Amonit

• Velká Británie Ammonite (více)

V 40. letech 19. století hledá kdysi uznávaná Mary Anning fosílie na nehostinném pobřeží moře, aby jejich prodejem vydělala na živobytí pro sebe a svojí nemocnou matku. Nabídku bohatého turisty, aby během jeho nepřítomnosti zasvěcovala do své práce jeho manželku Charlottu, z finančních důvodů nemůže odmítnout. A přestože si s bohatou paničkou zpočátku zásadně nerozumí, postupně se mezi nimi začne vytvářet silné pouto. (O2 TV)

kukkik odpad!

Příběhově nic nového, potisícíprvé tatáž ublížená písnička o tom, jak má woke hnutí základy už v pravěku, necitlivý, účelový a bláhový výklad dějin a společnosti, zkrátka jak to znáte z učebnic dějepisu vydaných za socíku, akorát tentokrát protěžující jiná témata. Jediný světlý bod tohoto předlouhého a k uzoufání nudného filmu je, klasiky, sexuální lesbická scéna. No, soft porn je něco, co ocení každý správný edukovaný filmový kritik s vytříbeným vkusem, my nižší filmové kasty si příště radši pustíme normální péčko, ušetříme si pár hodin času, obsazení bude jistě sympatičtější a i příběh bude mít určitě lepší dynamiku, než tady. odpad! ()

mira.l

A tohle mi sedlo. Příběh z doby, která podobným láskám nepřála a je tak víceméně předem jasné, jak to asi dopadne... Ale na to minimalistické herectví obou dam se koukalo krásně, to je tak, když pohledy a gesta řeknou mnohem víc než kupa zbytečných řečí. Kate i Saoirse skvělé, stejně jako výprava, kostýmy. A v neposlední řadě: o Mary Anning jsem nikdy neslyšel, tak jsem docela rád, že jsem zase o něco moudřejší. Zajímavá žena, žijící v pro ni nelehké době. ()

TheRay97

Z poklidného začátku se snímek postupně přeměňuje ve ždímačku emocí. Už od prvního okamžiku jsem si zamilovala nevšední postavu Mary, kterou ztvárnila Kate Winslet. A Kate nemohla podat lepší výkon. Do obrazovky posílala své pocity prostřednictvím pohledů. Až mi přijde neuvěřitelné, že bez jakékoliv mimiky dokázala komunikovat skrze kameru těmi nejhlubšími pocity. Samotný děj je velice originální, akorát domýšlet si konec nikdy nebylo mou silnou stránkou. Přesto si teď film ukládám do pokladnice a rozhodně se k němu chystám ještě několikrát vrátit. ()

pushover

Pomalá, tichá lesbická romance, kterou táhnou herecké výkony. Saoirse mám rád, ale tady jí Kate Winslet herecky válcuje, včetně postelových scén. ()

Petike odpad!

Stupídny sentimenálny gýč, ktorý je urážkou reálnej Mary Anningovej, energickej, samostatnej a nesentimentálnej ženy. Reálna Mary si svoje miesto v histórii vydupala dlhými rokmi poctivej, usilovnej a priekopníckej práce na poli paleontológie, za ktorú ju v jej dobe uznávali nielen vedecké spolky a učené spoločnosti, ale tak ženy ako aj muži. Nebola zakríknuté chúďatko. Bola zo skromnejších pomerov, a tie dosiahnuté úspechy a to uznanie by vydali aj na tri životopisné filmy. Ale nie, vševedko Francis Lee, ďalší x-tý posilkový mačo vzrušujúci sa nad predstavou dvoch súložiacich žien, si rozhodol vytrieť si pozadie s Anningovou a jej osobnou autonómiou a jej osobným príbehom. Naservíroval omaľovánkovú gýčovú hnačku, ktorá posiela feminizmus a uznanie pre feministické osobnosti na poli vedy a spoločnosti naspäť o pätsto rokov. Všetko preto, lebo chcel nakrútiť rozvláčno-melancholické light-P-čko, ktoré obsahovo zaostáva aj za treťotriednou harlekýnkou. Rejža, antifeministický maskulínny masturbátor, ktorého desí, že by žena mohla byť schopnou vedkyňou, či samostatnou bytosťou, zdegradoval ozajstnú ženskú historickú osobnosť na ufňukanú EMO tetku, ktorá plače, kedy si konečne nájde svoju nafukovaciu Anču v krinolíne. Korunu celej absurdite nasadzuje fakt, že rejža v svojom pľuvanci na feminizmus a sexuálnej objektifikácii Mary už názvom podsúva nechutnú narážku na "amonit ako symbol ženského otvoru". Mokrosenné light P-čko nudiaceho sa staršieho režiséra, ktorý emancipovanú ženu videl asi len triédrom z rýchlika letiaceho vo výške desať kilometrov nadzvukovou rýchlosťou, a z emancipovaných žien má panický strach, ak o nich nemôže písať slash fanficy. O dnešných to nešlo, mohli by ho zažalovať, tak poďho sa vybúriť na Anningovej, ktorá je už dávno na pravde Božej a nemôže sa ani len brániť voči jeho tvrdeniam. Vskutku "hrdina", takýto "režisér". Takto príšerný film dokážu skutočne napísať len chlap, ktorý o ženách, emancipácii, vede a vedkyniach vie akurát tak exkrement. Filmy ako tento sú obrazom dnešnej doby: Povrchné bláboly, bez akýchkoľvek dôkazov a faktov zosmiešňujúce podstatne zaujímavejšie a fascinujúce historické osobnosti, dokonca i ženské, a namiesto toho dookola onanujúce nad obsesiou telesnosťou, nad tým, komu sa s ako s prepáčením zduril pinďúr či ženský otvor, či tak alebo onak napäl sval a kto sa ako spotil, pošťal a posral pri akte pod obraz človečí i opičí. Čakám, kedy nejaký belgický režisér-pseudohumanista natočí životopisný film o Patrice-ovi Lumumbovi, kde bude Lumumba beloch a blondiak, bude obťažovať malé deti a dožije sa roku 2004. Takhle se životopisné filmy nedělaj, vážení... ()

SilentMemory

Neviem prečo to muselo byt tak sexuálne explicitné inak krásne natočené, kvalitná audiovizuálna stránka, zvuk skoro také Asmr, tá archeológia bola zaujímavá aj tie liečebné postupy pre prebudenie k životu, dobré obsadenie aj psychologická stránka postáv v následnom hereckom stvárnení. Ponurý anglický vidiek v krásnej ale chudobnej viktoriánske ére. ()

PlysovyMacko

Dej filmu je strasne riedky.  Starsia zena zbiera na plazi skameneliny a predava ich. Zoznami sa s mladsou zenou skrz jej manzela, travia spolu cas a nemaju sa rady. Zrazu sa zacnu mat rady, maju s*x. Nepresvedcilo ma, ze sa miluju. Film sa taha a jedine co ma zaujalo bolo vysekavanie kosti z kamena. Herecky sa neboja, je tu par otvorenych lezbickych scen. Nepochopila som ku koncu, aky mala starsia zena problem. Neodporucam tento film, je to nuda ako hovado. ()

darkphoenix

Krásny, ne-melodramatický a zbytočne všetko nevysvetľújuci kúsok filmového kúzlenia. Dopredu ľutujem všetkých čo sa budú sťažovať na chlad bez toho aby sa vrhli do všetkých tých detailov a pohľadov a všetky tie emócie naplno prežili. ()

Kracmarka1

Neměla jsem od tohoto filmu velká očekávání. Z traileru jsem vytušila, že to bude archeologická varianta Portrait of The Lady on Fire tentokrát se známějšími herečkami a podobně smutným koncem. Podoba mezi oběma filmy tu je, třeba v dlouhých procházkách po divokém pobřeží, pomalém ději a skvělých milostných scénách, při kterých se nejednomu/nejedné zrychlí dech. Hlavní představitelky mezi sebou mají skvělou chemii a již zmíněné milostné scény jsou opravdu citlivě a realisticky ztvárněné. Velice mě potěšil i konec, který je oproti Portrétu o mnoho optimostičtější. Budu na tenhle film dlouho vzpomínat a určitě si ho ještě párkrát pustím <3 ()

madam.art

Protivný a nudný snímek. Nese - bohužel - silný rukopis režiséra, jehož Na konci světa je atmosférou obdobný. Vytažený zvuk, takže zvuky okolí (příliv vody, škrábání tužky o papír, skřípání dřevěné podlahy...) přeřvávají prázdné ticho, neboť scénář neposkytuje žádný nosný, natož inteligentní dialog. Jen od začátku do konce předvídatelný děj, dlouhé pohledy, které jsou profláklé z artových filmů snad už od 90. let, občas roztřesená kamera, ale obojí každopádně zbytné, neobjevné a ve výsledku zbytečné. Čekání na pár erotických scén divných hrdinek (i když skvělých hereckých jmen), které si neřeknou ani dobrý den, protože to by asi bylo moc ordinérní a ony jsou přece svérázné. Vleklo se to nesnesitelně, skoro jako Portrét dívky v plamenech. Proč se v souvislosti s tímto snímkem mluví o Oskarech, to je pro mě naprostou záhadou. btw. Také mi vadí fakt, že skutečná Mary Anning s největší pravděpodobností intimní vztah s Charlottou Murchison neměla. Trochu se stydím, že tato nesmírně zajímavá osobnost jen "posloužila" filmařům pro pikantní story. ()

Iktus

Moc se tam toho nenamluví. Celej film vlastně čekáte až se to stane. Pak se to stane a... Dobrota musím říct 😂. Pán režisér si to s kamerou vypiplal do mrtě. Hezky se na to kouká. A Kate prostě v každým filmu hraje strop výkony, tady i její spolubydlící. ()

mandella

Pro mě filmový zážitek roku - sice jsem si to myslela už u Portrétu dívky v plamenech, ale oproti tomuto filmu není Ammonite tak chladný a intelektuální. Herecké výkony strhující, zvlášť Kate Winslet klepe na oscarovou bránu hodně hlasitě, protože jak se z té krásné ženské dokáže stát nevrlou a zavalitou vědátorkou s lesbickou orientací v době, která ženám nepřála, to mi rozum nebere. Saoirse Ronan taky zahrála křehkou a nevyrovnanou Charlotte s přehledem a dohromady jim to krásně ladí. Nejkrásnější scéna filmu je ta jediná ve vodě, symbolizující společnou lásku a touhu překonat strach. Skvěle zahráno! Jo a poslední pátá hvězda za nejlepší milostnou scénu ever. ()

veverysiak

Herecký koncert pre ženské trio Kate+Saoirse+Gemma, raz za čas mi takéto kúsky pohladia dušu, obzvlášť keď v nich ide taký typ ako Kata, ohromne pôsobivá je schopnosť všetkých troch bez slov vyjadriť podstatnú časť príbehu, takže 80%. ()

rigby

Už jsem něco podobného viděl, jen si nevzpomenu na název. Takže vlastně takový další zapomenutelný film, i když na jeden večer docela příjemný. A hodně komorní, což ale v tomto případě vůbec nevadí. ()

Tomas_PO

Ťažká lyrická dráma s lesbickou tématikou a výbornou Kate Winslet aj v tejto úlohe. Pekné prostredie (archeológia) a dokonale vystihnutá, až depresívna atmosféra ťažkého života Anglicka 40tych rokov 19teho storočia. ()

bonovox

Netradičný ľúbostný príbeh vzplanutia lásky dvoch rozličných žien. Kate Winslet opäť potvrdzuje že sa nebojí hereckých výziev a taktiež prekvapuje S.Ronan. Pomalšie tempo ale filmu uberá na kvalite. ()

julie_mie

Film je výborně natočený. Hudba, kamera, scenérie, herecké výkony, dialogový minimalismu. Všechno bylo perfektní. Jen si myslím, že Mary Anning by si zasloužila trochu jiný film. Byla to pozoruhodná žena. Na svou dobu velmi osobitá. ()