Advokát se ocitá před téměř neřešitelným úkolem: určit, jak odškodnit rodiny, které po útocích z 11. září 2001 utrpěly nevyčíslitelné ztráty. A dostane velkou lekci z empatie. (Netflix)

dan4815

Film jsem dlouho odkládal. Je zajímavé, že tématem 11. září žiji. Zaměřuji se speciálně na budovy WTC, jejich architekturu, jak budovy sloužily, hledám videa z budov a nasávám atmosféru. Také jsem se dopodrobna zajímal, co se dělo s věžemi po nárazu. Mezi další hlavní zájmy je celková psychologie jak města před a po útoku, tak samotné detailní zkoumání osudů a emocí (čtu si zprávy, poslouchám telefonní hovory lidí z hořících budov), také jsem se dlouhou dobu zajímal, co museli cítit pasažéři ve chvíli nárazu, a jak se cítili lidé, kteří zvolili skok před uhořením. Nikdy však jsem se nezajímal o pozůstalé, neboť to pro mě bylo docela nudné téma. Při prvním setkáním popisku tohoto filmu mé srdce zaplesalo, hned jsem věděl, že to musím vidět. Hodnocení mi bylo ukradené, a celý film jsem na něj nemyslel. Dílo poukazuje na filosofickou otázku - jakou cenu má lidský život? Sledujeme skvělého právníka, který dostane za úkol připravit odškodnění a to tak, aby to bylo ku prospěchu všech. Jeho počáteční pragmatismus, a skrze jeho doslovné vidění čísel ve všem, nebyl šťastný pro tuto práci. Můžeme sledovat, jak se na pohled cynický právník dostává do pozice, kde mu není vůbec dobře. Před studenty vysoké se mu to mluvilo, ale když došlo na lámání chleba, tak v osobním kontaktu s pozůstalými dost pohořel. Druhou postavou je jeho oponent, který již od začátku vidí problematiku zcela jinak. Zemřela mu žena během útoku, a uráželo ho vyčíslení jejího života. Je veliká škoda, že setkávání právníka s oponentem nebylo častější, nebylo plné hlubokých myšlenek. Celkově mi film přišel úvahově mělký, a přitom si oba hlavní herci jednoznačně sedli a věřím, že by byli schopni mluvit i bez scénáře. Postavy pozůstalých nejsou špatné, některé jsou čitelné a zapamatovatelné, ale i tento aspekt nikterak nevyniká, neboť znám mnohem zajímavější případy týkající se slunečného jedenáctého září léta páně 2001. Myslím si, že filmu škodí snaha se držet úzkého množství informací z toho kvanta, co vyrovnávání nabídlo. Co se týče klišé... ano, je to klišé, což filmu škodí, ale osobně mi to zase tak nevadilo. Co se týče technického aspektu, film byl dobře natočen, co se týče hudby, mohlo by ji tam být více. Herci? Dobří. ()

majec4

Pustal som si to bez vacsich ocakavani. Priznam sa, ze som cakal, ze ma tema filmu nezaujme. Nevedel som si predstavit akou formou bude znazorneny cely proces zalozenia toho fondu, resp. vzorcu. V ramci 2 hodinoveho filmu asi celkom fajn zobrazenie, ale prislo mi to privelmi strojove. Bez nejakeho silnejsieho odkazu. Zamysliet sa nad hlavnou myslienkou filmu vas prinuti fakt, ze to je podla skutocnosti a ked si Keaton vo filme zacne preratavat jednotlivych ludi, kolko by mali dostat pozostali po umyvacovi riadu a kolko po CEO nejakej korporacie. V tychto momentoch to kus so mnou pohlo, inak samotny film nie je taka sila. Keaton bol ale dobry, realny Feinberg to mal poriadne tazke a malo kto by chcel byt v jeho kozi. ()

tomashrabek

V inom termíne premiéry by sme otvorene hovorili o klasickej “oscar bait” - nekontroverzne spracovaná citlivá téma podľa skutočných udalostí so sľubným hereckým ansámblom. Film je však úplne bez príchute, emócií i drámy, neponorí sa do právnych ani filozofických otázok, ktoré sa tu samé núkajú, a dej redukuje na prosté defilé historiek pozostalých. Pre milovníkov Pošty pre teba to svoje čaro má, ale potenciál zápletky film ani zďaleka nenaplní. ()

BOURQUE

Tretí film Sara Colangelovej nemá jednoduché tému. To naznačuje už ten samotný názov. Skupina ľudí, vedený skúseným právnikom, sa snaží dohodnúť s rodinami pozostalých z útoku 11. Septembra 2011 na tom, že aké „odškodnenie“ im štát vyplatí. Aká je cena života človeka? Je to rovnaká suma pre každého? Čo rozhoduje o tom, že niekto dostane menej, niekto viac? Existuje na to nejaký „spravodlivý vzorec“? Existujú nejaké hranice? Aj tieto otázky zaznejú vo filme a divák nie vždy dostane na nich odpoveď, prípadne keď niečo dostane, tak nie vždy to bude dostatočný. Samotná koncepcia a budovanie príbehu je klasická (zlom v celom „procesu“ nastane v opere – výber tohto miesta ani z ďaleka nie je náhoda), avšak režisérka sa snaží ukázať aspoň malý kúsok z každého samostatného prípadu – čo prípad, čo človek, to príbeh. A to je aj jedna z podstatnejších vecí, k čomu „nejako“ dospeje aj hlavná hrdina (hlavný vyjednávací právnik) príbehu – na danú vec neexistuje „dokonalý vzorec“, ani „ideálne“ riešenie. Film kvôli obsahu a pozadiu príbehu je veľmi ťažké natočiť tak, aby nebolo z toho cítiť príliš „USA feeling“. Ale to ani nevadí. Čo však mi osobne vadí, a kvôli tomu dávam len tri silnejšie hviezdy, je to, že ten zvrat v celom procesu „vyjednávania“ nie je presvedčivejší (podpora z druhej strany príde „len tak“). Plus niektoré scény skončia v momente, kedy by ešte nemali (napr. „vyjednávanie“ z jednotlivými rodinami, ľuďmi). __U hlavného hrdinu filmu (hlavní hrdinovia príbehu sú iní) je vidieť vývoj charakteru, Michael Keaton hrá presvedčivo. Druhou hereckou baštou je tu Stanley Tucci (bolo ho divné vidieť opäť s vlasmi), ktorý v roli vedľajšej postavy podáva nadpriemerne dobrý výkon. Jeho slušne dopĺňajú Any Ryan a Laura Benanti. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

lemonova

Američania sa v prípade veľkých tém bohužiaľ často vydajú cestou pátosu, ktorý je presným opakom toho, čo by v mojom prípade zafungovalo. Ak si všimnete tie až konzistentne vlažné reakcie, je to možno práve pocit sklamania z toho, že tak dramatická téma, navyše sfilmovaná podľa skutočnej udalosti, bola opäť tak nezáživne predostrená. Po celý čas máme problém vžiť sa do postáv, nedostanú sa nám pod kožu a to aj napriek tomu, že herecky sú stvárnené výborne. A po tak vlažnom emocionálnom zážitku je v závere nasadená patetická štvrťhodinka, ktorá už nič nezachráni. Možno je chybou aj to, že film je príliš rozdrobený na drobné a príbeh jedného človeka, sústredený naňho, by mal väčší účinok než takáto mozaika. Mám rada veľké témy a o to väčšmi bývam občas sklamaná (ako v tomto prípade) ()

Stíba

Vzhledem k tématu je to celkem ploché a nesourodé, útržkovitě pojaté vyprávění bez přílišného vývoje příběhu a nějakého stupňování. Stanley Tucci se snaží ale na váce než průměrné hodnocení to nestačí. ()

ER

Je to velké dilema stanovit cenu za mrtvé. Film ,bohužel, k tomu využívá tragédii z 11.září (náraz letadel do WTC). A tak, jak si právní eso neví s tímto "případem" rady, zjevně to platí i pro tvůrce. ()

rublik05

Silný příběh, dobří herci, pomalé tempo, zajímavé vyústění. Takhle nějak bych shrnul tohle drama, které ukazuje ne moc známé události po útocích 11. září. Zvolené téma je nesmírně zajímavé, a to nejen z právnického hlediska, ale rozhodně i z hlediska lidského. Tvůrci se kupodivu nesnažili zbytečně hrát na emoce, ani přehnaně moralizovat, snaží se co možná nejvíce udržet míru reálnosti, což se jim víceméně po celou dobu daří. Děj má, jak už jsem zmínil, velmi pomalé tempo, je stavěn na dialozích právníků a pozůstalých, takže některé diváky může film dost nudit. Přestože si dokážu představit trochu živější provedení, tak mě snímek bavil, nelze mu upřít příjemná dávka napětí, mírná gradace a samozřejmě síla zpracovaného materiálu. 7/10. ()

Sharleen

Film o ťažkej téme odškodnenia rodín obetí útokov z 11. septembra. Žiaľ opäť raz prvoplánovo vsádza na city divákov, no výpovede pozostalých napriek tomu pôsobia uveriteľne, takmer ako keby ste sledovali dokument. Právnický tím na čele so skvelým Michaelom Keatonom sa tak musel prispôsobiť aj ďalšej neľahkej úlohe a to roli psychológov. Dobre zahradné aj zrežírované, ale aj tak mi tam niečo chýbalo, škoda. ()

george82

Film je trochu delší, ale detailně nás seznamuje s událostmi ohledně pozůstalých po 11.září. Občas je to fakt zdlouhavé a já sám bych více ocenil větší interakci mezi Keatonem a Tuccim nebo alespoň dal více času Tucciho dějové linii. Jinak ale super pohled na osudy všech včetně právníků. ()

RigorMortis

Film s dobrou myšlienkou a dobrým rozjazdom, ktorý však stroskotáva na prílišnom "amerikanizme".  V priebehu filmu to na mňa čoraz častejšie pôsobilo ako mlátenie dávno mŕtveho koňa a snaha vydojiť z udalosti z 11. septembra čo najviac. Nemám rád americkú mentalitu, "americký sen" považujem za dávno mŕtvy a skôr, než svetovú veľmoc ich vnímam ako dobre maskovanú krajinu tretieho sveta s idiotmi v prevahe (áno, Idiocracy bol dokument). Toto bola ale snaha zobraziť danú udalosť z iného uhla, ()

bonovox

Priemerné a trochu fádne natočené. Keaton aj Tucci po hereckej stránke super. Celkovo ale také typické americké s nabehom na rôzne ocenenia, ale tentoraz bez výhier... ()

Veber

Silné téma, realizace trochu pokulhává, nejsou tam ty emoce. Zajímavá filozofická otázka. Ani já bych nechtěla, aby byl můj blízký jen číslem dle přínosu pro ekonomiku. ()

Heywood

Debata je čistě filmová a přiblble americká. Náš Nejvyšší soud ČR dávno stanovil hodnoty zranění a smrti a tato „filmová“ debata by vůbec nevznikla. Navíc ta „zlá vláda“ nacpala pro 3000 mrtvých a dále nemocných 7,5 miliardy dolarů a to by si Češi mohli jenom pískat. Film to kritizuje a my Češi jenom zíráme. Nejlepší je ten „hrdinný hasič“ žijící dvojím životerm a jeho bratr. Divák nabude pocitu, že mezi teroristy a jím moc velkého rozdílu není. Nejtrapnější jsou herci hrající postavy právníků (herci dobří, role idiotsky napsané) jako kdyby to byli napůl blbečkové a napůl amatéři až jeden na ten výkon zírá, že tihle právníci měli být „ti nejlepší“. A tzv. „celá ekonomika“ by se zhroucením dvou aerolinek nezhroutila. To se ve filmu vyhrotilo doslova trapně. Ostatně srovnejme s pádem Lehmann Brothers a krizemi automobilek. To bylo daleko vážnější. Ukázka „spodních 100 miliónů“, co je to za zoufalce byla našincům podobná. Nic nikdo neví a netuší a „někdo“ má „něco zařídit. Potud dobrá kritika nevědění a podprůměrnosti. Jenomže… i tihle lidé jsou potřební a zaslouží si pomoc, když přijde taková teroristický útok a je tolik obětí. Ano USA to stálo necelých 10 miliard, ale v jejich rozpočtu to nebyla díra, jenom snaha to politicky zvládnout. Uměl by někdo vymyslet něco lepšího? Film se snažil tyhle otázky nastínit, na některé i najít odpovědi, ale celkově to bylo až moc osobní, až moc uplakané, až moc pomalé až moc dobroserověsociální. Poněkud chyběl viník a ten se ve filmu ani nezmínil. Ti lidé vnímali jako viníka vládu.. ta ale domy nezbořila, letadla neřídila a nejásal nad smrtí Američanů. To pokládám za velkou chybu filmu. Neumět poznat zlo a nepřítele je malér. A na filmem ukázané hodné právníky nevěřím ani miliontinu vteřiny. 50% ()

KuceraJohny

Za mě se jednalo o velmi zajímavý snímek, který se zaobírá tématem, jenž je pro mě i po 20 letech stále živé. 11. září byla jedna z největších tragédií nového tisíciletí, stala se však v letech kdy jsem byl příliš malý na to porozumět celosvětovému dopadu. Díky různým dokumentům a například tomuto filmu si však neustále rozšiřuji znalosti a i přesto, že je to pro mě neuvěřitelně emočně náročné, stále mě zajímají nové a nové informace. Zde to bylo obdobné. Naštěstí se většina snímku točí kolem právníků, jenž musejí vyřešit jeden z nejnáročnějších úkolů. Když však přijdou výpovědí lidí, jenž jsou velmi dobře herecky zahrané, přijdou na řadu emoce a pokud by byl v tomto duchu celý snímek určitě bych to nedal. Jako rodič na mě velmi působí příběhy s dětmi a tak jsem rád za odpočinkové scény v kancelářích. Nejhorší při výpovědích je fakt, že se to skutečně stalo a nejedná se o pouhý výplod scénáristické fantazie. ()

deniska.tomc

Téma ktorá nikdy nebude vyčerpaná. Príbehy z 11. septembra nemajú konca, a nie je sa čomu čudovať, keďže to zasiahlo celú krajinu a tisícky obyvateľov či už samotným útokom alebo udalosťami kt. nasledovali. Ak si odmyslíme osobné príbehy ľudí a rodín preživších, bežného človeka nenapadne aký to môže mať dosah na ekonomiku krajiny, ale na konci filmu som si uvedomila, že celkom by ma zaujímali aj nejaké - tie fakty , a teda : Akú ekonomickú hodnotu má život robotníka a akú napr. finančného riaditeľa či záchranara ?Asi sa to nikto naozaj neodváži povedať nahlas ... ()