Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

lola3121

Thelmu a Luisu miluju a vždycky jim budu držet palce, aby to dobře dopadlo. Jenže to co ty dvě rozjely, bohužel dobře dopadnout nemůže. Tak se jenom nechávám unést tímhle příběhem, texaským vedrem, holobrádkem Bradem Pittem v jedné z jeho prvních rolí a taky mihnuvším se Michaelem Madsonem. Jenže ti chlapi, ať jsou jakkoliv charismatičtí (Harveye Keitela nevyjímaje), jsou tu jenom jako přihrávači hlavních postav, těch dvou holek, které se dostaly do průšvihu a pak už se události řítí přesně podle motta "zoufalé ženy dělají zoufalé věci". Holky, miluju vás. ()

giblma

Film o dvou ženách pro chlapy (a moji maminku). Hrdinky jsou totiž příliš odromantizované. Chovají se jako krávy (obzvlášť Thelmu bych místy odstřelila), sem tam si i zazvrací. Děj uvěřitelný, napínavý, zábavný. A taky je tu typická Amerika, která je ale nasnímána s takovým kouzlem, že v sobě poprvé pociťuju touhu tam vycestovat. Jen ten konec možná mohl být méně patetický... ()

Flego

Veľmi príjemná road movie o vzťahoch žien a mužov, o slobode, o skvelých predstaviteľkách ( Sarandon a Davis ), dobrej réžii... Hoci film rozpráva o vážnych veciach, vždy som pri ňom pociťoval akúsi úľavu... takú zvláštnu hrejivú úľavu. ()

poz3n

Po dlouhé době film, který řádně zapracoval na mých pocitech a který se dotkl mého nezávislého já. Výborně vystavěný scénář, který poslední půlhodinu vygraduje do přesně se hodících emočních výšek a donutí vás, aby vám na postavách záleželo. Skvělé herecké výkony a samozřejmě precizní režie Ridleyho Scotta, do kterého bych nikdy neřekl, že něco takového natočí. 9/10 ()

ad-k

Road movie je žánr (resp. subžánr), který mám v oblibě už delší dobu. Od Thelmy a Louisey jsem nečekal příliš, možná i proto nemohu mluvit o zklamání. Ridley Scott režíruje úsporně, občas s přehmaty, diriguje sympatické a propracované hlavní postavy (včetně "vedlejšího" vyšetřovatele), posazuje příběh do známého prostředí amerických prašných dálnic a motelů, působivě vystavuje Grand Canyon jako osudovou zastávku. Občas jsem byl nadšený jemným humorem, Geena Davis se Susan Sarandon vědí, jak mají hrát, jejich cesta s divákem hýbe. Ovšem: proč režie někdy vázne, není vybalancovaná nadsázka s realismem, proč se objevují naprosto stupidní a nepatřičné etudy typu řidiče kamiónů a výbuchů přes půl oblohy? Těším se na druhé sledování, zatím i přes pevné sympatie k oběma ženám a nacházení zapomenutého srdce a svobody lehký nadprůměr... │60% ()

eraserhead666

Možná je dobře, že jsem si počkal celých dvacet let než jsem si dal rande s těmito dvěmi ženami, jež se rozhodnou přestat se ohlížet na svazující okolí a chovat se taky trochu jako lidi. Neboť až asi teprve dnes, jsem byl schopen prožít to přesně tak, jak si to film vyžaduje, pochopit, procítit, nechat se uchvátit a unést. Já ani nevím, co k tomu napsat. Jakákoliv zmínka o feminismu bude znít jako klišé, navíc si myslím, že zase až tak feministický ten film není. Každopádně, je to výborný film, se skvělými hereckými výkony, úžasnou Geenou Davis a povedeným dabingem. Ten film má jedinou chybu, od jistého okamžiku vítě, jak to skončí, neboť je jasné, že to jinak skončit nemůže. ()

Sofia

Jeden z nejlepších road-movie, moje osobní TOP 5. A asi nejlepší filmový konec, který jsem kdy viděla. ()

Ilicka

Pro mě jasná pětka... Geena Davis jakožto ušlápnutá ženuška řítící se do propasti je úchvatná, Susan Sarandon v roli realistky rovněž, v té době neznámý Brad Pitt vtipný. Silné téma soužití manželů a násilí na ženách je zapracováno do skvělého scnáře, proti Scottově režii rovněž ani slovo. I hudba Hanse Zimmera se dobře poslouchá a posledních tak deset minut jsem zhypnotizovaně hleděla na obrazovku a čekala něco jako happyend. Tady by mi nevadil. Jinak: Pro mě prozatím nejlepší Scott (Ridley) ()

902 10

netradicni road movie, ktere ale NEma nic spolecneho s feminismem, spis ukazuje na tradicni jizansky maskulinismus. skvele herecke vykony obou hlavnich protagonistek vyborne doplnuji hvezdy ve vedlejsich rolich (brad pitt, michael madsen) a to vse v uzasnych a fascinujicich prirodnich sceneriich, plus jako tresnicka na dortu skvela hudba (hlavne country a bluegrass). ()

kajda.l

Fantastická jízda! Nejlepší Scottův film k tomu jeden z nejposlechovějších soundtracků a úchvatná kamera, která se mi zarývala pod kůži v každém záběru. Ridley Scott netočí nikterak složité snímky ovšem divácky nesmírně vděčné a atraktivní. Nepamatuji se, kdy naposled jsem zažíval vyloženou radost ze sledování filmu, jako se mi to přihodilo u Thelmy a Louise. Nějak si nedokážu představit chlapa, kterej by si tyhle holky nezamiloval :) A ten parádní závěr. 90% ()

veru_needy

Dvě kamarádky, dva všední životy. Dny plynou ve stejném stereotypu a přinášejí tytéž každodenní starosti a stále stejné problémy. Obě ženy pomalu ale jistě ubíjejí jejich fádní životy, bez vyhlídky na změnu k lepšímu. Jejich obyčejné životy jim už nepřinášejí tu pravou radost a pocit naplnění. Nudnou cestu životem je potřeba nějak oživit dříve, než je tíha osudu zašlape úplně na dno. Sednout do auta a odjet alespoň na víkend kamkoliv pryč od nudy všedních dní. Alespoň na chvíli si užívat nabyté svobody a konečně rozhodovat samy o sobě jim přijde v ten moment jako úžasně velké dobrodružství. Jenže sen o prima víkendu bez partnerů se rozplyne na první zastávce, v prvním motorestu, na prvním parkovišti. Jeden jediný krutě bezohledný okamžik a vše je najednou jinak. Najednou je překročena tenká hranice, odkud už není cesty zpět. Tak začíná road movie o nekončící cestě ven. Tento film přináší velmi silný umělecký zážitek, výborné herecké výkony podtržené originální a krásnou Zimmerovou hudbou. Film, který si můžete pouštět znovu a znovu a vždycky si ho vychutnáte. Úžasné finále patří mezi nezapomenutelné filmové scény všech dob. - "No matter what happens, I'm glad I came with you." ()

becki_tu

Je snadné nastoupit do vlaku, ale když se rozjede, težko se z něj vystupuje. Přiznám se, že jsem si tohoto dílka moc nesliboval, dlouho jsem tenhle film nepochopitelně opomíjel, ale o to víc mě tohle "ženské" drama dostalo. Hlavními pilíři, na kterých celý film vlastně stojí a padá, jsou bezchybná Scottova režie, skvělý scénář a samozřejmě herecké výkony Susan Sarandon a Geeny Davis. Zapomenout bych neměl ani na miniroli Brada Pitta, který zde nastartoval svoji kariéru. Za výborného melancholického hudebního doprovodu Hanse Zimmera film graduje až do nádherného, strhujícího a emocionálního závěru, který je tou nejlepší a zároveň nezapomenutelnou (a podotýkám, že silně dojímavou) tečkou. Takže bez debat a dlouhého přemýšlení dávám plný počet a zase musím konstatovat, že Ridley prostě umí. 90% ()

Bauer

Kde začít? Nejspíš tam, kde mě film chytnul. Bude to znít bláznivě, ale bylo to hned po prvních 23 vteřinách!!! Hans Zimmer je prostě genius a nikdo není schopen mu konkurovat. Famózní hudba! Naprostá nádhera. A teď k samotnému filmu. Thelma a Louise je geniální záležitost. Jednoduchý a především nepředvídatelný scénář dělá z toho snímků jeden z nejlepších road movie ( není-li snad vůbec nejlepší?!). Klidně bych ho viděl i mezi svými TOP 10! Určitě bylo vsazeno na herecké obsazení. Susan Sarandon a Geena Davis podala vynikající výkony. Harvey Keitel v roli policajta neměl chybu. A mladičký Brad Pitt v jeho poměrně důležité roli také zazářil. Třešničkou na dortu je konec! Vážně jsem něco takového nečekal. Ridley Scott natočil luxusní záležitost a já jsem tak měl možnost shlédnou film, který i přesto, že jeho stopáž je něco málo přes dvě hodiny, tak já jsem se ani na chvilku nenudil!! Uteklo to jako voda. Špičkový film!!! ()

JASON_X

Pamatuju, když Thelma & Louise běžel v kinech a jaká to byla tehdy mezi lidmi senzace. Pamatuju taky, že já z něj tenkrát nijak odvázaný nebyl, protože jsem chtěl vidět klasické kriminální roadmovie, a ne nějakou feministickou komedii. Holt jsem byl ještě trubka. Ale dneska už jsem vyzrálý a moudrý, takže zodpovědně prohlašuju, že i když má Thelma v hlavě regulérního mozkožrouta a Louisa je nesympatická a protivná ženská, tak tenhle film je nejenom perfektně napsaný, zahraný i zrejžovaný, ale povedlo se mu navíc před chvílí i něco, co se dnes už povede málokterému filmu, a to dojmout mě a vykouzlit mi na hubě takový zasněný, mile nablblý úsměv. Jo, já bych jel na jejich místě taky dál, to je přece jasný... ()

Sawy

Dnes již klasická road movie o dvou ženách,které si vyjedou na výlet odpočinout od svých starostí,ale zvrhne se to v útěk před zákonem.Ridley Scott je výborný režisér a tohle je jeden z jeho vůbec nejlepších filmů.Geena Davis zde podala svůj životní výkon,ale výborná je především Susan Sarandon,která svou Louisu obdařila rozhodností a neústupností sobě vlastní.Ve vedlejších rolích excelují především Harvey Keitel a Michael Madsen.No a ten závěr,to je jeden z nejsilnějších momentů v historii filmu.Na pět hvězdiček ale zatím nejdu,na to si ještě počkám do dalšího zhlédnutí.85 % ()

Shaqualyck

I cesta může být cíl... Vítr ve vlasech násobí touhu vyjet ze zaběhnutých kolejí ubíjejícho stereotypu a vydat se vstříc něčemu novému, dosud nepoznanému. I když je to cesta, ze které už není návratu, pro mnohé z nás stojí za to vydat se na ni. Jedna noc, jeden výstřel. Pouta zpřetrhána, okovy leží v prachu... Krásná a osvobozující životní etuda pro čtyři ruce S.Sarandon a G.Davis, kterým navíc přidržuje noty zkušená pravačka samotného velkého Ridleyho. Závěrečná scéna mi vždycky vhání slzy do očí a řádně provětrává srdeční komory. Tohle finále a la Butch Cassidy a Sundance Kid patří bezesporu do zlatého fondu filmových okamžiků, které tvoří celuloidové dějiny. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)