Bláznivá dovolená

• slovenský

Prázdniny v Amerike

Dobrodružný / Komedie / Road movie

USA, 1983, 98 min

Chevy Chase nepatrí zrovna medzi mojich obľúbených komikov. Nevybudoval som si vzťah ani ku jeho filmovej rodinke, s ktorou trávi svoje bláznivé dovolenky. Toto ich prvé prázdninové dobrodružstvo, ktoré prežili v Amerike, som už videl asi zo tri krát a nikdy som sa pri tom poriadne nepobavil. Šibnutá hlava rodiny, nesympatická manželka a dve protivné, pubertálne detiská. Najviac ma na tejto, nie moc zábavnej, komédii potešila skladba Blitzkrieg Bop od mojej srdcovej kapely Ramones, ktorej krátky úryvok zaznel v prvej štvrtine tohto filmu. ***(27.8.2011)

Do Walley Wordu prostě musíme dojet... aneb bláznivá komedie o jedné bláznivé cestě. Spoustu vtipných scének, které vás mohou potkat na dlouhé cestě. Smíchy jsem vyprskl při záběru tetičky upevněné na zahrádce rodinného vozu. Byl jsem hodně příjemně překvapený touto původně béčkovou komedií... netrvalo dlouho a absolvoval jsem repeté...(8.4.2009)

Naprosto dokonalá parodie na dokonalou americkou rodinu, jak mohl v USA tento film uspět je pro mě dodnes záhadou, ale podívaná je to neuvěřitelně vtipná, hlavně díky skvělým vedlejším postavičkám Randy Quaidovi, Johnu Candymu a nepřekonatelné tetě Edně:) " Nechceš vést tetičku na střeše, že ne?" "Ale vždyť se ji nic nestane, ledaže by začalo pršet."(13.7.2004)

Aj-ou, lec gou to the Walley World! Jednoduše SUPER komedie;) Clark Griswold je legenda... takovej dobráckej snaživec a ňouma, kterej chce jen to nejlepší pro svou rodinku a když se proti němu všechno zákonitě spikne, tak neváhá jít doslova přes mrtvoly. Beverly D´Angelo je nefalšovaná MILFka a Randy Quaid ten nejpůsobivější "redneck" v dějinách filmu - radši vidět hroudu bláta, než bratrance Edieho! John Candy zas jako takovej komickej bonbónek na konec.(4.9.2011)

Výborná rodinná komédia, stará klasika, ktorá sa možno nezdá tak vtipná ako kedysi, ale stále je pozerateľná a zábavná. Veľmi si cením na tejto komédii to, že neobsahuje fekálny humor, ktorý sa tak často vyskytuje v súčasných road-trip komédiách, preto je vhodný aj pre deti............taktiež, herci sú tak prirodzení, že je to až netypické na 80-roky, preto je tento film super oddychovka po celý rok, pre celú rodinu......"myslím, že to najhoršie je už za nami", to je hláška v polovici filmu, ktorá hovorí za všetko. Odvtedy to ide s Grizwoldovcami dolu vodou. Za mňa 90%(20.9.2015)

• - Exteriérové zábery Griswoldovcov na cestách sa točili tri mesiace, a to v Kalifornii, Arizone, Colorade, Misouri a Illinois. (m.a.t.o.)

• - Dcéru bratranca Eddieho si zahrala Violet Ramis, dcéra režiséra Harolda Ramisa. (m.a.t.o.)

• - Zábery z centra St. Louis sa v skutočnosti natáčali v štúdiách Warner Bros. (m.a.t.o.)