Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

NOVA - Kdo z vás ho zná? No film "Vrchní prchni"! Vidíte, všichni! Protože tenhle film je legendární! Mám špatné svědomí, že jsem tuto skvělou komedii ještě neokomentoval. Nebudu lhát, když řeknu, že jsem Darka Vránu na televizní obrazovce viděl nejvíce-krát ze všech filmů, co jsem za svůj život viděl. Pepík Abrhám si střihnul roli, díky které již 15 let neustále dokola omílám legendární hlášky. Nebudu je jmenovat, každý ví, o jakých je zejména řeč. I ostatní postavy v podání např. pana Svěráka, Kodeta, Augusty nebo slečny Douchové u mě pořád vyvolávají široký úsměv. Je to zkrátka film, který nikdy nezestárne a není divu, že má na kontě 86% (340 fanoušků) a 149. místo mezi nejlepšími filmy. Já bez váhání dávám maximum co lze. 100% = FSZ! // DALŠÍ PROJEKCE : (24.12.2014) ČT1 HD (4:3), (22.6.2017) ČT1 HD (4:3),(21.10.2012)

• Cheeter

Když jsem zaslechl hlavní myšlenku filmu, velmi jsem se na něj těšil. Osud falešného vrchního. Ale pak přišlo pro velké zklamání. Čekal jsem něco lepší, když se jedná o dvojici Svěrák-Smojlak. Z toho jsem do teď od nich viděl asi nejslabší článek. Ale nápad se mi tak líbí, jen ho chtělo líp rozvinout....(12.7.2016)

Josef Abrhám je pán herec nie preto, že by bol sympatický a na verejnosti vystupoval ako cool chlapík typu Georga Clooneyho, ale preto, že dokáže byť vo svojich úlohách rovnako sympatický, ako odpudivý. Vo Vrchní, prchni! je obojím. Jeden z vrcholov československej komédie s "presahom". A dosť výrazným, aktuálnym v každej dobe. Najvtipnejšia scéna nie je tá so stieračmi, ale pred dverami Šafránkovej....veď viete...:)(14.8.2012)

Podle svých slov ještě neostřílený filmař Ladislav Smoljak, dostal svou druhou možnost točit pro Barrandov a skvěle toho využil. Kdo jiný, než Zdeněk Svěrák, se chopil scénáře a je zde další textově nezapomenutelný, ryze český filmeček. Záměrná satira na laxnost tehdejších vrchních, s romantickým nádechem svůdníka z konce šedé normalizační doby, je klasicky klidná, s lehce dramatickým koncem, který ovšem převyšuje nesmrtelný humor Zdeňka Svěráka. Role Josefa Abrháma a Zdeňka Svěráka jsou dokonalé. Až absurdní maloměšťáctví, které si pro sebe Svěrák sám napsal, ztvárnil výborně a Josef Abrhám už podobně zazářil nejen ve filmu Penzion pro svobodné pány. Vše nádherně dolaďuje Jaroslav Uhlíř svou lidovou písní o "českém snu" zbohatnout.(10.11.2012)

(2x) Vrchního jsem prvně sledoval jako kluk s naprostým zaujetím vedle rodičů. Pamatuju se, jak se mě táta ptal, zda chci to vidět až dokonce, protože jde o psychologické drama, mě to přišlo spíš jako napínavá kriminálka a heleďme se, tady film nese prosté označení komedie. Film nezklamal ani po letech, ač teď vnímám i ty slabiny. Na zpracování tohoto dost zajímavého kriminálního případu tam je na můj vkus zbytečně moc komediálních prvků, zejména mi vadí to naivní chování Pařížka (Svěrák) při záměně Vrány za ing. Králíka, to už bylo fakt dost mimo mísu - asi to chtělo ve výsledku méně Svěráka a více Racka :o) Josef Abrhám mě zde docela baví (i když ho v komediálních rolích moc nemusím), určitě se jedná o jednu z jeho životních roli. Houslový koncert Sen lásky v netradičném podání, nádherný běh číšníků po karlovarských ulicích,... já myslím že se bude na co tady dívat i potřetí, zase za nějakých těch šest let, takže nechávám symbolické čtyři hvězdičky :-) Jen na to neustálé provádění zločinů a podvodů hlavního hrdiny nějak nemůžu uvolněně koukat - docela nepříjemné. 70%(11.8.2017)

• - Film se natáčel na mnoha místech. Dalibor Vrána bydlel v Praze na Žižkově ve Vozové ulici. Knihkupectví se nachází v Kaprové ulici blízko Staroměstského náměstí a coby knihkupectví fungovalo napřetržitě od roku 1933 až do roku 2016, kdy mu skončila nájemní smlouva. Dnes je na stejném místě v provozu „Bistro Kaprova“. Jedna z restaurací, kde začíná Vrána (Josef Abrhám) inkasovat se nachází na Uhelném Trhu a jmenuje se U dvou koček. Motorest, kde Vrána kupoval láhev vína se nachází u sjezdu z rychlostní silnice R10 na obec Hlavenec a místo se dodnes jmenuje U čtyř kamenů. Restaurace Dubonet se nacházela na rohu ulic Dlouhé a Revoluční. Scéna,kdy muž platí za celou výpravu se odehrává ve Špindlerově mlýně u Hotelu Hubertus. V Karlových Varech se natáčely mj. scény s běžícími vrchními na kolonádě, u vřídla a falešný vrchní poté ujíždí autem ulicí I. P. Pavlova. Auto , na které si vrchní nakradl, parkoval v Bořivojově ulice v Praze, kde bydlela i rodina Homolkových ze známé filmové série. (Stocki)

• - Pri úteku pred policajtmi na svojom Velorexe sa Dalibor Vrána (Josef Abrhám) snaží predbehnúť belgický autobus "Van Hool Vistadome" z roku 1980. (Raccoon.city)

• - Prípad, keď v reštauráciách vyvádzal falošný vrchný, sa naozaj stal. Bolo to v Anglicku krátko po 2. svetovej vojne. Muž, ktorý pracoval ako čašník, prišiel o prácu, a tak sa pomstil. Vyberal si veľké reštaurácie, ktoré dobre poznal, a postupoval podobne ako filmový vrchný Vrána (Josef Abrhám). Čoskoro bol chytený a odsúdený na 3 roky nepodmienečne. Zarobil si v prepočte iba 800 korún. (Raccoon.city)