Manželé Kráčmerovi pracují pilně v zelinářské zahradě. Šetří na věno jediné dceři Betynce, která má vážnou známost s medikem Zdeborským. Inspirováni zprávou v novinách, rozhodnou se Kráčmerovi koupit los. Kráčmerka ho přinese domů s pláčem, protože se jí zdá, že vyhodila celý majetek. Po bezesné noci se vydá do prodejny, aby los vrátila. Je však pozdě, tah už proběhl. Znovu se vrací Kráčmerka s pláčem, tentokrát se zprávou, že vyhráli. Kráčmera jde ověřit výhru pro jistotu na loterní ředitelství. Vrací se nadšený, neboť skutečně vyhráli a to dokonce dva miliony korun. Rozhodnou se koupit činžovní dům, ale obratný realitní agent jim vnutí bývalý šlechtický palác. S vlastnictvím domu získají Kráčmerovi povinnost starat se o Mozartův pokoj. Prostí manželé se často zlobí, že jim pan Mozart nepřijde nikdy poděkovat, i když neustále uklízejí po jeho mnohých návštěvnících. Poté, co se Kráčmerům ztratí peníze a jsou nalezeny pečlivě ukryté v Kráčmerčině posteli, může si Betynka vzít Zdeborského, nyní už dostudovaného lékaře. (oficiální text distributora)

Paity

Antonie Nedošinská se v této roli opravdu našla. Vždy ji šlo k duhu, když hrála tyhle uhulákané dámy. ()

Vesecký

Mám tenhle film moc rád,, protože z něho čiší ohromné lidství. Příběh Popelky Bilánové "Do panského stavu" je její asi nejpopulárnější knížka a této popularitě jistě přispěla i Slavínského adaptace. Přirozeně můžete namítnout, že je to dílko ryze sentimentální a plně se řadí do "Červené knihovny", třebaže se liší tím, že si chudá nenamlouvá bohatého. Z filmu dýchá pocit lidské sounáležitosti, když Kráčmerka předá živnost a domek chudé dvojici příbuzných. Pocit krásné prostoty, když vidíme, jak je nasupená na záhadného a neuctivého nájemníka Mozarta. Všechno okořeněno dokonalým hereckým mistrovstvím Antonie Nedošinské a Theodora Pištěka. Film na svou dobu trošku delší, ale rozhodně nenudí a jedna zápletka střídá druhou, nejsou v ní prázdná místa. Na druhou stranu nelze si neuvědomit, že Hana Vítová stejně jako v mnoha jiných filmech hrozně přehrávala a její výkon by způsobil úsměv i u dnešních ochotníků; u Rolfa Wanky je tomu obdobně, nemluvě o nevýrazné Blance Waleské. Přesto si film zaslouží víc než tři hvězdičky, o tom jsem přesvědčen. ()

pipapa

Nedošínská-Pištěk=TOP. Vrbský-Pešek=TOP. Scénář=TOP. Dynamická režie=TOP. Zábava=TOP na entou!!! Konkurenceschopný TOP=Když Burian prášil přišel na svět až o 6 let později. ()

dainio

Jedna z nejlepších komedií let třicátých!!!Antonie Nedošínská prokazuje,že je opravdu výjimečná herečka...a Theodor Pištěk je neméně skvělý!!! ()

AxelWers

Celkom fajn film, už ani nepamätám, kedy naposledy ma zaujal čiernobiely film so zašumeným zvukom. Ľahká komédia o milej rodinke, ktorá vyhrala v lotérii milióny, čo však ešte nemusí znamenať, že vyrieši všetky ich problémy, skôr naopak. ()

IvonaK

Jedna z kýčovitých komedií. Rodina která žije na statku a má hluboko do kapsy čirou náhodou samozdřejmě vyhraje milion a poté už je doprovází samé štěstí. A jejich děvče typu červené knihovničky se na konci samozdřejmě vdá za bohatého mládence, bude mít svatbu jako z pohádky a čekají spolu dětičky. ()

Rattlehead

Kolosálně pyramidální výkon paní Nedošinské, nejlepší české filmové mámy. Scénář se opravdu povedl a němou verzi bez vyřídilky paní Antonie si nedovedu dost dobře představit (ale věřím, že mohla fungovat i ta). Chemie Pištěk - Nedošinská funguje na jedničku, k tomu moje oblíbenkyně Vítová a v malé roli i Ferbasová a je zřejmé, že pod čtyři hvězdy prostě jít nelze. ()