Hercule Poirot - Season 8 (2001) (série)

Vražda v Mezopotámii (S08E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder in Mesopotamia (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 2001, 1 h 40 min

Přijel sem objevovat dávno mrtvé světy. A čekalo jej tu setkání se současným zločinem. Je jen málo míst na světě, kde by se Hercule Poirot cítil hůř. Neuvěřitelné nepohodlí, domy bez elektřiny, ubíjející horko, obtížný hmyz, a hlavně všudypřítomný písek, který se člověku dostane i pod nátělník – ne, to opravdu není nic pro toho úzkostlivě pečlivého, čistotného a puntičkářského mužíčka. Ještě štěstí, že – když už jej náhoda zavála až do daleké Mezopotámie – tu potkal alespoň svého dávného přítele Hastingse, a že spolu s ním má možnost objevovat pro sebe dosud zcela neznámý svět. Svět vykopávek. Ostatně něco mají archeologové s Poirotem společného: i oni stejně jako on oživují minulost, hledají mezi smetím stopy dávných skutků a lidí. Lidí, kteří jsou už v tuto chvíli mrtvi. Ani Poirot ovšem při své první návštěvě archeologického naleziště netuší, jak brzy a jak tragicky se oba tyto jejich světy propojí. (Česká televize)

djbarrel

Jeden z nejlepších Poirotů. Jeho protivník však tentokrát není žádné béčko a vymyslel brutální a takřka dokonalý plán. Nicméně před šedými buňkami mozkovými nejlepšího belgického detektiva se musel sklonit i on. 85 % ()

lobo87

Ďalší prípad pre Hercula Poirota, ktorý si drží štandardnú kvalitu, výborného Sucheta a kvalitnú zápletku. Prostredie však nebolo dostatočne využité a vyšiel mi z toho priemerný film... 65% ()

Nique

Další velmi povedená detektivka s Herculem Poirotem. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že to není úplně ono. Možná je to tím, že těch detektivek mám hodně načteno a nakoukáno. Ale scéna s Poirotem chytajícím komára je naprosto geniální! ()

v.indruchova

Výborné, vše co má mít správný díl Poirota. Hudba, herecké výkony..vše na jedničku.(teda na pětihvězdičku :) Akorát jsem to udivení od počátku nevěřila manželovi jak našel mrtvolu své ženy. Parádní zápletka, A. Christie musela být v minulém životě Poirot nebo alespoň slečna Lemonová :) ()

Johanita

I přestože mám radši Poirota v Evropě, zápletka, zločin i rozuzlení jsou tak zajímavé, že mi prostředí archeologických vykopávek až tak nevadilo. Líbí se mi lehké propojení s dílem "Double clue". Příběh skvěle odsýpá, proto jsem ochotná odpustit i tu "dalekou minulost", která se připlete (To nemám moc ráda. Příběh to většinou zbytečně zkomplikuje...). Shrnuto a podtrženo, skvělá atmosféra, Poirot vtipně vyveden z míry pískem ve spodním prádle, komáry a dávnou přítelkyní, geniální zločin a skvělé rozuzlení. Čtyři hvezdičky. ()

LencaN

S08E02 - Vražda v Mezopotámii mě zklamala. Celou dobu všechno celkem dobré, akorát se to táhlo trochu pomalým tempem. Poirot a Hastings se nachází v Iráku. Poirota do Bagdádu zavolala jeho osudová dávná ruská láska a Hastings má kousek odtud synovce na vykopávkách. Tak se pánové potkají, chtějí si užít jiné země, ale vloudí se do toho opět nečekaně vražda. Poirotovy trable s moskyty byly legrační, bylo tu i dalších pár úsměvných momentů, ale jinak se to nijak nevymykalo. I nápad na způsob provedení vraždy byl zajímavý, ale už méně dotažený. (!!! Malé SPOILERY !!!) Neříkejte mi, že když se vdávám, tak nekoukám na toho, koho si beru. I když se jednalo o svatbu s takovými okolnostmi, jak tady bylo řečeno, stejně jsem to nezbaštila a kroutila jsem hlavou, jak hloupé to je. A druhá moje výhrada... upravování vražedné mísnosti trvalo příliš dlouho, to by si snad ony osoby na dvoře všimly. ()

HonzaBarta

David Suchet nedokážu si představit někoho jiného a lepšího kdo by mohl lépe ztvárnit Hercule Poirota. Co se týče příběhu tak musím uznat, že zápletka, rozuzlení a celkově to bylo prostě geniální. Už několikrát se potvrdilo, že změna prostředí Poirotovi rozhodně svedčí a zde to nebylo vyjímkou. Co se tyče hudby tak to byla klasika, která k Poirotovi prostě sedí. Až na nějaké malé drobnosti, které se týkaljí spíše sympatie, tak nemám co vytknout. 90% ()

Kontryhelka

Tenhle díl patří mezi mé oblíbené. Děj zasazený mezi archeology, velmi pěkně vykreslené postavy a jejich charaktery a neuvěřitelné odhalení vraha a promyšlené vraždy je prostě brilantní. ()

gizi

Poirot si drží u mě svůj standard. Jako obvykle na začátku se postupně všechno rozbíhá, není nic jasné, všichni jsou potencionální pachatelé, ale Poirot to dá dohormady na konci při klasickém svolání všech do jedné místnosti. 75%, 13.12.2013. ()

clarinetist

Obávám se, že v porovnání s knihou mě tato verze zklamala.. Geniální zločin to byl, ale pár prvků z knihy mi tam prostě chybělo. ()

honza.g

Poslední dobou je v TV přepoirotováno, já se tomu vyhýbám, takže nejsem přesycen, ba naopak. Tohle jsem shlédl kvůli líbivému prostředí a vychutnal si oboje, tedy záběry krajiny i mistrnou pointu (jak od A.Christie :-) ). Aneb i oddechová detektivka může být kvalitní. ()

hypnos11

Kromě tradičně zajímavého případu i zajímavé prostředí. Jsou tu malé drobnosti, které mi vadily (když Leidner najde svoji ženu, působí to jako pár vteřin mezi jeho vstupem do domu a vypotácením se z něho (které tedy, popravdě, působí hodně teatrálně); když se ale na konci odhaluje, jak to všechno bylo, zdá se, že uvnitř strávil snad 2 hodiny uklízením a přenášením, možná si u toho stihl i uvařit večeři). Jinak ale herci dobří (plus sympatická Pandora Clifford), celkově jde o takový typicky kvalitní díl. Btw, spočítal někdo, kolik lidí okolo Poirota už stihlo pomřít násilnou smrtí? Spíše to vypadá, že vrahem je úplně vždy on, protože tohle nemůže být dílo náhody :) ()