Divoké včely

• angličtina Wild Bees (festivalový název) (více)
TV spot

Osmnáctiletý Kája bydlí ve vesnici kdesi na severní Moravě s otcem-filozofem a s energickou babičkou. Pracuje se ženskými v lese a tajně zbožňuje svou vrstevnici, prodavačku v místním krámku Božku. Ta však chodí s frajírkem Laďou. Když do vesnice přijede z Prahy Kájův starší bratr Péťa, který se živí jako cesťák, začnou se vztahy mezi jednotlivými postavami proměňovat. Zatímco Božka, pociťující snad nejvíce vesnickou nudu a beznaděj, nakonec zůstává, Kája, který přišel o panictví, odjíždí s bratrem... (Magic Box)

fabecc1222

Hned od prvních záběrů snadno rozpoznatelný Sláma, a jeho typický námět, sledující buranské vesničany, snažící se vyrovnat s nástrahami moderního života. Vesměs je to v těchto filmech (Čtyři slunce, Štěstí) pořád o tom, s tím, že pro mě to u 2/3 případů SLámovi moc nevyšlo. Ani tady se toho v průběhu filmu nic moc neděje, všichni herci hrají to co jinde (Liška = dement, Vilhelhová = vesnická blbka, Daniel = arogantní kokot...), a film nenabízí nic, co byste neviděli ani v dalších pokusech na toto téma. ()

cross

Musím se rovnou přiznat, že Divoké včely mě velmi mile překvapily. Prakticky bezchybné herecké výkony (dá se tohle ještě vůbec nazvat herectvím ???), skvělý scénář s nespočtem dokonalých vtipů a hlášek (prostě z našeho života...) a především dokonalý "feeling", díky němuž můžete s určitými scénami totálně splynout. Naproti tomu - některé obrazy byly víceméně zbytečné, některé až nezdravě prodlužované a film doplňuje špatná hudba, ale ve správném stylu. Velmi reálná, originální, vtipná a zábavná podívaná pro všechny vrstvy obecenstva. ()

mandlova

Oléé Majkl Džeksnnn :-D milý hořkosladký příběh, výtek by bylo poskrovnu, ale přesto mám rozporuplný dojem...něco tomu chybělo, takže proto ty hvězdičky dolů ()

blackJag

Sláma si libuje v mimoproudém, outsiderském prostředí a kombinaci herců a neherců. Někdy mu to docela vychází, jako v Divokých včelách, jindy zase značně selhává, jako v novějším Venkovském učiteli. Kompaktního, uceleného díla se ale od něj dočkáme jen stěží, protože Sláma má nebezpečnou tendenci podkopávat sám sobě nohy a už tak dost těžkou situaci si ještě víc stěžovat. 60% ()

zigíš odpad!

prázde kecy plácajúci český mimozemštané, vidle, sláma, filozof, džexson, lobotómia, neherci či čo to je, mochomůrky bílé, že to nemóže fungovat? ...nefunguje, ale ceny vyhráva:) ()

rumczeis

Další český film, který nemá co nabídnout. Obyčejný prostý život lidí na vesnici bez nějakého významnějšího děje. ()

Guzo

Nechci znevažovat dílo pana Slámy, ale asi to prostě není nic pro mě. Stejně jako Venkovský učitel, ani Divoké včely mě vůbec neoslovily zamýšleným způsobem. Nic nezachránil ani Pavel Liška se svým Jacksonem. ()

ghatos

Absurdní situace a humor nemusí sednout každému. Kdo neví, jak to chodí na Osoblažsku v některých oblastech, tak těžko pochopí tu nekonečnou beznaděj, smíchanou se zvláštním vtipem. Originální dílko. 71%. ()

Ravi

České drama z prostředí vesnice, kde má každý naprosto přesně určenou funkci ve společnosti. Mezi podobnými filmy jde o perlu, stále však nevím, kde se ztratila poenta. Je to zkrátka dobrý film o tuctových lidech a tuctových lidských příbězích, který určitě neurazí. 65% = 3/5 ()

Koryntos

Naprostý souhlas s PinokKiem, když jsem film viděla kdysi dávno se školou v kině poprvé, dala bych mu bez milosti odpad. Pak se dopracoval na tří hvězdy, nyní musím o hvězdu přidat a až budu mít někdy hodně melancholickou náladu bude to hnedka plná palba. Tak nějak mi tento film připomíná tezi z Kytice od Erbena, že kdo se vzpírá svému osudu bude potrestán a osudu stejně neuteče i kdyby se snažil na sto tisíckrát. Docela to děsí a je to jeden z mála filmů, kde bych uvítala kladný konec. Jsem z toho nějaká přešlá, že bych měla asi taky tu deprési. ? No, jo mně už všechno taky sere. U Divokých včel je to krásný kontrast třeba k filmu Cesta z města, kde se snaží utéct zpátky do lůna přírody a tady se tak pachtí, aby se z toho vidláckého lůna vyhrabali někam dále a nakonec stejně zjistí, že je to vlastně úplně jedno. ()

Autogram

Dedinka na okraji civilizácie, kde sú zmarené všetky nádeje na zaujímavý život. Bez vodovodu, občas bez elektriny, všade samé fľašky, ale ženy treba poslúchať. Jednoduché postavy, ktoré nerobia film nijak prekvapivým a príbeh duplom, takže len slabšie tri hviezdy. Film by tu ani nepotreboval komentáre, lebo v oficiálnom texte je celý obsah aj recenzia a zhodnotenie. –––– Mlátí tě? Nemlátí. Tak co blbneš! ()

Narcis

Velice slabá jedna hvězdička za několik zajímavých herců a za Pavla Lišku a tu jeho Pepsi. Prostě o něco málo lepší než Děvčátko nebo Výlet. Všechno to jsou prostě kraviny. ()

jamalka

Tenhle film na mě působí jako zázrak v české polistopadové kinematografii. Podle mě Slámův nejlepší film. Poetické ztvárnění života na vesnici někde v zapadákově, kde všichni hledají svůj kousíček lásky. Scéna, kdy Liška pláče během svého vystoupení je navíc opravdovým skvostem. ()

jefff

Pro mě velké zklamání. Když jsem viděl film Štěstí, řekl jsem si, že bych rád skouknul i další filmy B.Slámy. Pustil jsem si proto Divoké včely. A byla to chyba. Neuvěřitelně nudné, někdy i trapné a příliš se snažící být buranskou českou komedií. To vyšlo však jen zčásti-ke všemu té horší. Jediná pozitiva filmu jsou tradičně skvělý duo Vilhelmová-Liška. ()

Philoun1

Myslím, že Bohdan Sláma si ušil postavu Tomáše Matonohy sám na sebe a z jeho pohledu nahlíží na život na českém venkově. Z milého a nijak nezaujatého pohledu sleduje zklamání a štěstí lidí žijicích ne zrovna v ideálních podmínkách. Slušný filmek. ()

standsiller

Všetko je tu zaprdené, žije sa tu ťažko, chodíme si skoro po hlavách a náš život pripomína najhoršie predstavy o pekle, ale napriek tomu tu máme nejakých ľudí, ktorí stoja za to ( aspoň si to myslíme ). Naozaj nemám rád filmy v takomto duchu a keď áno, tak mám radosť pokiaľ z nich sála energia, živelnosť a niečo , čo stojí skutočne za zmienku. Keď sú postavy obdarované nevšedným duchom a prostredie je len v pozadí ako veľmi nepodstatná kulisa. Keď z ich úst vychádzajú perfektné a úprimné vety. V tomto prípade som si myslel, že to bude podobné a veril som tomu, ale v skutku ma tento film ničím zvlášť neočaril. Bol som prekvapený, pretože Bohdana Slámu uznávam a jeho poetika mi je blízka. Nič to, na druhej strane to bol prakticky jeho filmársky nástup na scénu a neskoršie filmy sú našťastie o niekoľko tried vyššie. Svetlým momentom filmu je veľmi prirodzený charakter Evy Tauchnerovej plus zopár kvalitných scenáristických momentov. ()

Smileface

Debut Bohdana Slámy sice překypuje jistou mírou originality a možná i špetkou autentičnosti, rozhodně však postrádá kvalitní scénář. Film divoké včely není ničím, ani kvalitním dramatem ani dokumentem a už vůbec ne komedií. Nad výkony herců nutno se pozastavit: Tatiana Vilhelmová je přitažlivá, odpudivá, hodná i hnusná. Pavel Liška se po sté navrátil jako Idiot a představitel hlavní role(jemuž nemohu přijít na jméno) sice patří k místním, ovšem předvedl naprosté zoufalství a nezvládl zahrát asi ani sám sebe. Mluvil jsem o té autentičnosti, ovšem rozhodně nejde o průměrnou českou vesnici ale o ukázku extrémně chudbné Bruntálské oblasti s obrovskou nezaměstnaností, rozhodně nečekejte že něco takového uvidíte v malebných Jihočeských či Jihomoravských vesničkách ;-) ()

ne0

Pro začátek bych rád zdůraznil, že tímto filmem se pro mě již navždy vyrovnala česká kinematografie zahraničním filmům. Při sledování tohoto "díla" jsem měl naprosto stejné pocity jako The Island amerického režiséra Michaela Baye. Popsal bych je slovy: proč pro boha mrhám čas sledováním tohoto filmu? Mám spáchat sebevraždu teď, nebo až další scénu? Proč si raději nepustím spořič obrazovky? Proč si raději nepustím plyn? Nemyslím si, že se mi ještě někdy v životě poštěstí, abych takřka všechny filmové postavy nenáviděl (možná ta Jaroslava Duška ve mně nevyvolá čirou nenávist). Herecké schopnosti některých neherců jsou taktéž do nebe volající. Přes to všechno si film nezaslouží hodnocení odpad. Kvalitativně je naprosto srovnatelný s The Island, ovšem za to nádherné auto přihazuji ještě jednu hvězdičku. A Liškův Michael je taktéž nádherný a dokonalý - přesto se má tvář pohybovala mezi výrazem neutrality, nudy a zamračení. Smích žádný. ()

FeatherBoy

Abych řekl pravdu, tak mě tenhle film moc nezaujal. Sice občas dojde na nějaké ty humorné scény, avšak těch nudnějších scén je tam také dost. Nicméně pokud nevíte co si večer pustit za film, Divoké včely si zaslouží být alespoň jednou viděny... ()