Temný cypřiš (S09E02) (epizoda)

Sad Cypress

Agatha Christie (kniha)

Martin Fuhrer

Scénografie:

Michael Pickwoad

Komentáře uživatelů k epizodě (66)

Správně temné, zapeklité a s vynikající hudbou. Jen ten dabing nemuseli dělat jiný.(21.12.2004)

David Suchet je opravdový mistr a po jeho poirotovské kreaci jsem měl s předlohou Agathy Christie nemalé problémy. Televizní podoba je krásně "starobritsky" ponurá a šaramantní a neobyčejně sebevědomý i domýšlivý mistr šedé kůry mozkové proplouvá celým dějem s nebývalou zainteresovaností a časti i zmateností, do které ho velice komplikovaná zápletka s křivým obviněním jedné krásné dámy přivádí. Režisér David Moore nechává po anglicku vyznívat kouzlo ponurých interiérů anglického sídla v kontrastu se zelenými interiréry a dovedně (věrně předloze, dle možností) vede film snesitelným tempem k závěru. Tahle série je však především dílem skvělého Sucheta, jinak se jedná pouze io slušně natočený televizák...(20.12.2004)

Jsem zrovna ve fázi, kdy Agathu načítám. Mám za sebou již tolik jejích knih, že nebylo zase tolik těžké odhadnout, jak to vše bylo. Přesto velmi poutavě natočené, herecké výkony v Poirotově sáze již klasické. Takže pokud je chuť na toho směšného belgického mužíčka, proč se nepodívat na Temný cypřiš. Lepší 3*.(27.2.2017)

Možná ne tolik vtipné jako ostatní filmy z této série. Pozornost je tentokráte věnována budování napětí, ovšem jako vždy oddechového.(16.6.2010)

Filmy s Herculom postupne temnejú a strácajú atmosféru, na ktorú som bol dlhšie zvyknutý, čo spôsobil najmä odchod postáv kapitána Hastingsa a inšpektora Jappa. V tomto prípade to ale za zlé neberiem, pretože atmosféra hustla každou minútou a asi najviac (doteraz) sa priblížila thrillerovej skladačke. 80%.(28.12.2007)

Tuhle část Poirotí série bych nebetyčně zbožňoval, nebýt jedné věci . syndromu anglických detektivek - naprosto nudná (pro mě) půl hodina (minimálně), ve které se vysvětlují vzájemné vztahy, ukazují povahy postav, naznačují motivace... To mě ovšem nebaví, obzvlášť, když je k dispozici brilantní velmistr šedé kůry mozkové, u kteréhož je zábavné pozorovat ono rozplétání. Nadstandardní detektivka (čili standardní Poirot) v starndartním střihu Anglické panství & dědictví & dávné tajemství, zručně zhotveno, Suchettózně zahráno.(6.8.2013)

Zatiaľ môj najlepší Hercule Poirot. Tmavý cyprus je zosobnením všetkého toho najlepšieho čo môže Agatha Christie ponúknuť - páchateľove rafinované finty na zahladenie zločinov a ešte rafinovanejšie Poirotove odhalenie. Niekedy nezostáva nič iné iba žasnúť nad tým, čo všetko vo svojich dielach dokázala A. Christie vymyslieť a ako všetko krásne zamotať. V tejto časti ponúkne hneď niekoľko alternatív na možného vraha, raz je podozrivý jeden potom hneď druhý, finále však ako obyčajne prinesie rozuzlenie, ktoré by vás nenapadlo ani vo sne. To všetko s príslovečným humorom šarmantného Poirota.(30.6.2015)

Naprosto luxusní poirotovka.(25.2.2017)

For ME 86%(6.2.2008)

Toto je prozatím moje nejoblíbenější poirotovka (počkám, jak dopadne Vražda v Orient Expressu 2010), trochu se od ostatních odlišuje zřetelnou pochmurností, oprátka visí ve vzduchu... Výběr herců byl jako vždy znamenitý, myslím, že hrát v adaptaci Agathy Christie je čest pro každého. Jedná se asi o ojedinělý film, kdy mě na jedné straně baví číst předlohy a přitom se pak nebojím dívat na ztvárnění, protože se jim to pokaždé povede. Hercule prostě umí.(8.5.2010)

Rozuzlení této detektivky je klasicky "Christieovské", tedy napsané v duchu anglických "křížovkářských" detektivek, v nichž ani tak nejde o pravděpodobnost či uvěřitelnost, ale o skládání tajenky na základě drobných nápovědí, které autorka dovedně vložila do jinak zdánlivě jasného a přehledného příběhu. Motiv i způsob vraždy jsou tudíž i zde patřičně překombinovány a ve své složitosti naprosto nepravděpodobné. Vymyšleno je to celé ovšem božsky a natočeno tak, že se složitost a překombinovanost daří skrýt za skvělé herectví a výborně vybudovanou atmosféru. David Suchet je i zde bezchybný už tradičně, kromě něj je ovšem nutné zmínit i výborný herecký výkon Elisabeth Dermot Walshové v roli Elinor Carlisle. Její, velmi plasticky a životně ztvárněné postavě, plné emocí, strachu, bolesti, ale také noblesy a velkorysosti, takřka nebylo co vytknout. Rozhodně by se takový herecký výkon neztratil ani na velkém plátně. Celkový dojem: 80%(8.5.2010)

Hercule opäť nesklamal, teta z Nového Zélandu, lososová a krabia nátierka, obe rovnako odporné, nečakaný záver, tak toto ja môžem kedykoľvek(10.12.2008)

"Jen pojď, Smrti má, a ustel mi navždy v temném cypřiši !!" Špetka Shakespeara, rozkošná Kelly Reilly a tradičně skvostný David Suchet ve výborně vystavěné epizodce s trpělivě budovaným napětím, jejíž rozuzlení, s Poirotovou ostro(vtipno)u gastroshow a rozsudkem britské kuchyně na čele, se skrývá v tom stejně neprostupném agáthí královny detektivních křížovek jako téměř vždy..(9.4.2016)

Jeden z nejlepších TV filmů podle románu Agathy Chrisite s Davidem Suchetem. Knížka se mi líbila a film nezklamal.(16.11.2007)

• OG_Swifty

Filmovýho Hercule Poirota v podání Monsieur Suchet mám rád a čas od času na něj koukám, ale tohle byl asi nejnudnější díl ever! A přitom předchozí díl s archeologem, co zabil ženskou kusem skály na provaze, byl úplně super...(9.4.2016)

Opět kvalitní, dobře vystavěné a britské a určitě ne tak odporné jako britská kuchyně :-)(25.2.2017)

Poměrně velkou dobu ani nemáte pocit, že vlastně k nějakému zločinu došlo. Poirot vám ale ukáže, že se zločin skutečně stal a poměrně zajímavou formou konfrontuje vraha, kdy nedochází ke klasickému sezení skupiny, kde Poirot mluví, ale je zde variace, která je docela zajímavá a také inovativní.(30.4.2015)

Od začiatku som vedel, že jej intelekt sa nemôže porovnávať s mojim. Novšie diely (vrátane tohto) Hercula Poirota na mňa pôsobia oproti predchádzajúcim kolegom omnoho vyzretejším dojmom. V rámci možností temná a tiesnivá atmosféra, podfarbená príjemnou hudbou a Davidom Suchetom, ktorý pre mňa už asi navždy zostane Poirotom.(27.12.2007)

Celkově se mi filmy s Poirotem líbí, jen si na ně málokdy udělám čas. Tentokrát sem udělal velice dobře, když sem si vytipoval tento díl. Půvabné dámy a pekelně dramatický konec, to jsou jen jedny z hlavních plusů.(4.6.2009)

Temný cypřiš má opravdu velmi temnou atmosféru a velmi kvalitní zápletku. Nebojím se ho tedy označit jako jednoho z nejlepších Poirotů. Minimálně do 3/4 filmu jsem si poprvé myslel, že tento případ nestihne vyřešit a nebo, že opravdu nenajde jiné řešení. Nejsem si jistý, jestli to takhle dokázala schovat samotná Agáta, nebo vzniklo dokonalé dílo vymykající se těm předešlým z rukou pana režiséra. ... Nemocná teta, morfium, poprava za 5 dnů, krásná Mary, lososový sendvič.(19.11.2012)

Divák je zvyklý na následující průběh: Hercule si vyjede na dovolenou (nejlépe na Kanáry) - zavětří nepřátelství - ohledá mrtvolu - a začne se chlubit svou dedukcí! Ale zde je v pozici zevlouna, jež baží po jakémkoliv vzrušení, jež mu průběh jeho prozatímní penze nemůže nabídnout. Ergo začne být nesnesitelný, jelikož v každé hádce zří potencionální motiv vraždy. V obklopení dvou krásných žen (ty se nám vyčerpali alespoň na pět dílů dopředu) se Hercule touží předvést, a proto nechává exhumovat těla, po večerech v putyce popíjí absinth a přitom pozoruje, kde se co šustne a v neposlední řadě posílá tweety svému psíkovi, jež naneštěstí není v krajích nabízející fixní internetové připojení. Zjevně by nebylo na škodu si k večeři koupit tu krabí paštiku, že Hercule?! 87%(15.4.2014)

Výborná „suchetovka“, jedna z nejlepších vůbec, především díky procítěnému výkonu Elisabeth Dermot-Walsh v roli nešťastné Elinor. Scéna Poirotova snu, ve kterém najde řešení hádanky, působí sice dost nepatřičně, protože spadá spíš do žánru horroru, než do elegantních detektivek madame Christie, plný počet si ale film stejně zaslouží.(2.4.2012)

Slabší Poirotovský díl, ve kterém se přes půl filmu opravdu nic neděje, pak se Poirot pomalu dostává do formy, aby závěr byl z jeho strany opět geniální a vypátral téměř až nemožně záhadnou vraždu. Není moc, co by si člověk z tohoto dílu odnesl.(2.10.2013)

Výborný, temný a až lehce trhillerový Poirot. Pro mě jeden z nejlepších dílů celé série.(9.10.2013)

Příběh, který začíná u soudu s obviněnou s dvojnásobné vraždy. Ukaž se, Hercule.(22.1.2017)

Jeden z nejlepších dílů série!(8.6.2009)

Výborný diel. Atmosféra pripomínala parný hrniec, ktorý má každú chvíľu vybuchnúť. 80%.(9.11.2010)

V předchozím díle Poirot neměl možnost údajného vraha zachránit před šibenicí, tentokrát příležitost dostal a jako vždy uspěl. A tentokrát jsem ani nebyl překvapen závěrečným odhalení, protože od půlky je jasné, že druhá možnost je jen jedna.(31.12.2014)

Jediným světlým bodem tohoto nudného zpracování je Kelly Reilly a její krása. Celkově se mi ale nelíbí, kam se nový Poirot ubírá, vše vypadá příliš moderně a ztrácí se kouzlo z prvních sérií.(11.5.2011)

Průměrná podívaná na Hercule Poirota, který si poradí v každé situaci a nejinak tomu je i v Temné cypřiši.(4.6.2012)

• Autogram

Naozaj pochmúrny diel, ale s minimom deja, stále sa iba intriguje a obkecáva. Tak sa celý dej okrem rozuzlenia zmestil do obsahu a divákovi by po jeho prečítaní úplne stačilo pozrieť si koniec. Typický príklad, keď je jeden a pol hodiny kriminálky príliš veľa a pôvodné trvanie pod jednu hodinu by bolo vhodnejšie.(12.9.2013)

80 % určitě odpovídá. Sice to není můj nejoblíbenější "Poirot", ale je to velice pěkná podívaná.(14.12.2011)

S09E02. Pomerne standardni, nijak vycnivajici dil se zapletkou sahajici opet do minulosti a spletitych pribuzenskych vztahu. Vse je trochu jine tim, ze jista slecna Carlisleova je hned na zacatku obvinena z vrazdy, jejiz okolnosti jsou pak divakovi postupne predkladany. Mystifikace divaka je tedy trochu usnadnena tim, ze mu pribeh totoznost vraha "nuti", i kdyz ne vse je takove, jak se muze zdat. Na venkovskem rodinnem sidle je opet nekolik podezrelych a Poirot, ktery tu je pobliz, protoze svedci u jineho pripadu, se rozhodne najit skutecnou pravdu. Zapletka je logicka, ale priznam se, ze jsem si to vysvetleni musel pustit znovu, protoze jsou tu shody jmen, utajovana pribuzenstvi...a muze to trochu zmast. Opet mi trochu vadi vagnost nazvu (podobne jako u predchoziho dilu "Pet malych prasatek"), ktery je z nejakeho verse Shakespearovy hry "Vecer trikralovy" (viz Zajimavosti) a pronese ho jedna z obeti. No budiz. Horsi je zalezitost s anonymnim dopisem, kterym vse zacina. Na konci Poirot rika, ze ho napsala vrazedkyne, a v dalsi minute tvrdi, ze ho napsal onen doktor. To jsem nejak nepochopil. V ruce navic nejaky dopis na konci drzel, tak nevim, jestli to melo byt to zprosteni viny, nebo dalsi dopis, prave od doktora... Skoda takovych malych failu, to mi vzdycky kazi celkovy dojem.(30.8.2016)

Pro mě nejslabší Poirotův případ vůbec. Jako kniha i jako film. EDIT: Předchozí věta neplatí, je to jeden z nejsilnějších a nejdramatičtějších dílů a je to mnohem, mnohem lepší než předloha.(16.12.2011)

"Tak už pojď, jen pojď, smrti má / pod cypřišem temným ať spočinu." --- Temný díl, tápající Hercule se velmi dlouho nemůže rozehřát, nakonec však motor naskočí a konec je typicky mistrovský. Je to drámo, humor zde nehledejte (snad kromě Poirotovy zdrcující kritiky anglické gastronomie:-)(23.9.2012)

Poklidný díl z anglického venkova s odsouzenou k smrti, kterou musí Poirot vyrvat oprátce - samozřejmě že se mu to podaří. Tahle série je pro mě osobně tou relativně nejslabší - tady tu čtvrou hvězdu zachraňuje pouze má oblíbenkyně Kelly Reillyová, které to tady neskutečně sekne a taky jedna hororová scéna jak z Indiana Jonese...(26.3.2014)

Teda! Já nejsem jediný fanoušek Paula McGanna? (miluju kompletní sestavu z Hornblowera). Ale k věci. I když není zrzavý a pihovatý, jako v knize, zosobňuje přesně tu stejnou "zatracenou anglickou spolehlivost". Mezi Poirotovskými knihami je tahle dost výjimečná ("Jedna z mých nejlepších knih, kdyby v ní nebyl Poirot":-)). Je hodně postavená na atmosféře, kterou film vystihl, jen jsem trochu nechápala, co je za problém s tou pomazánkou.(17.6.2009)

"Mademoiselle Carlisle, wanting a death is not a crime."(21.8.2018)

Další velice ponurý Poirot, kde se nesetkáme ani s kapitánem Haistingsem ani se slečnou Lemonovou ani s inspektorem Jappem. Tento Poirot, podobně jako Five Little Pigs je hodně mysteriozní a, hodně ponurý a dost se drží knižní předlohy (více než jindy).(2.9.2004)

O otrávených sandwichích, které otráveny nebyly.(7.6.2009)

Môj najobľúbenejší Poirot - krásne ponurý, dokonale zapletený, nepríjemne príjemný, s vynikajúcou atmosférou starého britského vidieka. Poirot s eleganciou a umom rieši prípad, ktorého rozlúsknutie mu určite spravilo šedinu. Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá a naoko nesympatickú Elinor určite začneme časom ľutovať. Scenár znova raz výborný. Tomuto filmu nechýba nič, čo potrebuje kvalitný tv film. 4,5*(19.10.2011)

Krásne, krásne, krásne... len som doteraz nepochopila, kto vlastne poslal ten list ;)))(1.6.2014)

"Láska není rozumná!" A tento díl je opět skvělý s maximální možnou dedukcí a tedy i za maximální počet.(5.11.2018)

Jeden z nejlepších dílů, alespoň mně velmi sedl. Stará dobrá dedukce opět slaví úspěch. Mrazivá scéna otrávení Mary je geniální. Herecky zvládnuté na 1*. EDIT: Po dalším shlédnutí musím z nadšení ubrat. Díl je to fajn a postavy i případ zajímavý, ale od této série probíhá změna v detektivním pojetí, která každému nemusí vonět. Dřívější díly byly koncipovány tak, že divák téměř vždy věděl všechny indície, co Poirot, a mohl tedy případ řešit s ním. V novějších dílech jsou některé důkazy skryty a ví je pouze detektiv. Ohromení na závěr tedy bývá silnější, ale dospělo se k němu ne úplně čistou metodou. V Temném cypřiši to bylo naprosto okaté. V usvědčovacích scénách Poirot odhalí hned několik informací, o kterých divák nemá ponětí. To se mu to potom pátrá... Na druhou stranu atmosféra dílu je slušně mrazivá a i pachatele lze odhalit dopředu, jen prostě není jasné, jak a proč čin spáchal. :)(21.2.2009)

Temně staroanglická atmosféra. Arogance Belgičana si opět zaslouží uznalý pokyv hlavou... Je fakt, že mi hlavní podezřelá alias Elinor byla od začátku velmi sympatická a za travičku bych ji nepovažovala:). Jo, zaškrtit vlastnoručně rukama, to možná:). Válka růží a zamilovaný doktůrek (sympaťák od pohledu, hrál v Hornblowerovi) jsou třešničkou na dortu. Jinak aby nebylo mejlky, mi tento díl připadal na herculovské poměry velmi přímočarý, ale možná právě proto ve mně zanechal velmi příznivý dojem.(5.6.2009)

Další příběh s poirotovsky půvabným humorem a jemu vlastní "skromností". Věty typu "jednou jste mně dal málem šach" jsou stejně rozkošné jako jeho gurmánské zhnusení nad standardní paštikou. Fantastickou atmosféru má rodové sídlo, kde se převážná část děje odehrává. Je typické pro poirotovské příběhy a nádherně dokresluje atmosféru staré dobré Anglie 30 tých let v okruhu lepší společnosti. Myslím, že naprostá většina diváků si u tohoto prostředí jen povzdechne a zatouží po něčem podobném - bez závisti, ale s notnou dávkou obdivu. Film rozhodně patří k tomu nejlepšímu z natočených příběhů, a jeho sledování zcela určitě není ztrátou času.(9.4.2011)

David Suchet nehraje Poirota,David Suchet Je Poirot a to naprosto excelentní.A.Christie by se jistě dmula pýchou,při pohledu na tohoto skvostného představitele jejího Hercula a na perfektní atmosféru Anglie té doby.Tedy, né že bych se jakkoliv chtěla dotknout pana Ustinova,ale na D.Sucheta coby Poirota nemá.Hudba je skvělá a od samého počátku naprosto úchvatně přechází do děje ,no a herecké obsazení zbylých protagonistů je naprosto dokonalé, (Japp je úplně k sežrání).Neznám žádný jiný detektivní seriál,ke kterému se vždy ráda vrátím a totéž platí i o filmech s tímto elegantním pánem.(29.6.2014)

Ďalší z filmov zo série Poirot. Suchet opäť presný, príbeh temný a zamotaný, zápletka zaujímavá, poteší obsadenie Kelly Reilly. Ukážka kvalitnej televíznej produkcie... 75%(27.2.2013)

Velmi dobrá detektivka, skoro až thriller řekl bych. Hustá atmosféra by se dala krájet. Velmi povedený Poirot. 85 %(1.1.2011)

Jeden z mých nejoblíbenějších Poirotů. David Suchet, rodinné sídlo, dvě vraždičky, čirá radost.(13.8.2013)

Jedna z mých oblíbených knížek, i adaptace se nadmíru vydařila, herecké obsazení podle mého gusta, hlavně Elinor se se "povedla", doktor Lord taky, ačkoli oproti knize je až moc hezký:)(6.11.2013)

Nezapomenutelné výrazy Hercula, když ochutnává britskou kuchyni. Nebo když pije "čaj."(1.7.2014)

Rozhodne jeden z tých slabších dielov. Zaujímavý pohľad na tri hlavné postavy, ale inak pomalé tempo, ktoré sa zlomí až v závere.(14.9.2014)

S09E02 - Nové Poirotovky mi zatím moc nesedí. Předloha je dobrá, hezky zapletené, Poirot se musí hodně snažit a hodně domýšlet, co si kdo přikrášluje nebo zatajuje. Ale tady než se něco stalo, tak by jeden zešedivěl. Sice na konci to tempo bylo slušné, Poirot už obvinění házel jedno za druhým, tak jako obvykle, ale než se k tomu došlo... dlouho dlouho.(7.11.2015)

Miluju, když odhalený zločinec nezapomene vyřknout hlášku typu: "Vy zpropadený Belgičane" či "Vy zatracený cizáku."(4.6.2009)

Výborný díl s nečekaným rozuzlením. Překvapilo odlišné pojetí závěrečného odhalování pachatele - obvyklé sezvání všech zúčastněných do jedné místnosti se tentokráte nekonalo. Vyzdvihl bych scénu, kde Poirot předstírá otravu, a zejména humornou "pomazánkovou" pasáž (jak trefné, tehdy i dnes) :-) "Sestra Hopkinsová má zajisté bystrý intelekt, ale v žádném případě se nevyrovná tomu mému."(4.6.2009)

Pořídil jsem si celou kolekci Poirotů na DVD a čím se dostávám dále v této sérii, tak mi jednotlivé díly připadají lepší a lepší. Možná se Suchet stal už víc Poirotem, než Suchetem...Ale i atmosféra a hudba je v těchto pozdnějších dílech jaksi víc zralá, víc anglická. Nádhera!(25.5.2011)

Jeden z najlepších Poirot-ov vôbec. Najlepší záver aký sa dal spraviť, napätie a vyvrcholenie znova tak prekvapujúce a tak strhujúce akým sa môže pocháliť len veľmi málo krimi-drám.(7.7.2011)

Takový trošku zvláštní poirot, jen si říkám kde ty herečky berou? říká se že jsou Brité nevzhlední..jsou to všichni Brité? :) Zase jsem na to nepřišal ale věděla jsem že to nebyla Elinor. Bylo mi jí líto. Myslím že Eleonor může být ráda že zjistila jak její nastávající " je pevný v jejich lásce."(2.10.2013)

Temný cypřiš je už jako knížka jeden z nejlepších Poirotů, které jsem četla. David Suchet je jako vždy naprosto fenomenální a osobně mě potěšilo obsazení postavy doktora, kterého hraje můj oblíbený Doctor Paul McGann.(22.2.2014)

Zajímavé, záhadné, není nudné. Poirot výborný, je vidět, že se umí i rozčílit. Dabing horší - jeden dablér pro více postav. 80%, 29.6.2014.(29.6.2014)

Pěkně zpracovaná detektivka, spousta zajímavých osob a charakterů, neprávem obviněná mladá žena,která má ale štěstí v neštěstí,že Poirot má velký smysl pro spravedlnost a urputně jde za tím,aby byl usvědčen pravý vrah a mladou ženu zachrání před šibenicí za pět minut dvanáct. Zde šlo doslova o vteřiny.(10.3.2019)

Takový hodně statický díl, k pointě spíš vyústí než vygraduje.(14.9.2008)

Udělat něco na úkor svých chuťových buněk je pro Poirota jedna z největších obětí a je vidět, že pro dobro vyšetřování je této oběti schopen. A jsem opravdu ráda, že nepije čaj.(18.8.2010)

Neotravujte Poirota, zvlášť něčím, co od malička nenávidél. Lepší než knížka.(17.12.2010)

Z celého filmu jsem si oblíbil krom Davida Sucheta pouze Kelly Reilly, která je opravdu velmi krásná a její dialekt ji akorát přidává na sexappealu. Jakkoliv mám Herucla Poirota v lásce, tak tento díl mi bohužel k srdci nepřirostl. Od začátku nemá snímek téměř žádný spád a oproti většině předchozích dílů je vyplňován víceméně vatou.(13.9.2013)