To je vražda, řekla

Murder She Said

Agatha Christie's 'Murder She Said'

Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 1961, 87 min

Spisovateľka Agatha Christie je svetoznáma autorka detektívok. Mimo iné je stvoriteľkou dvoch silne charizmatických vyšetrovateľov zločinov. Sú to Belgičan Hercule Poirot a stará anglická slečna Jane Marplová. Tá vystupuje v jej dvanástich románoch. Jedným z nich je i titul "Vlak z Paddingtonu", ktorý vyšiel v novembri roku 1957. O štyri roky neskôr bolo toto literárne dielo sfilmované pod názvom "To je vražda, povedala". V réžii George Pollocka vznikla zaujímavá, svižná a i primerane vtipná starosvetská detektívka. Slečnu Marplovú výborne stvárnila anglická herečka Margaret Rutherfordová. ***(16.2.2016)

Kdysi dávno viděno v ČST. Slečna Marplová zde sice ani trochu neodpovídá mé představě vlídně se usmívající tetičky Jane, kterou jsem nabyl četbou předlohy, ale stejně je to možná nejlepší zfilmování románu A. Christie vůbec. Margaret Rutherfordová dodává své postavě (a celému příběhu) trhlost a vtip, který originálu chybí. Zdařile namíchaný elixír humoru a napětí, krásná černobílost a skvělý optimisticky působící hudební motiv.(14.5.2011)

Sympaticky starosvětská komediální detektivka, kterou na vyšší kvalitativní úroveň vytahuje představitelka slečny Marplové, Margaret Rutherford. Její pojetí všetečné, otravné staré panny, pro kterou se detektivní příběhy stávají středobodem celého života a která konečně dostane příležitost uplatnit nabyté znalosti v praxi, se pohybuje na hranici karikatury, ovšem nikdy jí nepřekročí a má tak v mých očích nakročeno být obdobou Suchetova ztvárnění Poirota. Zmínku si zaslouží i příjemná hudba ideálně mísící humorestickou rovinu s tajemnou a podporující tak kladný dojem z filmu. Silné 3*.(9.8.2010)

Margaret Rutherfordová mě hned na začátku jako slečna Marplová vyděsila, ale postupem času jsem přišla na chuť jejímu humoru a nakoc to byla příjemná podívaná. Sice to není nejlepší představitelka slečny M., ale je jednou z těch lepších. A pak tu jsou vedlejší postavy, které byly skvělé, zvlášť starý despotický patriarcha a malý škodolibý Alexander.(7.10.2012)

Souhlasím s komentářem "strougyho". Skvělá Margaret Ruherford a povedený hudební motiv dělají hodně. Jen je škoda, že se tvůrci více nedrželi předlohy. Ale narozdíl od následujích filmů to v tomto není tak dramatické a nenapáchalo to tolik škody. Nedívím se, že samotné Agathě Christie se slečná Marplová v podaní M. Rutherford moc nezamlouvala. Asi málokdo si jí tak během čtení knihy představuje. Zahrát to jiná herečka, tak by se dalo říct že jde o parodii, Margaret Rutherford ji ale hraje tak sympaticky, že si ji prostě musíte oblíbit ať chcete nebo ne. Jen nechápu proč se u nás rozhodli nadabovat a uvést tento film až po 50 letech od jeho vzniku a proč se ke třem následujícím snímkům už nedostali...(14.8.2010)