Majitel půjčovny lodiček a převozník Ryba sídlí celý život v domku u řeky, která se často stává osudnou pro plavce i sebevrahy. Protože jsou však Rybovou zásluhou mnozí tonoucí zachráněni, stává se Ryba velmi populární osobností celého kraje. V okamžiku, kdy už se svérázný muž chystá oslavit svého stého zachráněného nešťastníka, dovídá se o připravované regulaci řeky, která jej připraví o práci. Regulaci má shodou okolností na starosti mladý inženýr Pánek, který se zamiloval do Rybovy dcery. Když se o tom Ryba doví, důkladně se opije v několika hospodách v nedalekém městečku. Zatím se v řece topí dlouho očekávaný stý nešťastník. Jeho zachráncem se stane právě inženýr Pánek... (oficiální text distributora)

Jiří K.

Nudný a místy i trapný film, váhal jsem mezi jednou až dvěmi hvězdičkami. S určitým zadostiučiněním jsem zvolil alespoň vyšší hodnocení, zejména kvůli těžké době ve které byl film natočen. Brrr, to byl snad nejhorší rok naší historie :-( Pro Zloděje kol: Myslím, že se točilo na Vltavě - v blízkosti Orlíku, nikoli tedy na Sázavě. ()

Zagros

Filmů s Vlastou Burianem jsem viděl hodně a většina z nich mě dokázala skvěle pobavit. Některé z jeho komedií jsou tím nejlepším z filmů pro pamětníky z období první republiky. Bohužel snímek Ryba na suchu patří k těm nejslabším. Těžko říct, proč tomu tak je. Možná se projevila obtížná doba natáčení - rok 1942, kdy zuřila válka. Přeci jen se naladit na veselohru bylo obtížné. Také se muselo zvolit neutrální téma a narážky na současný stav nebyly možné. Příběh je proto velmi jednoduchý, stejně tak jako napsané postavy a není až tak co hrát. Navíc samotný mistr Burián už není v plné síle. Není se ovšem čemu divit a za snahu všech tvůrců v nelehké době alespoň nějak pobavit národ, je všechny dokáži ocenit… tři hvězdy. ()

Paity

Léta ubíhají, doba je válečná a Vlasta Burian už nemá takový šmrnc (a já se mu vůbec nedivím). Navíc Burianovi vůbec nepomáhá scénář, který je jak z dětské školky a tak se nedá na tom moc vymyslet. Tři hvězdy za krále komiků. ()

Vesecký

Burianova sláva za okupace už trošku opadávala a ani v tomto filmu už Vlasta neoplývá humorem jemu vlastním v takové míře jako dříve. Film samotný byl pojat jako veselohra o boji nového se starým, o užitečnosti regulace říčního koryta proti sentimentalitě starého Ryby, který chce zachránit toho svého stého utopence. Zatímco tenkrát autoři jistě fandili mladému inženýrovi Pánkovi, dnes by mu ochranáři přírody i jwejich rozumní milovníci dali co proto. O zachování přírodních krás se v tomto filmu mnoho ani nemluví. ()

Kolssteyn

"...von totiž zlej člověk si život nebere, ten ho jinejm jen otravuje." "...podívej Rypáčku, nestrkej nos do věcí, do kterejch ti nic není a jdi si sednout ke svýmu stolu." ()

tranquill

Kupodivu vidím, že se jedná o relativně méně oblíbenou komedii s Vlastou Burianem. Já jí však nepohrdám, opět jsem se dobře bavil a kromě Buriana byl třešničkou filmu Václav Trégl, který se svých "malých" rolí dokázal vždy zhostit skvělým humorným způsobem. ()

donkocicak

Pro mne poněkud nudná a nezajímavá komedie s Vlastou Burianem. Burian je umírněný, nehraje ztřeštěnou postavu jako např. ve filmu Provdám svou ženu a to je možná důvod, proč mi Ryba na suchu nesedla. Mám Buriana velmi rád, ale tohle bylo trochu zklamání. Leč díky Rybě na suchu můžeme vidět Vlastu v docela netradiční roli. Zaujal mě ale pan Tichý, jak ho ztvárnil Václav Trégl a rvačka v hospodě. ()

Rattlehead

Na nejlepší burianovky samozřejmě nemá, ale pořád je to velmi dobrý film. Spíše než o legraci zde jde o jiné věci, třeba o uznání dobrého člověka, nebo o to, že se člověk má prát se životem, a ne hned páchat sebevraždu. Protektorátní filmy měly obecně hlubší poselství než poněkud mělké kousky z let třicátých. Vlastík zde ukázal, že je rovněž velmi dobrý herec, a ne jen komik. V tomto ohledu se "Ryba na suchu" řadí k "Revizorovi" či "U snědeného krámu". Ve vedlejší roli opět skvělý pan Trégl. ()

Havala

Průměrný burianovský film - myslím tím ten dobrý průměr, řekněme zlatý standard. Měl i spoustu horších kousků. ()

Pitryx

Tady se pan Burian skoro vůbec neprojevil svým způsobem. Nevím, tahle role mu nesedla, film celý je nudný. Snad by sed dala kladně ohodnotit scéna v hospodě. Budiž, hodnotím jako plus. Ale jinak jde o naprosto průměrný film. Spíše podprůměrný. ()

ostravak30

Tak další Burianův film si mohu odškrtnout. Ztvárňuje tu Rybu, majitele půjčovny lodiček a především zachránce, který čelí pokroku. Není to závratná komedie. Jde tu spíše o střet povah a trochu i civilizací. Tvůrci ilustrují na rozhodnutí o regulaci národní povahu a malost. Burian nedostal tolik příležitostí na svou klasickou komiku. Bohužel se jednalo o jeho poslední rok natáčení na delší dobu. Další věc, která mi příliš nesedla byla kombinace externích záběrů se studiovými, které k sobě ani moc nepasovaly. Když už filmaři vyjeli ven, proč u řeky nenatočili i venkovní záběry domu a z před domu? Kdo ví. Každopádně to není špatný film. Burian mu dal, co mu jen scénář dovolil. ()

javlapippi

"Proč vy se tak pachtíte za nějakým uznáním?" Vlasta Burian ako ex-prievozník požičiava na breh rieky člnky, čapuje limonádu a k tomu ako miestny Mič Bjukenen zachraňuje topiacich sa ako na bežiacom páse. Náladu mu kazí plánovaná regulácia koryta, ku ktorej sa stavia odmietavo ako k bezbožnému dielu. Pánbožka ostatne spomína v každej druhej scéne, až mi to bolo divné. Keď sa dozvie, že hlavný regulovčík si vyhliadol jeho dcéru, volí dočasnú útechu v poháriku, ale nakoniec všetko dobre dopadne a nechýbajú fanfáry a slávnostné príhovory. Burian je tu na svoje pomery prekvapivo civilný a nestrháva na seba pozornosť prehnaným excelovaním ako v iných svojich filmoch. Hádam, že na tom môže mať podiel prebiehajúci druhý globálny konflikt. Protektorátna realita ale okrem dvojjazyčných titulkov a cedúľ na stenách budov nie je zrejmá a film má vcelku prvorepublikovú atmosféru. Príjemná komédia. ()

Bilky

Budovatelska komedia so sentimentalnym podtonom, ktora je z tyx "normalnejsix" uloh pre VLASTU, ale ako celok viac nudne ako zabavne. Mistr mal ovela viac zabavnejsich filmov a tento mu nedovolil uplatnit jeho talent. Ani scenar mu neumoznoval privelke party s dostojnym sparingpartnerom... Skoda. ()

Brucey

Vlasta natočil oveľa podarenejšie a vtipnejšie filmy, čím nechcem hovoriť, že by Ryba na suchu bola nejaký zlý film. Len sa nechytá na ostatné burianovky, no faktom je, že som si ho dosť užil. ()

paniColombova

Milý a úsměvný film. Příjemná podívaná. Ale tři hvězdičky dávám proto, že já miluji Burianovy filmy, kde se člověk smíchy popadá za břicho a tečou mu slzy. To u tohoto filmu neni. Ale i tak doporučuji shlédnout. ()