Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

kiros179

Pochybuji, že má cenu jěště něco více psát, ale k Blade Runnerovi to i přesto udělat musím. Pro mě zásadní film, který pro mě osobně znamená naprostou (a pravděpodobně stále nepřekonanou) špici žánru. Musíte uznat že oněch třicet let, pokud nejste totální hnidopich (vzhled aut atd), tomuto dílu to neubralo ani špetku zajímavosti. Magická hubda (co jiného čekat od Vangelise, hah), mladičký a přeci výborný Harrison Ford a Rutger Hauer ve své životní roli, mladičká a neuvěřitelně přitažlivá Daryl Hannah (taky si pokaždé říkáte, jestli je to fakt ONA???!), atmosféra, celkový vizuál který nepůsobí vůbec nějak uměle, právě naopak atd atd ... Prostě všechno klape až neuvěřitelně dobře. Pro fanouška sci-fi jako jsem já, srdeční záležitost. 100% ()

MeGab odpad!

Příšerně nudný film, v němž se nic neděje. Pokud vás zajímá, co za kouzla se dá udělat s modrým plátnem, pusťte si raději nějaký dokument, ale ne tohle. ()

Safir odpad!

Neuvěřitelně nudný film. Děj je chaotický a nedává smysl, dialogy nudné a atmosféra příliš jednotvárna (to se jako v roce 2019 přestala střídat noc a den???). Nechápu co je na tomto filmu tak skvělého a proč má tak vysoké hodnocení a tak početný fanklub. Ty snahy o poselství byly tak ubohé a laciné, že jsem se chvílema musel smát. Veliké zklamání byl i Harrison Ford, který byl příliš nevýrazný a vůbec jsem mu jeho postavu nevěřil. Nakonec jsem na sebe pyšný, že jsem tuto blbost dodíval do konce. ()

nooly

Kus dobré filmařiny, základ je podle mě skvělý scénář. Z dnešního hlediska je znát to atelierové prostředí, ale jinak jsem se rozhodně nenudil. Myslím, že hudba místy nesedí, jak by měla. ()

anyonecek

Vůbec mi to dějově nesedlo, prostě to bylo takév chaotické. Harrison Ford a Rutger Hauer docela táhli film kupředu, ale celkově to nestačilo. Záverečná bojovka, u které jsem se vžil do kůže Harrisona Forda byla dechberoucí a nechtěl bych být v jeho kůži. ()

GoustDog

Přestože je to již více jak třicet staré dílko jednoho z mých nejoblíbenějších autorů, nezasáhlo mě to. Vizuální stránka je skutečně i na dnešní dobu nadmíru opojná, svůdně zahalená mystikou a tajemstvím. Nehledě na nadpozemsky krásnou hudbu od geniálních Vangelis. Na tehdejší dobu inovativní a inteligentní děj mě však dnes už trošku míjí. No a přiznejme si, že obsah skutečně není tak dynamický a zajímavý, jak býval být mohl. Lehké zklamání. ()

Barghest

Moc ráda bych se připojila k ostatním, kteří skáčou nadšením, když přijde řeč na Blade Runnera, jenže na mě prostě nefunguje. A to jsem to s ním zkoušela dokonce dvakrát. Mrzí mě to o to víc, že mám ráda chytré sci-fi filmy a mnohovrstevnaté příběhy. Jenže Ridley Scott ho nevypráví úplně nejšťastněji. Ani onu genialitu jsem ve Vangelisově hudbě jaksi nezaznamenala. Zub času je na Blade Runnerovi bohužel velice znát a ačkoliv se pokouší zbořit zažitá klišé, mě to celé stejně nechává chladnou. Ale Rutger Hauer mě dostal. ()

darthvader77

Pěkně temné sci-fi doprovázené atmosférou temných futuristických uliček, létajících aut a starých domů. Vyšetřovaní z pohledu detektiva Ricka Deckarda bylo pěkně udělané. Nejlepší částí filmu je samozřejmě závěr po kterém koukáte s otevřenou pusou na titulky a zamýšlíte se nad tématem, kdo je bytost s city a kdo ne. Vangelisova hudba na jedničku. ()

Oxymoron5

Kniha je na parádních 5 hvězd, film bohužel na 1 nudnou. Výsledek ani nemůžu zprůměrovat. Nikde ve filmu nevidím tu všemi opěvovanou klasiku žánru. ()

farb

Do kabátu deště a noci oděné pátrání po uprchlých replikantech s existenciálním přesahem a dokonalým audio-vizuálním vzezřením, které je neuvěřitelně naplňujícím zážitkem. ()

Patches1984

Jsou filmy, u kterých je přečtení předlohy krátce před jejich shlédnutím spolehlivý recept na to, jak si zcela pokazit zážitek tím, že nakonec strávíte dvě hodiny hledáním rozdílů a lamentováním nad tím, jak to zase scénárista a režisér podělali. Blade Runner naštěstí takový není. Dickovu předlohu jsem dočetl před dvěma týdny a přišlo mi to jako vhodná příležitost zaplnit si další mezeru ve filmovém vzdělání. A udělal jsem dobře. Kdybych nejdříve nečetl knihu, dost možná bych si teď v komentáří jako někteří další stěžoval, že je Scottův film rozvleklý, uspávající a vlastně se toho v něm za ty dvě hodiny mnoho nestane. A ono to tak v podstatě i je. Ale ono to tak je i v té předloze - dějová linka je spíše jen takovým pozadím, na kterém Dick představuje hned několik někdy pevněji jindy volněji vzájemně svázaných filosofických obsahů. Ridleymu Scottovi a dvojici scénáristů muselo dát zatraceně práce, aby myšlenkový obsah udrželi v nějakých snesitelných mezích a udělali z Blade Runnera alespoň trochu koukatelný film. A myslím, že nakonec zvolili poměr akce/filosofie asi nejlépe, jak to při zachování hlavních témat předlohy šlo. Navíc se jim podařilo Dickův původně poměrně vágně načrtnutý svět přetavit ve vizuálně a atmosfericky naprosto úžasné prostředí, které je dodnes předobrazem celého žánru cyberpunku. Takže je sice pěkné, že u toho někteří usínají nudou, ale kultovní status se tomu prostě upřít nedá. 9/10 ()

kubilov

Legenda, které jsem na chuť přišel až na druhý pokus. Ono to totiž může dopadnou sakra špatně když se neví do čeho se jde. Dokonalá atmosféra podpořená vynikajícím soundtrackem (jak by také ne od Vangelise) a obraz byl a je tak dobrý, že uchvacuje i dnes. Ovšem to prostředí... východoasijská megalopole mixlá atmosférou špinavého osmdesátkového New Yorku, to je prostě slast. Remasterovaná dvouhodinová verze je nutnost. V mnohém strašně podvratný a revoluční film, jemuž ale ani na třetí shlédnutí - byť se mi líbí čím dál víc - nemůžu dát plný počet. Přijde mi, že až příliš dnes geniálních věcí vlastně tehdy vzniklo náhodou, že dojem kazí neustálé spory o to, která verze je ta pravá, a že se ani Scott s Fordem a Hauerem neshodli, co je poselstvím, vyzněním a vysvětlením filmu. ()

Matte27

Zajímavé zpracování. Na tu dobu nadčasové efekty a děj co vtáhne. Moc se mi líbily postavy replikantů a především onoho hlavního záporáka. Musím se podívat někdy znovu, myslím, že mi pár věcí uniklo. ()

donnovann

Na můj vkus děsně utahané, téměř bez děje. V půlce filmu vypínám a pochybuji že se k tomu někdy vrátím. Uvidíme.. ()

PAVLIS

(Final Cut) Ukázkový příklad, jak hodně dokáže povýšit atmosféru filmu hudba (Vangelis). Ukázkový příklad, jak sci-fi vizuál založený na poctivých kulisách stárne mnohem pomaleji, než ten počítačový. Ukázkový příklad Femme Fatale a velmi přesvědčivého herectví v podání Rutgera Hauera. V mnoha směrech filmová učebnice, i po letech parádně atmosférická, kterou v mých očích zbytečně sráží dolů řídký scénář. Na můj vkus mohl jít víc do hloubky. Možná by se to potom tak nevleklo. ()

DoNotCross

Při prvním shlédnutí jsem si musel jít v půlce zdřímnout, tak strašně uspávající to bylo. Při druhém jsem měl v rukou režisérský sestřih a tentokrát se mi oči spánkem nezavíraly, právě naopak, vytřeštěně jsem je kulil. Protože tohle je jedna z nejlepších sci-fi, noirovek a Dickových adaptací vůbec. Ano, na klasickou žánrovku je tenhle biják prostě příliš utahaný a dokonale vás uspí. On je totiž něčím mnohem víc a vy musíte pečlivě sledovat každý obraz. Vaší odměnou bude odhalení netušených souvislostí, hloubky a neuvěřitelné existenciální tíže. A nutno dodat, že tenhle třicet let starý pardál natrhává svým vizuálem řiť i o mnoho mladší konkurenci. Pokud by se nějaké pohyblivé obrázky daly kategorizovat jako "těžká váha", byly by to právě tyhle. A ještě nezapomeňte přidat "nestárnoucí". ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků