Vše o mé matce

• slovenský

Všetko o mojej matke

All About My Mother

Španělsko / Francie, 1999, 101 min

Nevím, možná se mě to jenom zdá, možná jako kluk to vlastně nedokážu ani přesně posoudit, ale v každým případě mě přijde, že Pedro Almodóvar, jako jeden z mála chlapů rozumí ženské duši. To samo o sobě pro mě dělá film nesmírně poutavým, ale on umí navíc skvěle zkomponovat hudební i obrazovou složku a zasadit ji do nesmírně silného příběhu takovým způsobem, že jako celek mě to prostě rozebere na cimpr campr. U filmů Pedra Almodóvara se mě to zatím stalo vždycky a ani film Vše o mé matce nebyl vyjímkou. Dialog matky a herečky v šatně divadla či dialog na pohřbu považuji za extrémně emotivní zážitek.(6.7.2008)

Pedro Almodóvar ma vždy dostane svojou koncepciou réžie a zvláštnou, no veľmi vťahujúcou atmosférou. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Dramatizácia dejovej linky síce neišla do psychologickej hĺbky čo sa týka jednotlivých postáv a je tu i dosť hluchých miest, no aj tak som si film dokázal vychutnať, pretože ma dokázal zaujať svojou atmosférou a tiež i hereckými výkonmi. Skrátka po technickej stránke to nemalo chybu - prvotriedna réžia. 75/100(11.2.2017)

Vytříbené postavy a jejich bohaté charaktery jsou v Pedrových scénářích již zbytečně zmiňovanou samozřejmostí. Pedro kašle na šokující odhalení ani nepotřebuje ke zvýraznění mystické prvky. Síla příběhu tkví v jeho postavách a Almodovár si je toho dobře vědom, proto také Vše o mé matce netvoří výjimku. Opět vyjmečný a barvitý příběh a i když to u samotného konce není malinko dotažené do potřebných míst, může být na svůj film Pedro po právu hrdý.(26.4.2005)

• NinadeL

Pedro Almodóvar se ani tentokráte nestává režisérem mého srdce, ale i díky inscenaci Městských divadel pražských se mi s oscarovým fenoménem Vše o mé matce vyrovnává poněkud lépe. Skutečně mi pomohlo vidět ve stejné roli Penélope Cruz i Evellyn Pacolákovou, protože jen touto cestou se v mých očích mohla stát Hermana Rosa skutečnou postavou a ne jen variací známé tváře. A takto bych mohla pokračovat, All About Eve lépe zpracovává například divadelní verze, ale transka Agrado je samozřejmě lepší ve filmu, protože to, co předvádí Vladimír Marek na divadle, to je katastrofa. Suma sumárum si ještě pár věcí z kolekce Almodóvar/Cruz zkusím, ale myslím, že máme dobojováno. Jeho svět existuje na zcela opačné straně kinematografie, než ve které existuji já.(19.2.2015)

Almodovara mam moc rad. O to vic me prekvapilo, ze jeho vlastne nejproslulejsi dilo me nechalo chladnym. Ne kuli napadu, ne kuli hercum a zpusobu nataceni ,ale nejak mi to prislo prazdne, mozna prave proto kolik se toho tam deje.(15.2.2007)

• - Film Vše o mé matce (Todo sobre mi madre) byl nominován na 14 cen Goya. Získal jich nakonec 7: za nejlepší film, nejlepší režii (Pedro Almodóvar), nejlepší ženskou hlavní roli (Cecilia Roth), nejlepší produkci (Esther García Rodríguez), nejlepší střih (José Salcedo), nejlepší originální hudbu (Alberto Iglesias) a nejlepší zvuk (Miguel Rejas) (Estrecha)

• - Ve filmu se objevují úryvky z Vše o Evě (1950). (NinadeL)

• - Manuela Colemanová je postava ze staršího Almodóvarova snímku, Květ mého tajemství (1995). (džanik)