Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (139)

neo93 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem mnohem více od tohoto televizního filmu. A zase jsem se nedočkal. Už první díl byl docela slabý, takový nemastný, neslaný. A ani druhý díl nebyl o moc lepší. A to jsem si naivně myslel, že s příběhovou linkou kolem Moravcové kolaborace a samotného protektorátu se úroveň zvedne, bohužel se nestalo. Přes velmi atraktivní dobu i hlavního hrdinu, je celý snímek příliš strnulý, neosobní, časově zkratkovitý a skokový. Nedozvíme se nic moc ani z jeho života ani z osudových událostí našeho národa v rozbouřených letech. A nejen to. Obrazově někdy tak nevkusný a podivný, že jsem žasl. Naopak zakomponované dokumentární záběry či některé vedlejší postavy byli relativně zdařilé. To ovšem na dvou-dílný, ač televizní, snímek je docela málo. Aspoň že jsme se v závěrečných titulkách dozvěděli, jak dopadli skutečné osoby v reálném životě. ()

Ozzy2 

všechny recenze uživatele

Pane "Marhoul", Labuda byl nadabovaný, nemluvil svým hlasem a Preiss, to byl úlet mimo, Beneš měl úplně jinou vizáž i hlas, Preiss se na tu roli vůbec nehodil.Bylo to hodně televizní, tato látka by si zasloužila mnohem lepší zpracování.Nechápal jsem, proč dělali všichni z Moravce pedofila, když jeho ženě bylo přes třicet a milenka taky nebyla taky rozhodně puberťačka. II. díl: Oceňuji, že má někdo koule ukázat, že Heydricha nezabili heroizovaní parašutisté, že protektorát a hlavně Prahu Rusáci neosvobodili,ale zabrali a že Beneš byl vlastizrádce a a měl být po návratu okakmžitě popraven. Neoceňuji ty obrovské skoky v čase, kde důležité momenty byly sděleny jen tak napůl,ale jeho hádce s hysterickou ženuškou bylo věnováno snad 15 minut.To se moc nepovedlo.mě spíš zajímalo, ve kterém momentu se E.Moravec pomátl.A Hácha...Kňažko jako Hácha úlet jako kráva.Pozornější si jistě všimli, že má Moravec vystaveny fotografie Hitlera a vedle pravého Dr.Háchy.To mě tam hodně rušilo. ()

Reklama

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Ač se film plně věnuje osobnosti Emanuela Moravce, jeho problémům po Mnichovu a proměně z bojechtivého vlastence v protektorátního potentáta, nedokázal jsem zachytit, proč se k nacistům vlastně přidal. Marián Labuda ml. mi nepřipadá jako kdovíjaké herecké terno a je to natočeno hrozně nezajímavě. (1 403.) ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Tenhle projekt původně začínal jako dokumentární freska, respektive, její hrané pasáže, což je na scénáři bohužel znát i ve výsledném filmu. Jednotlivé, orámované scény vlastně nejsou vůbec špatné, mnohé z nich dobře ilustrují atmosféru a Moravec sám působí, v rámci možností, jako životná postava, byť předabování trochu trhá za uši (není to tím, že by bylo přemluvení nekvalitně provedeno, jen je to značně patrné a působí to zvláštně). Hlavní problém je s tím, že celkové rámcování není dostatečně silné a na několika místech se skáče dost chaoticky, některé zásadní události jsou vyřešené doslova za dvě věty Llidice) a přestože je jasné, že nemohli být z rozpočtových důvodů natočeny, rozhodně jim mělo být věnováno víc prostoru v dialozích. První díl je rozhodně lepší, ten by sám stál za hvězdičky čtyři, díl druhý, již plně protektorátní, je bohužel o řád horší. Film průměrný, ilustrace do dějepisu dobrá. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Súhlasím s názorom Enšpígla. Chcelo by to prerobiť, dať tomu väčšiu váhu, lebo osoba Moravca si zaslúži silnejší záber. Taktiež však treba totálne dementovať "exkluzívny" názor exclusiva, ktorý extrémnym spôsobom nevníma a nechápe. Tento snímok v žiadnom prípade neospravedlňuje fašizmus. Ja stále opakujem, podaktorí by sa nemali vyjadrovať, lebo čo dostanú z huby, je len akýmsi mlením papule, bez použitia mozgu. Toto je životopisný počin premotivovaného farizeja a pokrytca, ktorý potom, ako ho nedokázali akceptovať či vyslovene doceniť v rade prívržencov, otočil sa chrbtom, aby ideologicky podporoval protistranu len preto, lebo falošne prepadol pocitu, že je výnimočným jedincom. "Netreba ho" nijak mimoriadne, negatívne vnímať, lebo bez ohľadu nato či si to uvedomujete, alebo nie, takýchto zmrdov je aktuálne v armáde, policajnom zbore či samotnej politike viac než dosť, pričom rozhodujú práve teraz O VAŠOM OSUDE, i keď im ide čisto len a len o svoj blahobyt. Prakticky rovnako, ako tomu Moravcovi, ktorý postavil vlastné EGO, nad všetko ostatné. A teda aj morálku, aj zásady, pričom ho to následne všetko dobehlo. Karma je proste krásna vec. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Režisér se rozhodoval mezi dvěma slovenskými herečkami pro roli Jolany, a to Danou DroppovouMonikou Potokárovou, která před uvedením filmu tragicky zemřela. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Automobil Tatra T87, kterým jezdí Emanuel Moravec (Marián Labuda), má poznávací značku PD-12441. Číselný interval PD-12000 až PD-12999 byl ale vyhrazený pro Elektrické podniky. (Martin_L)
  • Film se natáčel v autentických lokacích na více než 40 místech v Čechách (např. Černínský palác, Nosticův palác, Petschkův palác nebo Lucerna), ale i v Německu (mimo jiné na Rujáně). Některé části Prahy se musely natáčet v Žatci. Praha se totiž od padesátých let výrazně proměnila a pro film byla moc barevná. Scéna na Pražském hradě s prezidentem Dr. Edvardem Benešem, kterého hraje Viktor Preiss, se nakonec natáčela na zámku v Libochovicích. Natáčelo se také ve Vojenském technickém muzeu Lešany, mj. scény s bunkrem ze září 1938. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)

Reklama

Reklama