Legenda

Legend

• slovenský

Legenda

Fantasy / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie / USA, 1985, 90 min (Director's cut: 114 min)

• tron

„Kým žijú jednorožce, zlo nezvíťazí nad dobrom.“ Neodvážim sa o Ridleym Scottovi tvrdiť, že nemá talent. To naozaj nie. Ale - rozprávka so štíhlym Tomom Cruiseom ako lesným mužíčkom? Wtf! Nie veľmi šťastný výsledok mrzí o to viac, že prvá pol hodina patrí po vizuálnej stránke k tomu dych najvyrážajúcejšiemu, čo som kedy videl (fascinujúci, detailne vytvorený les s hlbokým, rozprávkovými jazerami, hypnotickou hudbou a páperím, snovo poletujúcim vzduchom). Lenže, ak si odmyslíme opulentnú vizuálnu stránku (vrátane skvelých masiek a jednorožcov), zostane nám plytký, nudný film, na ktorom je navyše veľmi vidieť, že údajne bol zo 150 minút štúdiom drasticky skrátený (po zlých testovacích projekciách) na 90. Čo je brutálne (dvojhodinový režisérsky strih som nemal tú česť vidieť). Na výsledku je drastický strih až príliš okatý predovšetkým na až zarážajúco skratkovitom/jednoduchom deji (zloduch unesie princeznú, Cruise ju ide hľadať s tlupou srandovných škriatkov, po troch priemerných akčných scénach sa ocitne v zlosynovom brlohu, po ďalšej akčnej scéne zachráni princeznú, záverené titulky).(24.10.2004)

Vynikající americká pohádková fantasy pod skvělým vedením jedinečného Ridleyho Scotta. Hororová atmosféra nás může při prvním setkání šokovat, ale tohle je prostě styl tohoto výjmečného žánru. Vyslanci dobra mají ve svém dobrodružném putování svůj jediný drahocenný cíl, zachránit náš svět lásky a fantazie. Pro zpustlíka mého formátu je pak víla Oona zlatou hvězdou na krásném nebi tohoto přiběhu.(27.2.2015)

,,Je to jen samice. Nemá žádnou moc." :-) Legenda je příspěvek Ridleye Scotta do škatulky fantasy, kterým se v 80. letech celkem slušně dařilo. Celý film působí, jako by si na něm chtěl vizuální kouzelník chtěl v první řadě vyzkoušet vizuální fígle, protože výprava a masky jsou skvělé (myslím, že rekvizitář nechtěl po natáčení bublifuk hodně dlouho vidět), ale scénář je vcelku obyčejný. Ději chybí tah a celý film je tak trochu rozplizlý. Mladý Tom Cruise v roli Jacka "Tarzana lesa" podal celkem slušný výkon a to samé se dá říci o krásné Mie Sara. Film svojí temností připomíná Nekonečný příběh, ale kvalitou je o třídu níž. Ač mám rád tenhle žánr i samotného režiséra, nemůžu hodnotit lépe než za 3* Podobné filmy Nekonečný příběh (1984), Labyrith (1986)(9.9.2007)

Mě prostě v Legendě vyloženě sere, že se jedná o takovou jednohubku se kterou si Ridley zase tolik práce nedal. Vážně to chtělo si chvilku pohrát s fantasy světem, promyslet ho trochu do detailů a hlavně, představit ho divákovi. Takhle, když se na mě hned od prvních minut sype děj, bez jakéhokoliv pozadí, v nějakém zvláštním světě... No to prostě nefunguje. První třicet minut mě tak Legenda vždy nudí a místama je u mě vážně snad i na odpad. To vše se ale mění s příchodem do prostředí Temnoty, kdy už se trochu orientuju v ději a kdy Ridleho cit pro záběr a atmosféru začíná fungovat. Navíc se objeví miláček Tim Curry s perfektní maskou, temná Mia a děj dostane potřebný spát. V průměru tak nakonec za tři, i díky skvělé scéně tance Mii Sara. Pro mě ale rozhodně jeden z těch nejslabších filmů Ridleyho. The dreams of youth are the regrets of maturity. (28.6.2011)

Když jsem byl ještě malý, tak mi skřeti, bažinářka a pekelník naháněli hrůzu. Jejich masky byly a jsou velmi povedené. Dokázala se vytvořit dokonalá vizuální stránka, která bohužel poráží příběh, který je sice pěkný, ale pro někoho se může zdát poměrně jednoduchý. Mě se legenda líbí, jako malý jsem na to koukal a v té době to pro mě bylo fascinující.(25.5.2012)

• - Pro roli Jacka byli zvažováni Johnny Depp, Robert Downey Jr. nebo Jim Carrey. (becki_tu)

• - Celý pohádkový les byl uměle vytvořen na ploše o rozloze fotbalového hřiště a byl doplněn zrcadly na stěnách, aby vypadal opticky ještě větší. Nejmohutnější stromy byly vyrobeny z polystyrenu, celá scéna byla později zasypána hlínou a byly do ní zasazeny živé rostliny i menší stromy. Zvířata, kromě andaluských koní (jednorožců), v tomto uměle vytvořeném lese opravdu žila. Pro představu, jen holubů bylo do lesa přivezeno kolem 250 kusů. (FAITH.BABE)

• - Celá lesní scéna během dotáčení vyhořela kvůli špatně umístěným barelům s benzínem, kterými štáb uměle udržoval oheň při vílím tanci. Když uviděl režisér Ridley Scott les lehlý popelem, řekl jen: ,,Jdu si zahrát tenis.'' (FAITH.BABE)