S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

Ondis

Docela slabý:-( Celou dobu jsem čekal, že z toho stereotypu taxikáře přijde něco velkýho, impozantního, ale 10-minutový boj Travise s "odpadem" New Yorku mi přišel spíš směšný, trapný. Slabá akce. 65% ()

Angelino

Nepoznam filmovu historiu natolko, aby som bol schopny posudit objektivne film, ktory bol natoceny skor, ako som sa narodil. V kazdom pripade mne uplne nesadol. I ked mladucky Robert de Niro je zlaty a koho hrala Jodie Foster som zistil az pri titulkoch. ()

Káronoš

Travis je prostě sympaťák. Po shlédnutí jsem chtěl snímek ohodnotit 4-mi hvězdy, ale s chladnější hlavnou a po vážnějším rozmyšlení uděluji 5*. ()

kobe6

Toto ve mě zanechalo hodně smíšené pocity. Těžko se to hodnotí. De Nirův výkon patří mezi top co jsem kdy viděl. To bylo úžasné. Harvey Keitel je stylový pasák. Stejný přívastek mohu dát i vynikající režii a podmanivé uklidňující hudbě. Na toto si budu muset udělat čas znovu a celkem se na to těším. Ps. To, že Jodie zářila už v tak mladých letech jsem netušil - příjemné překvápko. ()

Itar

První velký film Jodie Foster, poslední film Bernarda Herrmanna... no a taky jeden z nejlepších filmů dvojice Scorsese/De Niro. Prokreslení postav na pozadí špinavého New Yorku 70. let je úchvatné, herecké výkony do jednoho přesné (včetně drobného camea samotného režiséra). I přes pomalejší tempo tak celých 113 minut nebudete schopní odtrhnout zrak od obrazovky (nebo v lepším případě od plátna). V restaurované verzi (která striktně dodržuje originální look) v kině je zážitek ještě o dva Keitely lepší... ()

mc.loki

Teprve při filmový projekci v kině sem si uvědomil, jak je to skvělej film, když na mě útočila geniální hudba a obrazy se přede mnou vztyčovaly jako varovný menento idiocie, kam se člověk může propadnout tak snadno, jako když je špatně postavená latrína společnosti. Společnost je plná hoven a naučit se v nich plavat by mělo bejt našim hlavnim cílem. To a vyrovnat se sami se sebou. Taxi driiver nedává návod, nevyrábějte si uchylný vysunovače na uchylný zbraně a nesnažte se ohromit svět zabíjením politiků. Raději zabíjejte dealery a zachraňujte kurvy a neberte holky, co se vám líběj do pornokina, nemusí hned vědět, co ste za dobytek. Scorsese ja Tarkovskij Njů jorku. Howgh. ()

Bafo

Na tom filmu mi neco vadilo. Nebylo to zpracovani, naopak, Scorsese je samozrejme schopnym reziserem a tendle film pojal trosku jinak nez obvykle (mozna) - pomale tempo, zaostreni na detaily, pomerne prazvlastni rozhovory. Cela relativni "artovost" formy mi vice nez vyhovovala (mozna zamenuju artovost za stari). Jenze ten obsah. New York v poradku, spina a temnota v poradku, ale samotna De Nirova postava byla vlastne velmi nesympaticka, jenze se snazi byt podana filmem jako sympaticka, tzn. ze vznika urcita kontradikce. U Volneho padu je tema trochu podobne, stejne tak Douglasova postava, ale tam je hlavni hrdina unasen osudem, za ktery uplne nemuze a tim padem s nim nakym zpusobem muzeme soucitit. Presto ale neni nakonec hoden obdivovani a film k tomu ani nahodou nenabada, je to cele spis takova smutna story. U taxikare mi to ale prislo presne naopak. S hlavnim hrdinou se soucitit neda, je to proste cirej blazen. Ano, sice chce pomahat, ale cesta, kterou si vybere je naprosto nevhodna samozrejme. Presto na konci filmu z nej vzejde vitez a hrdina. Nechapu to, nechapu proc tam teda Scorsese da scenu, kdy pasak (zrejme lzive) rika divence, ze ji miluje za hudby gramofonu, ale pritom ho pak necha chcipnout jako psa, jestli, aby ho ukazal jako uplnou svini? Lze ten pasak nebo nelze? Nevim, vetsinou sem ten posledni, kdo se zastava jednoznacnejch vyznamu, ale u takhle vystavenyho filmu mi ta prapodivna nejasnost uplne nesedi. Navic, ona to mozna neni nejasnost, ale jen moje neschopnost pripustit, ze Scorsese vazne dela ze sve hlavni postavy moralniho Hrdinu (jestli nedela, tak sem to nepochopil uz vubec teda asi). Proste zkracene: Travis Bickle neni postava dle meho gusta, Scorsese ho presto podle me heroizuje a s tim z principialnich duvodu nemuzu souhlasit (zvlastni ale je, ze William Foster z Volneho padu mi nevadi, tam sou motivace jasnejsi, protoze svet mu nedava prilis na vyber. William ma proste smulu, kdezto Travis jedna dle svy, sice nemocny, ale presto svobodny vule). Mozna sem to videl spatne, mozna scorsese nevedel, co chce natocit (tak to trochu pusobi). Kazdopadne by to asi i jinak bylo na 4.. ()

Hanes88

Drsný film z nočního kriminálního života v New Yorku. De Niro zahrál skvěle a děj byl hodně zajímavě pojatý. Není to úplné nadšení, ale spokojenost určitě. 80%. ()

Ixbalanke

Geniální, nemám co dodat! Už jsem to viděla 2x a pokaždé zaražená do křesla. Pomalé záběry jedoucího taxíku, rozhovory kterým věříte... Toto je podle mě fakt základní klasika. De Niro podle rozhovoru v Respektu jezdil tak měsíc jako opravdovej taxikář, aby se dostal do role. Předpokládám, že si taky v reálu hrál pár týdnů na pankáče:)) ()

Piškotka

Taxikáře bych si mohla pouštět do nekonečna. Je výborně natočený, atmosféra autentická a Robert de Niro ve skvělé kondici. Skvěle zahrál proměnu Travise. Už už to vypadalo, že bude zápornou postavou, ale karty se zvláštním způsobem zpřeházely a vyšel z něj hrdina číslo 1. Ukázalo se, že to má v hlavě srovnané, není nijak zvláštním úchylem a že možná jen nespavost občas zvrátila pojetí o realitě. J. Foster jako opravdová Lolitka taky dobrá a Apač H. Keitel komický. ()

vander19

Pohľad Travisa na New York je plný hnusu. Práve sa vrátil z vojny a duchovia ho stále prenasledujú. Nedovolia mu spať. A tak sa Travis rozhodne, že svoju nespavosť pretaví aspoň do finančného zisku. Rozhodne sa byť taxikárom v nočnom NY. Lenže čo vidí sa mu vôbec nepozdáva. Amerika sa rúti do záhuby, ulice sú plné feťákov, prostitútok, gangstrov a dealerov. Scorsese spolupráci s De Nirom opäť preskúmava charakter tohto mesta, po filme Špinavé ulice, je to ich ďalší spoločný film. Prvá hodinka skôr vykresľuje Travisa, ako človeka, ktorý má veľa problémov. Hlavne vo svojej hlave, vedie mnoho rozhovorov sám so sebou. Potom sa naplno prejaví Scorseseho majstrovstvo. Musím povedať, že dosť dlhú dobu som ho vo filme hľadal. Avšak črty posledných pasáži už nesú rukopis tohto režisérskeho velikána. Koniec ma tak nadhol, že som rozmýšľal aj o maximálnom možnom hodnotení. Hlavne zrážka Travisovho taxi s mladou Iris, ktorú famózne stvárni len 14-ročná Jodie Foster je hlavný zlom v udalostiach filmu. Po tejto udalosti sa film pekne rozbehne a človek si to maximálne užíva až do záverečných titulkov. ()

York

No, jako myslel jsem, ze to bude lepsi. Ale jakoze atmosfera New Yorku 70tych let a dokresleni hudbou paradni. 70%. ()

Lefty86

Velice trpělivě vyprávěný příběh válečného veterána kterému těžce hrábne ze špíny a lůzy nočního New Yorku. De Niro je luxusní herec a na plátně si chvílema vystačil i sám. 75% ()

Paldiny

Dlhé bezsenné noci, len svetla lámp a špina čo so západom slnka vylieza na povrch. Koľkí sme sa v Trevisovi našli, koľkí ho nepochopili a odsúdili, koľkých fascinoval natoľko, aby si našli vlastné útočisko, začali sa vyjadrovať slovami a v reálnom svete pod maskou a chrbtom k nemu prežívali naďalej. Áno POMO, tento film nie je priateľský k divákovi, ale ani sa o to nesnaží, len ukazuje veci, aké v skutočnosti sú. Žijeme v chladnej dobe, kedy hrá každý za seba a len málokomu sa podarí napísať radostný list rodičom, plný ideálov, hrejivých slov a na ďalší deň spraviť niečo inak, čo nepredpisujú tabuľky, za čím sa môžeme v budúcnosti obzrieť a povedať si, že to za to stálo // Prvý dokonalý Scorsese! ()

Tristaver

Úžasné De Nirovo herectví, zajímavé exteriéry a zásadní poselství bohužel nedokáží vyvážit zhruba 30 zbytečných minut, o které je film natahovaný, nepříjemnou hudbu a absolutně nevhodný závěr. Je fakt, že druhá polovina filmu jede v solidním tempu, a divák opravdu pochopí, že některé části NYC v sedmdesátých letech byly prohnilé až hrůza (co si budeme povídat, dnes tomu není jinak). Scorsese ale umí i lépe. ()

orkadimenza

Tádá, dadadadá. Tadádá, dadadadá...Hermannova hudba hraje pořád dokola a Robert De Niro se projíždí se svým taxíkem po Harlemu. Takhle nějak by se dal Scorseseho Taxikář shrnout. Byl jsem zaujatý hlavně v první polovině, kdy jsem netušil, jak se bude vyvíjet sebejistá, ale velmi nepředvídatelná postava Travise. Bohužel se to nevyvynulo v nic výrazného, zápletka není nijak převratná a i přesto, že jde o kvalitní drama, mé dojmy z Taxikáře provází spíš zklamání. Kromě De Nira mě nadchnula mladá Jodie Foster, ale jinak tu není řeč o výborném filmovém zážitku. Když už noirovskou atmosféru, tak aspoň s pořádným scénářem. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film