Vražda v hotelu Excelsior je další ze série čtyř barrandovských filmů, které navázaly na úspěšný televizní seriál podle povídek Jiřího Marka. Tentokrát byly vybrány z jeho knihy "Panoptikum hříšných lidí". V kriminálním retro příběhu se vše točí kolem láhve od francouzského koňaku, jíž byla v prvotřídním pražském podniku zabita půvabná Dana Matoušová. Všechny nitky zapeklitého případu, kde nechybí hazard a v němž postupně upadají do podezření jak zaměstnanci hotelu, tak i hosté, včetně tajemného perského diplomata, zručně rozplétá policejní rada Vacátko a jeho spolupracovníci. O spletitou šarádu se stará především ředitel podniku Hnízdo, který se za každou cenu snaží uchovat zdání dobré pověsti hotelu… O znamenité vykreslení atmosféry 30. let se vedle všech tvůrců (Jiří Marek, Jiří Sequens, Václav Hanuš) a herců (Jaroslav Marvan, Josef Vinklář, Josef Bláha, Miloš Kopecký) zasloužil i „hotelový orchestr“ s krásnou písní „Excelsior – slow“ Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse, kterou ve stylu R. A. Dvorského zpívá Eduard Hrubeš. (Česká televize)

pOne

Komornost v tom nejlepším slova smyslu kombinovaná se skvělými hereckými výkony řady herců. Úvodní "představovačka" hotelu Excelsior v podání Miloše Kopeckého nemá chybu. Musím se smát, ikdyž si jí pustím popáté. Dovolím si tvrdit, že v současném českém filmu takové herecké výkony (až na velmi málo vyjímek) nevidíme. Jako třetí pozitivum bych jmenoval atmosféru, kterou tvoří pozvolně plynoucí děj podtržený vhodnou hudbou. ()

Romadoor

Atraktivní prostředí prvorepublikového luxusního hotelu, plného bizarních, groteskních, ale především prohnilých postaviček, které se navzájem okrádají, jsou si nevěrné až se občas zabijí - je jen dobře, že je následující desetiletí z valné části poslaly do dolů / lapáků a ve skutečnosti jistě také do politiky.....nicméně velmi příjemná detektivka se skvělým obsazením. ()

Danulinda

Nebýt příliš často opakující se nemastné neslané "barové" skladby, která člověku již lezla "na mozek", tak jde o další povedené dílo spjaté se seriálem Hříšní lidé města pražského. Tři a půl bodu. ()

Toumyk

Další díl super série filmů Hříšní lidé města pražského...opět super kriminálka/komedie (+ za Miloše Kopeského a F. Filipovského) ()

swinevenca

Tady není mordpartě co závidět, milostný čtyřúhelník a banda podvodníků, kterou maskuje excelentní ředitel, kdo se v tom má vyznat. Na druhou stranu to jen vypadá komplikovaně, řešení je docela prosté a od začátku to nejlogičtější. Vacátko je na mordy a spolek podvodných karbaníků je tady rozvedený vlastně navíc, protože nikdo z něj nemohl mít motiv k vraždě. ()

Eire

Tolko ceskych * v jednom filme by dnes uz snad ani Milos Forman nemohol zaplatit... zavri ocka zavri, mi znelo este v hlave aj dlho po skonceni pripadu v luxusnom prazskom hoteli. ☎️... Vyborne nadstavenie CB kultoveho serialu... 90% Dokonalost sama. ()

sharka.68

Zavři, očka,zavři....v podání Edy Hrubeše, je dokonalá -  už jen pro tu melodii a text...to byly 3 hvězdy...zbytek má rada Vacátko a jeho čtyřka :-D ()

cici24

Výborné, dobrý příběh o vraždě, vyzdvihl bych výkon Miloše Kopeckého, který přímo exceluje...prosím tedy, vítejte v Hotelu Excelsior, věhlasném to hotelu....zavři očka zavři, tiše tanči dál:-))) ()

`barocco

Text titulnej piesne nesmierne otravny... ale inak squeleeee... Potesi na vtedajsie pomery nezvykly format 2.35 : 1 " Anamorphic Scope" alebo tiez oznacovany ako "CinemaScope " a k tomu este vo farbe, skoda ze okrem par ciernobielych a naozaj len vynimocne farebnych filmov tocenych koncom sesdesiatych a zaciatkom sedemdesiatych rokov v tomto formate sa po tzv normalizacii opat az do novembra 1989 tocilo len na format 4:3 alebo tiez "full frame". Pozriet si to v kine na najvacsom moznom platne musel byt iny zazitok! ()

kovarstvi

Film je doslova představením našich hereckých kapacit. A ještě kousek nad nimi je Miloš Kopecký, který zahrál jednu ze svých nejpovedenějších rolí, která mu perfektně sedla, ale vlastně s jeho hereckým talentem, která mu nesedla?:)Příběh samotný je napínavý a člověk do poslední chvíle neví na koho padne ortel. Řekl bych - film bez chyb. Je škoda, že naši nynější herci nikdy nebudou dosahovat těchto kvalit anebo ne určitě v takovém hojném počtu. Obsazování současných českých filmů a především seriálů našimi neherci (modelky, účastníci superstar, silikonové královny atd.), je ostuda a katastrofa. ()

qwertasip...

Moje první, a možná i poslední zkušenost s radou Vacátkem. Buďto začátkem 20. století byli zločinci naprostí idioti, kteří všude nechávali válet důkazy, anebo je hloupý tento film. Nechat na místě činu milion stop, potom zavolat kriminálku, a teprve pak, přímo před jejich očima, se rozhodnout začít likvidovat důkazní materiály – no nevím... Co mi dál vadilo, bylo přehrávání herců, obzvláště pana Kopeckého. Ale to není nic proti neskutečně, ale opravdu neskutečně otravné, protivné a vlezlé písničce „Zavři očka, zavři…“ Vždycky, když začal hrát tento kýč, modlil jsem se, aby na Prahu dopadl meteorit, a ukončil jednou provždy tohle utrpení. Průběh vyšetřování taky naprosté zklamání. Při hromadném výslechu se sesype nejslabší jedinec, zahraje hysterickou scénu, a napráší všechny ostatní. A vrah se nakonec sám, bez jakýchkoliv přímých důkazů, přizná, a to jen proto, že ho prostě vyšetřovatelé ukecaj… Ano, v reálu to tak mnohdy funguje, ale přece jenom, od filmové kriminálky bych očekával trošku důmyslnější zápletku. Pro mě klasická ukázka toho, jak se NEMÁ točit detektivka. ()

Kontryhelka

Za mně asi nejslabší z Vacátka. Nebylo to špatný,ale moc se mi nelíbili ti herci. Vacátko a jeho mord parta byla v pořádku, ale ostatní nic moc.Kdyby byl výběr herců jiný,asi by to bylo lepší. Vadila mi tam ta Budínová a Řehoř. Jakoby se tam vůbec nehodili. ()

brasek

Tieto celovečerné filmy v podaní "mordparty" mám radšej ako samotný slávny seriál. Pravdepodobne mi blahorečí viac minút, viac možností ako rozvinúť príbeh a viac možnosti samotnej zápletky. ()

Tomas_PO

Česká klasika s nesmrteľnými hereckými hviezdami, ktoré len svojimi dialógmi ešte aj po 50 rokoch držia dynamiku deja, ktorý sa odohráva defacto v 2-3 miestnostiach. Subjektívne však viac potešili jednotlivé televízne časti ako celovečerný film, možno mierne kvôli dĺžke. ()