Enola Holmesová

Enola Holmes

Drama / Krimi / Mysteriózní

USA, 2020, 123 min

K Enole jsem od začátku přistupoval dost opatrně, přece jen postavit film na existenci sestry Sherlocka Holmese, která v originálních povídkách neexistuje, bylo z mého pohledu trochu drzé, troufalé, ba přímo svatokrádežnické. A tak mě samotného překvapuje, že tenhle vtipný, solidně napsaný a ještě lépe zahraný kus je pravděpodobně zatím nejlepší film, co jsem tenhle rok viděl. Naštěstí neseru kostky z toho, že se i ženy v Londýně na konci devatenáctého století můžou umět prát ani mi nescvrkává penis fakt, že ne každá dáma musí být plochá tichá domácí puťka, a tak jsem si celé dvě hodiny užil. A soundtrack Daniela Pembertona je pecka.(24.9.2020)

Mix Doylea a Twaina, který mi dal vzpomenout na Pány kluky. Příběhově je to samozřejmě někde úplně jinde, ale je to prostě ten typ filmu, na který jsme se jako děti dívali a na které by se podle mého měli dívat i naši potomci, ale ti na podobné záležitosti vesměs kašlou. A nevědí, o co přicházejí. Enola má krásnou výpravu, šlapající příběh i vtipný styl vyprávění, jenž snad nedonutí k smíchu, ale číší z něj pohoda, která mi hned na začátku vykouzlila úsměv a ten mi vydržel celou dobu. Vyšlo to herecky a líbila se mi nejen ta divná holka ze Stranger Things, ale i Sherlock v Cavillově podání a ze všech těch novodobých ztvárnění excentrického detektiva mě tohle přišlo asi nejbližší. Malý problém vidím v lehce přepálené stopáži a možná bych se obešel i bez feministického podtextu, ale ani jedno můj celkový dojem výrazně neovlivnilo. Na další příběhy mladé Holmesové se rád podívám i v budoucnu. Vůbec jsem nečekal, že se mi to bude takhle líbit. 80%(23.9.2020)

Ani Enola Holmes se nedožije většího zájmu než v týdnu jejího uvedení. I přes nesporné produkční hodnoty a nádhernou výpravu je z filmu pořád cítit jen spotřebka, což nevylučuje, že jsem si film jakžtakž neužil (Opět povinná půlhodina navíc! Dramaturgy na ně!), ale nedokážu si představit, proč bych na to kdy koukal znovu. Film nepochybně těží z dvou oblíbených tváří, jež diváci nepochybně dobře znají (Millie Bobby Brown se snaží vymanit z ranku mladých hereček jedné role a Henry Cavill si zkrátka mezi sériemi Zaklínače za krásný šek udělal čas. I tentokrát mě zaráží katastrofální recenze, osobně si stojím za tím, že je co chválit, nicméně děj jako takový by pro mě osobně lépe fungoval, kdyby nebyl (skoro až násilně) napasovaný na známé univerzum...to by ovšem viděla třeba jen polovina diváků, značky jsou dnes vše...7/10(28.9.2020)

Dávam 4* lebo to má fajn obsadenie, kameru, hudbu, strih, kostýmy, výpravu a aj dej ma celkom bavil. Ale ten všadeprítomný feminizmus mi neskutočne prekážal. Ešte som nevidel film ktorý by v tomto smere viac tlačil na pílu a to som s filmami ako Mulan či Birds of Prey nemal najmenší problém. Tu toho bolo až moc. Ale inak fajn dvojka Millie Bobby Brown a Henry Cavill.(24.9.2020)

S ohledem na to, že moje copatá, okatá, vyvoňaná a jako opice zvědavá i drzá ratolest je z Enoly Holmes zrovna totálně nadšená, je jasné, že Netflix svoji cílovku konkrétně v našem případě trefil. Navíc se film líbil i mně. Pohodová záležitost. Výprava je překvapivě pěkná, obsazení sympatické, na druhou stranu to sráží příliš flagrantní feminismus, ale co už naděláme? Můžeme se aspoň radovat, že má Enola naprosto běžné obočí a že nám pro tentokrát (čert ví, zda ne naposled) dopřáli Sherlocka coby pohledného bělocha středního věku. Naše fešanda na to bude čumákovat o sto péro, on ji ten Harry Potter už dávno omrzel a k Pánovi prstenů má ještě cesty lán, čili na překlenovací období fajn zábava. Ačkoli je zápletka banální a koukám, že to Enola vcelku schytává, posun do červených čísel si, podle mě, zaslouží. Průser to není určitě. Zklamání zdejších diváků evidentně pramení ze zjištění, že je film určen drobotině v šatečkách. Každopádně za mě je tohle pro děti vhodnější, než poslední Pinocchio. Hezké.(24.9.2020)

• - V pouhých 15 letech (v době natáčení) Millie Bobby Brown (Enola) film i sama produkovala spolu se svou starší sestrou, Paige Brown. (hansel97)

• - Hlavní herečka Millie Bobby Brown přiznala, že při natáčení filmu se musela znovu učit britský přízvuk, přestože je Britka. Důvodem je její předchozí pětileté natáčení seriálu Stranger Things (od r. 2016), kde mluví výhradně americkým přízvukem. (Muffino)

• - V knihách Arthura Conana Doyla, který postavu Sherlocka Holmese a jeho příběhy vytvořil, se neobjevuje žádná zmínka o jeho mladší sestře Enole. (NiWi)