Sex, lži a video

• USA Sex, Lies, and Videotape (více)

Komorní psychologické drama o svérázných vztazích mladé čtveřice a jedné kameře. Právníka, který má poměr se svou švagrovou, navštíví dávno ztracený přítel ze studií, jenž má kuriózního koníčka - natáčí ženy debatující o své sexualitě. V erotické komedii se nezvyklý vztah tří hlavních postav odhaluje s doutnající smyslností a kousavým humorem skrze sex, lži a video. James Spader si odnesl Cenu pro nejlepšího herce z Filmového festivalu v Cannes za svůj geniálně nenápadný a svůdný výkon v roli Grahama, dlouho ztraceného přítele ze studií, který se vrací zpátky do města a zásadně ovlivní životy sebestředného sukničkáře Johna, jeho andělské ženy Ann a její vyzývavé sestry Cynthie. Jeden po druhém jsou zataženi do Grahamova velmi "osobního projektu", který všechny vztahy navždy promění. (Cinemax)

andrii

S důvěrou ke kameře. Voyerský zájem, medikament intimity. Otevřený záznam řečí o tělesném ráji v soukromém pekle. Společném chtíči v niterní křeči. Veřejně přerušený polibek, exkluzivní osobní příběh. O milování. Bez fyzického doteku. Člověk hledající v prázdném životním monologu smysluplný lidský dialog. Spřízněný duševní krok. Lepší druhý díl. S jiným jinde souznít, v milostném osamění. ()

Cushing

Ve své době průlomový film. Mám ho skoro tak rád jako Sekretářku -- lidé s určitým nedostatkem či aberací -- a jejich nárok na lásku. Milostné drama poněkud jinak. V obou hraje Spader, v tom prvním myslím ještě o něco líp. S.L.V. je samozřejmě vážnější (a tragičtější). ()

wer4

Veľmi hodnotné VIDEO. Nebojí sa ísť do hĺbky, pomenováva problémy ich pravým menom, je veľmi zrozumiteľné a otvorené. Presne také, akí by sme mali byť všetci, lenže v reálnom živote sa praktizujú iba SEX a LŽI. ()

lennyd

John (Peter Gallagher) se po mnoha letech setkává se svým dávným nejlepším přítelem Grahamem (James Spader). Jeho žena Ann (Andie MacDowell) z toho není dvakrát nadšena, zvlášť když se dozví, že John Grahamovi nabídl, aby u nich pár nocí přespal. A už vůbec ne, když odhalí Grahamovu podivnou zálibu - nahrává si rozhovory s cizími ženami o sexu a intimních problémech. Když zjistí, že Grahama navštívila i její sestra, rozhodne se sama s Grahamem promluvit ... Mám rád originální filmy, ale nemusí to být za každou cenu. Sex, lži a video mi přijdou už hodně nucené, takže jsem se chvilkama docela dost nudil (možná to mohl vzít Soderbergh jako erotickej film, asi bych se bavil o chlup víc). Takhle jsem nejvíc času věnoval rozmýšlení nad tím, jestli Spaderovo háro je pravé či nikoliv :). Ale ne, nijak špatné to nebylo - naopak, docela nadstandardní zpracování milostného čtyřúhelníku (takhle se točí takovéto filmy, pane Hřebejku) a výborná Andie MacDowell k tomu... ()

hanagi

Já mám se Soderberghem odjakživa trochu problém, nemůžu se nějak naladit na stejnou vlnu. Cítím z něho chlad. A to i tehdy, když se nimrá v těch nejintimnějších lidských pocitech. Sex, lži a video jsem s velkým odstupem viděla už po druhé a pocity se nezměnily. ()

sahe

Převést to v reálném životě na nějakou společenskou hru, možná by to bylo zajímavé... Nádherná podívaná... ()

Brain-D

Proč je pro některé slovo sex obtížné téma ? Že by to bylo jediné téma jak být upřímný a dostat se k němu by vedlo řadu lží ? Líbí se mi psychologický nadhled tohohle filmu, jeho skvěle zvládnutý scénář, kamera, hudba a i obsazení. ()

-ELFKA-

Mnimálmy dej s maximálnou podstatou. Jemný príbeh s drsným pozadím. Divák ticho sleduje, no myseľ naplno kričí.. ()

Han22

Předem si myslím, že námětem to hodně zestárlo - dnes už nějaké to nahrávání řečí o sexu na video působí jako nevinná dětská hříčka oproti tomu, co vše se považuje za normální. Jinak vcelku zajímavý filmeček a přiznávám se, že ty rozhovory o sexu se poslouchaly velice dobře a všechny čtyři postavy byly fajn. ()

BlackTom

Ukecaná cocotina s hrozným Gallagherom (ako sa doprdele mohol stať hercom?!) a na druhej strane nadpozemským čudákom Jamesom Spaderom, ktorý ma baví stále viac a viac. Nebavilo ma to, neoslnilo ma to, na druhej strane som nebol úplne unudený a nevrieskal som, nech to už skončí. Čo je koniec-koncov škoda, lebo mám radšej výborné a hrozné filmy, ako šedivý priemer. Viac nie. ()

Bobek15

Wau! Vskutku výnimočný, malý veľký film. Filmová prvotina 26-ročného Soderbergha, a hneď aj zaslúžené filmové ceny v Cannes, Sundance, a nominácia na Oscara. Fenomenálne! ()

Devadesát Dva

Je to už dlouho, co jsem viděl dialogy s takovým napětím, jako mezi sebou mají James Spader a Andie MacDowell. Nedávno jsem četl knihu "Krátké rozhovory s odpornými muži". Kniha byla podstatně depresivnější, bezvýchodnější, ale měla pořád podobný vibe, jako tenhle film. Skvělý ansábl, přitažlivý scénář, příběh nabitý sexuální energií a zároveň jejím nedostatkem, symboly moderní doby. Poprvé, co mě Soderberg totálně odzbrojil. Během let jsem viděl pár jeho věcí, co se mi líbily, jako Vedlejší účinky, Nákaza, Erin Brockovich, vůbec ne špatný fláky, ale po většinu času jsem ho vnímal jako přeceňovaného tvůrce lehce nadprůměrných filmů, technicky vypiplaných, ale emocionálně chladných. Tohle bylo poprvé, kdy mě fakt dostal, odpověď na všechny moje výtky. ()

Vajonek

Příjemný konverzační snímek, neobyčejný v tom, jak je vystavěný na obyčejných otevřených rozhovorech mezi lidmi o trochu nekonvenčních tématech. 80 %. ()

F.W.Colqhoun

Obstaráno za 49 Kč ve výprodeji – to, že lidi preferujou sračkovitý filmy, má i svoje výhody. Soderbergh je nedoceněnej, to mi nikdo nevymluví – vždyť se také málokdo snaží. Průměrné hodnocení několika jeho posledních filmů na ČSFD je k smíchu („Contagion“ v modrém? Proč?), takže jsem rád, že alespoň je jeho klasika (společně se zlatonosnou Dannyho partou) v červených číslech. Konverzačka s tradičně naúchylněným Jamesem Spaderem a upejpavou Andie MacDowell si to zaslouží. Přestože je to nejen skrze osmdesátkové účesy a telefony o velikosti truhlíku na muškáty trochu „dated“, odtažité pojednání o obrodné síle upřímnosti (a videa) může i ve věku takových vymožeností jako jsou webkamery, Skype a další cerepetičky je nejen díky pozoruhodným hereckým výkonům hlavní čtveřice, chytrému scénáři a režisérské invenci vpravdě nezávisláckého klenotu. ()

B4TM4N

JIž od svého tvůrčího počátku je Soderbergh je vynikající analytik. Jakkoliv brilantní analýza zde ovšem postrádá konstruktivnější interpretaci, což vyznění jinak perfektně vystavěného snímku o něco snižuje. ()

patrikus

Začíná to jako průměrná rozhlasová hra a končí to, jako zcela výjimečná rozhlasová hra. Pět hvězd tomu však opravdu dát nemůžu. Jediné, co z toho dělá film je opravdu kvalitní scénář a skvělé herecké výkony... ()

Prochy38

Co k tomu dodat. Film, ve kterém se prakticky nic neděje. Velmi silný scénář to drží nad vodou. Upřímně, mě to ani trochu nebavilo. Ale musím rozdat po * všem čtyřem protagonistům. Prvotřídní výkon. ()

Piškotka

Jako ze života, a proto jakoby zdánlivě nudné. Vztahy v jistých etapách nejsou zábavné, pokud procházejí vzájemným odcizením. A když jsou aktérkami milostného trojúhelníku sesterské protiklady, je to o to větší psychárna. V tomto směru se to tehdy mladičkému S. Soderberghovi velmi povedlo. J. Spader přišel v pravém okamžiku, aby svými videorozhovory otevřel nitro půvabné A. MacDowell a řešil svou psychickou nebo fyzickou impotenci? Choval se sice jako podivín, ale v reakcích byl přímočarý a nic nezastíral. Každopádně byl ozdravujícím a osvěžujícím prvkem. ()

Schuldiner

Moc dobrá konverzačka, je to nenásilný, přirozený, žádná křeč... nic jsem od toho nečekal a líbilo se mi to. Což je vždycky příjemný.. ()