Hercule Poirot - Season 8 (2001) (série)

Vražda v Mezopotámii (S08E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder in Mesopotamia (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 2001, 1 h 40 min

Přijel sem objevovat dávno mrtvé světy. A čekalo jej tu setkání se současným zločinem. Je jen málo míst na světě, kde by se Hercule Poirot cítil hůř. Neuvěřitelné nepohodlí, domy bez elektřiny, ubíjející horko, obtížný hmyz, a hlavně všudypřítomný písek, který se člověku dostane i pod nátělník – ne, to opravdu není nic pro toho úzkostlivě pečlivého, čistotného a puntičkářského mužíčka. Ještě štěstí, že – když už jej náhoda zavála až do daleké Mezopotámie – tu potkal alespoň svého dávného přítele Hastingse, a že spolu s ním má možnost objevovat pro sebe dosud zcela neznámý svět. Svět vykopávek. Ostatně něco mají archeologové s Poirotem společného: i oni stejně jako on oživují minulost, hledají mezi smetím stopy dávných skutků a lidí. Lidí, kteří jsou už v tuto chvíli mrtvi. Ani Poirot ovšem při své první návštěvě archeologického naleziště netuší, jak brzy a jak tragicky se oba tyto jejich světy propojí. (Česká televize)

PhillM.

"Mezopotámie znamená země mezi řekami. Chápete, Mezo-potámie. Země mezi řekami. Mezopotámie." Kapitán Hastings opět ohromuje svými znalostmi. Na všechno ostatní je tu Hercule Poirot, zde komára honící, do skleničky lápající a ze dveří vyhlazující. A vraždy řešící, samozřejmě. Další z mnoha výprav belgického detektiva do Orientu je jako vždy potěšující svými exteriéry a rozpálenou atmosférou. ()

Chudobka

Mám pocit, že to tentokrát Agatha trochu přepískla. Člověk se sice za 15 let určitě trochu změní, ale aby ho nepoznala jeho vlastní žena? To je tedy přitažené za vlasy. I když spolu manželé byli krátce, blízkého člověka přece poznám. A. Ch. je ovšem tak výborná, že se jí to dá prominout. ()

kkarx

Jeden z nejlepších Poirotů má všechno kvůli čemu mám tyhle filmy rád - záhadnou až mysteriózní vraždu, exotické prostředí, tajemný příběh z minulosti, tucet matoucích stop a mnoho podezřelých. Výhoda taky je, že tu není žádný přitroublý Japp a Hastings se chová kupodivu vcelku přiměřeně. ()

canucks333

Diel zasadený do iného prostredia nám predvádza výborne a zručne natočeného Poirota s miestami až mrazivou atmosférou a s veľmi vkusne využitým potencionálom archeologického prostredia. Tom Clegg tu zvládol réžiu s veľkým gráciou a Clive Exton už klasicky dokázal, že scenár mu vôbec nie ej cudzí. Suchet a Fraser excelujú! Bravo! 90% ()

lemonova

Výborná časť... premyslená, vtipná, v atmosférickom prostredí. Keď tak nad tým uvažujem, tu mi dokonca nevadí ani donekonečna sa opakujúci motív zámeny identity, pretože v tomto príbehu naozaj skvele funguje. ()

pravo

TO V TOMTO OKAMŽIKU NEVIEM, ALE FAKTY HASTIGS, FAKTY TO SÚ KAMENE, KTORÉ DLÁŽDIA CESTU, PO KTOREJ KRÁČAME. Exotická krajina, archeológia, Poirotova snaha o stretnutie, ale najdôležitejší je samozrejme zločin. Toto dielo Agathy Christie mám veľmi rád aj pre zaujímavý spôsob vraždy a motív vraždy. Hercule má tentoraz obtiažnu úlohu, keď okolnosti prípadu hovoria o nemožnosti spáchania vraždy a belgického detektíva posunie k riešeniu tohto obtiažneho rébusu až ďalšia tragická udalosť. ... BOL BY STE DOBRÝ ARCHEOLÓG PÁN POIROT, VIETE OŽIVIŤ MINULOSŤ. ... ()

FireTight

Někomu možná může vadit, že se Poirot přestěhoval z obligátní Anglie až do dalekého Iráku, ovšem na kvalitě příběhu knihy Agathy Christie a filmu to neubralo ani ždibeček. Opět precizní a nezapomenutelný Suchet, jehož Poirota zkrátka žeru, zapeklitá první vražda, dost děsivá druhá vražda (mírně vyvážená předcházející epizodkou "Poirot versus komár") a na závěr klasické závěrečné rozuzlení, ve kterém je ten zlý vrahoun odhalen. Film románové předloze ostudu nedělá ani v nejmenším, holt kriminálky Britové vážně umí, ať už knižní, či ty na plátně. ()

Adiemus

Velice povedená zápletka, ale casting se jaksi nepovedl. Možná to pánové vidí jinak, ale podle mého není Barbara Barnesová ani zvlášť půvabná, ani nemá patřičné charisma, aby vyvolávala takové vášně. Zato Poirotovy hmyzí problémy byly nadmíru půvabné. ()

Grogan

Celkem dobrá epizoda, tady jí ale škodí srovnání s předlohou. Po jejím přečtení mě mrzí redukovaný počet podezřelých, přimyšlená vražda a sebevražda, změna vypravěče mě nemrzí tak moc, protože Hastings je sympaťák, ale taky nepřináší do příběhu nic navíc. Nevím, jestli je to přečtením knihy, ale teď se mi zdá, že scénář trochu okatě upozorňuje na osobu vraha (dva rozhovory na střeše těsně před vraždami a vždy je u toho stejná osoba). A ta celková pointa je problém i v knize - prostě se mi nezdá, že by ta žena nepoznala, že se vdala za stejného muže, navíc, když vidíme flasback z neštěstí, tak kromě vousů vypadá ta osoba prakticky stejně jako v současnosti. Trochu to tedy vysvětlují tím, že se znali krátce a nestrávili spolu moc času, ale stejně to nějak skřípe. Jinak ale slušná epizoda a před přečtením knihy jsem s ní větší problémy neměl. Nechám to na slušných 4 * ()

strom-z

SPOILERY Celkově fajn díl, držel mě v napětí - ale co se pointy týče tu dost drhnou 2 věci : že by oběť fakt nepoznala, koho si bere, a dlooouhej interval, kdy pachatel přerovnával mrtvolu a věci před objevením (a plus ještě riziko, že oběť č. 3 vykoukne z okna po výkřiku nebo se poběží podívat, co se stalo) - nevím, jestli to je problém i v předloze, ale tady mi to vadilo. Jinak pachatel poměrně psychologicky zajímavej. ()

mosem

V dalším příběhu dochází ke změně prostředí, ve kterém se Poirot pohybuje, nikoliv však ztrátu jeho šarmu, která je pro celý seriál typická. Tím čím je pro filmového Švejka Rudolf Hrušínský, je pro Poirota nesporně David Suchet. Každý kdo má rád prostředí klasické společnosti s vytříbeným chováním si příjde na své i v tomto příběhu, i když samotné rozuzlení je v tomto příběhu ještě méně uvěřitelné než v jiných, nic to nemění na faktu, že film si zaslouží nejvyšší ocenění. ()

xxlch

CrazmydRed

tak tento diel bol podla mojho nazoru asi najnudnejsi.Zapletka bola sice temer dokonala a odhalenie pachatela, ako vzdy, prekvapujuce, ale cosi mi tam chybalo... ale scenka o snahe pana Poirota zbavit sa dotieravej muchy bola prinajmensom usmevna :) ()