• Španělsko

La leyenda de Klaus

• Kanada

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Španělsko, 2019, 96 min

V adventním čase, kdy bychom měli všichni zpomalit a užívat si přítomnost našich blízkých, je zároveň více než vhodné pustit si nějakou pěknou pohádku. A kdo by snad byl otrávený z každoročních televizních repríz našich filmových klasik, může si vybrat i v aktuální nabídce Netflixu. "Klaus" nás s přítelem nalákal hlavně díky velmi příznivému hodnocení a musím potvrdit, že se jedná o hodně povedený kousek - animace nedosahuje takových kvalit jako filmy Pixaru, ale má svoje kouzlo, stejně jako celý příběh o mladém nezodpovědném pošťákovi, kterému otec nařídí založit poštovní úřad ve vzdáleném městečku, kde jsou na sebe všichni obyvatelé zlí. A jak už to tak v pohádkách bývá, hlavní hrdina půjde do sebe a jeho přispěním se polepší i ostatní... moc hezky vymyšlený vznik legendy o Santa Clausovi, který doslova zahřeje u srdce. Snad se jednou dostane i na české televizní obrazovky.(13.12.2019)

Wau. Netflix ke konci roku neskutečně válí a ani v období Vánoc nesešlapuje nohu z plynu a přináší pro mě jeden z nejlepších filmů roku. A to v podobě vánočního animáku, o kterém jsem se upřímně dozvěděl teprve pár dní nazpět a o to větší (vánoční) překvapení to pro mě bylo, když jsem jej dokoukal. Má na první pohled hodně oldschoolovou a možná i pro někoho ne moc atraktivní animaci, která je ale ve výsledném produktu fantastická, nádherná a právě díky své neotřelé a téměř zapomenuté formě úžasným způsobem dotváří rovněž skvělou pohádkovou a vánoční atmosféru. Scénář sice je vcelku předvídatelný a má pár lehce hluchých míst, ale to, s jakou láskou a péčí se ho povedlo převést do snímku jedině chválím. S ním jdou ruku v ruce postavy, kterých tu sice není mnoho (alespoň těch hlavních), ale jsou krásně napsané a o to silnější vztah jsem si k nim dokázal během té hodiny a půl vytvořit. Co ale v Klausovi funguje zdaleka nejvíce jsou emoce. Opravdu dlouho jsem neviděl film, který by mě dokázal emočně semlít i bez pomoci totálního ždímání. Opravdu, ono se toho v něm zas tak moc nestane, ale za pomoci všech faktorů, které jsem vyjmenoval a navíc za pomoci úžasné hudby, jsem se v určitých momentech opět cítil jako malý kluk a jenom jsem okouzleně sledoval obrazovku s výrazem totálního blaha. Dokonce jsem místy neměl daleko ani k slzám, což se mi upřímně moc často nestává. Prostě pokud bych měl za poslední řádku let vybrat 1 vánoční film, který budu s radostí sledovat i během následujících svátků a který má na dosah titul či označení "vánoční klasika", tak bez jediného zaváhání řeknu Klaus. 95%(30.12.2019)

Chvíľu mi trvalo, než som si zvykol na vizuál tohto kúzelného a originálneho vianočného animáku a chvíľu mi aj trvalo, kým mi došlo, ktorá bije. Pričom už len samotný názov je spoiler. A obsah tu som si neprečítal, našťastie. Originálne premyslený príbeh, ktorý chytí za srdce snáď každého diváka, pozerať ho však treba výhradne počas vianočných sviatkov. Musím sa však priznať, že ma animácia až tak nepresvedčila, jej koncept mohol byť viac dovarený, ale nakoniec ide iba o výčitku z kategórie tých menej smerodatných.(31.12.2019)

Co začne jako tradičně ukecaný a rozjívený animák, pokračuje jako zimní pohádka, která umí v pravou chvíli zmlknout a jen nechat fungovat interakci pár hlavních postav a kouzlo zasněženého lesa. A to nemluvím o poslední třetině, kdy se mi nejednou po tvářích koulely slzy jako hrachy. Nechápu, jak se mnou takhle nenápadná vánoční ochutnávka dokázala zdánlivě bez potíží vytřít celou emocionální podlahu.(30.11.2019)

10/10 Instantní vánoční klasika. Animák, kterému nechybí srdce, nápady a cit pro detail. Audiovizuální zjevení a jedna z nejmilejších věcí, jakou jsem v posledních pěti letech viděl. Klobouk dolů. Kdo neviděl - přichází fakticky o hodně. Více: https://www.youtube.com/watch?v=CxxRXBfq7a0&t=1s(26.12.2019)

• - Pumpkin a Olaf jsou postavy, které pro film namluvil režisér Sergio Pablos. (Rominator)

• - Fiktivní město jménem Smeerensburg je založeno na skutečné usedlosti Smeerenburg na Špicberkách, která byla v 17. století prosperujícím velrybářským městečkem. (mi-ib)

• - Původně měli Sámové (Laponci) ve filmu mluvit také anglicky, ale tvůrci filmu tuto skutečnost přehodnotili, a proto nakonec mluví svým vlastním jazykem. (mi-ib)