Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

Tosim

Tak nevím, zda jsem jako Lima (čeho je moc, toho je holt příliš, to platí jak o ženském hnutí, tak třeba o filatelii), nebo už mám dost toho, když někdo točí parafrázi na parafrázi parafráze. Co vám ten Holmes udělal, že "o něm" zase něco točíte? :o) Tome Hardy, Cavill si Holmese přivlastnit nemůže, protože tenhle film NENÍ o Holmesovi. Co přijde příště? Snímek o paní Colombové? Nebo seriál o manželovi Jessiky Fletcherové? Enola je rychlokvaška od Netflixu, která sice docela dobře vypadá a zaujme patnáctileté holky (ověřeno na dcerách mé přítelkyně), ale v dějinách filmu, i kdyby to bylo "jen těch z VOD", žádnou stopu nezanechá. O originalitě si totiž může nechat jen zdát, tím je všechny velké příběhy potřeba začít. ()

Lima

Millie je tu fakt skvělá, bez ironie. Její bezprostřední herecký výkon a k tomu příjemně utlumený, šarmantní Henry Cavill coby Sherlock spolu s netflixácky nezvykle drahou výpravou jsou jedinými klady téhle podívané. Jinak ale tuto chtěně uvědomělou, do ksichtu řvoucí politicky korektní báchorku nebrat. A to nemám vůbec nic proti ženskému hnutí za rovnoprávnost, rozhodně ne, ale tady to je až příliš „vymknuté z kloubů“, a kdykoliv se v 19.století ženy perou jako muži, nebo se chtějí prát jako muži, přijde mi to dost pitomé a odtržené od reality, jaká tehdy byla. Ve výsledku je to jen takový – dnes tak módní – politický statement dnešních hollywoodských studií. ()

verbal

Šerlok a Sufraštětky. Enola Gay vrhlo na Hirošimu nálož štěpícího se uranu, která během chvilky vyhladila nejméně osmdesát tisíc lidí. Enola Holmes vrhla na obrazovky nálož přiblblé, sterilní, povrchní a nenápadité korektní debility, která během chvilky zdementizovala nejméně osmdesát miliónů předplatitelů Netflusu. Až to pomalu vede k polemice, co je vlastně větší zlo. O Holmesech juniorech se dají natáčet i inventivní, zábavné a plnotučné filmy s výborným příběhem a napínavým dějem. Ovšem literární patotvorba otylé a zoufale nemrdané chovatelky koček za zenitem zjevně skvěle zapadla do současných anglosaských fašistických trendů obrácení světa v prdel pomocí demagogického šíření dezinformací a překrucování historie. A tak nudná sračka o ničem, brutálně dehonestující odkaz Ártýho Dojla a degenerující děti, avšak plná idiotsky přeemancipované drůbeže, sebevědomých džiu-džitsu černošek Anglie 19. století a homokládního Šerloka, bojujícího za práva nikde neholených babochlapů chcát vestoje, rubat uhlí, tavit železo a nechat se píchat výhradně do dvojky, aby se ve všem vyrovnaly těm zkurveným šovinistům, s nadšením dostala audiovizuální zelenou. Ačkoliv mi to celé, a zejména závěrečné zřetelně paralelizované motivační prohlášení buzničkovského Gaylorda z Cullingusu „Teď nastávají nové pořádky“, způsobovalo dávení a husí předkožku, jednu téhle zvrácenosti i přes absolutní odpor napálit musím. Milka Hnědá totiž od Neznámých věcí vyrostla v naprosto fantasticky hrající, přirozené a mimořádné sympatické občerstvení pro pedofily a má před sebou hvězdnou kariéru. Jen doufám, že nikoliv v podobných vymašťujících femidemagBLM hnisavých strupech. ()

Malarkey

Odkud se vlastně vzala ta Enola? Skoro mi přijde, jako kdyby to byla zbraň současných feministek a odpověď na to, že každý Sherlock má svojí Enolu. Krásně na to reaguje jedna epizoda Červeného trpaslíka která udělala z Williama Shakespeara Wilmu Shakespearovou. A to už je vtip starší snad více jak dvacet let. Navíc škoda, kdyby tady ten film byl aspoň sranda. Není. Millie je určitě skvělá, hodně si tu roli užívá. Ještě aby ne, když si ji ve svých šestnácti letech zafinancovala coby snad nejmladší producentka Hollywoodu současnosti. To sarkastické mluvení do kamery si ale mohla přeci jen odpustit. Po shlédnutí filmu jsem ale nedokázal přijít na to, o čem film vlastně vůbec byl. Takže ve výsledku očekávání nepokořeno a Netflix si u mě dělá další zářez na pažbě zklamání. ()

Tom Hardy

Neskutečně opatrný film, který se tak moc bojí, aby se mladší diváci náhodou neztratili, že vysvětluje úplně všechno do kamery. Doslova. Je to víc monolog hlavní hrdinky směrem k publiku než skutečný film, což je dost možná věrným odrazem knižní předlohy, ale ve filmovém zpracování to působí jako neschopnost vyprávět obrazem. Millie Bobby Brown do té role dává všechno, ale ta role nedává všechno Millie. Ještě víc to platí u Cavilla, který nemá vůbec žádnou možnost, jak si postavu Holmese přivlastnit, nebo v ní alespoň vyniknout. Hezky to vypadá, o tom žádná, tempo film docela má, ale chybí tomu (vzhledem k látce) potřebná rafinovanost (ať už dějová nebo vypravěčská) a aby to bylo jedno, musela by být režie podstatně nápaditější. Ok pilot seriálu, jako dvě hodiny dlouhý celovečerák - ač má stejné ambice - těžký průměr. 50% ()

• Chvíli po vydání plakátu k filmu si fanoušci nemohli nevšimnout jedné významné chyby. V pravé části, vedle Big Benu, je zobrazena budova zvaná Portcullis House, která byla uvedena do provozu v roce 1992, přičemž film se odehrává v 19. století. Na přebalu k soundtracku filmu již tato budova byla tvůrci odstraněna. (Muffino)
  • V knihách Arthura Conana Doyla, který postavu Sherlocka Holmese a jeho příběhy vytvořil, se neobjevuje žádná zmínka o jeho mladší sestře Enole. (NiWi)