Je zima roku 1944 a blížící se konec války začínají pociťovat i lidé v jednom protektorátním maloměstě. Zde v místní nemocnici působí lékařská autorita – primář chirurgie Jan Kodet (F. Němec). Stejně jako mnozí i on není žádným hrdinou a snaží se věnovat pouze své profesi a problémům se vyhýbat. Jednoho dne potká na cestě domů starého známého Brázdu (L. Frej), který unikl ze země v roce 1939, a žádá jej o pomoc – jídlo, obvazy, potravinové lístky. Když pak Kodet přijde domů, ve schránce nalezne leták s provoláním k lidu českému a obává se, jestli se nestal obětí provokace – nebo spíše léčky. Ze strachu tak provolání raději odnese gestapu. To, že se kolem budovy pohyboval, se ale brzy rozkřikne a lidé z jeho okolí jej mají za kolaboranta. Po této návštěvě totiž nechalo gestapo zatknout pět lidí včetně jeho kolegy. Brázda se poté Kodetovi opět ozve, nyní ale přes řidiče sanitky Františka (R. Jelínek), co na řeči o kolaborování nevěří. Kodet, který si stále není jistý, jestli Brázda není jenom další volavka, či skutečně stojí na straně odboje, je postupně tlačen ke zdi a jeho rozhodnutí jej i jeho ženu Helenu (D. Kolářová) může poznamenat po zbytek života. A aby to bylo ještě horší, věnuje mu značnou pozornost také místní šéf gestapa Baumann (L. Munzar)... Snímek Jiřího Sequense z roku 1981 podle stejnojmenné novely Otakara Chaloupky byl vyznamenán zvláštní cenou poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě. (Česká televize)

rivah

Schématický námět i scénář, slabá režie. Jindy dobří herci jsou tu panákovití, na přání režiséra "zaujímají postoje",rozčilují se a křičí. Sice to vypovídá něco o povaze malých lidí, ale o tom už bylo předtím natočeno mnoho mnohem lepších filmů, zejména v šedesátých letech. ()

karlee

Pěkná tíživá atmosféra a slušně herecké obsazení, nicméně některé postavy měly podivnou motivaci a takový pacient v podání Vinkláře je zbytečnou karikaturou navíc. ()

Rattlehead

Naprosto skvělý film, mnohem lepší než Hřebejkovo povrchní "Musíme si pomáhat". Pan primář není žádný hrdina, ale není ani slaboch, a když přijde ta jedna chvíle, ten jeden okamžik, zachová se velmi statečně. Ovšem za jakou cenu? Velmi silná záležitost, vřele doporučuji. ()

Pitryx

No, dějově je to zpočátku dost nudné a pak i ono běhání po lesích mi přišlo zbytečně natažené. Konec se taky dvakrát nevydařil. Jinak bylo ve filmu skvělé herecké obsazení a vcelku příjemná hudba. Morální poselství nemá smysl rozebírat. Bylo řečeno jasně a výstižně. Takže, závěrem, není to žádná pecka, ale dívat se na to dá. ()

ostravak30

Snímek Jiřího Sequense se mi hodně líbil. Je to vlastně story v době války o tom, že ať děláte co děláte, nemusíte se nikdy zavděčit. Když František Němec odevzdal leták, byl viděn na gestapu a pověsti, že spolupracuje s gestapem se již nezbavil. Pak ale pomáhá odbojové skupině a nakonec na to i doplatí. Příběh je napínavý až do úplného závěru a vše podtrhují ještě kvalitní výkony Františka Němce, Daniely Kolářové či Luďka Munzara jako nácka. A tak jediný důvod, proč se neuchýlím k maximálnímu hodnocení je hudba. Ta na mě v některých chvílích působila až protivným dojmem. Jinak to ale stálo za shlédnutí a nevylučuji, že se k filmu jednou zase rád vrátím. Rozhodně po jeho konci je nad čím se zamýšlet. ()

Pete

Mezi lidmi žádná změna, stále stejná česká malost, v hnisu rána otevřená, obnažená je až na kost. Strach vítězí, když světlo zhasíná, na sto zbabělců jen jeden hrdina. ()

carl.oesch

Podle mně se jedná o druhý nejlepší film J. Sequense st. - po Atentátu. V roce 1981 už zase bylo možné, aby hlavním hrdinou ve válečném filmu z doby okupace nebyl komunista (byť se to jimi tady hemží...) a přitom to byl morálně silný a veskrze kladný člověk a navíc - herecký tandem Němec - Munzar zde podávájí skutečně dobrý výkon. Nakonec, když mají herci co hrát a má to hlavu a patu, tak se to dá jenom zkazit. A to se tady nestalo ani náhodou. Děsivý a mrazivý je i konec filmu, takhle to prostě v té době a taky po ní bylo. Je zvláštní, že česká televize je schopna v rámci nejrůznějších "cyklů" a pod nejrůznějšími obskurními záminkami pouštět někdy i opakovaně nejhorší a nejprofláknutější kusy z doby díky bohu minulé (vlády jedné strany, aby bylo jasno...), ale tenhle film snad v psoledních dvaceti letech nedávala ani jednou. ()

sharka.68

Včera jsem si ho nenechala ujít na Artu a nelitovala jsem. Geprtová,Němec,Munzar, Jelínek - skvělá práce...zdálo se mi to nebo Svojtku daboval Hartl? Malá role Jardy Drbohlava potěšila. Besser odvedl také dobrou práci...tyhle filmy by měly dostávat hlavní vysílací čas.... ()

rigby

Jeden ze světlých okamžiků českých filmových osmdesátých let. Na tohle se dá dívat i dnes a stále se jedná o aktuální dílo. Hrdinství obyčejného člověka, rozpor mezi dobrem a zlem. A mezi tím vynikající herecké výkony, které se dneska už nenosí. Opravdu jsem si to užíval. ()

S120

Tak jestli je tohle povrchní a nepřesvědčivé, tak jsme asi nikdy nic nepovrchního a přesvědčivého nenatočili. Toto dílo nádherným způsobem vystihuje povahu českých lidí a éru protektorátu. Obzvláště dobře zahráno panem Františkem Němcem a Rudolfem Jelínkem. Dle mého názoru nejlepší film, který kdy pan Sequens natočil. ()

milada008

Výborný film, který bůh ví proč není v marastu debilních romantických kýčů madam Rosamundy a Daniele, nebo rádoby vtipných posluchačů policejní akademie dáván v televizi častěji. Už jsem ani nedoufal, že ho někdy uvidím. Jen houšť a větší kapky. ()

raininface

Docela sranda, jak hlavní hrdina nejdřív připosraně letí s letákem na gestapo a hned potom pobíhá po městě a okolí s postřeleným partyzánem na nosítkách. ()

kow

Bezdětný primář okresní nemocnice (F. Němec) je o poslední válečné zimě svým personálem (mj. V. Besser) i pacienty (J. Vinklář) podezírán z kolaborace, ve skutečnosti je však vystaven tlaku arogantního velitele gestapa (skvělý L. Munzar) i dilematu, zda pomoci komunistickým partyzánům (mj. L. Frej), k nimž má jako předválečný demokrat rezervovaný postoj. Řemeslně zručně vyprávěný napínavě psychologický příběh trpí schematickým modelem váhajícího intelektuála, který se rozhodne pro „správnou věc“ (operace a skrývání raněného partyzána), přestože jej nakonec stojí život. Schematismu podléhají i dialogy a jednání většiny postav. Celkově nevěrohodný počin. ()

čejen

Výborný film, skvělé herecké výkony hlavních představitelů, ale musím přece jen jednoho vyzvednout: pan Munzar skvělý.. ()

v.pohode

Vážně paráda! Totální psycho a vážně jsem netušil že se v Československu mohl natočit tak skvělej film. Hereckej megakoncert Němce, Munzara, Kolářové a spol... ()

horskejvlk

Podařené psychologické  drama o osobní odvaze-Hrdinství, křivdě a české-čecháčské  povaze.Velitel gestapa, ztvárněn bezchybně panem Munzarem a s opatrností bojující český primář který je obklopen českými prospěcháři a zbabělci a provokatéry. Film Zachránili herci, skvělý Seqvenc udělal co se dalo Škoda že nehrál Vladimír Brabec mohl to být jak mjr. Zeman. Herci v čele s Luďkem Munzarem jako Vyznavačem ohně podali skvělý výkon. Na závěr dokonalý “čecháčský hrdina” kterého bezvadně zpodobnil pan Vinklář., pomsta pana režiséra tomuto herci který jako malé dítě v kuratoriu árijský zdravil. ()