Vše o mé matce

All About My Mother

Všetko o mojej matke

Španělsko / Francie, 1999, 101 min

• claudel

V zásadě mám Almodóvarovy filmy rád, ale tady jsem se španělským mágem neprotnul. Příběh mi nesednul, nepochopil jsem, co tím chtěl autor říct a proč se některé postavy chovaly tak, jak se chovaly, navíc některé z nich byly tuze protivné. Jediným paprskem byla tradičně Penélope Cruz a její postava dokázala chytit za srdce.(23.7.2017)

• novoten

Almodóvar tentokrát přestřelil se složitostmi lidské duše a dost dlouho mi vadilo, že kromě hlavní hrdinky jsem nenašel alespoň trochu obyčejný charakter, se kterým by se divák mohl ztotožnit. V záplavě prostitutek, transsexuálů či žen s nepřekonatelnými předsudky jsem se první hodinu ztrácel a těžce se nudil. O to víc mě pak překvapila finální katarze, která má v sobě pořádnou sílu a zachraňuje, co jen jde. Jenže jako celek to zkrátka absolutně neladí, jakkoli bych si vzhledem k oblíbenosti snímku přál opak.(9.2.2007)

Pedro Almodóvar jako svérázný znalec ženských duší, osudů i všemožných pohnutek, které jimi vláčí a smýkají. U Almodóvara si stále nejsem jistý, zda mám jeho filmy vnímat jako projev nezávislé, volné vlny, anebo zda se jedná pouze o zvláštně pokřivený kýčovitý obrázek podivného světa uvnitř samotného režiséra, který tu ventiluje své podivné duševní pochody, dávná traumata a všechen ten nepopsatelný zmatek, v kterém se jeho mysl musí zmítat. Tady se to projevilo až absurdním způsobem, kdy asi nemá smysl uvažovat o reálnosti postav ani o vysvětlení toho, proč se chovají, jak se chovají. Nicméně, film je to stejně dobrý a bezesporu dost zajímavý.(10.2.2005)

Shodou náhod jsem minulý týden viděla film Vše o Evě. Proto dávám pět hvězdiček, za tu poctu tomuto skvělému filmu. Trošku to bylo místy citově vyděračské, ale nemohla jsem si pomoci, slzy mi tekly samy. Viděla jsem od Almodóvara zatím jenom Volver, kterým jsem byla nadšená. Tohle se mi líbilo ještě víc. Líbí se mi ten typ jeho hrdinek. Ženy, které se brodí bahnem, ale zůstávají samy čisté. Takové opravdové madony.(17.4.2010)

Dá se říci "vyloženě ženský film", kde jediní (opravdoví) muži vystupují pouze dva a k tomu je jeden senilní a druhý nadržený. Tohle bych obyčejně přenes přes oči, ale spíš mě mrzí jeden z (pro mě) těžkých problémů nezávislé filmařiny v evropě. Vždy první polovina, zahrnutá představením postav, událostí, klimatu a podobných věcí je k nesnesení nudná a nijaká a jakmile se stopáž začne přiklánět ke spásnému konci, tak teprve začíná všechno do sebe zapadat a začíná se cosi dít. Celkem zajímavý film, ale podruhý se na něj už nepodívám...(7.7.2006)

• - Agradův monolog vychází ze skutečné příhody, kdy jednou v argentinském divadle selhala elektronika a režisér zrušil představení. Herečka Lola Membrivesová se tehdy publiku nabídla, že pokud zůstane, bude jim vyprávět o svém životě. (džanik)

• - Film získal v roce 2000 mnoho cen v kategorii nejlepší neamerický nebo nejlepší neanglicky mluvící snímek. Příkladem je cena Bodil (Dánsko), Cenu Bostonských filmových kritiků, Cenu filmových kritiků Chicago, cena Cásar (Francie), Cena David di Donatelo (Itálie), Zlatý Glóbus, cenu GLAAD Media (USA), Německou filmovou cenu, cenu Guldbagge (Španělsko), cenu asociace kritiků Los Angeles, cenu Lumiere (Francie), cenu New York Critic Circle, cenu Robert (Dánsko) nebo cenu od filmové asociace kritiků Broadcast. Ve stejné kategorii byl nominován i na Českého lva. (Terva)

• - Ve filmu se objevují úryvky z Vše o Evě (1950). (NinadeL)