Legenda

Legend

• slovenský

Legenda

Fantasy / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie / USA, 1985, 90 min (Director's cut: 114 min)

• Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 3/10 Hudba 7/10 Výprava 6/10/// +mladičký Tom Cruise a krásná Mia Sara, překrásní jednorožci, dobrá hudba, na svou dobu vydařené masky -temné, depresivní, zážitek fakt hrozný a dneska už to i nudí/// Vzpomínám si, v dětství jsem to musel aspoň jednou vidět, některé scény se mi totiž zdáli povědomé. Ale divím se, že to na mě nezanechalo následky, už si ani nepamatuji jestli se mi to tehdy líbilo. Dnes však jsem měl problém ustát těch devadesát minut. Scénář je hrozný, skřehotavý elfové mi šli na nervy, depresivní bezradnost hlavního hrdiny mě skličovala. Tohle už fakt nikdy víc a svým dětem tohle rozhodně nepustím./// Celkem 50%///(5.5.2010)

• novoten

Prapodivný kousek, kterému nepomůže ani několik vizuálních vychytávek ze Scottovy dílny. Nejhorší je, že se tenhle pokus nesnaží přiklonit ani k fantasy, ani k pohádce. Na jednu stranu vytváří temnou a depresivní mytologii kolem jednorožců a k tomu vykrádá čistě tolkienovský svět ze Silmarillionu, ale na tu druhou se zase ztrácí v sérii bizarností a hluchých míst. Dohromady to nejde a když připočtu jeden z mála Cruiseových výkonů, kdy mě opravdu nehorázně štval, vychází mi z toho Scottův nejhorší film.(21.4.2007)

Najnadprirodzenejšie prvky rozprávok nie sú čary, víly a draci, ale imunitný systém princezien a princov, ktorí sa premávajú po zasneženej krajine polonahí a nikdy nechytia ani len nádchu. Chápem päťhviezdičkové nadšenie niektorých užívateľov zo Scottovho dychberúceho vizuálu, vyvolávajúceho spomienky na Cocteauvovu Krásku a zviera, jeho Blade runner, talianske a americké horory zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Lenže tento vizuál deti, pre ktoré je jednoduchý príbeh vymyslený nedocenia a dospelí budú mať opačný problém. V tom väzí asi aj krutý neúspech filmu. Občas som bol formou, ktorá valcuje obsah okúzlený, lenže na rozdiel od emocionálne omnoho silnejšieho, tak často tu spomínaného podobného Nekonečného príbehu už Legendu viac vidieť nepotrebujem. Je totiž na rozprávku príliš chladná a vykalkulovaná. Paradoxom je, že film, ktorý sa takmer celý odohráva tme, som pozeral cez deň.(5.7.2013)

Legenda bola dlho jedna s tých filmov čo som od Sira Ridleyho nevidel. Nakoniec som to dobehol a vlastne ma ani tak nebavila. Neviem či som veľa od toho očakával alebo čo, ale nestrhlo ma to. Možno tým, že je to vlastne rozprávka. Po technickej stránke ako je u Scotta zvykom je to samozrejme vynikajúce dodnes, masky a kostýmy nemajú chybu, ale celkový príbeh a postavy ma moc nezaujali. 65% - 3*(7.12.2016)

Jojo, krásná pohádka o jednorožcích. Kéž by nějak takhle byl natočenej Pán prstenů, protože to tu není přehnaně velkolepý ani tu není patos. Je to příjemně civilní a zábavný. K tomu hezký masky, Cruise, kterej ještě nemá zpravený zuby a úžasnej Tim Curry, o kterým jsem nevěděl, že je to on, dokud jsem se tu nepodíval. Tak skvěle je namaskovanej. Zápletka i děj jsou celkem jednoduchý, jako obvykle ve fantasy jde určitá skupina rúznorodých lidiček za nějakým cílem a jako obvykle jsou oni ti hodní. A cestou potkávají jako obvykle všemožné potvory a až dorazí do cíle, musí zachránit svůj svět. Kolikrát jsme to už viděli? Mocklrát, ale nikdy ještě takhle nádherně. Možná bych ještě řekl, že jsem to viděl s rychlodabingem, kterej byl mnohem lepší, než ten novej taky "rychlodabing".(13.2.2006)

• - Iba diváci v Európe si mohli film užiť s hudbou Jerryho Goldsmitha. V iných krajinách bol jeho soundtrack nahradený hudbou kapely Tangerine Dream. (Macejko)

• - Celá lesní scéna během dotáčení vyhořela kvůli špatně umístěným barelům s benzínem, kterými štáb uměle udržoval oheň při vílím tanci. Když uviděl režisér Ridley Scott les lehlý popelem, řekl jen: ,,Jdu si zahrát tenis.'' (FAITH.BABE)

• - Maska skřeta jménem Blix byla inspirována Keithem Richardsem, s nápadem udělat masku podle kytaristy The Rolling Stones přišla herečka Alice Playten, která ve filmu postavu Blixe ztvárnila. (FAITH.BABE)