Ženy na pokraji nervového zhroucení

• Španělsko Mujeres al borde de un ataque de nervios (více)

Pepa a Ivan jsou milenci, ale zatímco Pepa je věrná, Ivanův milostný život je kapitola sama pro sebe... A když jednou nechá vzkaz na záznamovém zařízení, že nepřijde na večeři domů, je na těhotné Pepě, aby si zařídila nový život. Hned se do toho dá a pronajme svůj dům několika excentrickým osobám: je tu Candela, která má poměr s šítským teroristou a Lucie, bývalá Ivanova milenka, která přivede syna Carlose a jeho přítelkyni. V domě je skutečný blázinec, ke kterému přispěje i procesí policajtů dychtivých střelby, zmatkující taxikáři a pomatení opraváři. Všeobecné šílenství vyvrcholí v okamžiku, kdy Lucia přísahá, že přelétavého Ivana zabije... (INTERAMA a.s.)

dormouse

Nemůžu si pomoct, ale jak mám ráda pozdního Almodovara, jeho ranou tvorbu nemusim. Nebavila jsem, ba právě naopak. Navíc nemám ráda příběhy o ženách, které takhle vyšilují kvůli chlapům (totéž platí obráceně). Ale je zde už patrná úžasná Almodovarova barevnost, kombinace červené a zelené, která je pro něj tak charakteristická. Ale na druhou stranu je dobře, že někdo tvorbou zraje. Já znám více režisérů, kteří od svého vrcholu již jen klesají. ()

Disease

Slabší Almodovar, celkem chápu, že ve Státech to mělo úspěch. Po cca půlhodinovém rozjezdu plus minus vtipná a zábavná záležitost. ()

coffeecat

Carmen aka Pepa skvělá (krásná, příjemná, hezky oděná), Tonda zamlada docela fešák, ošklivost jeho snoubenky fascinující (myšleno v dobrým), Almodóvarovo barvičkování asi miluju, moka konvičky a židle z Bauhausu též. Až na "za vlasy přitaženej děj" všechno výborný. Nic proti absurditě, ale tady se jí nahromadilo příliš. Tři hvězdy málo, čtyři moc, takže něco mezi. ()

Rozjimatel

"That lady is dangerous." "No lady's dangerous if you know how to handle her."     Pedro Almodóvar je režisérom, ktorý dokáže vytvoriť umenie aj z takého prízemného žánru, akým je telenovela. Stačí mu namiešať ten jeho typický strelený humor ("Hello. I'm the mother of the notorious Crossroads Killer. When my son comes home after one of his famous crimes, his clothes are just filthy."), nejakú tú kriminálnu zápletku a spolu s výbornými hercami, hudbou a jeho výnimočným citom pre obrazové kompozície je potom výsledok zaručený. A takým je aj tento jeho prelomový film, zaradený medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Príbeh sa odohráva v takom dosť bizarnom svete, v ktorom ako zvyčajne vystupujú do popredia predovšetkým ženské postavy. Tou hlavnou je žena v strednom veku Pepa (výborná Carmen Maura), ktorá, ako taká hrdinka románu od Agatha Christie, pátra na vlastnú päsť po stratenom milencovi. Okrem nej je potom ten svet zaplnený všelijakými bizarnými postavami a postavičkami (dať dokopy do jedného páru Antonia Banderasa a Rossy de Palma, to chce poriadnu dávku zlomyseľnosti), medzi ktorými vládne taxikár s rozšírenými službami.     "I was a virgin this morning, but I don't think I am now." "Don't tell me one of these jerks..." "No. It was in my dream!" "Great! Actually, you've lost that hard look that virgins have. Virgins are awful." ()

sona123

Typický Almodévar, co k tomu dodat. Snad jen, že je tu navíc i mladičký Antonio - s brýlemi, vypadá jako studentík. Je to všechno lehce přitažené za vlasy, ale těm temperamentním Španělkám by jeden odpustil cokoliv... ()

fredisek

Co všechno jste ochotni udělat pro ztracený vztah? Vylepšit gazpacho prášky na spaní, naběhnout s pistolí na letiště, prohodit telefon oknem, proletět se pár pater vzduchem, lítat po městě a postávat pod balkonem vašeho vyvoleného? Pokud jste Španělka, navíc stvořená Almodóvarem, tak s tím nebudete mít problém. Úžasně bizarní komedie o naprosto nebizarní všednosti života. ()

aLPaC

S Almodovarem to mám jak na houpačce. Některé jeho filmy se mi neskutečně líbí, jiné naopak neskutečně nelíbí (to především ty z počátku kariéry a pak ty nejnovější). Tohle bylo nominované na Oscara v kategorii zahraniční film, ale mě to moc neoslovilo. Možná i tím, že nejsem žena, ale zkrátka mě to neoslovilo. ()

Oralfabet

I přes lehce divadelní, komorní nádech, hodně šílená a vizuálně úchvatná komedie, plná zvratů a náhod. Almodóvara mám čím dál tím raději. 9/10 ()

Florfila

Tak trochu jiná komedie. Zcela Pedrovský přístup. Barvitost a jeho úžasná ujetost. Neříkám, že se mi snímek nelíbil, naopak, ale přece jen už to chvílemi i na mě bylo moc. Ale já ty jeho ujetosti tak zbožňuji, že se mému srdci nemůže něco takového nelíbit. Takže nakonec super. ()

Brylin

Vyšší střední škola ženského cítění a jednání, ovšem přiměřeně zkarikovaného a reflektujícího hlavně hispánský naturel. Nicméně Almodóvar dokazal bizardními vztahovými peripetiemi skvěle bavit ženy i poučené muže po celou dobu trvání tohoto snímku. Potěšil mě i roztomile mlaďounký Banderas a tak dávám pěkné čtyři hvězdičky. ()

Everyone

Komplikovaný jako život sám, ale reálná komplikovanost se zdá být pro Almodóvara asi dosti nudná, tak si vymyslet teatrální taškařici, kde se všichni na pozadí nepravděpodobné sítě epizod chovají příšerně afektovaně a všední šeď je díky temperamentnímu jednání protivnější něž kdy jindy. Strojená absurdnost nebyla nikdy trapnější. Po skončení jsem nabyl dojmu, že od roku 1988 existuje zákon zachování nervového zhroucení, protože po zhlédnutí jsem byl na pokraji nervového zhroucení já. ()

Rockerman

Kdybych neviděl Almodóvarovy pozdější filmy, tak bych byl asi shovívavější. Bohužel tento film jsem viděl později než šest filmů od "Na dno vášně až po "Rozervaná objetí". V porovnání s těmito skvosty jsou "Ženy......" jen pouhým úletem. Sice je to úlet zdařilý, chvílemi jsem se dobře bavil, ale dávám přednost těm jeho silnějším filmům. ()

Leleta

Každému tahle šílená almodóvarovka nesedne, a není divu. Specifický humor, až surrealistická hra s kamerou a moje oblíbenkyně Carmen Maura dělají z Žen na pokraji nervového zhroucení spíš ujetou parodii, ale u mě film zabodoval na plné čáře. ()

texa

Hehe, hodně povedená a spletená komedie. Almodóvar mě začíná dost bavit. To chování jeho postav mě nepřestává fascinovat :D ()

Bejbinka

Super-bláznivý film. Poprvé jsem ho viděla včera, pustila jsem si ho, protože jsem si chtěla spravit chuť po Terapii láskou a povedlo se. Hlavní představitelka mě dostala svou charismatičností a civilním projevem. Z mého pohledu vnímání španělské produkce jsem byla filmem mile překvapena, protože z mé zkušenosti ve starších španělských filmech všichni herci dost přehrávají už i tak hraniční temperament, ale v tomhle filmu bylo něco, co ho vystřelilo ke špičce. Asi to bude Pedrovo fantastickou režií :oD Řekla bych super oddychovka, kde se ale dá najít určitě víc, než jen pár gegů a vůbec nevadí, že zápletka je předvídatelná, v tomhle případě je to myslím si ku prospěchu. Určitě i mladý Antonio Banderas stojí za to, aby jste film viděli :o) ()

Luk Skywalker

Tenhle snímek se nepovedl ani jsem nevydržel do konce. Název mluví za vše a to, že Ženy na pokraji nervového zhroucení doženou diváky při sledování taky na okraj nervového zhroucení, pokud se to včas nevypne. Hlavně ta kámoška hlavní role, ta je nervově zhroucená už od začátku. Prosím ČSFD o opravení: komedie to není, nejlépe to vystihuje pojem tragédie a to drama tam může zůstat. ()

BOURQUE

Pedro Almodóvar a jeho film, mimo iné, o extrémoch ukončení vzťahu medzi mužom a ženou na španielsky spôsob. To všetko farebne, doplnené o ďalšie ingrediencie. Škoda, že záver neuzatvára všetky časti príbehu korektne (čo bude, keď sa policajti zobudia?). Štvrtú hviezdu však predsa len dávam a to kvôli vášnivej scény dubingu (také obrazy vždy vedia potešiť) a hereckým (ženským) performancom. P.S.: Tie náušnice, pripomínajúce starý hliníkový kávovar, vám nepustia oči. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()