Komentáře uživatelů k TV seriálu (3)

 • Radyo
  ****

  Velice dobrý seriál, který jsem bohužel dosud neměl možnost spatřit na našich obrazovkách, ale jen na těch zahraničních. Hvězdné herecké obsazení a slušně napsaný scénář z této série dělají něco víc než jen běžnou standartní televizní podívanou. Snad budeme někdy moci zánik Pompejí sledovat i na některé z našich TV stanic.(5.4.2003)

 • elizabeth_ba
  ****

  Toto seriálové zpracování jsem kdysi, dost už dávno (cca 1995/1996), viděla i v české verzi v tv (a jsem si tím zcela jista, Radyo), nyní viděno v původním znění (a bez titulků – v češtině jsem nyní nesehnala ani je). Oproti předloze (odkaz třeba zde) jsou sice osudy hrdinů poněkud upraveny, hlavně slepé dívky Nydie a gladiátora Lydona, ale knihu jsem přečetla, ovlivněna právě uvedením této série, takže hodně dávno, a tudíž si z ní moc nepamatuji. Byla napsána Edwardem G. Bulwer-Lyttonem ještě v první polovině 19. století a i od natočení filmu uběhly téměř tři desítky let, a tak je, hlavně při popisu sopečného výbuchu Vesuvu, v sérii dost chyb, ale příběh hlavních hrdinů je zpracován velmi hezky – a je vidět, že scénáristka s úpravou knihy odvedla dobrou práci, a provedla to (aspoň podle mě) k velmi zdárnému výsledku. Dodala sice příběhu silně romantický nádech, pozor spoiler – zajímala by mě pravděpodobnost, že ta slepá holka Nydie v panice po výbuchu přistane zrovna v náručí toho svého kolhnáta, teda gladiátora Lydona konec spoileru, ale někdy, např. po Černé smrti a podobných “lahůdkách”, člověk romantikou nepohrdne. Ač samotná katastrofa byla líčena dost naivně a spíš připomínala zemětřesení než sopečnou erupci (ta byla dobře zpracovaná v britském hraném dokumentu o této události), protože byla jen pozadím osudů Glauca, Iony, Nydie, Lydona, Chloe, Petra, Clodia, Julie, Spora a dalších, nevadilo to. Slavní herci se svých rolí zhostili, jak se od nich očekávalo a ani ostatní, netolik slavní, za nimi nezaostali. A když se to porovná s jedním z novějších zpracování posledních dnů města Pompeje z roku 2007 (http://www.csfd.cz/film/233035-pompeje-zkaza/), tak i když tvůrci pozdějšího už měli k dipozici mnohem lepší počítačovou techniku, efekty i grafiku, tak jednoznačně u mě tahle, zde hodnocená, o víc jak 20let starší, verze vítězí na všech frontách a celé čáře...(10.1.2012)

 • lev86
  ***

  Seriál, ktorý sa začínal dosť nudne (prvá hodina a pol), potom sa aj začalo niečo diať a záver bol úplne nah.... Je mi jasné, že je to TV seriál z roku 1984, takže som aj očakával, že tie efekty nebudú stáť za veľa, ale predsa len som čakal, že výbuchu Vezuvu sa tu bude venovať viac priestoru než poslednú pol hodinu. Navyše bol tu zobrazený úplne inak ako to bolo v skutočnosti - väčšina ľudí zomrela udusením z jedovatých plynov, ktoré sa uvoľnili v druhý deň erupcie Vezuvu, nie tým, že sa na nich zrútili nejaký stĺp, stena či strecha. Tvorcovia seriálu sa mohli pohrať aj s tým, kto túto katastrofu prežije a kto nie, pretože viac-menej tie postavy, ktorým aj človek fandil. Povedal by som, že tento seriál je skôr sondou do života obyvateľov rímskej ríše v 1. storočí nášho letopočtu než nejakým verným vyobrazením prírodnej katastrofy. Ale je pravda, že seriál bol natočený podľa románovej predlohy z polovičky 19. storočia, kedy sa toho o erupcii Vezuvu zrejme nevedelo toľko čo dnes.(11.10.2016)