iné, pôsobí, ako by ich bolo málo. Hoci nápad s troma pohľadmi na jednu udalosť znel zaujímavo, v konečnom dôsledku to pre mňa bolo trochu jednotvárne, aspoň čo sa prvých dvoch príbehov týkalo. Prvý je fajn a zaujímavý, druhý ho obohacuje a ukazuje, ako jednotlivé skutočnosti boli, resp. mohli byť. Až ten tretí však odhaľuje, o čom vlastne celý film je. Jadie Comer dáva do rúk veľkú moc a prostredníctvom nej bojuje za práva a hrdosť žien, ukazuje ich silu a odhodlanie. Či už Matt Damon, tak aj Adam Driver je výborný, ale je to práve Jodie Comer, ktorá robí z dvoch mužov sekundantov k jej výkonu a ja by som jej prial aspoň nomináciu na Oscara (Adam Driver ho mal získať už dávno). Duel už nemohol byť viac napínavý a vyrovnaný, takže skvelá práca Ridley. 7,7/10. ()

ER

Proč to muselo proběhnout 3x? Zbytečně dlouhá stopáž (hlavně část s Le Grisem) nedokáže udržet 100% pozornost. Samotné téma je pak v rámci epičnosti filmu takové málo "vzrušující". Divák je přeci jen zvyklý na Statečné srdce, Gladiátora, Království nebeské či nedávného Krále. A pro to ostatní tu jsou TV filmy či seriály. Ani se nedivím, že film kasovně vyhořel, vždyť pokud se chci podívat do historie a sex s ní spojenou, tak mrknu na Angeliku (ale původní)., či Bridgertonovi. Jinak filmařinu má Ridley Scott v malíku, o tom žádná, finálový souboj je skvostný, ()

Likan7

Scott střídá skvělé filmy s těmi špatnými a v případě Posledního souboje to je naštěstí záležitost vynikající. Herecký trojúhelník Damona, Drivera, Comer a zdatně sekundující Affleck tu rozehráli středověké Metoo a je na každém jak si to vyloží. Dostaneme tu 3 verze příběhu a je jen na diváku, aby si to přebral. Kdo je v právu a kdo je padouch? Drivera mám čím dál raději a doufám, že si bude projekty vybírat stejně dobře jako poslední 2 roky. Scott je na režii stále precizní a tady mu do zážitku pomohla i neuvěřitelná hudba. Tady se bude útočit na Oscary. ()

John80

Historický film o napadnutej a zneuctenej  žene pripomínajúci mierne film Rob Roy , kde sa muž ide následne pomstiť za svoju ženu a jej  zneuctenie Da sa to pozrieť, film ma malo bojových scen  3* ale Ridleyho Gladiátor je oveľa lepší ()

MilesTeg

Bylo to krásně plynulé v bitkách, syrové, špinavé a šlechtici byli buď dementi nebo kurevníci, ale vždy válečníci, jak se na vrcholný středověk sluší. Nejlepší na tom byly ty nuance v různých úhlech pohledu, velmi jemně odlišné a vypointované. Překvapilo mě jen jedno, že Le Gris už ze svého pohledu nepochopil několikeré "NE" jako ne, ale prostě ji chtěl, takže nechtěl. Jo a možná byl sečtělý a vzdělaný a de Carrouges analfabet, ale i dnes platí, že vzdělaný kretén je pořád kretén. ()

Ergon

Kostýmy na výbornou, stejně tak výprava a historické reálie. Navíc hodně realistický souboj, ten je špičkový a fanoušci historie budou chrochtat blahem. To vše by mohlo z Posledního souboje dělat nadprůměrný film, ale bohužel nemám takový pocit. Důvodem je způsob vyprávění, kdy je divákovi jeden příběh předkládán třikrát. Pokaždé pohledem jiné postavy, a tak se stane, že se některé scény opakují. Film se tak protahuje a natahuje na úctyhodné dvě a půl hodiny a oddaluje nevyhnutelné rozuzlení. A to si, myslím, že Poslednímu souboji dost uškodilo. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix