S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

adamix

Zhoda s čerstvo nedávnym Phillipsovým JOKEROM? No jasné! TAXIKÁR je ale u mňa uznávané dielo, pretože sa stalo určitým reprezentantom doby, ktorú predstavoval. De Niro tu podáva jeden z troch najlepších výkonov svojej hereckej kariéry. Travis je spoločnosťou opovrhovaný chudák bez priateľov a ženskej prítomnosti. Tú samotu, v ktorej žije, pochopíte (obzvlášť takí, ktorí sa s jeho postavou plne stotožňujú). Doteraz však neviem, z akého pohľadu sa mám na jeho postavu pozerať. Názor si musí však každý urobiť sám, čo bolo možno aj prvotným cieľom. Jednoznačné je, že Scorsese bol (a stále je) géniom vo svojom remesle. U mňa 5*. ()

mrclTV

Ťaživý film o tom, čo sa môže stať s osamelým človekom vo veľkomeste. Ale tá dejová llinka s prostitútkou mi tam nejako neštymovala (ani to, ako to pre hlavnú postavu vypáli). ()

PlysovyMacko

Myslienka , ze ludia su odpad a treba ich vystrielat sa mi paci. Suhlasim. Ale kym sa k tomu dostaneme, musime pozerat dve hodiny ako Robert jazdi po meste. Jodie je tu pat minut a jej nominaciu nechapem. ()

iz67

Vlastně me noir nikdy moc nebral. DeNiro je uzasnej, ale vyvoj te osoby mi prisel prilis v ezkratce. Dobrej bijak, ale jen dobre. ()

Blazkowicz

Hudba dobrá a špinavý New York taky. No a zbytek je jedno velké zklamání. Bál jsem se, že po prvním shlédnutí jsem to ohodnotil blbě, ale ono ne. Bylo to nudné předtím a je to nudné i teď. Borec je očividně vyšinutý a haraší mu ve věži, takže nechápu pointu nebo smysl celého filmu. Jen spousta nesmyslného mluvení pro sebe. Jeho IQ bude hluboko pod stovkou, protože celou dobu mi pil krev tím, jak byl buď retardovaný nebo to ze sebe jen dělal. Vzít holku na porno není úplně v cajku. Pokud není debil, tak by to měl vědět. 2* ()

ostravak30

Taxikář je zvláštní film, ale Martin Scorsese prostě má takové filmy. A buď je milujete nebo ne. U mě je to tak napůl. Některé jsou výborné, jiné pro mě trochu náročné. A tím je rozhodně Taxikář. Téměř dvě hodiny totiž sledujeme postupnou proměnu Travise Bickla, aby se v závěru proměnil. M. S. zároveň poukazuje na noční New York jako místo, které turisté neuvidí nebo vidět nechtějí. Prostitutky, drogy, špína aj. A konečně Vietnam a jeho následky. Jsem si jistý, že své fanoušky, a zcela oprávněně, mít film bude. Robert De Niro je vůbec jeden z nejlepších amerických herců. Jodie Foster zase předvedla, že talentem disponovala už od mládí. Ale pro mě je to tak, že když si pustím film po desáté hodině, tak před půlnocí stále držet svěží mysl, abych si počkal na finále je náročné a film, který nedokáže udržet mou pozornost po většinu doby je pro mě film na jedno použití. ()

tomalakis

Chlap vezme dívku do porno kina a ta se od něj zhnuseně odvrátí. Chlap z plezíru postřílí pár parchantů a dívka mu padne kolem krku... Scorsese vás donutí sledovat, jak tenká je hranice mezi vrahem a hrdinou, a že to klidně může být i jedna a tatáž osoba a předhodí vám svět tak odpudivý, absurdní a děsivý, že bych se cítil příjemněji na planetě zamořené Cameronovými vetřelci. A ještě děsivější je představa, že by se to mohlo někde ve skutečnosti odehrávat... Oceňuju řemeslo, ale užít si tohle fakt nedokážu... Herrmannův soundtrack je taky bizarní záležitost: neuvěřitelně uhrančivý, hypnotický a odpudivý zároveň. Nemůžu se ho nabažit. ()

Dejvecd

Travis Bickle je a ešte dlho bude jednou z najkomplexnejších hlavných postáv, aké sme vo filmovej histórií kedy dostali. Nie je to dobrák, nie je to hrdina, ale aj tak mu fandíme. Nie je múdry a na jeho hlúpostiach sa dosť nasmejeme, avšak nie je ani hlúpy a film je vedený takým spôsobom, aby pre publikum pôsobil, ako inšpirácia, prvý-krát nás k tomu navedie scéna, kde hovorí senátorovi Palantineovi o špine, ktorej je New York v 70. rokoch plný, a posledný-krát je to na konci, kedy ho mesto začne vnímať, ako hrdinu. Je to rasista, ale aj tak to, čo robí nám príde relatívne oprávnené. Zatiaľ čo prvú polovicu filmu sa na ňom smejeme, tú druhú nás prevezie do krutej reality. Travis Bickle je komplexný charakter, ktorý sa mení spolu s filmom, z prostého taxikára na časovanú bombu. Taxi Driver je film pri, ktorom sa diváci zasmejú (rande s Betsy, Travisov bojový postoj, Travisov nový účes), ale zároveň je to film, ktorý dokáže divákovi zanechať poriadne stopy na duši a prvý-krát sa to prejaví v momente, keď Travisovi do taxíku naskočí malá Iris, snažiac sa utiecť. Avšak Sport ju násilne vytiahne a hodí Travisovi pokrčenú bankovku s niečím ako "Forget about it, Cabbie." V tej scéne sa film zmení z komédie na film, ktorý začíname brať vážne a spolu s Travisom len nemo pozeráme na danú pokrčenú bankovku. Asi v žiadnom inom filme nedokázalo pár dolárov vyvolať v divákovi toľko emócií. Celý film od tejto scény graduje a graduje, spolu s hlavnou postavou až do momentu, kedy sa Travis nevydá na drsnú revenge vyvražďovačku, ktorá je jednou z najlepších akú sme kedy vo filme mohli vidieť. A nie, nie je to nejakou extra prepracovanou choreografiou, extra dávkou gorefestu, ale tým, ako veľmi dobre k tomu speje celý film. Ako veľmi dobre (skrz postavy a jednotlivé scény) je vystavaný až k danému momentu, kedy zásadnou vecou je fakt, že Iris je len 12. Ak by mala 19 alebo 20 film by síce fungoval, ale ani zďaleka nie tak dobre, pretože v Iris je cítiť skutočná nevinnosť, ktorá je ovládaná tým špinavým mestom. Rovnako by to nefungovalo tak dobre, keby Sport bol len obyčajný surovec, lenže vďaka úžasnému Harveymu Keitelovi je to rovnako žijúci a komplexný charakter ako každý iný. Sport nie je chladnokrvná  beštia, a aj keď ho nenávidíme, tak je to stále človek. // Samozrejme film je plný úžasných faktorov, scén, momentiek či dejových rozhodnutí, ale to už musí divák odhaliť sám, a to tam teda je čo odhaľovať, možno aj vďaka tomu, že Martin Scorsese natočil jednu z najlepších a najživších výpovedí o nočnom živote v NYC. 10/10 ()

RafaKrakal

Čím víckrát tento film vidím, tím víc se mi líbí. Robert de Niro ukazuje svůj herecký um v plné kráse, Scorcese zas předvádí svou režisérskou extratřídu. Celý příběh pomalu graduje a v poslední desetiminutovce vše vrcholí absolutní přeměnou psychicky narušeného Travise v nelítostivého "mstitele", který zakončuje nevyhnutelnost svého osudu, Ačkoliv se jedná o vcelku depresivní film, určitě se to nikterak negativně nepromítá do výsledného efektu, a proto nelze než udělit nejvyšší možné hodnocení, ()

Flix

Brilantní vykreslení psychologie osamělého člověka! Nadpisek na obalu DVD mluví za vše: ON EVERY STREET IN EVERY CITY, THERE IS A NOBODY, WHO DREAMS OF BEING A SOMEBODY. Režisér Martin Scorsese využil výborného scénáře Paula Schradera a skloubil jej se svými pocity a zážitky z dětství, kde opravdu tu špínu na ulicích vídal každý den. Nejdůležitější je, že od počátku si Scorsese s De Nirem rozuměli a i když o tom prý nikdy nemluvili, cítili stejně o čem má film být a jak má vypadat. Vnitřní monolog nám vykresluje pocity Travise Bickela, který se po návratu z Vietnamu nedokázal začlenit do společnosti tím správným způsobem. Stal se z něj člověk, který nedokáže dobře navazovat vztahy s jinými lidmi a snad kvůli tomu a také kvůli samotě si zvolil povolání taxikáře. Jeho samota a zvláštnost jeho charakteru ho nutí často přemýšlet o lidech a prostředí kolem něj. Nesplynul s životem ve městě, nežije mechanický, povrchní život. Naopak jeho duševní stránka je plná různých emocí, která na povrchu působí jeho zvláštnost a jeho bariéru v navazování vztahů s jinými. Travis Bickle na vlastní oči vidí tu ubohost a špatnost lidí, kteří se uchylují k drogám, prostituci a "zlu". Také díky různým podnětům vyplouvá na povrch jeho touha něco dokázat a zároveň pomoci "spláchnout to zlo do kanálu". Jak vnitřně, tak i fyzicky se na to připravuje. Zlom přinese setkání s mladou prostitutkou a jejím pasákem. Když pozná její situaci, rozhodne se pro radikální řešení, které vychází z jeho pocitů a osobnosti. Zloba překoná pud sebezáchovy a vše skončí masakrem. Martin Scorsese vše završil geniálním koncem, když po zahojení jeho zranění opět usedne do taxíku a v zrcátku znova zahlédne něco, co vyruší jeho pozornost. Myslím si, že osobnost a psychologie hlavní postavy je alespoň zčásti společná velmi mnoha lidem, včetně mě. Toto dílo pochází z let, kdy přicházely jedinečné filmy od jedinečných režisérů (70 - 80. léta) a studia ještě neměla takový vliv ne jejich práci. Ať už to byl Coppola s Kmotrem, Lynch se Sloním mužem nebo právě Scorsese s Taxikářem, či Zuřícím Býkem. Všichni dávali do natáčení maximum energie i srdce. V Taxi Driverovi se sešli výborní herci, scénář, režisér i hudba Bernarda Herrmana, který krátce po jejím složení umřel. Je to opravdu jedinečný film. ()

SirGawain

Velice netradiční pohled na noční New York. Hrdina filmu je také pojat hodně netradičně. Vůbec s ním nemůžu ve všem souhlasit. Ve filmu je snad nejlépe zpracovaná přeměna hlavní postavy ze všech filmů co jsem kdy viděl. Jeden ze Scorseseho nejlepších filmů. ()

pasqviL

Tento film šel nějak mimo mě nevím jestli jsem mu nedal dostatek pozornosti ale kdyby nebylo konečného sestřihu DeNira tak by hodnoceni šlo ještě níž. ()

Zodiak

Paradni zalezitost. Srdce kazdeho psychopata zaplesa. Uzasna kamera + uzasna hudba + herecky koncert De Nira s Jodie + vymazleny pasak "LOVE" v podani Harveyho K. Neni mozne jinak nez za 90% P.S. dneska uz to clovek neoceni, ale myslim, ze v 76 kdy byl film promitan v US to musel bejt celkem hukot. 13ti leta defka + realne zobrazeni nasili muselo konzervativni amiky pekne sokovat :) ()

ottik274

Tr.:You got a .44 magnum? A:It's an expensive weapon. Tr.:That's all right. I got money. A: It's a real monster. It'll stop a car at a hundred yards. Put a round right through the engine block. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film