Sex, lži a video

• USA Sex, Lies, and Videotape (více)

Komorní psychologické drama o svérázných vztazích mladé čtveřice a jedné kameře. Právníka, který má poměr se svou švagrovou, navštíví dávno ztracený přítel ze studií, jenž má kuriózního koníčka - natáčí ženy debatující o své sexualitě. V erotické komedii se nezvyklý vztah tří hlavních postav odhaluje s doutnající smyslností a kousavým humorem skrze sex, lži a video. James Spader si odnesl Cenu pro nejlepšího herce z Filmového festivalu v Cannes za svůj geniálně nenápadný a svůdný výkon v roli Grahama, dlouho ztraceného přítele ze studií, který se vrací zpátky do města a zásadně ovlivní životy sebestředného sukničkáře Johna, jeho andělské ženy Ann a její vyzývavé sestry Cynthie. Jeden po druhém jsou zataženi do Grahamova velmi "osobního projektu", který všechny vztahy navždy promění. (Cinemax)

aluna

Mám prostě ráda netradiční filmy o divnejch lidech, možná se mi líbí představa, že v každý frigidní ženský se skrývá něco ohnivýho, co čeká na objevení a v každým na první pohled zakřiknutým mladíkovi se schovává divoký tajemství a kouzlo dychtící po probuzení (tichý typy mě berou :-) ). Možná se mi líbí fakt, že každičkej jsme nějak zvláštní a jinej, že všichni máme svojí specifickou úchylku, že nic není na první pohled tak, jak to vypadá. Takže i když se to jmenuje "Sex, lži a video", je to vlastně o lásce a pravdě (což je a není totéž). A vztah dvou sester je pro mě jako Bermudskej trojúhelník - něco, čemu nerozumím (protože mám bratra) a díky bohu za to (oproti sourozencům jinýho pohlaví je tady i třebas nechtěná rivalita, srovnávání, která/ý je lepší ženou/chlapem - ve všech aspektech). ()

Laxik

Hodně komplexní náhled na vztahy, sexualitu a upřímnost, který mě zastihl ve velice zvláštním období mého života. ()

kaylin

Již u svého prvního celovečerního filmu Steven Soderbergh ukázal, že je velmi schopným autorským tvůrcem, který se dokáže hodně hluboko podívat do lidské duše a vůbec mu nevadí, že se bude probírat tématy, která nejsou pro někoho příjemná, nebo o nich nechce mluvit otevřeně. V tomhle případě je to sexualita, která závratně ožívá díky hereckým výkonům, a to v podstatě bez nutnosti nasnímat explicitně samotný akt. ()

slunicko2

Je to o sexu, o lžích a svou roli hraje i video. 1) Točit filmy o tabuizovaných tématech je vždy lákavé. 26letému Stevenu Sonderberghovi (scénář, režie) se to v jeho celovečerním debutu podařilo na jedničku. Typově přesně vybraným hercům dominuje 29letý přitažlivý James Spader, kterému bych se, tehdy, věru vyznal z ledačeho a velmi rád. 2) Zaujala mě potřeba Ann nejdříve se sblížit a až teprve pak se svěřovat. Mám to taky tak u sebe nastavené a vlastně moc nechápu lidi, kteří na neznámé osoby vyzvrací zkažený obsah své mysli, aby pak v příjemném rozmaru potěšeně odešli. Ani v dnešní době internetových a televizních exhibicionistů (čím horší a hloupější, tím více se předvádějí) takový snímek nezanikne. Je totiž o důvěře, o hluboce intimních pocitech, jimž společenská tabu dodávají na intenzitě prožitku. 3) Snímek nepostrádá ani zajímavé postřehy: I remember reading somewhere that men learn to love the person that they're attracted to, and that women become more and more attracted to the person that they love. ()

swed

Nejen vynikající debut, ale především film, který napomohl k dočasnému znovuvzkříšení levných nezávislých snímků a ukázal jejich potenciál, že není nemožné s nimi prolomit i u komerčně zaměřeného publika. Jakkoliv se mi zdá Soderberghova režisérské kariéra přinejmenším kvalitativně i stylově nevyrovnaná (jako by ani sám tvůrce nevěděl, na jakou stranu filmového spektra se chce přiklonit), Sex, lži a video mají hodně do sebe. Nemyslím tím jenom lehkou perverzní zápletku, ale především cynické dialogy a herecký pár MacDowell - Spader, přičemž zejména druhý v pořadí na mě udělal veliký dojem. 8/10 ()

Remedy

Steven Soderbergh a jeho vynikající schopnost reflektovat lidské pocity bez přepjatosti a teatrálnosti. Natočit drama o vztazích tak, aby působilo takříkajíc přirozeně a divák nemusel kroutit hlavou nad nelogickým a často nevysvětlitelným chováním postav, chce důvtip, lehkost a samozřejmě nějakou tu životní zkušenost. Když uvážím, že si Steven Soderbergh sám napsal scénář ve svých 26 letech (pravděpodobně ještě o něco dříve), nezbývá než mu složit hlubokou poklonu. Psychologická studie jako hrom, navrch s výbornými hereckými výkony a naprosto dokonalými dialogy. ()

JohnMiller

Slušný a poctivý scenár ktorý by ešte lepšie fungoval ako divadelná hra. štyri postavy zamotané do svojich intríg a klamstiev zohrávajú medzi sebou vyhrotené dialógy. Najdôležitejšou postavou je tichý, introvertný ale svojim spôsobom úchylný Graham ktorý si svoju impotentnosť kompenzuje tým, že nahráva ženy na kameru akoby boli u psychológa či sexuológa a rozprávajú o svojich sexuálnych skúsenostiach a snoch. Snímka ma po celý čas takú nepríjemnú zvrhlú atmosféru ale mal som pocit, že mi tam niečo chýbalo.. Tá úchylka hlavnej postavy sa mohla viac rozvinúť. ()

Vědma

Abych pravdu řekla, při sledování tohoto vztahově konverzačního filmu jsem nebyla v úplně nejlepší kondici (po pravdě řečeno jsem na chvíli usnula), ale přesto musím uznat, že byl skvěle natočený a originální. I když jsem Andie MacDowell nikdy moc nemusela, v tomto filmu tvoří s Jamesem Spaderem jednu z nejsympatičtějších dvojic, které jsem viděla. A vyznění filmu? Pro mě hlavně v tom, že sex je pro některé lidi důležitý, jen když pro ně důležitý člověk, se kterým ho provozují. ()

easaque

jedná se o komorní drama, ale hlavně se připravte na intenzívní konverzačku hlavních čtyř postav. Ústředním tématem je sex, ze kterého vyúsťují další problémy ve vztazích. Scénář je dobrý, jen mi docela dlouho trvalo než mě to začalo bavit. Myslím, že za to můžou herci, kteří mi nebyli moc sympatičtí a vůbec mi nepřipadli přirození. To stejné platí i o vyumělkovaném prostředí. Téma je však natolik zajímavé, že jsem to přečkal. Není to nic světoborného, ale na 3* to má. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Martin741

Nie su to teda prototypy ludi, s ktorymi by som sa chcel kamaratit, ale Soderberghovi sa toto vyslovene podarilo. Spadera tiez nemusim, ale dal sa jakz-takz zniest. Zaujimavy art, a studia mezdiludskych vztahov, kde obycajne dialogy zase prevazuju . 70 % ()

honajz2

Tohle fakt točil Soderbergh? Protože něco tak povedeného mi k němu moc nesedí a nečekal bych to od něj, většina toho, co jsem od něj viděl, jsou dost průměrné a chladné filmy. Ale tohle mě skutečně mile překvapilo. Velmi dobře to pracuje se svými postavami, žádná z nich není černobílá a jejich charakter se v situaci, ve které jsou, celou dobu zajímavě a uvěřitelně vyvíjí. Věnuje se to skoro jenom 4 postavám a odehrává se to jen na podobném počtu lokací, ale přesto to má dost podmanivou atmosféru a dokáže to svým dějem napínat, ačkoli v tom "o moc nejde". A do toho všeho ještě skvělý soundtrack a hlavně ten naprosto skvěle napsaný scénář... Tohle mi fakt hodně sedlo, až jsem dokonce uvažoval nad plným počtem, jak si mě to po všech stránkách získalo, ale nakonec zůstanu "jenom" u silných čtyř, protože na plný počet bych očekával přeci jenom karapítek silnější dojem. A to ne že by to nemělo silné scény, to rozhodně ne, i ten závěr se mi dost líbil. Ale ten film k tomu nemá daleko, takže až se na něj někdy podívám znova, možná tu pátou hvězdičku pak přidám... Silné 4* ()

danecek24

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - nominace (3) - Nejlepší herečka (drama) - Andie MacDowell, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Laura San Giacomo, Nejlepší scénář - Steven Soderbergh ()

zette

Dlouhou dobu jsem se na tento vztahovy film tesil, ale bohuzel jsem zustal za ocekavanim. Vedle sotva prumernych hereckych vykonu, me zklamala i rezie. ()

Radiq

Herectví Andie MacDowell bylo vždycky tak trapny a hrany, že jde poznat, že to je hrany. Obzvlášť ty její hrany úsměvy. Role téměř asexuální frigidní Ann k ní dost sedí a přesně taková si myslím, že je i v osobním životě. A všichni ostatní, včetně Jamese Spadera (kterej jedinej aspoň trochu vynikal), použili staré známé zaběhnuté 80kové herectví, což je samo o sobě hrůza - ono celkově z toho prýští 80. léta jak z fontánky. Celé to je bez hudby, což není vůbec sexy. Ono to celkově není moc sexy, i když je to o sexu hodně. V dnešní době internetu a všudypřítomnejch úchylů tenhle film působí trochu úsměvně, ale žádná zábava to není. Není to ani moc zajímavé. Takže prostě nuda. ()

Doudis19

Zajímavě intimní film, který těží především z výborných dialogů, kde se řeší nepříjemná témata a postavy jsou tak sympaticky obsazené, že si ani neuvědomíte, že sledujete herce, hrající podle scénáře. Nadruhou stranu takřka neexistuje příběh, vyvrcholení snímku nijak negraduje, ale pouze zapadá do vlažného tempa zbytku dění a ani té erotiky proklamované i v názvu se dočkáme pouze v několika málo náznacích. ()

LeoH

O uhýbání před blízkostí fyzickou i duševní, o jejich technologických náhražkách – dávno před érou Facebooku a internetového porna, čili z dnešního pohledu málem vizionářsky –, o strachu z vlastního vlivu na okolí a o tom, že před ním a před sebou nejde utéct do žádné osobní splendid isolation, a v neposlední řadě o tom, že nejúčinnější afrodiziakum je opravdový zájem o druhého. Natočeno se skoro (intelektuálové prominou) bergmanovskou úsporností a kořeněno hořkým woodyallenovským humorem. Od chlapíka, kterého jsem dodnes znal jen jako autora prázdné bubliny jménem Traffic a vydařené oddechovky Dannyho parťáci, věru nečekaný zásah do živého. ()