Sex, lži a video

• USA Sex, Lies, and Videotape (více)

Komorní psychologické drama o svérázných vztazích mladé čtveřice a jedné kameře. Právníka, který má poměr se svou švagrovou, navštíví dávno ztracený přítel ze studií, jenž má kuriózního koníčka - natáčí ženy debatující o své sexualitě. V erotické komedii se nezvyklý vztah tří hlavních postav odhaluje s doutnající smyslností a kousavým humorem skrze sex, lži a video. James Spader si odnesl Cenu pro nejlepšího herce z Filmového festivalu v Cannes za svůj geniálně nenápadný a svůdný výkon v roli Grahama, dlouho ztraceného přítele ze studií, který se vrací zpátky do města a zásadně ovlivní životy sebestředného sukničkáře Johna, jeho andělské ženy Ann a její vyzývavé sestry Cynthie. Jeden po druhém jsou zataženi do Grahamova velmi "osobního projektu", který všechny vztahy navždy promění. (Cinemax)

pepo

Geniálna štúdia vzťahov a charakterov . Spolu s Traffic najlepší Soderbergh a jeden z vrcholov žánru. ()

Pepinec

Je to prosté. Stejně tak, jako odmítám tvrzení, že takhle přece dopadne skoro každé manželství, nebaví mě sledovat osudy lidí, kteří si nabíhají tak dlouho, až tu facku nakonec vážně dostanou. Jestli jsem naivní fantasta nebo jestli jsem dneska udělal další krok k pořádnému lepáku vám povím, až mi bude tolik, co těm čtyřem ve filmu. ()

misterz

Soderberghova celovečerná prvotina a hneď veľká spokojnosť. Odprostil sa tu od zbytočnej filmovej umeleckosti, vsadil na kartu civilnej, inscenačnej a čo možno najreálnejšej obrazovej formy, vďaka čomu dosiahol veľmi blízke priblíženie jednotlivých charakterov divákovi, priam až na intímnu úroveň. Pavučina rozhovorov o sexe, živote a klamstvách sa tak na konci utká do zaujímavého obrazu. Terapia videom tak u mňa zaúčinkovala výborne. 80/100 ()

Vančura

Skvělý film, který mě zaujal v podstatě od první minuty, a nepustil až do konce. Přišlo mi zajímavé, že ačkoli jsem nikdy moc nemusel Andie MacDowell (viděl jsem s ní ostatně jediný další film, a sice Na Hromnice o den více), zde mě zcela nadchla a velmi se mi líbila (myslím, že za to do značné míry může skvělý český dabing z r. 1995, v němž jsem film zhlédl a v němž ji do češtiny namluvila výborná Barbora Munzarová, která má velmi pěkný hlas). I další herci jsou perfektní a velmi přesvědčiví. Při sledování jsem si bezděky vzpomněl na snímek Na dotek, který mi to trochu připomnělo, jakož i na některé snímky Woodyho Allena o manželství a nevěře, které podobným způsobem sledují vývoj vztahů několika málo postav. Osobně velmi obdivuji, jak je scénář relativně jednoduchý, a přitom mu to nic neubírá na působivosti. Samotný nápad s postavou, která si nahrává na video promluvy žen o sexu, je mimořádně nosný, a skvěle rozpracovaný až do samotného závěrečného vyústění (které jsem částečně předpovídal, protože film k němu logicky směřuje). A celkově je to úžasně sevřený, srozumitelný a dokonale zrežírovaný snímek, který pro mě byl velmi příjemným filmovým překvapením (podobně jako jméno Cliffa Martineze, mého velkého oblíbence, v závěrečných titulcích coby autora filmové hudby). ()

dr.horrible

Absolútne soderberghovská geniálna konverzačka a zároveň jeden z najlepších nezávislákov, čo som kedy videl. Stále sa mi nechce veriť, že sa dá natočiť film o sexe a vzťahoch, v podstate bez jediného bozku alebo erotickej scény. A asi som práve pokoril svetový rekord v nedýchaní. ()

Šakal

Nic nového pod sluncem. Někdo řeší přebytek (sexuální) energie utíráním prachu, umýváním nádobí, odstraňováním vodního kamene z baterie popř. luxováním a někdo si jde raději zdravě zašukat popř. vyšukat mozek z hlavy. Talíře sice stále zůstanou zasviněné a bordel na podlaze jakbysmet, ale náramně se uvolníte a uleví se vám, za to ručím. J. Spader jako kombinace Z. Freuda, J. Cimického a R. Uzla, tj. zpovědníka-terapeuta lidských (ženských) duší a (amatérského) psychologa resp. sexuologa samouka a L. San Giacomo resp. A. MacDowell jako objekty jeho zkoumání, přičemž se může lehce stát, že se role „za pochodu“ vymění a z objektu zkoumání se stává terapeut a naopak. To vše v Soderbergh(ově) intimní, lehce provokativní studii lidských charakterů, aby Steven nakonec došel k poznání, že kvalitní uspokojující (to doslova) sex, je nejen kořením vztahu, ale i jeho alfou a omegou a lékem na všechny podstatné problémy. Nebo že by to přecejenom nebylo tak jednoduché......? ()

dzej dzej

Silná intimní studie partnerských vztahů a velmi divadelní film postavený na dialozích, herecké akci a modelových charakterech. SEX jako destruktivní síla špinící osobnosti i vztahy mezi postavami, která otevírá Pandořinu skříňku LŽÍ, VIDEO jako specifický deus-ex-machina konce osmdesátých let díky kterému všichni nakonec poznají pravdu. SEX – LŽI – VIDEO = ID – EGO – SUPEREGO? K Freudovi (a vlastně i Woody Allenovi) odkazují konečně i psychoanalytické terapie hrdinky… Obsazení jednoznačně vévodí James Spader ve své nejlepší životní roli vykuleného rozevlátého videoproroka. ()

Anderton

Jeden z držiakov amerického a svetového nezávislého filmu, ktorým sa uviedol na scénu jeden z jeho najvýraznejších predstaviteľov. Podľa názvu titulu som sa bál množstva vyprázdnených rečí o sexe, prvoplánovej nahoty a pseudo psychológie. Soderbergh je ale veľmi citlivý a úprimný a má k dispozícii hercov, ktorí svoje postavy dokonale chápu. Tieto známe tváre tak dodávajú svojim postavám potrebnú uveritelnosť. Ešte že Soderbergh nezačal tiež natáčať za mladi na video ženské spovede, ako mal možno podľa svojho scenára v pláne, ale pustil sa radšej do filmovania. Už ma ale nikdy nepresvedčí, že nemá problémy s impotenciou:). Jeho dielami sa tak môžeme kochať všetci. ()

Frajer42

Pochválil bych určitě dost výstižný název celého díla, protože na sex, lži a video opravdu dojde. Musím konstatovat, že se mi líbila snad pouze společnost, kterou jsem u filmu měl. Z filmu samotného bylo sledovatelných několik rozhovorů na kameru. Zbytek byla bída. Hnusná byla struktura vyprávění, hnusní byli herci a hnusné bylo i samotné téma. Z mého pohledu opravdu krajně nezajímavý film, pro který je škoda nadbytečných slov. Dost výstižně jej zmapoval oficiální text distributora. Tedy až na jednu drobnost. Distributor zapomněl dodat, že je tento film hrozná sračka. ()

Fingon

70%. Soderbergha v lásce nemám, ale pro Jamese Spadera mám slabost. Některé scény s ním byly dechberoucí... ()

nascendi

Zaujímavý vzťahový film je založený predovšetkým na inteligentnom scenári, kvalitných hereckých výkonoch, všadeprítomnej kamere a neotrených režisérskych nápadoch. Námet je poňatý komorne, niektoré dejové línie ostávajú nedopovedané, opustené a napriek tomu to celku neškodí. Ak má film na konci viac otázok, ako odpovedí, ostáva dlho v hlave. Čo viac si môže začínajúci režisér priať? ()

WANDRWALL

REDFORD na tenhle titul řekl: Ano, dobré, ale není zde vidět zakotvení lidí v životě. To až další film ukáže, zda autor svede i tohle. Co se asi na tomhle filmu zajímavé, tak je otevřenost a jakou hlavní aktérka promlouvá o svém sexuálním zrání. Nejde o nic nezvyklého, jen řekla jak tím prošla sama. Tak jako jiné! A právě díky té otevřenosti se dvojice sblíží. V podstatě konverzačka, která zaujme díky pozastavení se "všedními" tématy a přece tak důležitými. Soderbergh mě zaujal hlavně díky filmu KAFKA, ale některé jiné katastrofa. Jen kalkul. Ale KAFKA se vydařil. Je vstupenkou pro ty, kdo neznají jeho životní osudy k zájmu o jeho personu, jeho dílo, jeho dopisy. ()

Rocky62

Komorní minimalistická studie charakterů, sexuálních debat, lží a jedné nekonvenční záliby. Takto mistrně zvládnutý debut signalizuje režisérův mimořádný talent a schopnost vtisknout do filmu svůj rukopis. Název filmu napovídá, že nebude nouze o erotické scény, které by měly být jedním z hlavních důvodů, proč se pustit do projekce. Ovšem je to přesně naopak. Erotická scéna tu není v podstatě ani jedna a přece je film ve správně míře choulostivý a svým způsobem erotický. Čtveřice je geniálně napsaná a fenomenálně zahraná, zejména James Spader a Andie MacDowell, která ač zde frigidní, tak nesmírně přitažlivá a její rozhovor na kameru je pro mne tím nejsilnějším momentem filmu. Melancholická a zároveň vzrušující podívaná. 85% ()

Chrustyn

Ještě než Steven Soderbergh získal Oskara a točil komerčně úspěšné snímky typu "Dannyho parťáků", natočil malý nezávislák s všeříkajícím názvem. Ano, v tomto snímku, jde opravdu o sex, lži a video, tedy konkrétně videokameru, na kterou kamarád hlavního hrdiny natáčí neznámé ženy, které mu vypráví o svých sexuálních zážitcích a skrytých perverzích. A samozřejmě vyjde najevo i spousta tajemství a to převážně ve chvíli, kdy vyzpovídá jeho manželku a její sestru, která je zároveň jeho milenkou. Jelikož se jedná o malý film s mizivým rozpočtem, stojí hlavně na hercích a v tomto případě, režisér chybu neudělal. Krásná Andie, podává svůj nejlepší výkon a i Spader, který mi nikdy neseděl, nebyl nikdy tak přesvědčivý jako zde. Výborný debut všestranného režiséra. ()

lola3121

Před prvním shlédnutím (kdysi) jsem podle názvu očekávala něco jiného a pamatuji se, jak jsem byla překvapena komorním příběhem, který mne čekal. Naprosto mne okouzlila Andie MacDowel, kterou jsem do té doby neznala, a která byla v roli stydlivé a uzavřené Ann výborná (což potvrdila i následující rok v Zelené kartě). Problémy manželského trojúhelníku jsou staré jako lidstvo samo, ale jeho „řešení“ v tomto filmu je opravdu originální. Režisérovi Stevenu Soderberghovi bylo v době, kdy film natočil, pouhých 26 let a toto dílo bylo předzvěstí jeho dalších povedených filmů, které v průběhu let následovaly. ()

Sawy

Originální snímek,který mi po zpraseném Solaris vrátil víru v režiséra Stevena Soderbergha.Prakticky žádná sympatická postava(alespoň pro mě),zato špičkoví herci(Andie MacDowell válí) a super scénář.Teď ještě aby byl Traffic opravdu taková bomba jak všude slýchám a Sodherberg ve mě získá fanouška.Na debut až neslušně dobré.80 % ()

Cimr

Něco takového si představím, když se řekne americký nezávislý film. Jednoduše natočená záležitost s minimem postav, ale o to naléhavějším sdělením. Zde sledujeme pouhé 4 aktéry, od začátku až do konce, a díky mimořádně povedeným hereckým výkonům máme pocit, že špehujeme skutečné čtyři nešťastníky, snažící se v současném světě podivných mezilidských vztahů aspoň trochu normálně fungovat... Nejhezčí napětí je mezi dvěma sestrami ztvárněnými Andie MacDowell a Laurou San Giacomo (škoda že druhá jmenovaná zatím podobnou příležitost nedostala, protože je fakt zajímavá). Jedna je až moc ctnostná a konzervativní, ta druhá zase až moc extrovertní a liberální. Divák se tak dostává do situace, kdy vidí, že mají obě pravdu, a přitom nemůže ani jedné z nich fandit. Oběma by chtěl pomoci vyřešit problém, ale ono zkrátka není jak. Scénář je skvěle neprvoplánový a na levně natočený debut nečekaně hluboký. ()

NinonL

V roce 1989 to musela být bomba, dnes mi to přišlo poněkud vyčpělé. Sice o vztahy a sex jde stále, ale ty prastaré videokazety ve filmu dosti vadily. James Spader okouzlující, stejně tak Laura San Giacomo. Film mě příliš neoslovil, nicméně má dobrý konec. ()