Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

Dimo

Překážkami zdobená, drásavě, přesto ale klidná cesta k nevyhnutelnému konci. Shlédnutelné jedním dechem, jedním mžíkem. ()

Barak

Na Thelmu Dickinson a Louisu Sawyer se nedá zapomenout - jejich výlet má humor, spád i emoce. A ten závěr - otřese se mnou pokaždé, když si na něj vzpomenu - takhle nějak by měli končit bohyně, užívající si svobodného života bez mužů.... ()

IXOXI

Zdější vysoké hodnocení nechápu. Ze začátku mně přišlo, že se film bude zabývat bezbranností dívek v některých situacích. Jenže film se neustále měnil, za každou cenu musela být akce. V jednom okamžiku jsou hlavní hrdinky pronásledovány policií, po jedné odbočce uprostřed pouště jim ujedou. Poslední cca. čtvrtina je úplným zvratem, neboť chování hrdinek jakoby oslavuje zločin. Pro mě o hvězdičku lepší jako Bonnie a Clyde. ()

Ondr@932

Moc hezká roadmovie o příběhu dvou žen které po spáchaní vraždy mají namířeno do Mexika:-) Konec nemá chybu!!! Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5* a nakonec jsem se rozhodl něco mezi, ale třeba to časem ještě navýším. Dávám 8,5/10 ()

candy_daze

Ridley, díky! Díky za tenhle film, kterej bych povinně naordinovala každý osobě ženskýho pohlaví. Mezi miliony chlapských "buddy movies" je paradoxně jedna z nejlepších a nejsilnějších road movies ryze ženská. A to naprosto zaslouženě. Rozeznívá ve mně naprostý feeling svobody a soudržnosti, která je ve filmech většinou tak typická u pánů. Thelma a Louise jsou revolucí. Svobodný a rebelský film se spoustou silných scén a skvělých hereckých výkonů. Susan Sarandon je alpha female :)) ()

Jajar

Road movie o víkendovém výletu dvou děvčat do hor, který se poměrně rychle zvrhne v útěk před policií do Mexika. Postupem času však hlavní hrdinky zjistí, že neutíkají jen před zákonem, ale hlavně před jejich dosavadními životy. Cesta za svobodou může začít. __________ Dalo by se říct, že Thelma a Louise je v podstatě feministický, nebo dokonce anarchistický film. Tím, jak pohlíží na současnou společnost, vztahy mezi mužem a ženou, morálku a zákon, nadřazenost a podřazenost. Slavné dílo Ridleyho Scotta je ale hlavně nádhernou výpovědí o svobodě člověka. ()

Kingjiri

Výsoký hodnocení těžce nestíhám, ale možná jsem viděl jinej film. Když se podivám na jméno režiséra a herecký obsazení, tak musim říct, že vznikla nuda k uzívání. Na příběhu bych pochválil jenom dobře napsanej konec, na kterej jsem ale čekal setsakra dlouho. Zimmer je pro mě momentálně nejlepší filmovej hudební skladatel, ale ani on se v tomhle případě nijak nepředved. Kromě zmíněnýho závěru fakt neni příliš co pochválit, možná ještě sympatickou Geenu Davis. ()

Schlierkamp

Americké road movie drama poukazující na skutečnost, jak lehké je překročit hranici zákona bez možnosti jakkoli svůj čin napravit. Dvě kamarádky, naivní Thelma Dickinson (G. Davis) a realistická Louise Sawyer (S. Sarandon) na dovolené spáchají v emočně vypjatém okamžiku vraždu, načež se rozhodnou svůj zkratovitý čin utajit a odcestovat do Mexika. Ve zbytku snímku obě dámy prchají před spravedlností, avšak policie, zosobněná H. Keitelem je jim v patách. Ve snímku jsou dobře nastíněny nejen psychologické pochody v bezvýchodné situaci, ale také složitost vztahů mezi muži a ženami. Ve vedlejších rolích se kromě Keitela objeví M. Madsen v malé roli přítele Louisy a mladý B. Pitt, jenž dostal dostatek prostoru, aby ukázal své herecké schopnosti v roli sympatického potulného zlodějíčka. Velmi vtipná byla postava manžela Thelmy, jehož ztvárnil Ch. McDonald, neboť v každé scéně, v níž se objevil, zaujal svým despotismem, ale hlavně tím, že byl debil. Snímek se nevyznačuje příliš dramatickými zvraty, na skutečně dechberoucí scénu si musí divák počkat až na samotný závěr Scottova filmu a je to také tato scéna, kvůli níž volím nadprůměrné hodnocení. ()

Biopler

Príjemný road-movie, v ktorej prím hrajú Sarandon a Davis a musím uznať, že veľmi dobrý job z ich strany. Fajn sa na to díva, príbeh pekne odsýpa, fajn muzička. Vo filme sa nájdu trochu naivné scény ako záverečná naháňačka s neschopnými policajtmi či vložka s kleptomanom Pittom, hlavne mi to ani nepríde ako film Ridleyho Scotta. Nenápadný snímok, ktorý však umne vykresľuje vzťahy medzi ženami a mužmi z pohľadu žien. ()

mi-ib

Musím uznat, že to má grády. Žádné velké okecávačky a hned se začne něco dít. A děje se toho opravdu hodně a dokázalo mě to udržet v napětí, co přijde za další křižovatkou. Co mi však vadilo, bylo to, že jsem musel hodně nepravděpodobných okolností přehlížet, abych příběh mohl brát vážně a aspoň trochu uvěřitelně. SPOILERy: Například jsem nepochopil, proč ztrácely čas telefonáty domů, přes které je objevili a naopak je nedokázali chytit během několikadenní jízdy na silnicích, přitom Pitta chytli téměř okamžitě... náhoda, dejme tomu, ale bylo potřeba do scénáře přidat velký díl náhody, aby se mohl vůbec odehrát. ()

Vabr

Thelma a Louise je takový milý a hezký road movie. Sledujeme dvě ženské protagonistky - Thelmu a Louisu -, které to v životě nemají úplně nejsnazší, především proto, že to jsou ženy, a právě proto nejsou nikdy brány vážně (po celou stopáž). Velmi se mi tato premisa filmu líbila, hlavně v závěru, který je po právu kultovní a celkově mezi lidmi všeobecně známý! Jinak za celých 130 minut se vyskytne plno zajímavých situací, které otřesou s dějem anebo postavami samotnými a u kterých funguje komedie (vtipy Thelmy) stejně dobře jako drama nebo to správně zvolené krimi. Jsem rád, že Ridley Scott natočil takovýto nenásilný feministický snímek, protože se mu to fakt povedlo. Vyhodnocení: Mnohem lepší než Barbie, kde protagonistky působí spíše jako ublížené káčy ()

Torgal

Babská road movie šmrncnutá Voľným pádom. Film stojí na výborných hereckých výkonoch Susan Sarandon a Geeny Davis, pri ktorých sa nestratil ani neodolateľný Brad Pitt v začiatkoch svojej kariéry. Oskarom ocenený scenár sa so svojimi hrdinkami nemazná a smeruje ich na špirálu z ktorej niet návratu. Vďaka Ridleymu Scottovi v perfektnej (hoci tentokrát skôr umiernenej) forme to ale robí veľmi štýlovo. Malý veľký film s nezabudnuteľným záverom. 8/10 ()

Odpadlik

Možná pro někoho laděné trochu feministicky, ale tenhle film má kromě kvalitních hereckých výkonů krásné extreriéry, sympatickou úvodní hudbu a za vidění rozhodně stojí. Ve své první roli se tu objevuje Brad Pitt, najdeme tu i Michaela Madsena, celkem nezvykle v kladné roli. ()

danny_21

Dlouho jsem tohodle Ridleyho starečka odkládal, až nakonec přišel na řadu, no upřímně možná jsem měl to road drama odkládat ještě dál. Zaujala hudba, Susan, poslední třetina, první polovinu jsem prozíval, vše spělo k očekávanému zakončení - 50 % ()

Ceberus

Začátek nudné sociální drama za dvě hvězdy, střed vtipné road movie za tři, završeno smutněkrásným koncem za pět. Tak jen kvůli tomu závěru zaokrouhlím nahoru na čtyři. Obě herečky odvádějí výbornou práci, za zmínku stojí také Brad Pitt, byť je tady spíš v epizodní roli. A Thelma je vážně trdlo. :-) ()

Brinkley

Pro ranařku Louisu mám slabost, pitomoučkou Thelmu bych profackovala hned na začátku i v průběhu filmu. Ale co se dá dělat, patří k ději a bez ní by se tato road-movie vůbec nerozjela. Naštěstí film může nabídnout mnohé: dva sympaťáky v podání Harveyho Keitela a mého oblíbence Michaela Madsena (pročež bych kecy o feministickém filmu poslala do Texasu ), nadšení ze skutečnosti, že se z toho blonďatého floutka časem vykluboval výborný herec a rozkošnou scénku s rastamanem na bicyklu, která mě zaručeně vždy rozesměje. ()

mira.l

Nejen vynikající výkony obou hlavních představitelek, parádní konec, ale i krásné záběry krajiny mě přiměly k plnému počtu při hodnocení téhle road movie. Tak jak se film odvíjí, je čím dál víc jasné, jak to dopadne, od určitého momentu už není cesty zpátky. Rád si zase někdy pustím znovu. EDIT 10.3.2015 Další shlédnutí. Na některé filmy je tu málo hvězdiček, tohle je jeden z nich. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)