Děj filmu tvoří příběh paní Zdislavy z Lemberka, o níž vypovídají legendy jako o hluboce věřící ženě s léčitelským darem, která se plně obětovala službě nemocným a trpícím bližním. Tvůrci filmu se soustřeďují na posledních sedm let hrdinčina života. Zdislava, která podle historických pramenů žila jen krátce (pravděpodobně v letech 1220–1252), však zanechala v srdcích a v paměti lidí nesmazatelnou stopu, než kdyby byla jen skvělou matkou a laskavou hradní paní svých poddaných. Její osobnost tvůrci představují jako oduševnělou a milující ženu. (Magic Box)

axelson

Krásný film. Zdislava z Lemberka a Křižanova je moje srdcovka. Milena Steinmasslová zahrála Zdislavu krásně, a asi takto bych si skutečnou paní z Lemberka dokázal představit. Nejlepší scéna pro mně, hostina na dvoře krále Václava I. Přesně to vystihlo, jak se žilo v polovině 13. století. Boris Rosner, jako pan Havel z Lemberka, také skvěle zahraný. ()

Simboe

Velmi příjemný film o né příliš známé Zdislavě, který zapadl někde v tv archívu. Možná právě proto, že se o této historické postavě v povědomí lidí moc neví, může snímek působit nezajímavě. Výborné masky, kostýmy a vylíčení doby pol. 13.století. ()