Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

Mrkvič

Pár skvělých písniček a slušná lovestory. V té době jistě pecka. Sice skončil v trezoru kvůli emigracím některých herců a tvůrců, ale scénář napsal komunista, který tedy po roce 1968 prozřel. A i přes vychvalování, jak je to protikomunistické a individualistické, je z toho hodně cítit ta budovatelská idea. Naštěstí jsou tu ale některé ty písničky, Kemr a v neposlední řadě nádherná Pavlová. Tak jsme rád, že jsem to poletech dal celé. ()

Mirokukii

Klasický muzikál, díky němuž mi byli představeni Milenci v texaskách. Tím ovšem výčet povedených písní skončil, a zůstalo mi tak pouze povedené love story. Výborný Kemr. Překvapila mě barevnost, formát obrazu a to, jak mi postava Pucholta byla krajně nesympatická. "Já jim závidím." ()

Helmutek

Masaryk, Marx a Seneca - soudružko, jde to dohromady? - podobně i film vedle sebe skládá na jedný straně zvrácený komunistický teze ("Je přece v zájmu společnosti oddělit plevy od zrna") a na druhý velký humanistický ideje, Senecu vedle budování socialismu brigádnickou prací, na jedný straně představuje Systém a Společnost a na druhý se vysmívá jejich pokrtecký hodnotový plytkosti (předseda obhajující svůj soud nad Filipem "Co myslíš, že jsem v jeho věku dělal já, když jsem dostal holku na seník?") a ukazuje, že v nich neni místo pro lidskost nebo pro toho, kde nad věcma chce přemejšlet, kdo řiká, co si myslí, pro toho, kdo sní... Nejlíp tenhle nelidskej paradox (nejen) minulý éry možná vystihuje Hančino hodnocení Filipa a Honzy: "Filip má jeden obrovskej klad, čoveče. Je úplně jinej než ty. Ty to ovšem asi dotáhneš dál". Přestože Starci můžou působit jako neškodnej komediální muzikál typu "nic proti ničemu", je plnej velkejch myšlenek, který aspoň pro mě dokazujou, že to obyčejnej film ani omylem neni - a to navzdory hereckejm rezervám některejch členů chmelový party (Pucholt je ale naprosto dokonalej). Hudba Bažanta (klavíristy ze slabý doprovodný kapely Šlitrova klipu ke Klokočí), Maláska (otce skladatele Petra /např. Záhada Hlavolamu/) a Hály (bratra bigbanďáka Kamila) je oproti tomu jednoznačně geniální od začátku až do konce - a třeba celý to snový pásmo "Filipova metoda" mě vysloveně nadchlo (to jsem si třeba z dřívejších zhlídnutí pořádně nepamatoval). Kromě charakterovýho souboje Filipa a Honzy byl ale zajímavej i ten obrat zprvu osvícenecky působící učitelky ("Ty je lituješ, Honzo? Vždyť si to ani nezaslouží") - a předposlední výstup kytarovýho tria zpívajícího o soudu je doslova mrazivej; jenom tenhle sám o sobě stačí k morální obžalobě komunismu jako takovýho - upřímně řečeno nechápu, jak tohle tenkrát mohlo soudruhům nevadit (obzvlášť po bratrský pomoci o čtyři roky pozdějc, odkdy na příštích dvacet let stát násilím nevyžadoval nic než přesně to, o čem kytaristi v černym zpívaj jako o bláznovství - ono "bylo by velmi pošetilé pro život hledat jízdní řád"). ()

Zdeňka

Den je krásný, den je krásný - s tebou Je pravda, že tento unikátní první český muzikál udělá den krásnější. Zvláštní příběh o lásce mezi ne o moc zvláštnějšími dvěma lidmi na chmelové brigádě v doprovodu s úžasnými písničkami se skvělým textem - je opravdu něco, co by si neměl nechat ujít žádný člověk, který má rád muzikály. Když to budeme brát pozitivně, tak jeden z mála hudebních filmů při kterých nemusíte číst titulky;-) ()

pytlik...

Aby se výborný žák a nejvýkonnější brigádník ukázal být hlavním padouchem, to je v socialistickém filmu velmi neobvyklé, to oceňuji. Narozdíl od mnoha ostatních uživatelů se mi texty písní vcelku líbily, horší to ovšem bylo s tanečním a zejména hudebním doprovodem, který dost nepříjemně připomínal dechovku. PS: Z Pucholtova výkonu mi naskakovala tak kvalitní kůže, že by Gustáv zbledl závistí. Měl si přidat do knihovničky Hrabala, v něm by se na rozdíl od Seneky či Lenina dozvěděl skutečně hodnotnou praktickou radu, která by mu pomohla s jeho hlavními problémy, hysterií a slabými nervy, totiž omévať přirození chladnó vodó. PS II: Hlavní padouch překvapil svou odvážností, za každých okolností chodil nahoře bez, když tedy nepočítáme kšandy, které teď v létě ale stejně nebyly téměř vidět, v zimě předpokládám nosil širší, aby se trochu zahřál. Když už zvolím takovýto úbor, neměl bych být líný a chodit trochu do posilovny, protože úporně zatahované břicho to fakt nezachrání, a taky se trochu oholit, když už mě potkalo to neštěstí, že mi vousy raší místo na bradě o trochu níž že. Ale možná že to byl režisérův záměr padoucha divákům ještě více znechutit, za to dávám palec nahoru, povedlo se! ()

dANo

Jeden z prvých (ak nie vôbec prvý) československý filmový muzikál, ktorý krásnou formou reflektuje obdobie 60tych rokov, a v ktorom odznejú fakt pekné pesničky. Nadčasová záležitosť! ;o) ()

LEGACY

Včera jsem se sám vrátil z Žatecka, kde jsem spolu s ostatními brigádníky 23 dnů sklízel a česal chmel. Byl to zážitek na celý život, který stále stěží rozdýchávám a přes veškerou dřinu, pot, pivní přestřelky to byly právě ti lidé, kteří jsou ryzí zlato. Taková přátelství občas člověk nezažije za celý život, člověku se stýská už teď a lidé jsou prostě milý, laskavý a mě to otevřelo oči. Film jako takový se mi líbí hlavně díky lokacím než postavám, či ději. Na chmelnice muzikál patří, protože v té dlouhé časové bublině člověk ztrácí rozum, hrabe mu, ale s holkama celé dny prozpívá a prosměje. Takže pokud chcete něco pořádného zažít - jeďte na chmel - peníze bude jen bonus navíc, ale odměna bude spíše duševní. Nejkrásnější období a holky mě udělali nejšťastnějším - a to nic nebylo. ()

davidek

Snad trochu sentiment, ale "chodili spolu z čisté lásky". . . .. Kdo to nezná je trochen mimo. Do dnes 14.8.2005 jse hodnotil pouze 4x*, ale po dnešku jedině 5x*. Pucholt takový jako vždy-kouzelný, Kačírková krásně naivní úča, Kemr neodolatelný předseda družstva a Pavlová krásná. Zlatý fond českého filmu. ()

-ELFKA-

Celkom chutný film a pre nám mladších, ktorí sme chmelové a neviem ešte aké brigády nezažili aj celkom vtipné a edukatívne.. Tak takto trávili prázdniny naši rodičia?....:-) ()

D28

Mám len jednu drobnosť,ktorá mi vadila-speváci mi k hereckým dvojičkám nepasovali.Inak ťap-ťap tvorcom za všetko.Filip je môj hrdina a Pucholt tu predviedol jeden z najprirodzenejších hereckých výkonov,aké poznám.Keby nie jeho,asi by som nebola až tak nadšená.Teraz som. ()

Autogram

Socialistická budovateľská atmosféra sa nezaprie aj v textoch piesní, ale napriek tomu celý muzikál so zvláštnou romantikou a súperením dvoch sokov v láske je výborný. Celkom ináč ako ostatné piesne vyznejú predely troch gitaristov v čiernom ako rozprávačov a najďalej mimo realitu sa dostávame v dlhom snovom úlete ako óde na predmanželský sex. Aj mimo toho úletu sa niekedy nedá povedať, čo sa ešte myslí vážne a čo je už satirou vtedajšieho režimu alebo skostnatených predstáv o prežívaní mladosti. Kultový muzikál, trochu zostarnutý, ale inšpirovali sa od neho ďalší tvorcovia. ()

ghatos

Po dlouhých letech jsem to opět viděl a docela mě to překvapilo. Některé odkazy nebo přecitlivělý patetický Pucholt...62%. ()

Nepi

Klasika.Nejznámější muzikál, který vznikl v naší zemi za minulého režimu, který se v něm samozřejmě odráží. ()

jatamansi

Starci na chmelu (1964) Kdo byl jen jednou jedinkrát (řádově před 35 lety, ach jo, to to letí) na střední na chmelové brigádě, nemůže nedat 5*. Kdo neví, jak se strhává chmel, co jsou to věrtele a později jak se stojí u válečků, ať se dívá na Rafťáky či podobnou blbost. Tohle je absolutní příběh, absolutní písničky, romantika, dojemně něžný Puchholt. Zavadil se mi ale stejně vždycky líbil víc, povaha sem, povaha tam. Záporáci jsou mi bližší. Kemr jako stále hledající předseda – ukradli už i ty jeleny. A blik na mladého začínajícího Harapese. Nostalgie mi nedovolí vynechat jakékoli uvedení v televizi, ač na VHS vlastním. A trojice bardů v černém s Lauferem v čele uvozuje geniálně. Byť nehrají nějak opravdově. Novodobé muzikály jsou snůškou plytkostí, Starci na chmelu osvědčeným trhákem. Pro mne tedy vždy a všude. A to jsem nechodila s každým jen z čisté lásky… ()

Styxos

Pověstmi opředený film, který se řadí mezi to nejlepší, co u nás kdy bylo natočeno. 89 minut brilantě stačí na rozjetí mileneckého vztahu mezi kráskou Hankou a mladíkem Filipem posedlého čtením Senecy, který vyústí v konečný průšvih... ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let