Reklama

Reklama

Vrchní, prchni!

TV spot
Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Přál si někdo platit? Fantom restaurací vám vždy vyhoví! Knihkupec Dalibor Vrána (J. Abrhám) nemá lehké živobytí. Líbí se ženám a ty se zas líbí jemu, a protože je mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku spolknou alimenty. Svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem, který mu přihraje náhoda. Stane se falešným číšníkem, nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací. Využívá pracovní liknavosti vrchních a ochotně inkasuje netrpělivé hosty. Sám je překvapen, jak mu jednoduchý trik vynáší. Jenže – tak dlouho se chodí se džbánem… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (731)

Lima 

všechny recenze uživatele

Je vůbec možný vymyslet pro jeden film tolik gagů a nápadů? Jasný důkaz, že Zdeněk Svěrák je titán mezi českými scenáristy. Půvabná, inteligentní a velmi vtipná komedie, jejiž jedinou slabinou je závěr s uhozenou hromadnou honičkou, jak ve stylu starých němých grotesek (nic proti nim, ale tady mi to sedělo jak pěst na oko). Ovšem Abrhám jako falešný číšník, proutník a profesionální houslista :o) nemá chybu. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jeden z geniálních filmů dvojice Svěrák+Smoljak. 1)  Jak tu pročítám komentáře, vidím, že všichni už všechno důležité napsali. Co jen dodat? Polívčička byla?_____ 2)  Dodám, že Vrchní prchni je jeden z filmů, kterým dávám 5* bez ohledu na to, že v něm nevystupuje ani jeden pro mě přitažlivý chlap._____ 3)  Vzpomínám si, že konec vzbuzoval diskuse už tehdy. Neumím si ovšem představit, že by v socialistické produkci mohl mister Vrána beztrestně působit i nadále. Dnes by si možná takový chlápek otevřel vlastní restauraci a poslední scéna by ukazovala, jak mu tam někdo cizí kasíruje hosty. Rovněž setkání s okrádacím spolužákem na závěr působí jako úlitba režimu. No vidíš, tak zas budem sedět spolu. I když možná ani ne. Ono totiž fakt není správné okrádat druhé a nebylo to správné ani tehdy a ani s použitím ospravedlňující formulky, že kdo nekrade, okrádá rodinu. To, že podobné chování režim trestal, ještě neznamená, že bylo správné._____ 4)  Přínosné jsou místní Zajímavosti, které tímto doporučuji ctěným čtenářům k prostudování._____ 5)  Závěrečná honička mě už moc nebere, stejně jako sprchování Dády Patrasové._____ 6)  Mimochodem, ačkoli Josef Abrhám nepatří mezi mé oblíbené herce, jsem rád, že tehdy Smoljak prosadil svou proti Svěrákovi, který chtěl do role Nárožného. Ten se v hospodské roli opravdu našel později v seriálu Hospoda, kde si za pípou neumím představit nikoho lepšího. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Navzdory predestinaci dobou svého vzniku natočil autorský tandem Ladislav Smoljak (režie) a Zdeněk Svěrák (scénář) nadčasovou a geniální tragikomedii, v níž zúročili většinu svých předností. Smoljakova nenápadná režijní práce (málokdo ho vnímá a oceňuje jako režiséra - neprávem) a hlavně scénář Zdeňka Svěráka (dle mého názoru nejlepší žijící český scénárista) postavený nejen na humorném nadhledu a vtipných replikách, ale i na věcech závažných (krize středního věku, vnitřní nesoulad ideálů a praktického života, nesnesitelná lehkost bytí ženatého donchuána...), jsou spjaty implicitně s estetikou divadla Járy Cimrmana - důraz na civilnost, nenápadnost, verbální charakter snímku, převažující optika mužského světa, nemluvě o provázanosti explicitní (herecky je obsazen téměř celý ansámbl). Všemu ovšem dominuje herecký výkon a vizáž Josefa Abrháma, na jeho charismatu a hereckém mistrovství stojí celá umně budovaná stavba filmu. A Abrhám je velký herec, pracuje s minimem výrazových prostředků, často hraje jen proxemicky, mimikou a gesty... Jeho mlčenlivý, zkroušený, jakoby vnitřně zlomený uhrančivý výraz doslova vystupuje nad rámec filmu... Nedílnou součástí snímku je i vynikající a koloritu filmu odpovídající hudební složka Jaroslava Uhlíře, jeho nostalgií prostoupený Severní vítr přesně koresponduje a dotváří tragikomické vyznění filmu (navíc již zlidověl stejně jako většina replik z pera Zdeňka Svěráka - ta koncentrace ,,hlášek" je skoro až neuvěřitelná). Za pozornost stojí jistě i hold němé grotesce vzdaný v závěru filmu - hromadná honička číšníků po kolonádě v Karlových Varech jako by z oka vypadla z nějaké taškařice němé éry...jen místo strážníků se tu honí číšníci... Umně krásný, vtipný i dojemný film, který možná odráží i cosi z typicky českého národního charakteru... ()

Tsuki 

všechny recenze uživatele

Nezbývá mi, než si postesknout nad kvalitou dnešních českých komedií. Takhle by totiž měla vypadat skutečná komedie s kvalitním scénářem napěchovaným různými gagy. Škoda, že ty zlaté časy dvojice Svěrák+Smoljak jsou už pryč. Film Vrchní, prchni! má sice námět jednoduchý, ale originální a zábavný, a především se podařilo z jeho komiky vytěžit to nejlepší. ~(4,0)~ ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Tohle si nezaslouží pouze uznání. Josef Abrhám v jedné ze svých TOP rolí. Komedie se musí umět vážení...když vidím ty dnešní přiblblé žalostné pokusy nás rozesmát fekálním, vůlgárním a debilním humorem, vždycky si vzpomenu, že pánové Smoljak a Svěrák umí natočit inteligentní, krásně ujetý, elegantní, milý a pohodový film a že není třeba sledovat ty výplody šílenců dnešního filmového průmyslu. Jestli jsme za komančů byli v něčem extratřída, pak v pohádkách a komediích, na které jsme měli šikovné české hlavy - i ty pověstné české ručičky (tím nemyslím umění krást i chlupy z podpaží). ()

Galerie (13)

Zajímavosti (95)

  • Podle sdělení Národního filmového archivu za název filmu nepatří vykřičník, nejde tedy o rozkazovací větu. Přesto tuto chybu již obsahují plakáty k filmům jak české, tak cizojazyčné. Jen na původních plakátech vydaných v době vzniku snímku je název filmu uveden správně. (sator)
  • Nedaleko místa, kde bydlel filmový knihkupec Dalibor Vrána (Josef Abrhám), byla v listopadu 2021 slavnostně Zdeňkem Svěrákem pokřtěna nová autobusová zastávka U Prdlavky, pojmenovaná podle přezdívky Dalibora Vrány. Svěrák dorazil ve svém zeleném oblečku z filmu a právě jeho hlas v nově otevřené autobusové lince zastávku pasažérům i oznamuje. (MatyM)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu

28.10.2019

Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po… (více)

Reklama

Reklama