Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

JM87

Partičku z vetřelců mám prostě rád a tohle sem nemohl nevidět. Bohužel zas tak nadšenej nejsem, neurazí ani nenadchne, ale potencial naplněn prostě nebyl. Chápu, že režisérka chtěla dva příběhy, na jedné straně zamilovanej upírskej pár, kterej má fakt aji celkem pěknou atmosferu, věřím, že v době natočení byla fakt kouzelná (něco jako teď milostnej par z Donnieho Darka). Na druhé straně je tam banda zlých upírů, která to podle mě ale zabila. V druhé části filmu, kdy je Henrisken s Paxtonem v hotelu a hrajou ruskou ruletu vidím, jak to mohlo bejt skvělý, zrovna tam ta chemie fungovala, ale bohužel jí moc prostoru nikdo nedal. Celkově mi scénář přijde takovej děravej, blbě odrežisérovaný a nějak divně rozkouskovaný. Prostě tam není ten začatek, napětí, vrchol, konec, překvapení, konec. Všechno je to jakýsi divný. Kdyby to dala radši Cameronovi, tak by to natočil líp. ()

KOZEL84

Kathryn Bigelow si od Jima půjčila vetřelčí bandu a udělala z nich upíry (ani jediný tesák za celý film).Nevím proč,ale strašně sem se na tohle těšil.80.léta z toho krásně dýchají a já měl pocit,že sem zase děcko a koukám na nějaký tehdejší flák na videu.Scény jako noční lov a přepad baru neměli chybu.Lahůdková směska žánrů,která mě potěšila a o horor tady jde asi nejméně. ()

molcan2

Bram Stocker publikoval "Draculu" v roku 1897 a od tej doby sa stal inšpiráciou pre úžasný rad filmov. Niektoré z najznámejších sú: Nosferatu v 1922, Bela Lugosi v 1931, Abbott a Costello stretávaju Frankensteina (1948), Frank Langella ako Drákula (1979), The Hunger s Catherine Deneuve (1983), Francis Ford Coppola a Gary Oldman (1992), Tom Cruise v Interview s upírom (1994), Od súmraku do úsvitu Roberta Rodrigueza (1996 s Georgom Cloonim), Blade (1998) a najnovšie Twilight séria, televízny "True Blood", vynikajúci Nech vojde ten pravý (2008) a animovaný Hotel Transylvania (2012). ďalší na rade je seriál NBC s Jonathanom Rhys Meyersom v hlavnej úlohe. Pre nemrtvých, je to celkom pekný rodokmeň zábavy a hrôzy. Ale Near Dark do základu nepatrí, hocí je dobrý. ()

ink flo

Druhej film Kathryn Bigelow je celkem originální  road-movie. Takoví upírští Natural Born Killers prohánějící se jížanskou pustinou, non-stop barama a motelama. Plus za Lance Henriksena a Bill Paxtona. ()

sandis

Výborná hudba, dobrá atmosféra osmdesátkových trháků. Jeden z nejlepších upírských filmů, co jsem viděl. Král mezi béčky. 8/10 ()

Edhelharn

Bola to vynikajúca, veľmi atmosferická a temná love story a je len škoda že to ku koncu pokazili..... SPOILER....." pre mňa neuveriteľnou "liečbou".....KONIEC SPOILERu..... ()

Hapretor

Kathryn umí vykreslit syrovou a uvěřitelnou atmosféru s dobrými hereckými výkony. Je to schopná režisérka a já jí přeji úspěch s dalším novým dílem/filmem. Romance s upíry, která nenudí, a kde happyend mi vůbec nevadil, ba naopak jsem ho vyžadoval. Ústřední dvojice mi byla více než sympatická. ()

Abmont

Doporučení Františka Fuky v Odvážných palcích mě nalákalo pořídit si tehle film a dobře jsem udělal. Ač je režisérka bývala manželka Jamese Camerona, atmosféra byla Cameronovsky terminátorská (některé scény, hudba). Potěšilo skvělé obsazení tehdejších Jimových dvorních herců. 80% ()

markotter

Čekal jsem od toho víc. Možná bych přidal jednu hvězdičku nebýt toho pitomýho konce. Protože jestli něco, tak to bylo docela pochmurné a drsné, dobře doplněné hudbou Tangerine dreams, ale ten závěr k tomu vůbec nešel - typický americký melodrama. ()

umbjaz

Tak to jsem celkem chcal :-D to, že jsem viděl a okamžitě poznal Bishopa, to mě nijak neohromilo, ale když jsem pak poznal i Vazquezovou a vojína Hudsona, tak to už jsem fakt chcal.... ()

sup

Kdyby film skončil o deset minut dříve, neváhal bych nad pěti hvězdami a osobním top dvacet, bohužel závěr jinak téměř dokonalý film strhává jen do silného nadprůměru. ()

Bounded

Upřímně nechápu zbytečné vychvalování tohoto filmu. Našel jsem ho v žebříčku jistého nadšence upířích filmů a po proklepnutí režisérky i známých herců jsem se docela těšil. Tangerine Dream sice udělali perfektní hudbu a westernový look mi silně připomínal komiksového Preachera (v dobrém), ale nějak mě ten zbytek nechal docela chladným. Near Dark má dobré obsazení, jednu podařenou barovou scénu, poté pár velmi kvalitních westernových s mlhou a koněm a dále pěknou hru se zvukem (tep srdce a světlo u zvonku v bungalovech). Kromě toho je ale scénář docela nablblý a překvapivě vyústí v relativně předvídatelný konec. Upíři jsou tu znázornění jenom jako skupina parazitů a zůstává rozum stát, proč když jsou na světě už tak dlouho, dělají pořád ty samé školácké chyby. Kvalitu filmu a jeho "uvěřitelnost" tím totiž zatraceně podkopávají. Nerad to říkám, ale cítím za tím ruku paní režisérky (nebo že by producentů?) která na úkor kvality protlačila přílišnou romantiku. Dále také nechápu, proč se tolik vynáší samotná režie, když některé záběry jsou silné kontinuálně nezvládnuty. Mám na mysli poskládání rozdílných časových segmentů svítání a také například polepování a sprejování auta, které si potom v dalším záběru projede zcela čisté. ()

Knor

Velký naděje jsem tomuto filmu nedával a nakonec jsem velmi mile překvapenej. Near Dark jsou takový upíří ,,Vyvrženci pekla", dost mi je to připomínalo. Někdy až tak, že bych se i vsadil, že Rob Zombie si odtud pro své ,,Vyvržence" několik scén vypůjčil, pro zajímavost po tom budu malinko pátrat :-). Je tu spousty věcí, který mi sedly a nejsou pro upířiny úplně tradiční např. upírskej road trip jsem viděl fakt poprvý a zajímavý je, že tu vlastně není jedna jediná zmínka o upírech, což je vlastně docela vtipný. Obsazení je docela sympatický a tři členové upírský rodiny si společně zahráli i ve Vetřelcích. Co dodat nakonec, originální stylová upířina, která musí potěšit každýho fandu thoto žánru. ()

Pauliee

Konečne jeden poriadny film za dlhú dobu. Upírske a podobné témy sa ma veľmi netýkajú, ale tento film je fakt bomba. Poriadna nočná atmosféra so skutočne geniálnou hudbou, ktorá mi tu sedela ako v Aronofskeho Fontáne a to už je čo povedať. Kathryn Bigelow je výborná režisérka a tento film je najlepší upírsky aký som videl. ()

blacktomas

Cyničtí, bezohlední upíři křižují americkým jihem za rytmu Tangerine dream. Nu, chvílemi to není vůbec špatné ( zvláště večeře v baru ), chvílemi je to zase hrozně předvídatelnej cajdák. K doplnění vzdělání, však lze jen doporučit. ()

Blazkowicz odpad!

Ani na pět minut jsem tam ničemu nevěřil. Celý film je jeden velký bullshit. Scéna v baru je totální kokotina, to nedávalo žádný smysl. Prostě upíři jsou tady jen banda postiženců, u kterých jsem nechápal jejich chování, dialogy a to, že jim brokovnice udělá v břiše jen škrábanec. Ještě k tomu je ve filmu pořád noc a co má znamenat ten důraz na western/kovbojskou atmosféru to netuším a je mi to jedno. Aspoň že tam byl Lance Henriksen, ale ten to sám o sobě nezachrání, protože tam nemá prostor a nejde ho v té tmě skoro vidět. Velmi dobrý odpad. ()

V4nd4l

Hodně dobrý upíří film s dobrým výběrem herců. Ale musím strhnout minimálně hvězdičku za nedostatky, jako je: a) sž příliš dlouho trvá proměna Caleba v upíra b) nechci spoilerovat, tak jen řeknu, že se ve filmu objeví něco, co dost nabourává zažitou představu o upírech. ()