Legenda

Legend

• slovenský

Legenda

Fantasy / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie, 1985, 90 min (Director's cut: 114 min)

Už jen za výpravu a kameru si Legenda zaslouží plné hodnocení. Skvělá hudba a přesně obsazená herecká družina (hlavně Gump a geniální Darkness) by se ani nemuselo zmiňovat. Scottovi se podařilo vytvořit neuvěřitelně živý a atmosférou sálající svět, který se dá srovnat s Jacksonovým, disponujícím zélandskými exteriéry, počítači a ručně dělanými unikátními rekvizitami s kde jakými detaily. I téměř po třiceti letech má Legenda nezaměnitelné kouzlo, které pro mě z nepochopitelných důvodů, není všeobecně sdíleno. -"I require the solace of the shadows and the dark of the night. Sunshine is my destroyer."(10.10.2012)

Měla jsem na Legendu velmi mlhavou vzpomínku, jako na strašně krásnou pohádku o jednorožcích, kde figuroval nějaký hezký hnědovlasý kluk. Scéna, kterou jsem ve vzpomínkách měla za závěr filmu, byla v jeho asi první třetině, jednu z hlavních postav jsem si nepamatovala vůbec a víla nebyla zdaleka tak zlá postava, jakou jsem si ji pamatovala. Když jsem zjistila, co je ta mlhavá vzpomínka za film, zaradovala jsem se, že to uvidím znovu a zároveň jsem se bála, že si zkazím jednu hezkou filmovou vzpomínku. Nezkazila. Legenda si své kouzlo uchovala přes víc než třicet let.(27.3.2017)

Tajuplná a záhadná fantasy, která má zvláštní kouzlo diváka uchvátit. Mě na tomto snímku uchvátily originální masky, částěčně i výprava a asi nejvíce magická hudba J. Goldsmithe. I herci byli velmi přesvědčivý (velkolepý byl ďábelský tanec Mii Saro s tajemnou černou maskovanou postavou). Takových fantasy jako je Legenda je málo. Proto stojí alespoň za podívání...(25.9.2007)

• viperblade

První velké zklamání od Ridleyho Scotta. Legend je hodně špatný fantasy film, na kterém je poznat, že mu chybí podstatná část stopáže (viděl jsem 90minutovou verzi) a tak scény působí moc rychle a nahodile, a i když se ve filmu pořád něco děje, mě to málem několikrát uspalo. Možná, možná až se budu hodně nudit, tak si seženu tu nesestříhanou verzi, ale nic neslibuju. Opravdu velké zklamání, které mi potvrdilo, že Nekonečný příběh je jen jeden… 40 %.(8.4.2013)

• Xmilden

Než si Tondu Cruise vzal do své stáje na nějaký čas Tony Scott, zkusil si jaké to je být pod taktovkou slavnějšího Ridleyho. Ještě jsem neviděl všechny filmy Ridleyho, ale tipl bych že Legenda je z mého hlediska nejslabším. Tato pohádka mě fakt moc nebavila. Vizuál se samozřejmě pochválit dá, stejně jako nápaditá hudba. Zbytek šel mimo mě. Viděl jsem režisérskou verzi. PS: Těžko říct jestli tohle diváci ve své době skousnuli po "legendách" Alien a Blade Runner.(18.12.2010)

• - Pohádka byla postupně sestříhána ze svých 150 minut na hodinku a půl. Ne testovacích projekcích byla hodnocena jako příliš temná a dospělácká. Studio uvedlo na zkoušku původní verzi v evropských kinech. V amerických kinech ale vyměnili soundtrack a přetočili závěrečnou scénu. (Pumiiix)

• - Herečce Mie Saře bylo na začátku natáčení pouhých 15 let. Uběhly ještě tři roky, než byla Legenda kompletně dokončena. (becki_tu)

• - Ridley Scott se nechal inspirovat filmy Kráska a zvíře z roku 1946, dále Disneyovskou klasikou Sněhurka a sedm trpaslíků (1937) a filmy Fantasia (1940) a Bambi (1942). (becki_tu)