Legenda

Fantasy / Dobrodružný / Romantický
Velká Británie / USA, 1985, 90 min (Director's Cut: 114 min)

Dobro nemůže nastat bez přítomnosti zla. Láska se neobejde bez nenávisti. A zrovna tak nevinnost neexistuje bez chtíče a žádostivosti. Vše musí být v rovnováze a o tom vypráví britská pohádka Legenda. Zlý démon se snaží vytvořit nekončící noc. Zná způsob, jak toho dosáhnout musí zničit posledního jednorožce a oženit se s pohádkovou princeznou. Postaví se mu ale mladý a nebojácný muž jménem Jack. Na Jackově straně nestojí jen odvaha a statečnost, ale i elfové a další mystické bytosti, bez jejichž pomoci se při zdolávání zla Jack neobejde (oficiální text distributora)

Trailer 2

T2

Rozpočet $30miliónovTržby USA $15,502,112Tržby Celosvetovo $23,506,237Ridley Scott je vizuálny majster a tu to naplno potvrdzuje. Aj keď príbeh je dosť priamočiary ale zas všetko naokolo je tak vyšperkované, že musím dať plné hodnotenie. Masky, kamera a hudba je tu na špičkovej úrovni. Famózna rozprávka! /90%/ ()

Galadriel

Skvělý film Ridleyho Scotta, který je nejen pastvou pro oči díky úžasné výpravě a kostýmům, ale i pro uši (skvělá hudba Jerryho Goldsmithe) a navíc kvalitně obsazený. Dobrých fantasy je natočeno opravdu málo, ale legenda mezi ně bezesporu patří. Přináší tajemný a mysteriózní svět, který je celou dobu jakoby pod zasněným závojem a tím se odlišuje od většiny zbylé fantasy produkce. ()

novoten

Prapodivný kousek, kterému nepomůže ani několik vizuálních vychytávek ze Scottovy dílny. Nejhorší je, že se tenhle pokus nesnaží přiklonit ani k fantasy, ani k pohádce. Na jednu stranu vytváří temnou a depresivní mytologii kolem jednorožců a k tomu vykrádá čistě tolkienovský svět ze Silmarillionu, ale na tu druhou se zase ztrácí v sérii bizarností a hluchých míst. Dohromady to nejde a když připočtu jeden z mála Cruiseových výkonů, kdy mě opravdu nehorázně štval, vychází mi z toho Scottův nejhorší film. ()

Enšpígl

Pokud je to pohádka, tak určitě ne pro děti ovšem to není minus filmu, ale plus. Legenda totiž těží z Ridleyho vizuálního mistrovství, protože co tenhle chlapík uměl na startu své kariéry, to většina režisérů neumí ani po x filmech. Opravdu obrazově je film vymazlenej záběr po záběru a člověk sleduje velmi temný fantasy příběh s gradovaným dobrem i zlem a velikou láskou. Některé motivy mě přišly jak z Pána prstenů, ale příběh je přece jen jiný i když ta klíčová zápletka ve finále ne až tolik. Bohužel Legenda upadá na scénaři, příběh je vyprávěn přiliš zkratkovitě, jednotlivým postávám není věnováno příliš prostoru a to ubírá na zážitku. Tom Cruise zde možná hraje hlavní roli, ale je zde poměrně dlouhý úsek, ve kterým se neobjeví, nicméně odehrál si svoje. ()

Lima

Tak po blu-ray projekci, s širokoúhlým a dokonale vyčištěným obrazem, mohu s klidným svědomím prohlásit, že Scottova ´Legenda´ je VIZUÁLNĚ nejkrásnější filmová pohádka, jaká se kdy objevila na plátnech kin. Není tak dějově sofistikovaná a myšlenkově podnětná, jako třeba první ´Nekonečný příběh´, ale ta forma, přátelé, ta forma je jedinečná. Škoda, že není širším diváckým publikem patřičně doceněna. Scott byl v 1.polovině 80.let v mimořádné formě. Samostatnou kapitolou je pak nádherná Goldsmithova hudba. ()

• Pohádka byla postupně sestříhána ze svých 150 minut na hodinku a půl. Ne testovacích projekcích byla hodnocena jako příliš temná a dospělácká. Studio uvedlo na zkoušku původní verzi v evropských kinech. V amerických kinech ale vyměnili soundtrack a přetočili závěrečnou scénu. (Pumiiix)
  • Celý pohádkový les byl uměle vytvořen na ploše o rozloze fotbalového hřiště a byl doplněn zrcadly na stěnách, aby vypadal opticky ještě větší. Nejmohutnější stromy byly vyrobeny z polystyrenu, celá scéna byla později zasypána hlínou a byly do ní zasazeny živé rostliny i menší stromy. Zvířata, kromě andaluských koní (jednorožců), v tomto uměle vytvořeném lese opravdu žila. Pro představu, jen holubů bylo do lesa přivezeno kolem 250 kusů. (FAITH.BABE)