poster

Legenda

 • anglický

  Legend

 • slovenský

  Legenda

Fantasy / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie / USA, 1985, 90 min (Director's cut: 114 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • CheGuevara
  ****

  Legenda je film jak z rychlíku. Žádné zdlouhavé představování fantasijního světa a jeho postav, divák je hozen bez předchozích varování do řeky vyprávění, které sice není nijak zvlášť složité, ale zato nádherně podmanivé. Škoda, že Ridley Scott tolik nedokáže balancovat mezi pohádkovým kouzlem a přeslazeným podbízením, proto považuji začátek a konec za to nejslabší na celém filmu. Dál však musím jenom chválit. Ani dnes úroveň masek (či chcete-li triků) nepůsobí v žádném případě legračně, ale stále vzbuzují zasloužený respekt. Vždy rád ocením onu kvalitní poctivou ruční práci. Ruku v ruce s výpravou jde i Scottův fantasijní vizuál, jenž je jednoduše pastvou pro divákovi oči. Nevím zda-li to bylo právě perfekcionistickým vedením herců, ale prkenné výkony Toma Cruise a jeho dívky v celku nepůsobily až tolik rušivě. Avšak věřím, že kdykoliv se Bill Nighy (obludný kapitán Davy Jones z Pirátů z Karibiku) podívá na výkon Tima Curryho schovaného pod maskou Pána Temnoty, musí se na místě hanbou propadnout, neboť ten mu nesahá ani po kotníky. Legenda je vlastně film pro dospelější publikum, které si však zanechalo kus toho pohádkového dítěte ve své duši. Neviděli jste? Napravte to!(9.9.2007)

 • darkrobyk
  *****

  Snový příběh, ve kterém se naplno projevila Scottova výtvarná stránka (a jeho umělecká studia). Les, slunce, křišťálová voda, jednorožci, byliny, stromy, imressionistické barvy, opar, stříbrokřídlý hmyz a opojné vůně v protikladu k temné síni, bažinám, čarodějnici, skřetům a...démonickému Timu Curry! Ano, tenhle démon je ztělesněním nejtemnějších nočních můr! Zrcadlo se zaleskne a pak se za doprovodu zlatavých jiskřiček objeví ďábelské kopyto...a tanec princezny s postavou, jejíž šaty jsou určeny pro ni, stejně jako zrádné křeslo, je předzvěstí hrůz... Ano, příběh je jednoduchý, jak už to mnohdy u pohádek bývá, ale forma bere dech. Viděno 5x(24.10.2016)

 • dopitak
  ***

  Vizuálně přehnané, příliš barevné, kýčovité, plné poletujícího bordelu (mušky nebo sníh). Příběh i na pohádku zoufale jednoduchý, rozvíjený až nicotným motivem doteku jednorožce. Viděl jsem kratší, hodinu a půl trvající verzi a bylo to moc dlouhé. Viděno ve třetím dabingu, podle obsazení jediném slušně početně obsazeném, Moravec mi na záporáka nesedí.(24.10.2015)

 • HoneyBunny
  ****

  Legenda je problematická. Natěší překrásnou vizuální stránkou, ale postupně vám dojde, že jde jen o další báchorku o jednorožcích. Ale Ridley ji nenatočil ani rozjuchaně a mile, jak by čekali děti, ani temně a depresivně, což by od něj čekali dospělí. Legenda tak zůstává někde mezi a nepůsobí úplně jistě. Potají jsem doufala, že tenhle dojem napraví o pětadvacet minut delší režisérský sestřih, ale ten spíše zaplňuje místa, kde jste předtím vycítili necitlivý střih a příliš rychlé temno. Jen na konci vás příjemně znejistí, že happy end nebude úplný, když Lily říká Jackovi, že je její princ na bílém koni, ale vzápětí dodává, že on patří do kouzelného lesa - čímž film naznačí, že mezi našimi hrdličkami vždycky bude neprostupná hranice.(28.4.2003)

 • becki_tu
  ***

  Legenda je především pastva pro oči. Ridley Scott vykouzlil typický pohádkový příběh, kde proti sobě tradičně stojí dobro a zlo, zasazený do překrásného Tolkienovského světa a doplněn nádhernou hudbou Jerryho Goldsmithe. Legenda mě mile překvapila, od spojení Ridley Scott a fantasy pohádka jsem si mnoho nesliboval, ale nakonec jsem vcelku spokojen. Dodám jen, že jsem viděl 114 minutovou režisérskou verzi. S přihlédnutím k tomu, že je Legenda asi nejslabším "celovečerákem" Ridleyho Scotta, dávám jen za 3*. 70%(2.7.2007)

 • - Tim Curry byl kompletně natřený červenou barvou a měl speciální postroj pro své metrové rohy. Odměnou za každodenních šest hodin v maskérně mu vždy byla hodinová koupel při odstraňování make-upu. (Hans.)

 • - Britská společnost kameramanů udělila v roce 1985 Alexu Thomsonovi za tento snímek cenu za nejlepší kameru. (Terva)

 • - Pohádka byla postupně sestříhána ze svých 150 minut na hodinku a půl. Ne testovacích projekcích byla hodnocena jako příliš temná a dospělácká. Studio uvedlo na zkoušku původní verzi v evropských kinech. V amerických kinech ale vyměnili soundtrack a přetočili závěrečnou scénu. (Pumiiix)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace