To je vražda, řekla

Murder She Said

Agatha Christie's 'Murder She Said'

Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 1961, 87 min

Spisovateľka Agatha Christie je svetoznáma autorka detektívok. Mimo iné je stvoriteľkou dvoch silne charizmatických vyšetrovateľov zločinov. Sú to Belgičan Hercule Poirot a stará anglická slečna Jane Marplová. Tá vystupuje v jej dvanástich románoch. Jedným z nich je i titul "Vlak z Paddingtonu", ktorý vyšiel v novembri roku 1957. O štyri roky neskôr bolo toto literárne dielo sfilmované pod názvom "To je vražda, povedala". V réžii George Pollocka vznikla zaujímavá, svižná a i primerane vtipná starosvetská detektívka. Slečnu Marplovú výborne stvárnila anglická herečka Margaret Rutherfordová. ***(16.2.2016)

Souhlasím s komentářem "strougyho". Skvělá Margaret Ruherford a povedený hudební motiv dělají hodně. Jen je škoda, že se tvůrci více nedrželi předlohy. Ale narozdíl od následujích filmů to v tomto není tak dramatické a nenapáchalo to tolik škody. Nedívím se, že samotné Agathě Christie se slečná Marplová v podaní M. Rutherford moc nezamlouvala. Asi málokdo si jí tak během čtení knihy představuje. Zahrát to jiná herečka, tak by se dalo říct že jde o parodii, Margaret Rutherford ji ale hraje tak sympaticky, že si ji prostě musíte oblíbit ať chcete nebo ne. Jen nechápu proč se u nás rozhodli nadabovat a uvést tento film až po 50 letech od jeho vzniku a proč se ke třem následujícím snímkům už nedostali...(14.8.2010)

Kdysi dávno viděno v ČST. Slečna Marplová zde sice ani trochu neodpovídá mé představě vlídně se usmívající tetičky Jane, kterou jsem nabyl četbou předlohy, ale stejně je to možná nejlepší zfilmování románu A. Christie vůbec. Margaret Rutherfordová dodává své postavě (a celému příběhu) trhlost a vtip, který originálu chybí. Zdařile namíchaný elixír humoru a napětí, krásná černobílost a skvělý optimisticky působící hudební motiv.(14.5.2011)

• nascendi

Jedna stará pani to dobre napísala, druhá stará pani to dobre zahrala, tak ešte nájsť tretiu starú pani, ktorá by si film s chuťou pozrela. Pretože ja v tomto nefungujem. Na mňa táto prastará anglická detektívka mala účinok, ako odvar z makovíc. Za tie dve staré dámy dávam dve hviezdičky a aj tak mám dojem, že preháňam.(24.8.2010)

Slečna Marplová tentokrát vyšetřuje případ staré podivínské dámy, která spatřila ve vlaku jedoucím po vedlejší koleji vraždu.To by ale nebyla slečna Marplová která se nevzdá a nebojí ostatně jak už je to jejím zvykem-a celého případu se ujme a vezme ho do vlastních rukou.Navíc vybavena všemi schopnostmi anglické dámy ze staré školy a zkušenostmi ze stovky přečtených detektivek neustane, dokud nepřipraví velice rafinovanou a zároveň velice prostou léčku, do které (jak už bývá zvykem) vrah samozřejmě ihned spadne.Inu nic nového pod sluncem.Tento snímek je první ze čtyř filmů (Murder at the Gallop,Murder Most Foul, Murder Ahoy) o slečně Marplové, v němž hrála hlavní roli anglická herečka Margaret Rutherfordová.Po velikém úspěchu tohoto filmu v kinech se celý detektivní seriál stál také stálicí na televizní obrazovce.Ale to již pod názvem televizního seriálu To je vražda napsala v hlavní roli s Jessicou Fletcherovou..(19.9.2006)