Je zima roku 1944 a blížící se konec války začínají pociťovat i lidé v jednom protektorátním maloměstě. Zde v místní nemocnici působí lékařská autorita – primář chirurgie Jan Kodet (F. Němec). Stejně jako mnozí i on není žádným hrdinou a snaží se věnovat pouze své profesi a problémům se vyhýbat. Jednoho dne potká na cestě domů starého známého Brázdu (L. Frej), který unikl ze země v roce 1939, a žádá jej o pomoc – jídlo, obvazy, potravinové lístky. Když pak Kodet přijde domů, ve schránce nalezne leták s provoláním k lidu českému a obává se, jestli se nestal obětí provokace – nebo spíše léčky. Ze strachu tak provolání raději odnese gestapu. To, že se kolem budovy pohyboval, se ale brzy rozkřikne a lidé z jeho okolí jej mají za kolaboranta. Po této návštěvě totiž nechalo gestapo zatknout pět lidí včetně jeho kolegy. Brázda se poté Kodetovi opět ozve, nyní ale přes řidiče sanitky Františka (R. Jelínek), co na řeči o kolaborování nevěří. Kodet, který si stále není jistý, jestli Brázda není jenom další volavka, či skutečně stojí na straně odboje, je postupně tlačen ke zdi a jeho rozhodnutí jej i jeho ženu Helenu (D. Kolářová) může poznamenat po zbytek života. A aby to bylo ještě horší, věnuje mu značnou pozornost také místní šéf gestapa Baumann (L. Munzar)... Snímek Jiřího Sequense z roku 1981 podle stejnojmenné novely Otakara Chaloupky byl vyznamenán zvláštní cenou poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě. (Česká televize)

PatoP

Opäť jeden skvelý film PÁNA REŽISÉRA Jiřího Sequensa. František Němec vo svojej životnej roli, ale aj ostatné herecké výkony sú tu skvelé. Podľa distribútora povrchný a nepresvedčivý snímok. Buď to nikdy nevidel alebo je totálne vymletý. ()

Autogram

Kolaborant alebo hrdina, na to si v každom momente filmu môžeme odpovedať nejako inak, a v tom je čaro tohto filmu. Predstavuje depresívnu atmosféra konca vojny, keď je výsledok jasný, ale nie až natoľko, aby sa ľudia nebáli. Aj ja sa pripájam ku kritike oficiálneho obsahu, keďže jeho autor film nepozná a dokázal v jedinej vete vytvoriť obsah, ktorý je zároveň chybný, zavádzajúci a spoilerujúci. ()

vitekpe

Velmi dobre a napinave natocene drama o momentalni osobni odvaze a o cene, kterou tim clovek riskuje... Kolarova hezkej uces, sluselo ji to... ;) 4+ ()

brooklyn73

Vyhraban ze zapomeni a prinesen na obrazovky.Psychologicky pribeh, ktery asi komunistum nevonel prevazne tim ,ze hlavni hrdina mel jine nezli rude myslenky na povalecne usporadani nasi zeme.A presto, nebo prave proto neodmitl pomoci kamaradovi , s kterym se rozesel kvuli politickemu presvedceni.Tim si vlastne sam vlezl do pasti, z ktere uz bohuzel neunikl.Frantisek Nemec jak ho mnozi z nas neznaji.Pan Vinklar opet zahral na urovni to co se od nej chtelo.Film nam mimo jine ukazuje vztahy mezi lidmi,ktera za protektoratu panovaly. Ve filmu se objevi v roli maleho Karlika Jiri Strnad,znamy predevsim roli Fandy ve filmu Indiani Z Vetrova. ()

klúčik

Jiří Sequens vedel vo svojich filmoch navodiť atmosféru doby. Tento film sa fakt podaril, bolo to dramatické , k čomu prispel aj výborný scenár, hudba a hlavný predstavitelia filmu. Moc dobrý František Němec.....75%. ()

ViktorD

Tak to je skutečně jeden z mála snímků, po němž zůstávám oněměn úžasem. Klobouk dolů, pane režisére Sequensi... ()

Kámen

Jsem rád, že jsem měl to štěstí vidět tento film. Je až k neuvěření, že mi takový skvost chyběl ve filmotéce. To vykreslení postav, jejich povah a doba, ve které je film prezentován, je tak opravdový. Bravo ... P.S.: Distributor je iodiot ! ()

Mikino00

Tlak a situace za německé okupace nebyla lehká nejen pro osobu primáře, který si musí vybrat mezi kolaborací a odbojem, jeho volba mu pak v životě rozhodně klidu nepřidá, nemluvě o pomluvách jdoucí městem. Ta tíživost celé situace dodává filmu na síle, temná atmosféra je pak podtržena pochmurným prostředím. ()

ArthasKarfa

Drama ze sklonku druhé světové války, situace, které ukazují kdo byl a je skutečný vlastenec a kdo má jen silná slova o svobodě a národu. ()

Vesecký

Dost stručný oficiální text... V podstatě šlo spíše psychologické drama než o vlastní příběh a o to, jak nakonec dopadl. Nabídl totiž zásadní otázky: jak snadno lze nezaviněně ztratit důvěru lidí, jak je možné rafinovaně připravit člověka o čest, jak takovou situaci ustát a důvěru zase získat zpět. To je nadčasové a prostředí, kde se kolem primáře stále ometá velitel gestapa, bylo výbornou možností, jak se nad těmito otázkami zamyslet. Všudypřítomný strach doháněl lidi do situací, které řešili třeba i zradou. Mladá sestřička se chtěla zachránit před totálním nasazením, když udala svého dobrodince poté, co její úkryt objevil velitel gestapa... Ať hodí kamenem, řeklo by se... - Film musel mít samozřejmě svůj ideově-výchovnou složku, kterou byla účast příkladného komunisty v partyzánské jednotce. Jeho větší slabinou však bylo několik nepravděpodobností, zvláště ten únik se zraněním z německého obklíčení a pitomí Němci, kteří se po ztrátě stopy pochopitelně všichni dali na opačnou stranu, než utíkali naši hrdinové. Ale výborné výkony F. Němce, L. Munzara i R. Jelínka - čtyři hvězdičky filmu patří. ()

#47

Jeden z těch filmů, které se objeví v televizi opravdu jen výjimečně. Nicméně je to velmi kvalitní drama se vším všudy, neobsahující bolševickou propagandu a vedle Atentátu jistě nejlepší dílo, které pan Sequens zpracoval. Přiznám se, že v jednu chvíli jsem, značně zblblý americkými akčňáky, čekal, že chlap s pistolí zavřený v místnosti do které se dobývají dva gestápaci, si s takto směšným počtem protivníků hravě poradí nebo minimálně ve stylu Michaela Scofielda obratně vyklidí pole...nu občas je prostě dobré pustit si něco co člověka vrátí zpátky na zem. ()

MickeyStuma

Příběh nelehkého žití primáře jedné nemocnice, který spolupracuje s odbojovou skupinou a pomáhá partyzánům. Dělá to však tak úspěšně tajně, že ho okolí naopak považuje za kolaboranta. Snímek očekávaně dobře natočil Jiří Sequens st, který se podílel i na vynikajícím scénáři. Dramatický osud člověka v temné době protektorátu, kdy každý přešlap znamená tragédii buď pro něj, nebo pro lidi pohybující se v jeho blízkosti, je doménou tragického lidství člověka snažícího se nějakým způsobem přidat svůj podíl v boji proti německému fašismu. Mrazivá dramatická atmosféra je podpořena nejen výtečným herectvím a dokonalou režií, ale i poměrně citovou hudbu, která zvláště na konci příběhu téměř až mrazí. Snímek je dnes nepochopitelně opomíjen a je to škoda. Poukazuje se tu hlavně na vlastenectví a i přes pokrytectví okolí vůli něco dělat. Za zmínku také stojí, že se na tento námět v roce 2000 znova podíval scénárista Petr Jarchovský a v podstatě ho zopakoval byť ve zcela jiném příběhu a s jinou atmosférou, který natočil Jan Hřebejk pod názvem ´Musíme si pomáhat´. ()

Kakho-oto

Tohle má být povrchní a nepřesvědčivý snímek??? Jeden z nejlepších Sequensových výtvorů, neprávem zapomenutý film a pro mě osobně extratřída mezi našimi filmy, jejichž děj se odehrává v Protektorátu Čechy a Morava. L. Munzar zde hraje nacistu (pokolikáté už?), František Němec exceluje v hlavní úloze lékaře, kterého okolí neprávem považuje za zbabělce a kolaboranta. ()

Ozzy2

Názorný příklad toho, jak rychle prosťáčci kohokoliv odsoudí.Skvělé herecké výkony včetně malého Karlíka.Dnes u nás není jediné dítě, které by dokázalo takhle věrohodně hrát.Nebo možná je,ale současní "umělci" ho prostě neobjevili. ()

tranquill

"Co má smysl? .. Možná to, aby se člověk mohl podívat sám sobě do očí!" Silné válečné drama ve kvalitním filmovém provedení a také s parádními hereckými výkony. To vím určitě, ač... "Nevědět nic je někdy milosrdnější..." ()

anitae

Těžká doba a ještě těžší rozhodnutí. Gestapák Munzar, řidič sanitky, pacient Vinklář, dětská role Karel...hodně mrazivý příběh o povaze lidí. ()

caba

Výborný film plný napětí a těžkých rozhodnutí,které musí všichni řešit. Herecké výkony pana Němce a Munzara si zaslouží ocenění.Film ve mně zanechal silný zážitek,cítila jsem tíhu doby ,kterou nás film provází. ()