Hercule Poirot - Season 8 (2001) (série)

Vražda v Mezopotámii (S08E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder in Mesopotamia (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 2001, 1 h 40 min

Přijel sem objevovat dávno mrtvé světy. A čekalo jej tu setkání se současným zločinem. Je jen málo míst na světě, kde by se Hercule Poirot cítil hůř. Neuvěřitelné nepohodlí, domy bez elektřiny, ubíjející horko, obtížný hmyz, a hlavně všudypřítomný písek, který se člověku dostane i pod nátělník – ne, to opravdu není nic pro toho úzkostlivě pečlivého, čistotného a puntičkářského mužíčka. Ještě štěstí, že – když už jej náhoda zavála až do daleké Mezopotámie – tu potkal alespoň svého dávného přítele Hastingse, a že spolu s ním má možnost objevovat pro sebe dosud zcela neznámý svět. Svět vykopávek. Ostatně něco mají archeologové s Poirotem společného: i oni stejně jako on oživují minulost, hledají mezi smetím stopy dávných skutků a lidí. Lidí, kteří jsou už v tuto chvíli mrtvi. Ani Poirot ovšem při své první návštěvě archeologického naleziště netuší, jak brzy a jak tragicky se oba tyto jejich světy propojí. (Česká televize)

kaylin

Až moc mi to připomínalo předchozí díl "Zlo pod sluncem", a to hlavně ve smyslu skladby děje, kdy tu bylo ještě navíc, co mělo diváka zmást, možná až trochu zbytečně. Přesto je ale vytvořen příběh, který je komplexní. A tady i trochu natahovaný. Oblast Iráku je však dostatečně zajímavá, respektive uvedené lokace jsou natolik zajímavé, že vás alespoň tohle dostane. ()

lekr

Klasický Poirot...jako vždy brilatně vypilovaný scénář podle brilatní knížky ale jako seriálová epizoda by tohle opravdu stačilo.....film je zbytečně dlouhý a hlavně za tačátku hodně nudný... ()

necisty

Další Poirot, který patří mezi ty lepší. Zde ale poprvé zkritizuji herecké výkony, protože vrah se zde prozradí jen díky herecké nedokonalosti. Jinak je to zajímavý díl, Poirot zde pobaví svým pokusem o chycení komára a pletky s hraběnkou:). Je zde také jinak dabovaný. Poznámka pro mě: Kamenná maska. ()

vesper001

Poirotův sen z Temného cypřiše a kyselinovou scénu z Vraždy v Mezopotámii řadím mezi nejděsivější scény z filmových adaptací Agathy Christie vůbec. Jinak opět jedna z nejlepších detektivek s Davidem Suchetem v hlavní roli, tentokrát navíc v exotickém prostředí a se silným humorným potenciálem. Poirot na poušti, no považte! :) ()

otík

Další případ našeho starého dobrého detektiva se odehrává na archeologických vykopávkách na místech dávné Mezopotámie. A máme tu dvě vraždy, sebevraždu, Poirotův kouzelný odchyt komára a samozřejmě geniální vyvrcholení s patřičným komentářem. Jde o epizodu, kde sice chybí trochu toho vzrušení, ale zase je to poutavý díl od začátku do konce, žádné půlhodinové budování příběhu plné nudy. Díl má vše, co k Poirotovi patří až na dabing, který je opět původní z TV Prima s Petrem Kostkou a Miroslavem Středou, což mé velké nadšení nesklidilo. Prostě Kostkův Poirot je pro mně zcela nevýrazný. ()

chelseaman22

Není nad to, když se TEN Belgičan společně se svým natvrdlým psíkem Hastingsem vydá do země Paštúnů! Ale nenechte se plést drazí kolegové, žádný poznávací Asian Trip se nekoná, Hercule má čich jako ohař, jež větří mastícího zajíce. Ubytování v jednohvězdičkovém komplexu primárně určeného pro vykopávkaře, jež promarnili svá vysokoškolská studia studiem pavědy, jež v dlouhodobém horizontu nenabízí pracovní uplatnění Herculovi příliš nevoní, ale následující události přehluší Herculovo remcání. Naneštěstí se zdejší komunita příliš v lásce nemá, což vede k sérii zastavení životních funkcí v organismu spojené s nevratnými změnami, které obnovení životních funkcí znemožňují (viz spolehlivý zdroj Wikipedia). Hercule, tvé dedukční schopnosti mít! 88% ()

Autogram

Tak prekomplikovaná a neuveriteľná vražda z vášne sa môže nachádzať iba v diele Agathy Christie a to jediné je ospravedlnením. Nakoniec je každý podozrivý a nebude to prvý ani druhý v poradí, ktorý by sa divákovi mohol zdať ako možný vrah. Púštne a archeologické prostredie sa v niektorých dieloch objavuje a je to vítaná zmena oproti nudnému Londýnu a bežným interiérom. –––– Fakta, Hastingsi, fakta jsou těmi kameny, po kterých vede naše cesta. ()

deckardx

Jeden z nejlepsich Poirotu... Uz jsem videl nekolikrat,ale ta atmosfera je vyborna.... Vyborne vygradovani a odhaleni pachatele... ()

jefff

Poirota v podání Sucheta mám moc rád, ale tento film mě zas až tak nezaujal. Přišlo mi, že to bylo už jakési vaření z vody a tentokrát (opravdu vyjímečně) jsem vraha znal hned:-) Oproti jiným filmům mi Vražda v Mezopotámii přišla jako slabší kousek. ()

HiddenDragon

S08E02. Po delsi dobe se samymi dily z Anglie nam tvurci konecne pripravili zase jednu epizodu "exotickou", coz mam rad - tentokrat z Iraku (resp. starodavne Mezopotamie), kam se Poirot vypravuje za Hastingsem, ktery tu ma synovce na vykopavkach. Joo, kez by takto vpodstate mirumilovny byl Irak a Bagdad i dnes. I kdyz se tu vrazdi, porad je to nic, proti soucasnemu ISIS :) No zkratka brzy je zabita manzelka vedouciho vykopavek. To, jestli je vazne tak krasna, je subjektivni, protoze takovou vychrtlinu jsem dlouho nevidel, ale budiz O:) Poirot tedy musi podstoupit strasti horka, much a moskytu, aby nasel vraha. Moc jsem sice nepochopil ten pribehovy ramec s hrabenkou Rossakoffovou, do ktere je Poirot zamilovan uz od jeji epizody ve treti serii "Dvojita stopa", ale holt je to asi jen takovy vtipny doplnek, aby mel Poirot duvod do te pouste vubec jet :) [spoilery!] Cela zapletka je pomerne hezky kamuflovana tim, ze se tu jeste kradou a padelaji vykopavky, ale pointa je trochu chatrna v tom, ze se obet vdala nevedomky podruhe za stejneho muze. Pribeh stavi na tom, ze se poprve znali jen par dni a hned manzel odjel do valky, navic uplynulo mnoho let, narostly mu vousy apod., ale i tak by se dalo pochybovat. Ocenuju ale to, ze je to jeden z nemnoha dilu, kde se nevrazdi pro penize ze zaveti, ale jde vpodstate o zarlivost. Hezka to zmena :) ()

laepus

Příjemný klidný díl - mám rád dabing s Petrem Kostkou, jeho hlas je pro mě sametovější a barevnější - Hastings je zde výjimečně v roli vztahového rádce, hudba je krásně naaranžovaná do orientálního stylu, Poirot loví moskyty a zápletka táhnoucí se do dávné minulosti taky stojí za to. ()

Maryinka

Atmosféru knihy se filmové adaptaci podařilo zachytit úspěšně, mám ovšem jisté výhrady. Přidání epizody s Mercadem bylo naprosto zbytečné a vychrtlá paní Leidnerová měla do femme fatale opravdu daleko... Kdo však nečetl knihu, bude, jako obvykle, určitě spokojenější a méně kritický. I já však dávám palec nahoru, ačkoli s přimhouřeným okem. ()