VOD (1)

Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

Trailer

Anderton

Po tom všeobecnom hejte som si tento zábavný úlet, ale s britskou noblesou, celkom slušne vychutnal. Niežeby prípad strateného markíza patril medzi to najlepšie spojené s menom Holmes, napriek tomu je celý čas sa na čo pozerať. Je to ako slušnou výpravou, tak rýchlym tempom a v neposlednom rade aj sympatickým hereckým ansámblom. Film je tak oduševnelo nakrútený, že nejaké logické nedostatky budú vadiť len tým, ktorým skrátka tento prístup k látke nesadne už od prvých minút a vlastne sa ani nečudujem, že nejde o film pre každého. ()

lamps

Formálně zajímavě uchopené rozkročení mezi naivní pohádkou o dívce, která ve viktoriánské éře uniká před dominantním mužským řádem, a coming-of-age detektivkou, v rámci níž hrdinka nuceně realizuje svůj vrozený důvtip ve schématu alá Mladý Sherlock Holmes. Hravý sebeuvědomělý přístup je místy velmi zábavný a vynalézavý a zejména detektivní linii se daří aplikovat Doylovu vypravěčskou intuici a vést pozornost skrze dešifrování skrytých významů. Citelně však schází větší vyrovnanost a šmrnc - formální triky se brzy prohlédnou a navzdory vší snaze schází nastavenému schématu moment překvapení. A stejně tak mu schází charisma samotného Sherlocka, který mě v Cavillově podání hodně bavil a mrzí mě, že se z něj stala až natolik pasivní postava. Millie je samozřejmě k sežrání a táhne to na svých bedrech s roztomilostí, která vlastně celý koncept nejlépe charakterizuje. Není to tak hladce napsané a s dospělým humorem jako pod vedením Spielberga v osmdesátkách, ale je to příjemně své a jistým způsobem nakažlivé. Takže tak za 70%. ()

T2

Rozpočet $-miliónov║ V prvom rade som sa bál kolohnáta Henry Cavilla ako Holmesa (čo tam vlastne bude robiť?!!), či to celé nedá dole ale našťastie mal tam len menší priestor a ten v pohode zvládol, nekazil to tam. Mladá Millie Bobby Brown to dáva z prehľadom a dobre mi tam sadla. Dejovo to je dobre vyskladané, stále sa niečo deje, humorná a akčná stránka je fajn. Výzorom je to taký bratranec Holmesa od Ritchieho. Spokojnosť. /70%/ ()

dO_od

// Millie Bobby Brown dává do své doposud nejlepší role všechno a ten film tím hrozně táhne nahoru. Jenže je to houby platný, protože ve spojitosti se jménem Holmes film konstantně působí strašně banálně. Vedlejší postavy bratrů vůbec nedostávají prostor vyniknout a největším problémem je samotný Sherlock, který je zde tak moc na sílu upozaděn, až vlastně pozbývá veškerých svých běžných vlastností. A navíc ho Cavill hraje špatně, a to Cavilla jinak ve všem ostatním zbožňuju. Přidejte fakt, že se to místy trochu táhne (vzhledem k tomu jak málo se tam stane) a zápletka není kdovíjak sofistikovaná, a máte zaděláno na slušné sherlockovské zklamání, které na těch 5-6/10 (pořád se nemůžu rozhodnout) vytahují de facto jen skvělá hudba, boření čtvrté zdi, které je tu fajn (režisér má zkušenosti z Fleabagu), a jak už jsem zmínil na začátku, Millie. Potenciál tam je, ale příště to chce buď oželet Sherlocka komplet, nebo aspoň nepředstírat, že by celý případ neměl vyřešený po pěti minutách od příchodu na scénu. ()

Toren

6/10. Rozjezd je přímo bravurní a až mě překvapovalo, jak skvostně to díky živoucí režii a nápaditému střihu fungovalo. Ústřední trojlístek k sežrání a původní zápletka v rámci dané žánrovky plně vyhovující. Jenže od druhé poloviny tvůrci hodí stopku, nepochopitelně se na všechno vybodnou a dojedou do šedivého, anti-klimatického finále, u kterého jsem si nebyl byť v nejmenším jist, komu bylo vlastně určeno. Kurde, co se během produkce pokazilo? ()

• V knihách Arthura Conana Doyla, který postavu Sherlocka Holmese a jeho příběhy vytvořil, se neobjevuje žádná zmínka o jeho mladší sestře Enole. (NiWi)
  • Díky novinám můžeme zjistit, že se snímek odehrává v roce 1884. (NiWi)
  • Chvíli po vydání plakátu k filmu si fanoušci nemohli nevšimnout jedné významné chyby. V pravé části, vedle Big Benu, je zobrazena budova zvaná Portcullis House, která byla uvedena do provozu v roce 1992, přičemž film se odehrává v 19. století. Na přebalu k soundtracku filmu již tato budova byla tvůrci odstraněna. (Muffino)

Související novinky

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (více)

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

06.04.2022

Streamovací služba HBO Max do toho v posledních týdnech šlape a objednává jeden nový seriál za druhým. Nyní tak s posvěcením od studia Warner Bros. přichází zpráva, že se populární filmová série… (více)