Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

janisska

V muzikálech toho snesu hodně, ovšem tohle... Když už se chvíli zdá, že film šlape a že si nás získá svéráznou stylizací a humorem, rozezní se několikaminutová nuda, otextovaná banálně, primitivně a rádobyvtipně. Když v muzikálu nefunguje hudba, je to trochu bída. Co dodat? Inspirujme se alespoň tímto: LYRIKOU K VYŠŠÍ PRODUKTIVITĚ! (3.12.2010)// Na druhé zkouknutí zcela přehodnocuju své předchozí soudy. Nepovažuju už za nutné dialogy a písně oddělovat - všechno míří k témuž, jen jinými prostředky. A neuvěřitelně dobře! Do scénáře jsem se zamilovala na všech jeho rovinách, baví mě ironické hrátky s fokalizací děje, baví mě stylizace, baví mě to sakumprásk všechno. ()

Paity

Patrně nejlepší český, respektive československý muzikál, který byl natočen. Je to sice naprosto jednoduché (ale to byla Pomáda také), prostředí primitivní, ale naprosto to stačilo. Stačilo to na vytvoření atmosféry, která je i po padesáti letech jen těžko opakovatelná. ()

pjotr76

Nedávám plné hodnocení zcela subjektivně proto, že, jak jsem již několikrát uvedl, jsem antifandou muzikálového žánru. Absolutní klasika a zlatý fond československé kinematografie. ()

Neotom

Zcela obyčejný až patetický příběh jedné lásky se spoustou líbivých melodií. Poskytuje však neomezený prostor k vlastním výkladům viděného. Ukazuje opravdu postava Filipa jen zamilovaného podivína nebo představuje utlačovanou intelektuální „elitu" za totalitního režimu? Je Honza pouze nutným prostředkem k uvědomění si citů hlavní hrdinky nebo reprezentantem cynických posluhovačů doby? A konečně Hanka je výhradně vzorem dívky, do které se nelze nezamilovat nebo obrazem nadějí na změnu poměrů? Těžko říct. 70% ()

peetriss

Ve své době museli být Starci na chmelu událostí, z dnešního pohledu je zub času trochu znát. Chmelové brigády jsou dnešní mládeži známy jen ve velmi malém měřítku, společenské normy a zvyklosti jsou také někde jinde. Samotný příběh o mládeži zažívající první milostná vzplanutí působí jen jako nutné nosné medium pro posun dění, choreografie je dobrá, avšak prostá opravdu zapamatováníhodných nápadů. Co dělá tento film legendou je paleta skvělých a chytlavých písní, které se staly poklady historie české hudební tvorby. A to je hnacím motorem každého správného muzikálu. Bez těchto písní a bez dobrého obsazení, by Starci na chmelu dopadli o poznání hůře. ()

cmenda

Komunistická propaganda o tom jak budujeme socialismus s písní na rtu a zušlechťujeme svá těla i mysl a ve volném čase pořádáme taboráky ale přesto se najde vždy někdo kdo nám to kazí tak ho pošleme pryč. ()

Macik

Písničky z tohohle muzikálu nám už zevšedněly,ale já stále nemůžu tomuhle muzikálu přijít na chuť.... ()

amokey

Tupíruj si dívko vlasy. Bez ohledu na počasí. Tupíruj se, neznej bratra. Vyžeň účes na tři patra... Tohle je prostě česká klasika, která je tím, čím je, hlavně kvůli písničkám, protože jinak děj až tak zajímavý není.. Ale to vůbec nevadí, jedná se přece o muzikál... Myslíme jenom na to, že chmel je naše zlato, jediné co nám svato, je chmel a jenom chmel. KECÁTE! Protivo! Protivo! Děláme to pro pivo! Pro pivo, protivo, Češe každý Čech :-) ()

Ollie235

Připadá mi, že dnes jsou již Starci na chmelu zajímaví především z historického hlediska, což byl ostatně hlavní důvod, proč jsem si je pouštěl. Na to, že se jedná o jeden z prvních československých muzikálů, to není špatné. Hudební čísla mají sice vesměs nesnesitelné texty, ale jsou chytlavé a celý film díky tomu docela odsejpá. Příběh je naprosto tuctový, ale ve výsledku docela milý. ()

mira007

Mám pocit, že dneska je největší hodnotou tohoto filmu, že je to prostě první oficiální československý muzikál a tak nějak mi na to sedlo označení "socialistická pomáda" , ale nevím jestli to dneska někoho může zajímat krom fandů historie naší kinematografie. Tohle mi nikdy nepřirostlo k srdci ... já už chytám osypky při pojmu "chmelová brigáda" jako něco úděsně dobovýho, ale i tak oceňuji invenci tvůrců jít do tohoto žánrů. Pucholt tímto nesmrtelný ( já si ho vždycky pletl s Neckářem ) PS: jako největší sekáč tam je Laufer s kytarou a černejma brejlema. ()

no2

8/10 - Není to sice můj šálek kafe, přesto se na ně vždycky rád podívám a uznávám, že soundtrack k filmu je jeden z těch nejzdařilejších, co se starých českých muzikálů týče. ()

Pawlisman

Méně než minimalistický příběh, dokonalá muzika, skvělý (především na svojí dobu) střih i kamera. Krásně vykreslené postavy, které nejsou černobílé. Převládají větší plusy. S tou muzikou a některými silnými momenty - za 5. 9/10 ()

Vesecký

Jak jinak - nejen klasika, ale přímo evergreen, jenomže - pochopila by to dnešní mládež, kdyby na to koukala? Možná by se cynicky usmála tomu, že čtrnáct dní spolu bydleli na půdě a nic... No, ale je to děsně romantické, krásné písničky (je zajímavé, že klasická slova průvodní písně zde nezazní), krásné výkony V. Pucholta, I. Pavlové, M. Zapletala, J. Kemra a I. Kačírkové, skvělá Koníčkova choreografie... Co říci? Taky ten film patří jistě k Nové vlně, najdeme už v něm záblesky uvolnění 60. let (byl Seneka ve straně?), ale při nevímkolikátém sledování jsem si tentokrát povšiml výrazněji závěrečné řeči učitelky Kačírkové při vylučování Filipa a Hanky; tam byly jasně vyřčeny výchovné požadavky na naši mládež v 60. let a vlastně po celé období socialismu. Žádný liberalismus, žádná "svoboda", ale formování člověka slušného, čestného, poctivého a skromného. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let