Majitel půjčovny lodiček a převozník Ryba sídlí celý život v domku u řeky, která se často stává osudnou pro plavce i sebevrahy. Protože jsou však Rybovou zásluhou mnozí tonoucí zachráněni, stává se Ryba velmi populární osobností celého kraje. V okamžiku, kdy už se svérázný muž chystá oslavit svého stého zachráněného nešťastníka, dovídá se o připravované regulaci řeky, která jej připraví o práci. Regulaci má shodou okolností na starosti mladý inženýr Pánek, který se zamiloval do Rybovy dcery. Když se o tom Ryba doví, důkladně se opije v několika hospodách v nedalekém městečku. Zatím se v řece topí dlouho očekávaný stý nešťastník. Jeho zachráncem se stane právě inženýr Pánek... (oficiální text distributora)

Skip

Vlasta Burian coby záchranář, kterému chtějí zregulovat jeho milovanou řeku. Proč ne, když je to fakt dost dobrá komedie, u které jsem se skvěle bavil. ()

dyfur

......toto radím medzi to slabšie od V.B........vtipu pomenej i ten dej taký aj na režiséra Slavinského "kostrbatý".... ()

Martin741

Nadpriemerny komedia v Vlastou Burianom v hlavnej roli, ktoremu uspesne sekunduje Marvan. A ze je to tocene za Protektoratu, urcite tu funguje urcita, aj ked len v naznakoch, podpora Tretej Risi. Hoci ale, U Pokladny stal je podstatne vyssie. 76 % ()

rakovnik

Že regulace řek se nám vymstí, už víme. Že díky ní se už nebudou topit lidi, je naopak dobře. Panu Rybovi přejeme dalšího zachráněného, i když ti o to nestojí. Ačkoli se to ddle obsahu nezdá, film je zábavný. ()

cariada

Komedie ,která není ani moc vtipná ,ale má spíš hlubší podtext. Přesto si nemůžu pomoc tady mě prostě Burian nepasuje ,mnohem víc by se sem hodil Jindřich Plachta ,který by si troufnu říct tomu dal mnohem víc lidskosti. ()

Rodriguez

"Tak jsem pro něj skočil a to by jste nevěřil, měl jsem pod vodou strašnou honičku. Až jsem se z toho zapotil a měl mokré čelo." 50% ()

tomtomtoma

Ne že by film neměl celkem zajímavá a vtipná místa, ale celkově je to spíše utrpení při sledování vzteku ješitného člověka a poučování dalšího ješitného člověka o nutnosti změny. Jen by se chtělo tak trochu ironicky poznamenat: opravdu regulace zabraňuje povodním? Nevrací mu to příroda poté mnohem větší škodou při mnohem mohutnějších záplavách, kdy se pak regulace ukazuje jako jedna velká chyba? O jinotaji raději nebudu spekulovat, to bych měl problémy s udržením stravy v žaludku. Film je v podstatě plný ješitných mužů. Hlavním je majitel půjčovny loděk František Ryba (Vlasta Burian), který touží především po společenském uznání svých hrdinských skutků a touží po postavení pomníčku na jeho počest. A vztekat se dovede jedna radost. Dalším ješitou je inženýr František Pánek (Vítězslav Vejražka), stoprocentně přesvědčený o své pravdě a užitečnosti při rugulacích vodních toků. Rozumy rozdává jedna radost a vše pak samolibě pozoruje, nebot přeci přináší lepší zítřky. Třetím ješitou je starosta Jaroslav Hořánek (Jaroslav Marvan), přesvědčený o své univerzální užitečnosti pro městečko a nesnášející jakýkoliv náznak odporu. Z dalších rolí zaujmou Rybova dcera Ančí (Marie Štrosová-Steinerová), zakoukaná do Pánka, nešťastný účetní Vodička (Josef Gruss), podlézavý Rypáček (František Filipovský), moudrý profesor (Rudolf Deyl), a vlezlý penzista Tichý (Václav Trégl), i když ten vadí spíše svou trapností. A jako ryba na suchu si připadám já, když sleduji tento film a nedokáži pochopit důvod jeho vzniku. Že by byla nutná regulace? Myšlení? ()

zette

Davam slabe tri hvezdicky, Ryba jakoby se nemohl dockat dalsich lidi, co se budou topit, coz je spatne. Herecky vykon jeho dcery je tragicky. Nekolik vtipnych situaci tady ale najdeme ( jiz zde byly citovany ), snad v tezke dobe sveho vzniku delal film lidem radost... ()

dr.fish

Doba občanské společnosti po roce 1989 nejen nenastala, ale dokonce se dorozpadla. Takže nám dnes přijde dosti cizí život v komunitě na malém městě. Za první republiky to však bylo jiné. Všichni se znali, byli členy různých spolků, v nichž si jeden druhému vzájemně "předsedali". Život byl ve společenském duchu výrazně pestřejší, člověk byl však zároveň pod tvrdým drobnohledem pavlačového zpravodajství místních drben. Veřejné mínění, které je dnes každému ukradené, tehdy mocně ovlivňovalo dění, jako takové ho proto bylo třeba usměrňovat různými oslavami, vítáními slavných rodáků, v našem případě udělováním čestného občanství. Ryba na suchu je mistrnou karikaturou maloměstského života, kdy zejména starosta městečka Marvan obklopený svými sympatizanty je opravdu pikantní kousek. A Burian jako převozník toužící po stém zachráněném, aby měl pomníček. Touha po té "malé" velikosti je vlastní nám všem a filmy jako tento nebo Anton Špelec nám to jasně připomínají...80% ()

sator

Burian v karakterní roli... Fajn příběh... Postava převozníka Ryby (Vlasta Burian), byla inspirována Josefem Rouskem, převozníkem a zachráncem tonoucích. ()

fantoci

Tento film natočený za protektorátu není špatný, ale taky ne zcela dobrý. Nevěrohodné herecké výkony a přehrávání kvalitu příběhu snižuje. A chybí mu onen vtip, který nalezneme v jiných snímcích s Vlastou Burianem. ()

filmmovier

Nádherný film s excelentním Vlastou Burianem. Méně známý, ale o to lepší. Krásná komedie s příjemnou zápletkou a výteční herci (Marvan samozřejmě neschází). Ryba na suchu je zárukou kvalitní zábavy, navíc s moc hezkou atmosférou. Co se týče Burianovy filmografie, tenhle film je v ní rozhodně jedním z nejlepších. ()

RonaMidu

jeden z mála filmů s Vlastou Burianem,kde se příliš nepitvořil,ale zato jako převozník Ryba pronesl téměř věštecká slova o povodních,pokud se řeka zreguluje.....a krom toho krásná příroda,Lužnice,malebná Bechyně a Bechyňský most ()

pytlik...

Komedie, při které se člověk ani jednou nezasměje... evidentně se tedy jedná se o velmi pokrokový kousek, který předběhl svou dobu cca o 10 let. Burian prokázal, že ani vážnější role mu nedělá problém, působí v ní velice přirozeně. Jeho převozník je jenom zdánlivě zpátečnický, z dnešního pohledu se jedná o člověka s vrcholně moderními názory, neboť jak známo, regulace povodním nezabrání, naopak zhoršuje jejich dopad. Nejen proto mi ho bylo trochu líto, dále jsem v něm viděl další oběť toho, že Bůh obdařil člověka deseti prsty. Kdybychom jich měli jen devět, postavili by Burianovi pomníček už po 81. zachráněném a nemusel se tolik vztekat. Narozdíl od Buriana Vejražka opět dokázal, že se svým fyzickým fondem (zejména tedy gezichtem) nemůže uvěřitelně zahrát žádnou o chlup kladnější postavu než je ďábel, nacista nebo kapitalistický vykořisťovatel. A jak mám rád Trégla, ukázalo se, že na kvalitě scénáře doopravdy hodně záleží. Zatímco v jiných filmech je jeho typické přehrávání velice legrační, tady se zvrhlo v nepříjemné blábolení a vzteklé gestikulování ()

Compadre

Záchranář Vlasta Burian zachnánil tenhle film. "No vidíte, jinde byste dostal umělý dýchání, a já vám dám rum. ()

lykan9

Já prakticky zbožňuju všechny filmy s Vlastou Burianem a Ryba na suchu není výjimkou. Krom toho Burian nebyl jen skvělým hercem a komikem, ale i výborným zpěvákem, což svým hlubokým hlasem v tomto filmu předvádí. ()

Sdoom

Příjemný a oddechový film, který sice nenadchne, ale rozhodně neurazí. Burianovi zde vtipně sekunduje Václav Trégl a celé to působí milým dojmem, kdo by na konci nepřál panu Rybovi toho stého zachráněného? :-) ()

SG-1

"Proč by ses bála domů, ty hloupá? To se může stát i dospělýmu, že spadne do vody. Jenomže ten má tu výhodu, že za to není doma třískanej." -Ryba- ()